Na začátku demonstrace v Ostravě hrála ukrajinská hymna
V Ostravě se ve čtvrtek večer sešly před magistrátem stovky lidí, aby vyjádřili svou podporu Ukrajině, která se stala cílem agrese Ruska. Po několika proslovech organizátorů se vydal průvod do centra města na Masarykovo náměstí.
Členové Janáčkovy filharmonie zahráli na úvod demonstrace nejprve Českou hymnu a po ní i Ukrajinskou. Hned bylo jasné, že mezi účastníky jsou na Prokešově náměstí Ukrajinci, kteří znali i slova. Šlo o studenty univerzity, ale i lidi, kteří zde žijí a pracují už dlouho.
účastnice demonstrace: "Jsme rádi, že přišlo tolik lidí, člověk cítí, že není sám a že máme pravdu a bojujeme za svou pravdu."
Na schodech před radnicí se vystřídalo několik řečníků, kteří se s ostatními podělili o své pohledy na neomluvitelný čin Ruska a všichni si vysloužili velký potlesk.
Dan Konczyna, spoluorganizátor demonstrace: "I my jsme se rozhodli svolat shromáždění, jako spousta měst a zemí po celém světě, svobodném světě, demokratickém světě a vyjádřit podporu suverénnímu státu Ukrajině."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem nadšený, že se zaplnilo celé Prokešovo náměstí. To je skvělé a je vidět, že lidem to není jedno."
Demonstrace se zúčastnila spousta politiků, kteří už přemýšleli o konkrétní pomoci tak, aby byla co nejrychlejší a nejúčinnější.
Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Řešíme, jak ty uprchlíky dostat ze slovenských hranic sem, řeší se, kde je ubytujeme. Nechceme je vozit do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách, ale budou bydlet v normálních bytech, domech i na kolejích. Půjde především o ženy s dětmi."
Demonstranti pak podél řeky došli k mostu Miloše Sýkory a na Masarykovo náměstí, kde zapálili svíčky obětem války.
---
Humanitární organizace se rychle vracela z Ukrajiny
Humanitární organizace ADRA a posléze Textilní banka už mnoho let pomáhají chudým rodinám a dětem na západě Ukrajiny. Zástupci tam byli i v den, kdy začala válka.
Díky ADŘE už mnoho let mají zajištěnou stravu ve školách děti z chudých rodin v Zakarpatí. Projekt následně převzala nezisková organizace Textilní banka. Přesto, že ministerstvo varuje, aby lidé nejezdili na Ukrajinu, zástupci tam museli právě kvůli obědům. Na čtvrteční ráno, kdy vypukla válka, nezapomenou.
Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: "Lidé byli vystresovaní, byl tam chaos, kilometrové fronty u každé benzínky. U obchodů stály fronty, u výběrů z banky, velké nákupy se dělaly a nemohla jsem pochopit, co se děje.”
Pro rychlý návrat si organizace vybrala malý přechod.
Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: “Obyčejní Ukrajinci se snažili přecházet a jezdili tam i taxíky. Jsou tam lidé, kteří chodí pěšky přes ty hranice a doslova utečenci. Prostě matky s dětmi, matky samoživitelky, bylo vidět mladé kluky. Snažili se co nejrychleji dostat na slovenskou stranu.”
Textilní banka nyní organizuje pomoc v podobě vybudování záchytných táborů pro vnitřní uprchlíky.
Karel Folwarczny, zástupce ředitelky Textilní banky, vedoucí projektu: "V této rovině se budeme snažit získat matrace, vybavení do polních kuchyní, povlečení, oblečení pro děti, protože vesměs se bude jednat o matky s dětmi a staré lidi. Muži od 18 do 60 let musí do armády.”
Pomoc připravuje i humanitární organizace ADRA.
---
Zprávy krátké, 25. 2. 2022, 1
Stát reaguje na mimořádnou situaci, kdy stále více než 30 tisícům zákazníků hrozí odpojení od plynu nebo elektřiny. S dodavateli poslední instance se domluvil na spolupráci, aby se v případě dotčených klientů předešlo případnému odpojení od odběru energií, které by na ně mohlo mít nepříznivé sociální dopady. Domácnosti i v našem kraji budou zástupci Úřadu práce napřímo oslovovat s cílem upozornit je na možnosti řešení jejich situace a pomoci ze strany státu.
---
Časová schránka na střeše historického domu
Do kopule střechy jednoho ze tří právě zrekonstruovaných historických domů na náměstí byla zabudována časová schránka pro příští generace. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.
Časové schránky skrývají nejrůznější vzkazy z minulosti. Letos v únoru byla nová časová schránka umístěna i na kopuli rohového historického domu na náměstí, v rámci rekonstrukce.
Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme tu časovou schránku chtěli umístit v tom krajním domě, v kopuli. Jsou tam informace o současném stavu města, jsou tam malé drobnosti, které možná jestli někdo za 50, 100 let objeví až bude opravovat ten dům, tak zjistí, jak to tady bylo možná před těmi 50 nebo 100 lety. Takže je to vzkaz budoucím generacím. Věřím tomu, že ten dům vydrží dlouho a třeba za těch 100 let to bude taková vzpomínka na nás."
