Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům
  • Školy připravují žáky na příchod ukrajinských dětí
  • V Ostravě začala instalace dalších ptačích budek
  • S novojičínským sborem slavila i stovka bývalých členů
  • Hokejová tradice Gymnázia Karviná trvá už 40 let

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům

Opavští dobrovolníci pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Tvoří most mezi nimi a novou zemí, do které před válkou utekli. Zprostředkovávají jim nejrůznější informace a připravují program. V současné době je v zařízeních města ubytováno přes sto běženců. O mnoho dalších se starají příbuzní, kteří do Opavy už dříve odešli za prací.

Jak jezdit hromadnou dopravou? Kde zapsat děti do školy? Kde sehnat tenisky nebo bundu? To jsou jen některé otázky, na které chtějí znát odpověď uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny, kteří se usadili v Opavě. Zorientovat se v cizí zemi, s cizím jazykem, pomáhají dobrovolníci.

Magdaléna Hájková, dobrovolník, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita „Nemají konkrétní osobu, na kterou by se obraceli, když něco potřebují, která by jim dala základní vhled či informace pro to, aby se zorientovali v prostředí.“

Dobrovolníci přicházejí za uprchlíky pravidelně. Mnozí z nich na ně už čekají, aby se mohli zeptat na to, co je zajímá.

Tamara: „Ptala jsem se, jak se zde jezdí veřejnou dopravou. Kde nastoupit a vystoupit.“

Většina lidí z Ukrajiny odešla narychlo, často s jedním zavazadlem se základními věcmi. Dobrovolníci pomáhají sehnat třeba chybějící tenisky, bundy či hygienické potřeby.

Společné trávení volného času nabízejí studenti Slezského gymnázia.

Studentka ekonomie Yelyzaveta se se svými českými vrstevníky vypravila ven.

Yelyzaveta: „Chtěla bych vidět centrum města i přírodu.“

Petr Sedláček, dobrovolník, Slezské gymnázium v Opavě: „Snažíme se bavit spolu co nejvíc. Komunikujeme v angličtině. Ale umíme i rusky.“

Studenti jsou k dispozici po domluvě každé všední odpoledne. Společně mohou sportovat, malovat nebo se vypravit na výlet. 


---

Školy připravují žáky na příchod ukrajinských dětí

Učitelé na školách si uvědomují, že musí s dětmi o situaci na Ukrajině mluvit. Žáci pak lépe chápou, jak se mají k novým kamarádům, kteří mají mnohdy z nové školy obavy, chovat a jak jim pomoci.

Děti ve třídách mají čím dál tím více ukrajinských spolužáků. Je to nová zkušenost pro obě strany. Základní škola Zelená v Havířově Životicích věděla, že tato situace může nastat a žáky na příchod těchto dětí připravila dopředu.

Blanka Helštýnová, ředitelka ZŠ Zelená Havířov: " My jsme shodou okolností než k nám přišly tyto děti , tak jsme měli týden předtím den pro Ukrajinu, kdy jsme se snažili v jednom celku vysvětlit, co je to Ukrajina, pojem válka, neštěstí a z mého pohledu jsem řekla, že je to velké neštěstí a matky by měly žít v míru."

Děti si uvědomují, že jejich noví spolužáci mohli přijít i o život. O to více se chtějí o ně starat.

anketa: “Já bych si s nimi chtěla hrát a chtěla bych je naučit mluvit alespoň trochu česky a pomáhat jim. Oni totiž museli opustit svoje domy a jsem ráda, že to přežili.”

V Havířově prozatím nastoupilo do škol 40 dětí. Rodiče potřebují, aby si nejdříve zvykly na nové prostředí.

Jevgenia, matka tří dětí: "Děti z počátku měly strach jít do školy, ale nyní už do školy nastoupí."

Školy se nyní připravují na zápisy a větší nápor budou očekávat od září, pokud tady rodiny zůstanou.

---

Krátké zprávy, 23. 3. 2022, 1

Centrum výdeje humanitární pomoci pro ukrajinské uprchlíky v areálu Černé louky vedle Krajského asistenčního centra pomoci funguje od minulého týdne. Denně tam zavítá 100 - 200 lidí. Mohou si vybrat boty, oblečení, hračky, kočárky i hygienické potřeby. V centru pomáhají dobrovolníci z ADRY a také studenti ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické z Ostravy.

