Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V loňském roce se loni stalo v MS kraji 13 vražd
  • Cestáři začali opravovat tankodrom u Jablunkova
  • Bruntálské Sagapo navštívil mobilní očkovací tým
  • První návrhy využití budovy Slezan 08 jsou hotové
  • Přípravou pro NJ maturanty jsou i fiktivní pohovory

V loňském roce se loni stalo v MS kraji 13 vražd

V loňském roce se v MS kraji stalo celkem 13 vražd a pokusů o ně, což je o 5 méně než předloni. Dobrou zprávou je, že se opět podařilo všechny objasnit.

V loňském roce se v v našem regionu stalo 13 vražd. Je to o 5 méně, než v předchozím roce. Obětí je ale celkem 23. Jako vražda je totiž hodnocena i tragédie z Bohumína, kdy Zdeněk Konopka 8. srpna zapálil byt plný lidí. Zahynulo 11 osob.  Motivem jsou nejčastěji špatné osobní vztahy.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: Co se týká postavení pachatel / oběť, až na jeden, se ve všech případech jednalo o osoby, které se znaly. V jednom případě se osoby sice neznaly, ale jednání měl předcházet vzájemný konflikt.

Jako vražedná zbraň je nejčastěji použit nuž. Loni to bylo 6 krát, 4 oběti vražd byly umláceny, jedna byla udušena a jednou se jednalo o zmíněný žhářský útok. Všechny vraždy byly v posledních 5 letech objasněny. Nejsložitějším případem byla červnová vražda v Havířově, která začala jako pohřešování ženy.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Vskutku náročným prověřováním všech informací, včetně pátracích akcí a tedy za součinnosti množství policejních složek a služeb, zjistili kriminalisté, že na smrti původně pohřešované ženy, jejíž tělo bylo nalezeno, měla podíl cizí osoba. " 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje (natočeno 23.8. 2020): "Policisté včerejšího dne našli tělo pohřešované ženy, která se stala obětí násilného zločinu. Bylo sděleno obvinění 38letému muži ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy.”

Kriminalita ale poklesla i celkově a to o asi 18 procent na 19 635 trestných činů. Nejmarkantnější byl pokles u krádeží kapesních, ubylo jich téměř o polovinu.

---

Cestáři začali opravovat tankodrom u Jablunkova

Na obchvatu Třince a Jablunkova se něco nepovedlo. V asfaltu se dělají často výtluky, které řidičům poškozují vozidla. Opravy se tam musí provádět téměř nepřetržitě. Jedna aktuální začala právě teď a bude trvat minimálně týden.

Motoristé, kteří projíždějí pravidelně obchvatem Třince a Jablunkova, mají podezření, že nedávno položený asfaltový povrch byl zfušovaný. Po celé délce hlavního tahu na Slovensko se totiž po celý rok vytvářejí díry. někde jich je tolik, že se jim řidiči nemají šanci vyhnout. Některé jsou hluboké a s ostrými hranami, které poškozují automobily.

Anketa: “Jel jsem od Českého Těšína na Mosty u Jablunkova. Přede mnou jelo auto, tak jsem žádnou díru neviděl. Mám píchlou levou přední a levou zadní pneumatiku, takže je to na odtah. Nevím, ale myslím si, že to opravit nepůjde.”

Oprava jednoho úseku začalo v pondělí dopoledne. Doprava je řízena semafory a mnoho řidičů se proto zdržení vyhýbá po staré cestě přes Jablunkov.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Při každé dopravním omezení na obchvatu města Jablunkova dochází v centru města k zvýšenému pohybu aut. Někdy tady pustí i kamionovou dopravu.”

Aktuální oprava potrvá minimálně tento týden.

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: “Práce potrvají minimálně celý týden, definitivní konec akce bude upřesněn vzhledem k závislosti na počasí. Stavbaři začnou mostem u místní části Hřanov směrem na Slovensko. Následovat budou opravy mostů k hranicím a poté je plánovaný opačný směr Jablunkov/Třinec. Vlivem nutné likvidace nerovností nastane změna fungování automobilové dopravy. Nejméně celý týden bude provoz v úseku veden kyvadlově. Omlouváme se za možné zdržení způsobené tvorbou nárazových kolon a děkujeme všem trpělivým řidičům.

Ani po této opravě však nebude silnice v pořádku. Výtluky se vytvářejí na dalších místech.

