Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Výběr nejzajímavějších událostí uplynulých dní
  • Dárce věnoval havířovské nemocnici mobilní ultrazvuk
  • Škole pro hendikepované žáky chybí prostory
  • Senioři dostali dárky od vedení města
  • Kniha Čti Jeseníky je plná historických snímků
  • Plavkyně z karvinských Kosatek se stala mistryní ČR
  • Překvapení čeká na tři desítky Novojičínských dětí

Dárce věnoval havířovské nemocnici mobilní ultrazvuk

Hematoonkologické oddělení havířovské nemocnice dostalo jen den před Štědrý dnem krásný dárek. Postaral se o to soukromý dárce, který nemocnici zakoupil nový přístroj.

Hematoonkologické oddělení havířovské nemocnice má nový mobilní ultrazvuk. Díky tomuto přístroji budou moci lékaři pacientům vyhledat například vhodnou žílu pro zavedení dlouhodobého katetru.

David Starostka, primář hematoonkologického oddělení: "Tou druhou indikací je vyšetřování pleurálních výpotků, to znamená tekutiny v pohrudniční dutině. Samozřejmě ten ultrazvuk může sloužit i k základnímu vyšetření tepen na krku."

Ultrazvuk oddělení zakoupil soukromý dárce, který nemocnicí dlouhodobě podporuje. Část peněz manželé vybrali při oslavě narozenin.

Vojtěch Filsák, dárce přístroje: “Z těch 62 tisíc jsme darovali 10 tisíc jedné velice příjemné paní, která je mladá má 23 roků a ochrnula, takže si potřebovala koupit baterky do invalidního vozíku. Zůstalo 50 tisíc, tak jsme si s manželkou řekli, že teda navýšíme o 200 tisíc a byli jsme oslovení nemocnicí, že tento přístroj velice nutně potřebují. Tak jsme se rozhodli, že těch 250 tisíc dáme dohromady a koupíme přístroj, který je velice důležitý pro naši oblast jako je Havířovsko a celé Ostravsko, které je zatížené zvlášť onkologickým onemocněním.”

David Starostka, primář hematoonkologického oddělení: "To je velmi šlechetný čin a my v nemocnici s panem Vojtěchem Filsákem máme dlouholetou spolupráci a jsme rádi, že existují tak štědří sponzoři.”

---

Škole pro hendikepované žáky chybí prostory

Opavská základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči se bude stěhovat do prostornější budovy. Ta současná, kde škola sídlí od svého vzniku, už kapacitně nevyhovuje. Počet žáků se tady během šesti desetiletí existence školy navýšil 2,5 krát.

Škola pro žáky se zrakovým postižením byla v Opavě založena v roce 1959. Postupem času ji začaly navštěvovat také děti s vadami řeči. Jejich počet se začal navyšovat.

Z původních 50 žáků je jich dnes téměř 130. 

Kateřina Prchalová, ředitelka ZŠ Základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči v Opavě: „Chybí nám relaxační koutky, které by měla škola pro děti se zdravotním postižením mít v každé třídě. A také máme velmi malou družinu. A nemáme žádné odborné učebny."

To se ale změní: právě totiž začala rekonstrukce budovy na ulici Praskova za 180 milionů korun. Tady se škola z Havlíčkovy ulice časem přestěhuje. 

Protože jde o původní školní budovu, dispozice se zde příliš nezmění.  V půdních prostorách bude internát a pak také speciální pedagogické centrum s vlastním vstupem. Škola bude bezbariérová.

Marek Veselý, hlavní stavbyvedoucí, Metrostav: „Musíme zřídit výtah, nové schodiště. Propojit trochu logičtěji některé prostory. Ale zůstane to stále školská budova.“

Rekonstrukce 135 let staré školy bude zahrnovat nové rozvody vody, elektřiny, osvětlení a ústředního topení. Plánuje se zateplení fasády a výměna oken, odizolování sklepů od vlhkosti. Budova přijde také o svou raritu – nevhodně umístěný ocelový sloup tyčící se uprostřed tělocvičny. Venkovní vzhled se přiblíží předminulému století.