Za první týden fungování takzvaných UA pointů, tedy ambulancí pro ukrajinské uprchlíky, ošetřili lékaři fakultní nemocnice celkem 30 lidí. 8 z nich vyhledalo pomoc v ambulanci na Klinice dětského lékařství a 5 žen prošlo Gynekologicko – porodnickou klinikou. FN Ostrava byla prvním zdravotnickým zařízením v České republice, která takovou možnost lidem z Ukrajiny nabídla.

---

V Ostravě začala instalace dalších ptačích budek

Ostrava je zelené město a k tomu patří i velké množství živočichů, kteří s námi v jejich ulicích a parcích žijí. Mezi nimi je značná populace ptáků, kteří nám dělají radost a my se o ně chceme starat, aby se jim s námi žilo dobře. V těchto dnech proto začala instalace ptačích budek.

S teplým jarním sluncem začala v několika městských obvodech Ostravy instalace ptačích budek. Jde o projekt, který začal už v loňském roce, kdy bylo rozmístěno 100 budek. O jejich výrobu se postarala společnost Ostravské městské lesy podle návodu biologů z Ostravské univerzity. 

Iva Němečková, Odbor životního Prostředí MMO: "Budky jsou opatřen tzv. balkónkem, což je vchod dovnitř budky, který je vybaven proti možné predaci jinými živočichy." 

V tomto případě jsme s kamerou byli u instalace budek v parku Milady Horákové, který je oblíbeným místem k procházkám mnoha Ostravanů. 

Pepa Alušík, Ostravské městské lesy: "Do té budky se vlastně dostaneme shora na kontrolu a na čištění. Žádné velké vymýšlení, hřebíček, drátek a je to." 

I v letošním roce bude rozmístěno 100 budek. Ty loňské byly vyčištěny a připraveny na další hnízdění. Přitom bylo zjištěno, že téměř 70 procent jich bylo využito.

Iva Němečková, Odbor životního Prostředí MMO: "Projekt běží teprve druhým rokem, takže se domnívám, že nejčastějšími hosty zde budou například sýkora koňadra nebo sýkora modřinka." 

Kromě magistrátu, ale v Ostravě ptačí budky instalují i městské obvody, školy a nebo různé kroužky dětí zaměřené na přírodu a životní prostředí. 

---

S novojičínským sborem slavila i stovka bývalých členů

Novojičínský dětský pěvecký sbor Ondrášek, který se řadí k těm nejúspěšnějším v České republice, slaví 55. výročí založení. Půlkulaté narozeniny si připomněl koncerty v Beskydském divadle. Zazpívalo zde také více než 100 jeho bývalých členů.

Zpívající Ondrášci zcela zaplnili Beskydské divadlo v Novém Jičíně během dvou březnových koncertů. Oslavili takto 55. výročí existence při zdejší základní umělecké škole. Sbor má na svém kontě řadu úspěchů na soutěžních festivalech u nás i v zahraničí.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Je to v podstatě přesně třicet let, kdy jsem tady v Beskydském divadle přebíral štafetu po Václavu Ptáčkovi, to tehdy bylo Ondráškům 25 let, tak jsem si říkal, že to symbolicky udělám v podobném duchu.”

Na koncertu se vystřídala všechna sborová oddělení, ozdobou programu bylo vystoupení sboru složeného z téměř 120 bývalých členů. Na sladění jim musel stačit jeden nácvik.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Ano, ta zkouška trvala přesně dvě hodiny, stihli jsme nacvičit drobnější skladby, nejsou to žádná velká díla, ale je to kmenový repertoár, který prochází celou érou Ondrášku.”

Jitka Plešková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem asi osm let, byla jsem jedna z prvních členů.”

Julie Bílková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem dvanáct let, strašně ráda na to vzpomínám, s Ondráškem jsme procestovali kus světa.”

Dagmar Pospěchová, bývalá členka DPS Ondrášek: “V Ondrášku jsem zpívala od páté třídy osm let, zažila jsem sbormistra Václava Ptáčka i pana Zajíčka ke konci. A musím říct, že ten pocit, když stojíte na těch prknech, všechno se to vrátí a je to takové dojemné a krásné.”

Zpěváci napříč generacemi nakonec dali dohromady 12 skladeb a slávu na pódiu si užívali 45 minut.

