Podle svědků vybuchla v Hrabůvce varna pervitinu
Obyvatele Ostravy - Hrabůvky v noci probudila silná exploze. V čtyřpodlažním domě uprostřed sídliště vybuchl jeden z bytů a podle místních se v něm vařili drogy. Zdravotníci ošetřili 6 zraněných osob. Jeden muž byl v kritickém stavu. Statik nedoporučil vstupovat do domu dříve, než hasiči podepřou spodní patro. Obyvatelé domu byli evakuováni do hotelového domu.
Bylo krátce před třetí hodinou ráno, když Provaznickou ulicí v Ostravě-Hrabůvce otřásl výbuch. Z oken bytu v prvním patře vyletěly okna i se záclonami, vyvalily se plameny a hustý kouř. Ve vedlejším bytě odletěly vyražené dveře až do obývacího pokoje.
svědkyně: "Plameny, pak to bouchlo a jak jste se podíval, tak jste viděl, že ty plameny jdou směrem nahoru. Než jsem domluvila s dispečerem ze 112, tak už hořel i vedlejší pokoj."
svědek: "Mám okna tady, na druhé straně mám ložnici a i v té ložnici se třepala okna."
Během pár minut byli na místě hasiči a okamžitě začala záchrana lidí z domu a také hašení plamenů, které stále šlehaly ze dvou oken.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči zachránili 4 osoby, z toho jednu pomocí automobilové plošiny. 3 po schodek pomocí vyváděcích paramasek. Dalších 36 osob bylo evakuováno ze vchodu a sousedních vchodů."
Zraněné osoby hasiči předávali do péče zdravotníků. Ti ošetřili celkem 6 lidí. Jedna osoba musela být s těžkými zraněními z bytu vynesena.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Sedmatřicetiletý muž se nalézal v kritickém stavu. Při výbuchu utrpěl popáleniny na více než polovině těla. Zasahující lékař jej musel uvést do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a převést na přístrojem řízenou ventilaci. Po prvotním ošetření popálených ploch byl předán týmu popáleninového centra FN Ostrava."
Na místo dorazili také policisté, kteří musejí stanovit příčinu výbuchu. Přivezli si i speciální kontejner, kde byl zřízen operační štáb. Hasiči hned ráno postavili pod poničeným bytem výztuže, aby se dalo bezpečně pohybovat uvnitř domu.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Kriminalisté shromažďují veškeré informace týkající se události. V této chvíli nejsou známy příčiny exploze. "
Podle sousedů mohla být v bytě varna pervitinu. Nájemník si ho prý zrovna rekonstruoval. Svědkové také viděli nějakého muže hned po výbuchu utíkat pryč. Lidé z poškozeného domu byli nastěhováni do hotelového domu Vista, který je nedaleko.
---
Život v ulicích NJ se zklidnil, rušněji je v bytech
Podle hodnotících zpráv státní a městské policie se v loňském roce zlepšila bezpečnostní situace v Novém Jičíně. Ve městě bylo spácháno méně trestných činů i přestupků. Vliv na statistická čísla měl nouzový stav a změna trestního zákona.
698 trestných činů bylo podle zprávy Policie ČR spácháno v loňském roce na území Nového Jičína, o 150 méně, než v roce předešlém. V podobném trendu vyznělo i hodnocení městské policie, řešila 4 115 podnětů, asi o 400 méně než v roce 2019. Tento vývoj ovlivnilo posunutí hranice škody pro spáchání trestného činu z 5 na 10 tisíc korun a zejména nouzový stav.
Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Zaznamenáváme zásadní vliv na zklidnění nočního života ve městě, uzavřeny jsou bary, restaurace a diskotéky. Naopak zaznamenáváme mírný nárůst oznámení v rámci rušení nočního klidu v domácnostech.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V této statistice se nám poprvé objevily přestupky na poli přestupkového jednání proti zákonu na ochranu veřejného zdraví a zákona krizového. Těchto přestupků bylo loni 135.”
Většinou tyto přestupky řeší strážníci domluvou, padaly ale i pokuty, v loňském roce v celkovém objemu téměř 40 tisíc korun. Nejvíce práce měli strážníci ale standardně při řešení přestupků v dopravě, v porušování veřejného pořádku a také v oblasti majetkové činnosti. Další skupinu pak tvoří přestupky odhalené rychlostním radarem, těch bylo více než 12 a půl tisíce.