---

Senioři dostali dárky od vedení města

Obrazy, kávovar nebo i zdravotnické pomůcky. To byl výběr z dárků, které si letos pod stromeček přáli klienti Domova pro seniory ve Frýdku-Místku. Nadělovat jim je přišlo vedení města a nebylo to jenom o Vánocích, ale i o narozeninových přáních a netradičních setkáních.

Ve Frýdku-Místku se už stalo tradicí, že zástupci vedení města se pasují do role ježíšků, kteří chodí dělat radost do domova pro seniory. A dárky se předávaly i letos.

Anketa: "Jsme rádi, protože dostali jsme novou tam nějakou klubovnu, do toho nový kávovar, co nám bude chybět? Budeme sedět, budeme si tam pracovat všelijak, co stačíme ještě udělat a budeme rádi."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem za tu aktivitu strašně rád, funguje to každým rokem. Senioři si vyberou vždycky dárek, který by si přáli. Většinou to je od seniorů, kteří jsou bezprizorní, zůstali bez rodiny, tím pádem pak ty Vánoce pociťují osaměleji. Toto právě vyplňují i zástupci vedení města, kdy přinesou nějaké drobnosti, které si právě si přáli a předáváme si to."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Předali jsme kávovar, který bude sloužit na jednom patře v těch společenských prostorách a plus nějaké rehabilitační pomůcky, které seniorům pomůžou ke cvičení."

Kromě vánočních dárků se předávaly i gratulace a dary k významným narozeninám, které někteří klienti slaví v těchto dnech.

Anketa: "Slavím 91. jubileum zítra. Dneska ještě ne, zítra mám 91 roků." – Jak budete trávit Vánoce? – "Měl jsem dohodnuté, že půjdu do rodiny, oni pořád mě tam chtějí."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Krátce jsme pozdravili, popřáli některým dokonce k narozeninám, některým k Vánocům a do nového roku hodně sil a věřím, že v našem domově se jim žije dobře a věřím, že i ty nové prostory společenské, které se tady připravují, jim ten pobyt víc zpříjemní." – Vy sám jste tady zažil pár překvapivých setkání. – "Ano, já jsem dnes se dvěma dámami a s jedním mužem, se kterým jsem se potkal, tak všichni tři mě znají. Dvě dámy dokonce z dětství, jako malého kluka. Takže jsme si zavzpomínali na roky, které už jsou dávno pryč a které jsme společně strávili, takže to byl takový příjemný moment."

Na osamělé seniory ve městě myslela i Dobrovolnická organizace ADRA, která díky veřejnosti v rámci akce Dárek pro druhé obdarovala přes 550 lidí.

---

Kniha Čti Jeseníky je plná historických snímků

Autoři knihy Čti Jeseníky představili v galerii KUPÉ unikátní obrazovou encyklopedii publiku. Jejím základem se staly historické pohlednice a fotografie upravené do koláží s komiksovým vzhledem. Najdete zde také řadu zajímavostí i postřehů, které dosud nebyly publikovány.

Publikace je neobvyklá svým formátem a také pojetím. Kniha „Čti Jeseníky“ přibližuje tyto moravskoslezské hory skrz historii, staré snímky a pohlednice. Jejich grafika je však zcela novodobá. Obsahuje koláže a komiksové bubliny.

V obsahu najdete kromě kapitol o geografii a historii jednotlivých míst Jeseníků také zajímavosti např. o činnosti horských spolků, o sportech či turismu. Informace doplňuje bohatý obrazový materiál.