---

Krátké zprávy, 23. 3. 2022, 2

Hydrologové hlásí sucho. V březnu zatím srážky dosáhly pouze 5 mm v nížinných oblastech a do 15 mm na horách. Pokud i v dubnu přetrvají současné nízké úhrny srážek, mohla by se hydrologická situace v povodí Odry dále zhoršovat, a přejít až do letního sucha.

Krajští hygienici zaznamenali v úterý 1089 covid pozitivních testů, v pondělí jich bylo bezmála o 180 více. Nejvyšší počet nakažených zůstává na Ostravsku, Karvinsku a také Opavsku.

---

Hokejová tradice Gymnázia Karviná trvá už 40 let

Letos po čtyřicáté se na ledě zimního stadionu potkali kantoři karvinského gymnázia s maturanty, aby ještě před závěrečnými maturitami prověřili svou fyzickou zdatnost prostřednictvím hokejového utkání. Maturanti tentokrát nenechali nic náhodě a pečlivě se na tuto tradici školy připravili.

Zimní stadion patřil už po čtyřicáté karvinskému gymnáziu. Za velké podpory zúčastněných studentů s transparenty vyrobenými na míru se proti sobě v hokeji utkaly dva týmy. Mladí a síly plní maturanti proti stárnoucím kantorům. O doprovodný program se postaraly krasobruslařky i studentky ve svém tanečním programu. Zápas začal symbolickým vhozením buly ukrajinským studentem.

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Je to neskutečná tradice, kterou musíme udržovat. Mám hlubokou úctu k našim dnešním soupeřům, maturantům, takže když dneska prohrajeme, mě to mrzet nebude."

Není náhodou, že tato slova před zápasem z úst ředitele školy zazněla, maturanti se totiž na tuto chvíli pečlivě připravovali už od září a kantoři to moc dobře věděli.

Jiří Kempný, kapitán týmu maturantů: "Určitě chceme vyhrát, s respektem a úctou a abychom si to hlavně užili."

I když statistika za dlouhé roky udržování této tradice hovoří jasně ve prospěch vítězství kantorů, síla mládí tentokrát zvítězila, maturanti porazili kantory 8:5.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. března 2022, 16:00

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům

Opavští dobrovolníci pomáhají ukrajinským uprchlíkům. Tvoří most mezi nimi a novou zemí, do které před válkou utekli. Zprostředkovávají jim nejrůznější informace a připravují program. V současné době je v zařízeních města ubytováno přes sto běženců. O mnoho dalších se starají příbuzní, kteří do Opavy už dříve odešli za prací.

Jak jezdit hromadnou dopravou? Kde zapsat děti do školy? Kde sehnat tenisky nebo bundu? To jsou jen některé otázky, na které chtějí znát odpověď uprchlíci z válkou zmítané Ukrajiny, kteří se usadili v Opavě. Zorientovat se v cizí zemi, s cizím jazykem, pomáhají dobrovolníci.

Magdaléna Hájková, dobrovolník, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita „Nemají konkrétní osobu, na kterou by se obraceli, když něco potřebují, která by jim dala základní vhled či informace pro to, aby se zorientovali v prostředí.“

Dobrovolníci přicházejí za uprchlíky pravidelně. Mnozí z nich na ně už čekají, aby se mohli zeptat na to, co je zajímá.

Tamara: „Ptala jsem se, jak se zde jezdí veřejnou dopravou. Kde nastoupit a vystoupit.“

Většina lidí z Ukrajiny odešla narychlo, často s jedním zavazadlem se základními věcmi. Dobrovolníci pomáhají sehnat třeba chybějící tenisky, bundy či hygienické potřeby.

Společné trávení volného času nabízejí studenti Slezského gymnázia.

Studentka ekonomie Yelyzaveta se se svými českými vrstevníky vypravila ven.

Yelyzaveta: „Chtěla bych vidět centrum města i přírodu.“

Petr Sedláček, dobrovolník, Slezské gymnázium v Opavě: „Snažíme se bavit spolu co nejvíc. Komunikujeme v angličtině. Ale umíme i rusky.“

Studenti jsou k dispozici po domluvě každé všední odpoledne. Společně mohou sportovat, malovat nebo se vypravit na výlet. 