---

Bruntálské Sagapo navštívil mobilní očkovací tým

Mobilní očkovací tým, vyráží každý víkend z krnovské nemocnice. Navštěvuje především domovy seniorů a zařízení sociálních služeb. Tedy klienty, kteří by sami měli problém se k očkování dostavit osobně. Byli jsme u jeho příjezdu do Bruntálu.

Cílem mobilního očkovacího týmu v Bruntále bylo zařízení sociálních služeb pro zdravotně postižené Sagapo. To má svá střediska v Bruntále, Rýmařově, Vrbně pod Pradědem a Horním Benešově. V Bruntále kromě místních očkovali také klienty z Rýmařova.

Petr Konečný, ředitel Sagapo: „Potom mobilní tým bude pokračovat do zařízení ve Vrbně pod Pradědem, kde bude očkovat zaměstnance a uživatele, a pak se přesune do Horního Benešova a tam bude očkovat zbývající uživatele a zaměstnance.“

Bronislav Sedláček, vedoucí lékař očkovacího týmu: „Mobilní tým je sestavený jednorázově na tento účel, kdy budeme očkovat klienty Sagapa, kteří by jinak měli velký problém se k nám dostat.“

Sagapo se ve svých střediscích stará celkem o 80 klientů. Očkování není žádnou povinností. Zaměstnanci, klienti nebo jejich zákonní zástupci se hlásí výhradně dobrovolně.

Petr Konečný, ředitel Sagapo: „My na základě výzvy MSK jsme oslovili všechny zaměstnance a uživatele a jejich zákonné zástupce s tím, že pokud mají zájem o očkování, tak musí podepsat souhlas s očkováním, který jsme potom předali mobilnímu týmu a ten je vlastně registroval do systému.“

Anketa, uživatelé služeb Sagapo: „Ne, je to hodně fajn.“

„Jsu zdravej a v pohodě.“

„Já jsem zdravej jak řípa.“

„Proto se musíme očkovat, aby to už brzo skončilo.“

Zájem o očkování v Sagapu projevila přibližně třetina zaměstnanců a asi 85 procent uživatelů služeb.

---

První návrhy využití budovy Slezan 08 jsou hotové

Muzeum, coworkingové centrum, restaurace i loftové byty. Takové jsou možnosti, jak přebudovat areál bývalé textilky Slezan 08 ve Frýdku-Místku. Architekti už vytvořili studii proveditelnosti, díky které chtěli zahájit věcnou diskuzi ohledně dalšího využití areálu.

Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku už má první návrhy budoucího možného využití. Studii proveditelnosti vytvořil ateliér KLAR.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Měla za cíl ověřit prostorové nároky na další provozy a vlastně i pokusit se jako definovat, které by tam mohly patřit, jestli má smysl tam třeba dávat coworkingové centrum, jestli má smysl tam dávat loftové byty, jestli má smysl tam třeba mít restauraci, případně vyhlídku. Takže on to měl za cíl jakoby ověřit a aj navrhnout, jak by to mělo vypadat, abychom se mohli dívat na nějaké fajne obrázky."

Architekti se museli vypořádat s halovým prostorem, který se dá komplikovaně využít k jiným účelům, než byla původní výroba a skladování. Navrhli tedy omezit hloubku vnitřních prostor vybouráním středového atria, které zároveň celý objekt prosvětlí. Bude také sloužit jako komunikační jádro.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Slezská si zajisté nějaké takové místo zaslouží, kde by se mohli ti lidé, kteří tam žijí setkávat a zároveň by sloužila ta budova něčemu jinému než doteď. Jedna z částí, která tam je, tak je muzeum, coworkingové centrum, možná nějaké dílny pro dospělé a já bych to osobně chtěl spojit i s bydlením, které by mohlo dotovat ty všechny ostatní části. To znamená, že by jednoho dne mohla být ta budova soběstačná a zároveň plnila tu funkci společenskou, kulturní a zároveň bydlení."

Studie je výsledkem pokračující spolupráce města se společností Slezan Holding, která areál vlastní. Už v roce 2016 uzavřely obě strany Memorandum o ochraně historických fasád a oživení nefunkčních areálů.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Teďka musí začít spolupráce, zejména našich dvou subjektů, to znamená Slezanu a města a taky spolupráce s krajem, protože ten projekt se musí financovat, a to poměrně výrazně a ani jeden z nás nemá finanční sílu na to to zvládnout sám."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Plány se připravují, jak by to jednoho dne mohlo vypadat, se kterými budeme chodit za orgány, které by nám mohly na tuto akci poskytnout dotace a díky tomu bychom mohli nejen z vlastních prostředků revitalizovat tuto budovu a ve spolupráci se Slezanem, akciovou společností Holding, která tady s námi na tomto projektu chce spolupracovat, vytvořit místo, které by bylo pro občany přínosné v tom území, kde se vyskytuje."