Jiří Glonek, spoluautor knihy: „Naprostá většina byla zachována na pohlednicích a fotografiích. Ale v některých případech se dochovaly na skleněných deskách. A z nich i dnes se dají dělat plakáty z vysokým rozlišením.“

Do knihy přispěl také opavský sběratel Rudolf Dybowicz. Např. pohlednicí Praděd v budoucnosti, která opravdu trefně zachytila vývoj tohoto nejvyššího jesenického vrcholu. 

Rudolf Dybowicz, sběratel: „Je fakt, že snímky byly posbírány v rámci celého světa. Některé jsou z Ameriky, některé z Itálie, některé z Ruska.“

Na publikaci pracoval nezvykle rozsáhlý kolektiv 14 autorů, 12 sběratelů a 4 grafiků, které dohromady spojuje vášeň pro Jeseníky. A že je skutečná, o tom svědčí také rozhodnutí věnovat 1/3 výtěžku z prodeje knihy na obnovu těchto hor.

---

Plavkyně z karvinských Kosatek se stala mistryní ČR

Dvanáctiletá Nela Hajdušíková z oddílu Kosatek uspěla na Mistrovství České republiky v plavání.. Domů do Karviné přivezla zlatou a bronzovou medaili.

Tohle je Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná. Plavat začala v pěti letech a ve svých dvanácti je držitelkou titulu Mistryně ČR. Závody se konaly v Litoměřicích.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Konkurence tam byla obrovská, proto mě to donutilo vydat co největší výkon."

Zlatou medaili získala za nejrychlejší uplavání disciplíny 200 metrů znak. Šlo také o oddílový rekord.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Měla jsem čas 2,34 a na 100 znak jsem byla třetí a čas. Byla jsem hodně překvapená, trenérka mě hodně motivovala, abych byla první."

Nela pravidelně už sedm let trénuje několikrát týdně. Momentálně se krytý bazén rekonstruuje, dojíždí proto plavat do Ostravy.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Tréninky máme třikrát do týdne a i když teď máme ztížené podmínky, tak se všichni snaží, abychom co nejvíce trénovali."

Tomáš Kaluža, trenér a místopředseda oddílu plavání Kosatky Karviná: "Když jsme se společně dívali na přihlášky na plavecké závody, tak jsme lehce doufali, že by tento úspěch mohl být krásný, ale nečekali jsme, že bude zlatý."

Z každého svěřence, který dosahuje celostátních a mezinárodních úspěchů, mají trenéři radost. V budoucnu by chtěla Nela cestovat a závodit v různých zemích světa.

---

Překvapení čeká na tři desítky Novojičínských dětí

Vánoční překvapení - to je akce, kterou v Novém Jičíně zorganizovalo Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci s městským úřadem. Zapojením veřejnosti zajistili dárky pod stromeček pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Stačilo jen pár hodin a na sociálních sítích Rodinným centrem Mozaika zveřejněná výzva Vánoční překvapení byla naplněna. Lidé zareagovali okamžitě a přihlásili se k zajištění vánočních dárků pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “My jsme zveřejnili výzvu v pondělí v odpoledních hodinách a už v tu dobu jsem byla na telefonu, zvedala jsem telefony, a v devět hodin ráno v úterý už byl seznam zaplněn. Bylo velice hezké, že i přes zaplněný seznam se někteří dárci nenechali odradit a donesli i nějaké dárky navíc.”

Možnost rozbalit si na Štědrý den dárek dostaly díky této akci dětí, které spadají do péče oddělení sociálně právní ochrany. To vytipovalo 26 kluků a holek, nakonec se ale překvapení pod stromečkem dostane k více dětem.

Richard Pešat, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí: “Jsou to děti, které jsou nejpotřebnější, to znamená, v těch rodinách ta sociálně-ekonomická situace není příliš dobrá. Takže jsme chtěli tímto způsobem trošku podpořit ty jejich Vánoce.”

Někteří dárci plnili konkrétní touhu dítěte, u kterého byl vždy zveřejněn jen věk a zda je to holka nebo kluk. Jiné z dětí zase pouze napsalo, že si přeje překvapení.

