Policisté chytli během jednoho dne 2 nebezpečné řidiče
Honičky s policisty bohužel nejsou v dnešní době nijak výjimečné, ale důležité je, že ujíždějící řidiči jsou zpravidla hlídkami dopadeni. V Ostravě se v minulých dnech staly hned dva podobné případy, oba souvisely s drogami a oba řidiči skončili za mřížemi.
V krátkém čase museli ostravští policisté absolvovat hned dvě honičky s ujíždějícími řidiči, kteří ignorovali jejich signály k zastavení. První případ se odehrál na Rudné, kde kolem hlídky profrčelo Volvo rychlostí 180 km/h. Chtěla ho zastavit, ale řidič šlápl na plyn a začal ujíždět. Kličkoval mezi auty, mezi pruhy a jel velmi rychle. V Kunčicích dostal smyk a naboural. Bojoval ale dále a zkusil to po svých.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Vzal z auta batoh a zkusil se dát na útěk. Muži zákona včele s nováčkem z dopravní policie během okamžiku muže zadrželi. Jak se později ukázalo, bylo hned několik důvodů, proč před policisty ujížděl."
Ve druhém případě spolupracovali policisté napříč krajem. Tento ujíždějící řidiči nakonec také dojel na Rudnou, kde po několika kilometrech honička skončila nehodou s policejním vozem. Řidič už absolvoval honičku s policisty v září na Třebíčsku, kde se ztratil v lese.
Jana Kroutilová, mluvčí PČR Vysočina: "Řidič jel v úmyslu uniknout velmi riskantní a nebezpečnou jízdou a do snahy o jeho zastavení se zapojily další hlídky. V Hrotovicích řidič pronásledovaného automobilu vytlačil ze silnice policejní vozidlo, které se ho snažilo předjet, a došlo tak k poškození pneumatik policejního vozu.
V obou případech soud poslal řidiče do vazby a v obou případech z podobných důvodů - měli zákaz řízení, byli pod vlivem drog a drogy měli i u sebe.
---
Nábor do registru dárců kostní dřeně v Bruntále
Transfúzní stanice v Bruntále se zapojila do českého národního registru poskytovatelů kostní dřeně. Náborovou akci pro registraci nových dárců nazvala „Bruntál hledá hrdiny“ a jen za první hodinu akce se přišlo registrovat více než 10 zájemců.
Registrace je určena dárcům od 18 do 35 let a vyšetření je velmi jednoduché a rychlé.
Marcela Kučerková, transfúzní stanice Bruntál: „Myslím si, že se nikdo bát nemusí, dobrovolníci vyplní jednoduchý formulář, kde se vyplní základní věci, zdravotní anamnéza a odebere se vlastně vzorek z dutiny ústní na takovou štětičku se odebere vzorek DNA a vlastně tím je vstup do toho registru dokončen.
Kostní dřeň je velmi důležitá pro onkologické pacienty a není závislá na krevní skupině dárce.
Marcela Kučerková, transfúzní stanice Bruntál: „Je to vlastně poslední varianta nebo poslední možnost, jak tomu člověku zachránit život.“
Věra Šilerová, koordinátorka náboru: „To dárcovství je postavené na genetické shodě, takže ten dárce a ten pacient si musí být v určité sekvenci té genetiky podobní, nejlépe, když je tam stoprocentní shoda, protože to zvyšuje u toho pacienta pravděpodobnost na to uzdravení.“
Anketa, první registrovaní dárci: „Otec byl nemocný, ale chtěla jsem právě zachránit kdyžtak život, kdyby to vyšlo.“
„Dočetl jsem se o tom na internetu, je to pro dobrou věc, tak jsem to zkusil.“
„Tak zajímá mě to a chtěla jsem pomoci a třeba někomu pomůžu. Uvidíme.“
Potřeba kostní dřeně je velmi naléhavá. Přestože v registru je již přes sto tisíc dárců, u každého čtvrtého pacienta se dárce najít nepodaří.
---
Zprávy krátké, 23. 2. 2022, 1
Do ulic Frýdku-Místku se opět vrací sdílená kola. Bikesharingová sezóna ve městě potrvá do konce listopadu. V ulicích města bude opět minimálně 170 třírychlostních kol. Prvních 15 minut jízdy je stejně jako například v Ostravě zdarma.
Poškozením několika vozidel skončila úterní nehoda, která se stala v Karviné na ulici Prameny. Řidič, který tudy projížděl ve vysoké rychlosti nebo pod vlivem návykových látek, vyjel ze zatáčky a narazil do zaparkovaných vozů. Z místa nehody utekl. Policie hledá případné svědky.
---
V Českém Těšíně znovuotevřeli Turistické informační centrum
Turistické informační centrum v Českém Těšíně opět nabízí své služby návštěvníkům města i jeho obyvatelům. Nachází se u mostu při vstupu do Polska. Kromě klasických služeb se tady konají i výstavy a organizují se komentované prohlídky.
Turistické informační centrum je nezbytnou součástí každého města a v Českém Těšíně funguje na strategickém místě, hned u hranic s Polskem v budově s dlouholetou historií.