Vše bude záležet hlavně na tom, zda se na revitalizaci v budoucnu najdou peníze. Rozplánovaná by poté byla do víceletého období.

---

Přípravou pro NJ maturanty jsou i fiktivní pohovory

Fiktivní pracovní pohovory jako součást výuky pořádají ve Střední odborné škole Educa v Novém Jičíně řadu let. Maturanti se tak mohou připravit na to, co některé z nich čeká už za pár měsíců. Letos poprvé se ale pohovory z větší části musely odehrát formou online.

Studenti čtvrtých ročníků novojičínské Střední odborné školy Educa se v rámci praxe dočetli ve fiktivním inzerátu, že jedna firma hledá asistenta právní kanceláře, druhá manažera sportovního klubu. Připravili si životopis, motivační dopis a zúčastnili se simulovaného pracovního pohovoru.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “My se snažíme naše žáky připravovat co nejlépe do praxe, a vzhledem k tomu, že ta situace je, jaké je, tak jsme těm čtvrťákům nechtěli zrušit všechno, co jsme jim zrušili už minulý rok, a rozhodli jsme se ty fiktivní pohovory uspořádat v online prostředí, aby o ně nepřišli.”

Pohovory se studenty vedly podnikatelka Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek, nebo další výrazná žena v oblasti byznysu Renáta Valerie Nešporek.

Tadeáš Fajárek, student 4. ročníku SOŠ Educa Nový Jičín: “Pohovor trval přibližně dvacet minut byť je to fiktivní, mám z toho dobrý pocit, je to dobrá zkušenost.”

Johana Černocká, studentka 4. ročníku SOŠ Educa Nový Jičín: “Hlásila jsem se na pozici manažer sportovního klubu, doma jsme si musela zpracovat otázky týkající se ekonomiky sportu a možností propagace.”

V únoru si přijímací pracovní pohovor vyzkouší další studenti z oboru informační technologie, možná už to bude klasicky tváří v tvář.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. ledna 2021, 16:00

V loňském roce se loni stalo v MS kraji 13 vražd

V loňském roce se v MS kraji stalo celkem 13 vražd a pokusů o ně, což je o 5 méně než předloni. Dobrou zprávou je, že se opět podařilo všechny objasnit.

V loňském roce se v v našem regionu stalo 13 vražd. Je to o 5 méně, než v předchozím roce. Obětí je ale celkem 23. Jako vražda je totiž hodnocena i tragédie z Bohumína, kdy Zdeněk Konopka 8. srpna zapálil byt plný lidí. Zahynulo 11 osob.  Motivem jsou nejčastěji špatné osobní vztahy.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: Co se týká postavení pachatel / oběť, až na jeden, se ve všech případech jednalo o osoby, které se znaly. V jednom případě se osoby sice neznaly, ale jednání měl předcházet vzájemný konflikt.

Jako vražedná zbraň je nejčastěji použit nuž. Loni to bylo 6 krát, 4 oběti vražd byly umláceny, jedna byla udušena a jednou se jednalo o zmíněný žhářský útok. Všechny vraždy byly v posledních 5 letech objasněny. Nejsložitějším případem byla červnová vražda v Havířově, která začala jako pohřešování ženy.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Vskutku náročným prověřováním všech informací, včetně pátracích akcí a tedy za součinnosti množství policejních složek a služeb, zjistili kriminalisté, že na smrti původně pohřešované ženy, jejíž tělo bylo nalezeno, měla podíl cizí osoba. " 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje (natočeno 23.8. 2020): "Policisté včerejšího dne našli tělo pohřešované ženy, která se stala obětí násilného zločinu. Bylo sděleno obvinění 38letému muži ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy.”

Kriminalita ale poklesla i celkově a to o asi 18 procent na 19 635 trestných činů. Nejmarkantnější byl pokles u krádeží kapesních, ubylo jich téměř o polovinu.