Na Štědrý den tak společná akce Rodinného centra Mozaika a sociálního odboru města rozjasní oči 35 dětem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. prosince 2021, 16:00

Dárce věnoval havířovské nemocnici mobilní ultrazvuk

Hematoonkologické oddělení havířovské nemocnice dostalo jen den před Štědrý dnem krásný dárek. Postaral se o to soukromý dárce, který nemocnici zakoupil nový přístroj.

Hematoonkologické oddělení havířovské nemocnice má nový mobilní ultrazvuk. Díky tomuto přístroji budou moci lékaři pacientům vyhledat například vhodnou žílu pro zavedení dlouhodobého katetru.

David Starostka, primář hematoonkologického oddělení: "Tou druhou indikací je vyšetřování pleurálních výpotků, to znamená tekutiny v pohrudniční dutině. Samozřejmě ten ultrazvuk může sloužit i k základnímu vyšetření tepen na krku."

Ultrazvuk oddělení zakoupil soukromý dárce, který nemocnicí dlouhodobě podporuje. Část peněz manželé vybrali při oslavě narozenin.

Vojtěch Filsák, dárce přístroje: “Z těch 62 tisíc jsme darovali 10 tisíc jedné velice příjemné paní, která je mladá má 23 roků a ochrnula, takže si potřebovala koupit baterky do invalidního vozíku. Zůstalo 50 tisíc, tak jsme si s manželkou řekli, že teda navýšíme o 200 tisíc a byli jsme oslovení nemocnicí, že tento přístroj velice nutně potřebují. Tak jsme se rozhodli, že těch 250 tisíc dáme dohromady a koupíme přístroj, který je velice důležitý pro naši oblast jako je Havířovsko a celé Ostravsko, které je zatížené zvlášť onkologickým onemocněním.”

David Starostka, primář hematoonkologického oddělení: "To je velmi šlechetný čin a my v nemocnici s panem Vojtěchem Filsákem máme dlouholetou spolupráci a jsme rádi, že existují tak štědří sponzoři.”

---

Škole pro hendikepované žáky chybí prostory

Opavská základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči se bude stěhovat do prostornější budovy. Ta současná, kde škola sídlí od svého vzniku, už kapacitně nevyhovuje. Počet žáků se tady během šesti desetiletí existence školy navýšil 2,5 krát.

Škola pro žáky se zrakovým postižením byla v Opavě založena v roce 1959. Postupem času ji začaly navštěvovat také děti s vadami řeči. Jejich počet se začal navyšovat.

Z původních 50 žáků je jich dnes téměř 130. 

Kateřina Prchalová, ředitelka ZŠ Základní škola pro zrakově postižené a žáky s vadami řeči v Opavě: „Chybí nám relaxační koutky, které by měla škola pro děti se zdravotním postižením mít v každé třídě. A také máme velmi malou družinu. A nemáme žádné odborné učebny."

To se ale změní: právě totiž začala rekonstrukce budovy na ulici Praskova za 180 milionů korun. Tady se škola z Havlíčkovy ulice časem přestěhuje. 

Protože jde o původní školní budovu, dispozice se zde příliš nezmění.  V půdních prostorách bude internát a pak také speciální pedagogické centrum s vlastním vstupem. Škola bude bezbariérová.

Marek Veselý, hlavní stavbyvedoucí, Metrostav: „Musíme zřídit výtah, nové schodiště. Propojit trochu logičtěji některé prostory. Ale zůstane to stále školská budova.“

Rekonstrukce 135 let staré školy bude zahrnovat nové rozvody vody, elektřiny, osvětlení a ústředního topení. Plánuje se zateplení fasády a výměna oken, odizolování sklepů od vlhkosti. Budova přijde také o svou raritu – nevhodně umístěný ocelový sloup tyčící se uprostřed tělocvičny. Venkovní vzhled se přiblíží předminulému století.