Vít Slováček, místostarosta České Těšína: "Tuto budovu získal do užívání od celní správy Euroregion Těšínské Slezsko, takže jsme byli velmi rádi, že sídlo Euroregionu byl v Českém Těšíně."
Po čase přešla budova do majetku státu, díky spolupráci s MSK se podařilo získat budovu do majetku města, které ji zmodernizovalo.
Vít Slováček, místostarosta České Těšína: " V přízemí je přestěhovaný Odbor školství a kultury Českého Těšína, vrátilo se tady po dvou letech informační centrum a v prvním patře zůstal zmiňovaný Euroregion Těšínské Slezsko."
V turistickém centru jsou k dostání různé příručky, mapy města, upomínkové předměty a další zajímavosti. Přímo v infocentru si lidé mohou domluvit komentované prohlídky městem.
Jana Galášová, ředitelka Městské knihovny Český Těšín: "Těšín je město historické, historická metropole Těšínska a je tady spousta míst k objevování.”
Při příležitosti znovuotevření informačního centra byla nainstalována i výstava grafického designéra Pavla Nogy.
---
Dolní brána jako výzva pro mladé architekty
Dolní Brána je nejstarším předměstím Nového Jičína. V Muzeu Novojičínska se teď propojily dvě akce, které tuto lokalitu, především její architekturu, představily veřejnosti. Jedna z pohledu historie, druhá z pohledu budoucnosti.
Výstava Zlatý kříž v Muzeu Novojičínska se věnuje architektuře novojičínského předměstí Dolní brána. Své vize pro tuto oblast, kterou dnes představují zejména nádraží nebo supermarket, vytvořila pětice studentů architektury z Vysoké školy báňské Ostrava. V rámci svých prací zde navrhli pět budov.
Kateřina Pelcová, Muzeum Novojičínska: “Jedná se o bytový dům na nábřeží, kulturní dům, knihovnu, parkovací dům a specifickou výškovou budovu.”
Jako vhodnou oblast pro práce studentů vytipoval tuto lokalitu Igor Krčmář z katedry architektury ostravské vysoké školy.
Igor Krčmář, vedoucí studentských prací: “Kromě toho, že jsem se zde narodil, tak se zabývám se studenty vždy nějakými zapomenutými místa. A tato plocha je v současné době opravdu taková bezútěšná.”
Slavnou historii především samotné ulice Dolní brána, jejíž jednu stranu postihla v 70. letech rozsáhlá demolice, připomněl v rámci výstavy svou přednáškou Radek Polách.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Dolní brána je nejstarším předměstím Nového Jičína. Jsou s touto lokalitou spojeny významné osobnosti, narodil se zde Eduard Veith a prožil zde své dětství Anton Kolig.”
Kromě uvedených malířů se tu narodila spisovatelka Božena Benešová. Dva z domů jsou kulturními památkami.
---
Zprávy krátké, 23. 2. 2022, 2
Dvě jednotky hasičů ve středu dopoledne likvidovaly únik oleje z popelářského vozu v Ostravě-Bělském lese. Za vše mohla prasklá hadice. Menší množství oleje uniklo i do kanalizace. Na olej na silnici hasiči nasadili sorpční hady a sorbent.
---
Cvičení na balančních podložkách psům prospívá
Pokud chcete mít psa v kondici a zdravého, můžete s ním zkusit cvičení na balančních podložkách. Zábavná aktivita je vhodná pro všechna plemena a pomáhá i starším psům, kteří už mívají problémy s klouby.
Takto krásně si umí protahovat svaly, šlachy i klouby psi, kteří ve Středisku volného času Asterix v Havířově navštěvují kroužek dogfitness. Díky balančním podložkám, aniž by zvířata věděla, posilují také vnitřní svaly.
Kateřina Džumanová, vedoucí kroužku dogfitness: “Určitě si zlepšují svoji kondici a pokud majitel s pejskem dělá nějaký sport, tak jim to pomáhá v tom sportu, že pejsek je dobře osvalený. Dogfitness se dá využívat jak u mladých pejsků, u štěňat, tak u pejsků sportovců, starých pejsků, u pejsků, kteří mají nějaký problém zdravotní, ale to je lepší potom cvičit přímo s fyzioterapeutem."
Cvičení psy baví a samozřejmě, že při výcviku nechybí chutné odměny.
Kateřina Brokešová, majitelka psa: "My se věnujeme závodně agility, a proto, abychom zlepšili kondici, zvětšili její svalový potenciál, tak jsme začali chodit na dogfitness."
Linda Swiderová, majitelka psa: "S mojí fenkou tady chodím, aby byla zdravá, aby měla v pořádku klouby, protože už jí je osm let, už je trochu senior."
Nela Tomanová, majitelka psa: "Já jsem začala nedávno, asi půl roku zpět. Hlavně kvůli tomu, že děláme také agility. Aby se jí lépe skákalo a netrpěla na klouby."
Lekce dogfitness se nyní ve středisku volného času pořádají také pro děti a jejich čtyřnohé kamarády.
---