---

Školy připravují žáky na příchod ukrajinských dětí

Učitelé na školách si uvědomují, že musí s dětmi o situaci na Ukrajině mluvit. Žáci pak lépe chápou, jak se mají k novým kamarádům, kteří mají mnohdy z nové školy obavy, chovat a jak jim pomoci.

Děti ve třídách mají čím dál tím více ukrajinských spolužáků. Je to nová zkušenost pro obě strany. Základní škola Zelená v Havířově Životicích věděla, že tato situace může nastat a žáky na příchod těchto dětí připravila dopředu.

Blanka Helštýnová, ředitelka ZŠ Zelená Havířov: " My jsme shodou okolností než k nám přišly tyto děti , tak jsme měli týden předtím den pro Ukrajinu, kdy jsme se snažili v jednom celku vysvětlit, co je to Ukrajina, pojem válka, neštěstí a z mého pohledu jsem řekla, že je to velké neštěstí a matky by měly žít v míru."

Děti si uvědomují, že jejich noví spolužáci mohli přijít i o život. O to více se chtějí o ně starat.

anketa: “Já bych si s nimi chtěla hrát a chtěla bych je naučit mluvit alespoň trochu česky a pomáhat jim. Oni totiž museli opustit svoje domy a jsem ráda, že to přežili.”

V Havířově prozatím nastoupilo do škol 40 dětí. Rodiče potřebují, aby si nejdříve zvykly na nové prostředí.

Jevgenia, matka tří dětí: "Děti z počátku měly strach jít do školy, ale nyní už do školy nastoupí."

Školy se nyní připravují na zápisy a větší nápor budou očekávat od září, pokud tady rodiny zůstanou.

---

Krátké zprávy, 23. 3. 2022, 1

Centrum výdeje humanitární pomoci pro ukrajinské uprchlíky v areálu Černé louky vedle Krajského asistenčního centra pomoci funguje od minulého týdne. Denně tam zavítá 100 - 200 lidí. Mohou si vybrat boty, oblečení, hračky, kočárky i hygienické potřeby. V centru pomáhají dobrovolníci z ADRY a také studenti ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické z Ostravy.

Za první týden fungování takzvaných UA pointů, tedy ambulancí pro ukrajinské uprchlíky, ošetřili lékaři fakultní nemocnice celkem 30 lidí. 8 z nich vyhledalo pomoc v ambulanci na Klinice dětského lékařství a 5 žen prošlo Gynekologicko – porodnickou klinikou. FN Ostrava byla prvním zdravotnickým zařízením v České republice, která takovou možnost lidem z Ukrajiny nabídla.

---

V Ostravě začala instalace dalších ptačích budek

Ostrava je zelené město a k tomu patří i velké množství živočichů, kteří s námi v jejich ulicích a parcích žijí. Mezi nimi je značná populace ptáků, kteří nám dělají radost a my se o ně chceme starat, aby se jim s námi žilo dobře. V těchto dnech proto začala instalace ptačích budek.

S teplým jarním sluncem začala v několika městských obvodech Ostravy instalace ptačích budek. Jde o projekt, který začal už v loňském roce, kdy bylo rozmístěno 100 budek. O jejich výrobu se postarala společnost Ostravské městské lesy podle návodu biologů z Ostravské univerzity. 

Iva Němečková, Odbor životního Prostředí MMO: "Budky jsou opatřen tzv. balkónkem, což je vchod dovnitř budky, který je vybaven proti možné predaci jinými živočichy." 

V tomto případě jsme s kamerou byli u instalace budek v parku Milady Horákové, který je oblíbeným místem k procházkám mnoha Ostravanů. 

Pepa Alušík, Ostravské městské lesy: "Do té budky se vlastně dostaneme shora na kontrolu a na čištění. Žádné velké vymýšlení, hřebíček, drátek a je to." 

I v letošním roce bude rozmístěno 100 budek. Ty loňské byly vyčištěny a připraveny na další hnízdění. Přitom bylo zjištěno, že téměř 70 procent jich bylo využito.

Iva Němečková, Odbor životního Prostředí MMO: "Projekt běží teprve druhým rokem, takže se domnívám, že nejčastějšími hosty zde budou například sýkora koňadra nebo sýkora modřinka." 

Kromě magistrátu, ale v Ostravě ptačí budky instalují i městské obvody, školy a nebo různé kroužky dětí zaměřené na přírodu a životní prostředí. 