---

Senioři dostali dárky od vedení města

Obrazy, kávovar nebo i zdravotnické pomůcky. To byl výběr z dárků, které si letos pod stromeček přáli klienti Domova pro seniory ve Frýdku-Místku. Nadělovat jim je přišlo vedení města a nebylo to jenom o Vánocích, ale i o narozeninových přáních a netradičních setkáních.

Ve Frýdku-Místku se už stalo tradicí, že zástupci vedení města se pasují do role ježíšků, kteří chodí dělat radost do domova pro seniory. A dárky se předávaly i letos.

Anketa: "Jsme rádi, protože dostali jsme novou tam nějakou klubovnu, do toho nový kávovar, co nám bude chybět? Budeme sedět, budeme si tam pracovat všelijak, co stačíme ještě udělat a budeme rádi."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem za tu aktivitu strašně rád, funguje to každým rokem. Senioři si vyberou vždycky dárek, který by si přáli. Většinou to je od seniorů, kteří jsou bezprizorní, zůstali bez rodiny, tím pádem pak ty Vánoce pociťují osaměleji. Toto právě vyplňují i zástupci vedení města, kdy přinesou nějaké drobnosti, které si právě si přáli a předáváme si to."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Předali jsme kávovar, který bude sloužit na jednom patře v těch společenských prostorách a plus nějaké rehabilitační pomůcky, které seniorům pomůžou ke cvičení."

Kromě vánočních dárků se předávaly i gratulace a dary k významným narozeninám, které někteří klienti slaví v těchto dnech.

Anketa: "Slavím 91. jubileum zítra. Dneska ještě ne, zítra mám 91 roků." – Jak budete trávit Vánoce? – "Měl jsem dohodnuté, že půjdu do rodiny, oni pořád mě tam chtějí."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Krátce jsme pozdravili, popřáli některým dokonce k narozeninám, některým k Vánocům a do nového roku hodně sil a věřím, že v našem domově se jim žije dobře a věřím, že i ty nové prostory společenské, které se tady připravují, jim ten pobyt víc zpříjemní." – Vy sám jste tady zažil pár překvapivých setkání. – "Ano, já jsem dnes se dvěma dámami a s jedním mužem, se kterým jsem se potkal, tak všichni tři mě znají. Dvě dámy dokonce z dětství, jako malého kluka. Takže jsme si zavzpomínali na roky, které už jsou dávno pryč a které jsme společně strávili, takže to byl takový příjemný moment."

Na osamělé seniory ve městě myslela i Dobrovolnická organizace ADRA, která díky veřejnosti v rámci akce Dárek pro druhé obdarovala přes 550 lidí.

---

Kniha Čti Jeseníky je plná historických snímků

Autoři knihy Čti Jeseníky představili v galerii KUPÉ unikátní obrazovou encyklopedii publiku. Jejím základem se staly historické pohlednice a fotografie upravené do koláží s komiksovým vzhledem. Najdete zde také řadu zajímavostí i postřehů, které dosud nebyly publikovány.

Publikace je neobvyklá svým formátem a také pojetím. Kniha „Čti Jeseníky“ přibližuje tyto moravskoslezské hory skrz historii, staré snímky a pohlednice. Jejich grafika je však zcela novodobá. Obsahuje koláže a komiksové bubliny.

V obsahu najdete kromě kapitol o geografii a historii jednotlivých míst Jeseníků také zajímavosti např. o činnosti horských spolků, o sportech či turismu. Informace doplňuje bohatý obrazový materiál.

Jiří Glonek, spoluautor knihy: „Naprostá většina byla zachována na pohlednicích a fotografiích. Ale v některých případech se dochovaly na skleněných deskách. A z nich i dnes se dají dělat plakáty z vysokým rozlišením.“

Do knihy přispěl také opavský sběratel Rudolf Dybowicz. Např. pohlednicí Praděd v budoucnosti, která opravdu trefně zachytila vývoj tohoto nejvyššího jesenického vrcholu. 

