Břetislav Riger se stal náměstkem primátora
Změny ve vedení Ostravy jsou u konce. Náměstkem pro dopravu a investice se stal Břetislav Riger z hnutí Ostravak, který ale nejprve musel složit slib zastupitele. Primátor Jan Dohnal tak má 8 náměstků.
Měsíc po změnách v čele Ostravy je po středečním zastupitelstvu podoba vedení města kompletní. Osmým náměstkem se stal Břetislav Rieger z hnutí Ostravak, který bude mít na starosti investice a dopravu. V zastupitelstvu nejprve nahradil Martina Drasticha, který se kvůli tomu vzdal mandátu.
V radě města Břetislav Riger nahradil Lukáše Semeráka, který zastával funkci jen přechodně. Riger už náměstkem pro investice byl asi před 5 lety, kdy bylo hnutí Ostravak ve vedení města.
Břetislav Riger, náměstek primátora: "Mám na starosti resorty investic a dopravy, tzn. dva resorty, které se mohou zdát nesourodé, ale spousta dopravních staveb, koordinace s krajem se týká jak investic, tak dopravy."
Počet náměstků primátora se tak ze 7 zvýšil na 8. Opozice kritizuje, že někteří z nich kumulují funkce ve vedení městských obvodů a na magistrátu.
Jan Dohnal, primátor města: "Je to samozřejmě o úhlu pohledu a čas nám řekne, jestli jsme zvolili moudře. Myslím si, že je to nastaveno poměrně dobře. Nemůžu říct, ani souhlasit s tím, že by náměstci nevykonávali své funkce tak, jak by měli. Já spokojený jsem, ale nevím, jak to budou hodnotit lidé v obvodech."
Ostravu vede ANO, koalice SPOLU, Ostravak, Starostové pro Ostravu a Piráti. Dohromady mají v 55 členném zastupitelstvu 35 křesel.
---
Přívalový déšť lidem vyplavil domy, které teď musí vysoušet
Bouřky s vydatným přívalovým deštěm způsobily v úterý odpoledne velké škody na majetku lidí na Třinecku a v okolí Frýdlantu nad Ostravicí. Hasiči zasahovali u více než 30 případů. Lidé mají vyplavené domy, garáže a sklepy. Škody budou odstraňovat několik týdnů.
Přívalový déšť byl opravdu intenzivní a na mnoha místech v Beskydech během chvíle napršelo tolik vody, že ji kanalizace nestačila odvádět. jednou z postižených obcí byla i Čeladná, kde museli zasahovat místní dobrovolní hasiči.
Irena Krupičková, obyvatelka Čeladné: “My jsme se nestačili divit, jak to prostranství před domem se zaplnilo vodou. Měli jsme tady jezero a to se bohužel dostalo i do obytných částí. Voda poškodila uvnitř ani ne tak zařízení, ale hlavně podlahy a bohužel pod nimi je elektrické vytápění. Podlaha byla v těch místech úplně nadzvednutá.”
Profesionální i dobrovolné jednotky hasičů musely vyjíždět už v průběhu bouřky. V akci byly motorové pily, čerpadla a vodní vysavače.
Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: “Mohu potvrdit, že v úterý 23. května vyjížděli hasiči k 33 případům v souvislosti s vydatnými dešti. Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů. Nejvíce zasaženou oblastí byla městská část Třince Tyra, kde hasiči pomocí pytlů s pískem museli usměrňovat vodu. Ve třech případech hasiči vyjížděli ke spadlým stromům, které bránily průjezdu po komunikacích.”
Po přívalovém dešti teď v obcích ještě čistí zanesené silnice, strouhy a propustky.
---
Kriminalisté z Orlové obvinili šestadvacetiletého muže, který měl od dubna do poloviny května spáchat několik krádeží v Bohumíně. Kradl například z aut, kdy hodnota loupeže byla mnohdy menší než poškození auta, ukradl dámské kolo, elektrické nářadí a také několik desítek hodinek. Když je zloděj v noci nesl v igelitce, potkal se se strážníky městské policie, kteří ho zkontrolovali a následně předali kolegům policistům. Obviněnému, který je ve vazbě, hrozí tři roky za mřížemi.
V polovině května se v Římě konal mezinárodní kurz v péči o pacienty se závažným traumatem Kurzu se zúčastnilo celkem 40 lékařů a záchranářů z celého světa. Moravskoslezskou záchrannou službu zastupovali lékaři David Holeš a Martin Novák. Kromě praktického výcviku, který probíhal formou simulovaných situací v reálném prostředí, byly součástí kurzu také přednášky odborníků z různých zemí.
---
V nákupním centru vytáhl zloděj ženě z kabelky mobil
Policisté pátrají po muži, který v nákupním centru v Ostravě-Porubě ukradl ženě z kabelky mobilní telefon. Natočily jej ale při tom kamery, takže je jen otázkou času, než bude zjištěna jeho totožnost.
V našem zpravodajství vás často upozorňujeme na zloděje v obchodech a nákupních centrech, kteří využívají nepozornosti nakupujících nebo návštěvníků. V minulých dnech se odehrál v Porubě v nákupním centru Galerie ukázkový případ, jak zloději dokáží využít každou nepozornost. Na záběrech bezpečnostní kamery vidíte tři muže, kteří procházejí centrem a jeden si všimne otevřené kabelky.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Využil nepozornosti mladé dívky, která seděla na lavičce v obchodním centru a měla vedle sebe kabelku. Během nestřeženého okamžiku, kdy si povídala s kamarádkou se pachatel zmocnil mobilního telefonu, který měla v otevřené kabelce. Tímto jednáním způsobil předběžnou škodu za 8.000 korun."