---

S novojičínským sborem slavila i stovka bývalých členů

Novojičínský dětský pěvecký sbor Ondrášek, který se řadí k těm nejúspěšnějším v České republice, slaví 55. výročí založení. Půlkulaté narozeniny si připomněl koncerty v Beskydském divadle. Zazpívalo zde také více než 100 jeho bývalých členů.

Zpívající Ondrášci zcela zaplnili Beskydské divadlo v Novém Jičíně během dvou březnových koncertů. Oslavili takto 55. výročí existence při zdejší základní umělecké škole. Sbor má na svém kontě řadu úspěchů na soutěžních festivalech u nás i v zahraničí.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Je to v podstatě přesně třicet let, kdy jsem tady v Beskydském divadle přebíral štafetu po Václavu Ptáčkovi, to tehdy bylo Ondráškům 25 let, tak jsem si říkal, že to symbolicky udělám v podobném duchu.”

Na koncertu se vystřídala všechna sborová oddělení, ozdobou programu bylo vystoupení sboru složeného z téměř 120 bývalých členů. Na sladění jim musel stačit jeden nácvik.

Josef Zajíček, sbormistr DPS Ondrášek: “Ano, ta zkouška trvala přesně dvě hodiny, stihli jsme nacvičit drobnější skladby, nejsou to žádná velká díla, ale je to kmenový repertoár, který prochází celou érou Ondrášku.”

Jitka Plešková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem asi osm let, byla jsem jedna z prvních členů.”

Julie Bílková, bývalá členka DPS Ondrášek: “Zpívala jsem dvanáct let, strašně ráda na to vzpomínám, s Ondráškem jsme procestovali kus světa.”

Dagmar Pospěchová, bývalá členka DPS Ondrášek: “V Ondrášku jsem zpívala od páté třídy osm let, zažila jsem sbormistra Václava Ptáčka i pana Zajíčka ke konci. A musím říct, že ten pocit, když stojíte na těch prknech, všechno se to vrátí a je to takové dojemné a krásné.”

Zpěváci napříč generacemi nakonec dali dohromady 12 skladeb a slávu na pódiu si užívali 45 minut.

---

Krátké zprávy, 23. 3. 2022, 2

Hydrologové hlásí sucho. V březnu zatím srážky dosáhly pouze 5 mm v nížinných oblastech a do 15 mm na horách. Pokud i v dubnu přetrvají současné nízké úhrny srážek, mohla by se hydrologická situace v povodí Odry dále zhoršovat, a přejít až do letního sucha.

Krajští hygienici zaznamenali v úterý 1089 covid pozitivních testů, v pondělí jich bylo bezmála o 180 více. Nejvyšší počet nakažených zůstává na Ostravsku, Karvinsku a také Opavsku.

---

Hokejová tradice Gymnázia Karviná trvá už 40 let

Letos po čtyřicáté se na ledě zimního stadionu potkali kantoři karvinského gymnázia s maturanty, aby ještě před závěrečnými maturitami prověřili svou fyzickou zdatnost prostřednictvím hokejového utkání. Maturanti tentokrát nenechali nic náhodě a pečlivě se na tuto tradici školy připravili.

Zimní stadion patřil už po čtyřicáté karvinskému gymnáziu. Za velké podpory zúčastněných studentů s transparenty vyrobenými na míru se proti sobě v hokeji utkaly dva týmy. Mladí a síly plní maturanti proti stárnoucím kantorům. O doprovodný program se postaraly krasobruslařky i studentky ve svém tanečním programu. Zápas začal symbolickým vhozením buly ukrajinským studentem.

Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: "Je to neskutečná tradice, kterou musíme udržovat. Mám hlubokou úctu k našim dnešním soupeřům, maturantům, takže když dneska prohrajeme, mě to mrzet nebude."

Není náhodou, že tato slova před zápasem z úst ředitele školy zazněla, maturanti se totiž na tuto chvíli pečlivě připravovali už od září a kantoři to moc dobře věděli.

Jiří Kempný, kapitán týmu maturantů: "Určitě chceme vyhrát, s respektem a úctou a abychom si to hlavně užili."

I když statistika za dlouhé roky udržování této tradice hovoří jasně ve prospěch vítězství kantorů, síla mládí tentokrát zvítězila, maturanti porazili kantory 8:5.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-03-2022-16-00