Rudolf Dybowicz, sběratel: „Je fakt, že snímky byly posbírány v rámci celého světa. Některé jsou z Ameriky, některé z Itálie, některé z Ruska.“

Na publikaci pracoval nezvykle rozsáhlý kolektiv 14 autorů, 12 sběratelů a 4 grafiků, které dohromady spojuje vášeň pro Jeseníky. A že je skutečná, o tom svědčí také rozhodnutí věnovat 1/3 výtěžku z prodeje knihy na obnovu těchto hor.

---

Plavkyně z karvinských Kosatek se stala mistryní ČR

Dvanáctiletá Nela Hajdušíková z oddílu Kosatek uspěla na Mistrovství České republiky v plavání.. Domů do Karviné přivezla zlatou a bronzovou medaili.

Tohle je Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná. Plavat začala v pěti letech a ve svých dvanácti je držitelkou titulu Mistryně ČR. Závody se konaly v Litoměřicích.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Konkurence tam byla obrovská, proto mě to donutilo vydat co největší výkon."

Zlatou medaili získala za nejrychlejší uplavání disciplíny 200 metrů znak. Šlo také o oddílový rekord.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Měla jsem čas 2,34 a na 100 znak jsem byla třetí a čas. Byla jsem hodně překvapená, trenérka mě hodně motivovala, abych byla první."

Nela pravidelně už sedm let trénuje několikrát týdně. Momentálně se krytý bazén rekonstruuje, dojíždí proto plavat do Ostravy.

Nela Hajdušíková, členka plaveckého oddílu Kosatky Karviná: "Tréninky máme třikrát do týdne a i když teď máme ztížené podmínky, tak se všichni snaží, abychom co nejvíce trénovali."

Tomáš Kaluža, trenér a místopředseda oddílu plavání Kosatky Karviná: "Když jsme se společně dívali na přihlášky na plavecké závody, tak jsme lehce doufali, že by tento úspěch mohl být krásný, ale nečekali jsme, že bude zlatý."

Z každého svěřence, který dosahuje celostátních a mezinárodních úspěchů, mají trenéři radost. V budoucnu by chtěla Nela cestovat a závodit v různých zemích světa.

---

Překvapení čeká na tři desítky Novojičínských dětí

Vánoční překvapení - to je akce, kterou v Novém Jičíně zorganizovalo Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci s městským úřadem. Zapojením veřejnosti zajistili dárky pod stromeček pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Stačilo jen pár hodin a na sociálních sítích Rodinným centrem Mozaika zveřejněná výzva Vánoční překvapení byla naplněna. Lidé zareagovali okamžitě a přihlásili se k zajištění vánočních dárků pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “My jsme zveřejnili výzvu v pondělí v odpoledních hodinách a už v tu dobu jsem byla na telefonu, zvedala jsem telefony, a v devět hodin ráno v úterý už byl seznam zaplněn. Bylo velice hezké, že i přes zaplněný seznam se někteří dárci nenechali odradit a donesli i nějaké dárky navíc.”

Možnost rozbalit si na Štědrý den dárek dostaly díky této akci dětí, které spadají do péče oddělení sociálně právní ochrany. To vytipovalo 26 kluků a holek, nakonec se ale překvapení pod stromečkem dostane k více dětem.

Richard Pešat, vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí: “Jsou to děti, které jsou nejpotřebnější, to znamená, v těch rodinách ta sociálně-ekonomická situace není příliš dobrá. Takže jsme chtěli tímto způsobem trošku podpořit ty jejich Vánoce.”

Někteří dárci plnili konkrétní touhu dítěte, u kterého byl vždy zveřejněn jen věk a zda je to holka nebo kluk. Jiné z dětí zase pouze napsalo, že si přeje překvapení.

Na Štědrý den tak společná akce Rodinného centra Mozaika a sociálního odboru města rozjasní oči 35 dětem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-12-2021-16-00