---

Cestáři začali opravovat tankodrom u Jablunkova

Na obchvatu Třince a Jablunkova se něco nepovedlo. V asfaltu se dělají často výtluky, které řidičům poškozují vozidla. Opravy se tam musí provádět téměř nepřetržitě. Jedna aktuální začala právě teď a bude trvat minimálně týden.

Motoristé, kteří projíždějí pravidelně obchvatem Třince a Jablunkova, mají podezření, že nedávno položený asfaltový povrch byl zfušovaný. Po celé délce hlavního tahu na Slovensko se totiž po celý rok vytvářejí díry. někde jich je tolik, že se jim řidiči nemají šanci vyhnout. Některé jsou hluboké a s ostrými hranami, které poškozují automobily.

Anketa: “Jel jsem od Českého Těšína na Mosty u Jablunkova. Přede mnou jelo auto, tak jsem žádnou díru neviděl. Mám píchlou levou přední a levou zadní pneumatiku, takže je to na odtah. Nevím, ale myslím si, že to opravit nepůjde.”

Oprava jednoho úseku začalo v pondělí dopoledne. Doprava je řízena semafory a mnoho řidičů se proto zdržení vyhýbá po staré cestě přes Jablunkov.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Při každé dopravním omezení na obchvatu města Jablunkova dochází v centru města k zvýšenému pohybu aut. Někdy tady pustí i kamionovou dopravu.”

Aktuální oprava potrvá minimálně tento týden.

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: “Práce potrvají minimálně celý týden, definitivní konec akce bude upřesněn vzhledem k závislosti na počasí. Stavbaři začnou mostem u místní části Hřanov směrem na Slovensko. Následovat budou opravy mostů k hranicím a poté je plánovaný opačný směr Jablunkov/Třinec. Vlivem nutné likvidace nerovností nastane změna fungování automobilové dopravy. Nejméně celý týden bude provoz v úseku veden kyvadlově. Omlouváme se za možné zdržení způsobené tvorbou nárazových kolon a děkujeme všem trpělivým řidičům.

Ani po této opravě však nebude silnice v pořádku. Výtluky se vytvářejí na dalších místech.

---

Bruntálské Sagapo navštívil mobilní očkovací tým

Mobilní očkovací tým, vyráží každý víkend z krnovské nemocnice. Navštěvuje především domovy seniorů a zařízení sociálních služeb. Tedy klienty, kteří by sami měli problém se k očkování dostavit osobně. Byli jsme u jeho příjezdu do Bruntálu.

Cílem mobilního očkovacího týmu v Bruntále bylo zařízení sociálních služeb pro zdravotně postižené Sagapo. To má svá střediska v Bruntále, Rýmařově, Vrbně pod Pradědem a Horním Benešově. V Bruntále kromě místních očkovali také klienty z Rýmařova.

Petr Konečný, ředitel Sagapo: „Potom mobilní tým bude pokračovat do zařízení ve Vrbně pod Pradědem, kde bude očkovat zaměstnance a uživatele, a pak se přesune do Horního Benešova a tam bude očkovat zbývající uživatele a zaměstnance.“

Bronislav Sedláček, vedoucí lékař očkovacího týmu: „Mobilní tým je sestavený jednorázově na tento účel, kdy budeme očkovat klienty Sagapa, kteří by jinak měli velký problém se k nám dostat.“

Sagapo se ve svých střediscích stará celkem o 80 klientů. Očkování není žádnou povinností. Zaměstnanci, klienti nebo jejich zákonní zástupci se hlásí výhradně dobrovolně.

Petr Konečný, ředitel Sagapo: „My na základě výzvy MSK jsme oslovili všechny zaměstnance a uživatele a jejich zákonné zástupce s tím, že pokud mají zájem o očkování, tak musí podepsat souhlas s očkováním, který jsme potom předali mobilnímu týmu a ten je vlastně registroval do systému.“

Anketa, uživatelé služeb Sagapo: „Ne, je to hodně fajn.“

„Jsu zdravej a v pohodě.“

„Já jsem zdravej jak řípa.“

„Proto se musíme očkovat, aby to už brzo skončilo.“

Zájem o očkování v Sagapu projevila přibližně třetina zaměstnanců a asi 85 procent uživatelů služeb.

---

První návrhy využití budovy Slezan 08 jsou hotové

Muzeum, coworkingové centrum, restaurace i loftové byty. Takové jsou možnosti, jak přebudovat areál bývalé textilky Slezan 08 ve Frýdku-Místku. Architekti už vytvořili studii proveditelnosti, díky které chtěli zahájit věcnou diskuzi ohledně dalšího využití areálu.

Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku už má první návrhy budoucího možného využití. Studii proveditelnosti vytvořil ateliér KLAR.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Měla za cíl ověřit prostorové nároky na další provozy a vlastně i pokusit se jako definovat, které by tam mohly patřit, jestli má smysl tam třeba dávat coworkingové centrum, jestli má smysl tam dávat loftové byty, jestli má smysl tam třeba mít restauraci, případně vyhlídku. Takže on to měl za cíl jakoby ověřit a aj navrhnout, jak by to mělo vypadat, abychom se mohli dívat na nějaké fajne obrázky."

Architekti se museli vypořádat s halovým prostorem, který se dá komplikovaně využít k jiným účelům, než byla původní výroba a skladování. Navrhli tedy omezit hloubku vnitřních prostor vybouráním středového atria, které zároveň celý objekt prosvětlí. Bude také sloužit jako komunikační jádro.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Slezská si zajisté nějaké takové místo zaslouží, kde by se mohli ti lidé, kteří tam žijí setkávat a zároveň by sloužila ta budova něčemu jinému než doteď. Jedna z částí, která tam je, tak je muzeum, coworkingové centrum, možná nějaké dílny pro dospělé a já bych to osobně chtěl spojit i s bydlením, které by mohlo dotovat ty všechny ostatní části. To znamená, že by jednoho dne mohla být ta budova soběstačná a zároveň plnila tu funkci společenskou, kulturní a zároveň bydlení."

Studie je výsledkem pokračující spolupráce města se společností Slezan Holding, která areál vlastní. Už v roce 2016 uzavřely obě strany Memorandum o ochraně historických fasád a oživení nefunkčních areálů.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Teďka musí začít spolupráce, zejména našich dvou subjektů, to znamená Slezanu a města a taky spolupráce s krajem, protože ten projekt se musí financovat, a to poměrně výrazně a ani jeden z nás nemá finanční sílu na to to zvládnout sám."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Plány se připravují, jak by to jednoho dne mohlo vypadat, se kterými budeme chodit za orgány, které by nám mohly na tuto akci poskytnout dotace a díky tomu bychom mohli nejen z vlastních prostředků revitalizovat tuto budovu a ve spolupráci se Slezanem, akciovou společností Holding, která tady s námi na tomto projektu chce spolupracovat, vytvořit místo, které by bylo pro občany přínosné v tom území, kde se vyskytuje."

Vše bude záležet hlavně na tom, zda se na revitalizaci v budoucnu najdou peníze. Rozplánovaná by poté byla do víceletého období.

---

Přípravou pro NJ maturanty jsou i fiktivní pohovory

Fiktivní pracovní pohovory jako součást výuky pořádají ve Střední odborné škole Educa v Novém Jičíně řadu let. Maturanti se tak mohou připravit na to, co některé z nich čeká už za pár měsíců. Letos poprvé se ale pohovory z větší části musely odehrát formou online.

Studenti čtvrtých ročníků novojičínské Střední odborné školy Educa se v rámci praxe dočetli ve fiktivním inzerátu, že jedna firma hledá asistenta právní kanceláře, druhá manažera sportovního klubu. Připravili si životopis, motivační dopis a zúčastnili se simulovaného pracovního pohovoru.

Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “My se snažíme naše žáky připravovat co nejlépe do praxe, a vzhledem k tomu, že ta situace je, jaké je, tak jsme těm čtvrťákům nechtěli zrušit všechno, co jsme jim zrušili už minulý rok, a rozhodli jsme se ty fiktivní pohovory uspořádat v online prostředí, aby o ně nepřišli.”

Pohovory se studenty vedly podnikatelka Kateřina Haring, prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek, nebo další výrazná žena v oblasti byznysu Renáta Valerie Nešporek.

Tadeáš Fajárek, student 4. ročníku SOŠ Educa Nový Jičín: “Pohovor trval přibližně dvacet minut byť je to fiktivní, mám z toho dobrý pocit, je to dobrá zkušenost.”

Johana Černocká, studentka 4. ročníku SOŠ Educa Nový Jičín: “Hlásila jsem se na pozici manažer sportovního klubu, doma jsme si musela zpracovat otázky týkající se ekonomiky sportu a možností propagace.”

V únoru si přijímací pracovní pohovor vyzkouší další studenti z oboru informační technologie, možná už to bude klasicky tváří v tvář.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-01-2021-16-00