Čemu se strážníci v loňském roce příliš nevěnoval, a to z důvodu vládních omezení, byly preventivní programy a dopravní výchova školáků.
---
Žáci 1. ZŠ Bruntál se mohou těšit na šest nových učeben
Základní školy jsou poloprázdné a navštěvovat je mohou jen děti prvních dvou ročníků. Příprava na návrat starších žáků však intenzivně probíhá. 1. ZŠ v Bruntále uspěla v dotačních výzvách, díky kterým vybavila nové odborné učebny.
Počítačová učebna, interaktivní učebna, jazyková učebna, anglický a čtenářský klub a nová učebna finanční gramotnosti. Na to vše se mohou žáci po návratu do školy těšit.
Marcela Žáková, ředitelka 1. ZŠ Bruntál: „Nám se v poslední době podařilo dokončit 6 moc krásných moderních učeben a ty učebny už začínají být využívané."
Nejmenším žákům prvních dvou ročníků se naskýtá výjimečná možnost, učit se v nových odborných učebnách.
Marcela Žáková, ředitelka 1. ZŠ Bruntál: „Jsou sice zatím využívané jenom malými dětmi, prváčky a druháčky ale koneckonců takovou příležitost, že by se prváci dostali do učeben odborných, tu už zase dlouho mít nebudou až se vrátí i velký děcka.“
Anketa, žáci školy: „Líbí se mi moc v týhle třídě.“
„Mě se moc líbí tady v této třídě.“
Zvláště učebna finanční gramotnosti je velkou novinkou a je i těmi nejmenšími velmi oblíbená.
Anketa, žáci školy: „Počítat penízky.“
„Mě se tahle třída moc líbí a taky mě to v té třídě moc baví.“
Škola získala více než 8 milionů korun, díky kterým učebny nejen rekonstruovala ale také nově vybavila.
Anna Kodeda, členka projektového týmu: „Naší škole se podařilo uspět ve dvou velkých výzvách IROPu ve spolupráci s MAS Hrubý Jeseník a byla to výzva číslo 68 a výzva číslo 47.“
Kromě učeben škola pro žáky vybavila také novou žákovskou kuchyňku.
---
Slezské zemské muzeum mění expozici
Pracovníci Slezského zemského muzea chystají obměnu části expozice, a tak v depozitářích hledají nové předměty k vystavení. Muzejní budovu pak čekají stavební úpravy - výměna oken.
Ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková spravuje pozůstalost generála Milana Piky. Pilot britského letectva ze II. světové války zemřel před dvěma lety. Teď konečně našla čas pozůstalost protřídit a vybrat předměty, které mohou doplnit expozici hrabyňského památníku.
Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea: „Já momentálně pořádám pozůstalost po generálovi Milanu Píkovi. Teď právě v tuto chvíli zpracovávám vyznamenání a medaile.“
V muzeu bez návštěvníků je čas na změnu. Dotkne se především vystavených exponátů v hlavní výstavní budově. Asi třetina z nich bude nahrazena novými. Návštěvníci se mohou těšit třeba na kolekci hodin nebo loveckých potřeb.
Kamila Poláková, náměstkyně ředitelky Slezského zemského muzea: "V letošním roce připravujeme obměnu této stálé expozice s názvem Encyklopedie Slezsko. Část vitrín, které tady vidíte, jednotlivá hesla budou obměněna, nebo úplně změněna."
Také archeologové chystají zajímavosti, které by bylo možné nově v expozici Slezského zemského muzea vystavit. Podstatnou částí jejich práce během zimních měsíců je už tradičně zpracování vykopávek, které během provedených archeologických průzkumů našli.
Jiří Juchelka, vedoucí odd. archeologie, Slezské zemské muzeum: „Ty v určitou dobu musíme zpracovávat. Proto toho využíváme maximálně těchto zimních měsíců. Nyní pracujeme na nálezových zprávách, zpracováváme jednotlivé výzkumy."
A připravují se také stavební úpravy: během letošního roku zedníci vymění 70 oken, které budova Slezského zemského muzea čítá.
---