Policisté vyhlásili po zloději pátrání, ale chtějí ztotožnit a vyslechnout i jeho 2 kumpány.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté žádají veřejnost o pomoc a spolupráci při ustanovení trojice mužů. Jakoukoli informaci, která by mohla vést ke ztotožnění mužů, volejte na tísňovou linku 158."
V této souvislosti také znovu upozorňují na ostražitost. Své věci by si měl každý hlídat.
Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Stačí jen malý okamžik nepozornosti, třeba se jen rozhodujete, jaké si koupíte boty a lidé, kteří se chtějí zmocnit vašich financí, toho okamžitě využijí."
Opatrní ale buďte už na parkovišti. Vůz řádně zamkněte a nenechávejte v něm nic cenného. Pozor také při ukládání nákupu do auta.
---
Hasiči na soutěži ukázali realitu z našich silnic
Hasiči se při zásahu u dopravních nehod často ocitají v situacích, kdy o životě člověka rozhoduje pár vteřin. To, co v reálu zažívají na našich silnicích, teď ukázali i veřejnosti během krajského kola soutěže ve vyprošťování osob.
Správný postup a rychlost byly hlavními kritérii krajského kola soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Jednou ročně ji pořádá hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, letos se organizace ujali hasiči z Novojičínska a připravili ji v sídle jedné ze svých profesionálních jednotek, v Bílovci.
Kamila Langerová, tisková mluvčí HZS MS kraje: “Jsou předem stanovené scénáře, které simulují dopravní nehody. Vidíte tady reálné situace, v podstatě vždycky vycházíme z toho, co se děje na silnicích.”
Připravené situace havarovaných vozidel si jednotlivé týmy na místě losovaly. Na splnění úkolu měly dvacet minut.
Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: ”Mohou to být dvě vozidla nebo vozidlo s pevnou překážkou, v mnohých případech je ten scénář nachystán tak, že to vozidlo je nestabilní, takže potom se samozřejmě hodnotí správná technika, správná taktika postupu.”
Dále se rozhodčí zaměřovali také na samotnou předlékařskou pomoc. Všímali si komunikace hasičů se zraněnou osobou a způsobu jejího vyproštění z vraku automobilu.
Kamila Langerová, tisková mluvčí HZS MS kraje: “Jde i o to, abychom ukázali veřejnosti, jak hasiči postupují při dopravních nehodách, co všechno tam může nastat, a jak probíhá to vyproštění těch osob. Jaké nástroje se používají, pomocí čeho se ti lidé dostávají z vozidel.”
Na soutěží se utkalo šest profesionálních a šest dobrovolných jednotek, dále hasiči ze Správy železnic a tři hostující týmy z Polska.
---
ADRA v Ostravě otevírá již čtvrtý charitativní obchod, a to v centru města na ulici Poštovní. Výtěžek z prodeje organizace používá na podporu a rozvoj dobrovolnictví. ADRA v Ostravě působí od roku 2008.
Karvinská hornická nemocnice vybavila SOS tlačítky i lékárnu. Je to reakce na nedávný agresivní výpad klienta lékárny. SOS tlačítko funguje na pouhý stisk, který vyšle signál nemocniční ochrance. Ta pak okamžitě ví, na kterém oddělení nebo ve které ambulanci nastala krizová situace, a běží zasáhnout.
---
Další rozvoj Státního zámku Janovice u Rýmařova
Harrachové patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody naší historie. Měli vysoké postavení v církvi, u císařského dvora, v zemské správě, armádě a diplomacii. Národní památkový ústav jim letos věnuje svůj projekt Po stopách šlechtických rodů. Zámek Janovice patří mezi hlavní objekty projektu.
Harrachové byli průkopníky nejen v lyžování, ale také v lesním hospodářství, sklářství, průmyslu a zemědělství.
Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu: „Harrachové byli velmi významný český šlechtický rod, který měl pro tento region obrovský význam a to především proto, že to byli skvělí podnikatelé. Založili zde textilku, zakládali zde hutě a nevím, jestli tedy v místě se to zcela jistě ví, ale Hedva, ta je vlastně původem Harrachovská, Kovohutě v Břidličné, to byl původně Harrachovská huť, těch hutí tady bylo plno. Měli i velmi dobré vazby na císařský dvůr a byli to i významní politici a sloužili císařskému státu."
Markéta Janáková, kastelánka zámku Janovice: „V letošním roce bychom rádi zrealizovali zrestaurování kaple, tak pevně věříme, že se nám to do konce roku podaří. Byla tam vyinstalována zpět tři vitrážová okna, také k poctě roku Harrachů."
Spolupráci s NPÚ po převodu zámku před pěti lety kladně hodnotí i zástupci samosprávy.
Luděk Šimko (nez.), starosta Rýmařova: „Spolupráce je výborná. Jsem strašně rád, že před pěti lety NPÚ převzal zámek v Janovicích a vlastně od prvopočátku je ta spolupráce, myslím se, na výborné úrovni a já doufám, že bude takhle i pokračovat.“
Petr Šubík, ředitel NPÚ ÚPS Kroměříž: „Posunuje se to, jak můžeme, v závislosti podle těch finančních prostředků.“
Při příležitosti konference na zámku v Janovicích se dostalo požehnání také nové harrachovské aleji.
Markéta Janáková, kastelánka zámku Janovice: „Jsou to tedy okrasné stromky, 11 sakur a byly vysazen k poctě právě letošního roku rodu Harrachů."
---