Milan Válek, vedoucí projektu: "Tubus s dokumenty, který obsahuje materiály k dnešnímu datu, vložíme do časové schránky. Ta časová schránka bude umístěna na hrotu kopule domu číslo 33."
Časová schránka je vyrobená z titanzinku, stejně jako krytina střechy. Je to materiál, který dobře odolává povětrnostním vlivům a vydrží dlouhé desítky let. V Karvinském expresu vám připomeneme i původ časových schránek z dřívějška.
---
Na Farmářských trzích nakoupíte i odpoledne
Frýdek-Místek připravuje další ročník oblíbených farmářských trhů. Dvanáctá sezóna tradiční akce přináší novinku v podobě prodloužení doby konání. Pravidelně ve čtvrtek lidé nově nakoupí i odpoledne, ale pouze do vyprodání zásob. Do kalendáře trhů se navíc přidalo i několik nových sobotních termínů navíc.
Beskydské farmářské trhy jsou ve Frýdku-Místku už tradiční. Za 12 let konání se městu podařilo vybudovat silnou stánkařskou základnu regionálních pěstitelů, farmářů a drobných řemeslníků. Některým z nich právě farmářské trhy pomohly rozběhnout jejich podnikání. Trhy se pravidelně těší velkému zájmu nakupujících.
Anketa: 1.) "Určitě je to perfektní a když mi vyjde čas, tak chodím." 2.) "Jak kdy, podle potřeby, děkuji."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Během loňské sezóny se ozývali občané s dotazy na prodloužení trhů do odpoledních hodin. My se samozřejmě snažíme žádostem vyhovět a chceme lidem vyjít vstříc, aby se dostalo i na ty, kteří jsou v dopoledních hodinách zaměstnáni."
Stánkaři tak budou na náměstí prodávat pravidelně ve čtvrtek jednou za 14 dnů vždy od 8:00 hodin ráno do 16:00 hodin odpoledne.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Musím ale podotknout, že nabídka bude pouze do vyprodání zásob. Pokud například pekař prodá zboží dříve, nemá smysl ho nutit stát na náměstí. Může se tedy stát, že některé stánky v pozdním odpoledni nebudou plné zboží. Jedná se o to, že vybíráme stánkaře, kteří mají lokální výrobky a nechtěli bychom na trhy pustit překupníky, kteří budou dovážet výrobky ze zahraničí. U nich by nebylo riziko, že skončí dříve, ale chceme držet standard, který jsme doteď zavedli."
Celkem se letos uskuteční 19 trhů včetně Masopustního jarmarku a Zabijačky.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Město zahájí sérii tržních čtvrtků 5. května Květinovým trhem a následně se budou trhy konat každý sudý čtvrtek. Další novinou pro letošní sezónu je přidání tří sobotních termínů."
Sazenice, cibuloviny a květiny na jaře. V létě pulty plné zralého ovoce nebo podzimní nabídka zeleniny, hřibů z Beskyd a ořechů. Sortiment na pultech stánků na místeckém náměstí Svobody se mění podle ročního období. Vždy je však díky pestrému zastoupení stánkařů co vybrat.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Sezónní nabídku doplňuje celoroční, lidé se na trhy vrací kvůli koupi ovčích a kravských sýrů, bylinek, koření, slaného i sladkého pečiva, marmelád a medu. Vedle potravin najdou také v menším množství zastoupené drobné řemeslné výrobky ze dřeva, textilu, minerálů nebo keramiky."
Zájemci o prodejní místo, kteří by rádi rozšířili skupinu stánkařů, se stále mohou hlásit. Prodejci i nakupující najdou podrobnosti na webu .
---
Zprávy krátké, 25. 2. 2022, 2
Po dvou letech byla vyhlášena soutěž Vesnice roku. Hlásit se do ní mohou obce do sedmi a půl tisíce obyvatel. Výsledky krajských postupových kol budou známy během léta. Vítěz krajského kola, který postoupí do kola celostátního, obdrží zlatou stuhu. Celostátní kolo bude vyhlášeno 17. září.
Trenér třineckých hokejistů Václav Varaďa je jedním z hlavních kandidátů na lodivoda českého národního týmu. Po neúspěchu na olympiádě v Pekingu byl odvolán Filip Pešán a hledá se jeho náhrada. Mezi kandidáty figuruje i jméno Aloise Hadamczika z Kravař.
---
Proč skončili Opavané Czudek a Šiřina v basketbalové reprezentaci?
Trenér Petr Czudek a basketbalista Jakub Šiřina patřili dlouhá léta k reprezentačnímu týmu. Toto spojení už ale neplatí. Oba zástupci BK Opava se rozhodli reprezentační kariéru ukončit.
Petr Czudek vyhrál osmkrát basketbalovou ligu a byl hvězdou a kapitánem reprezentace. V posledních letech působil u národního týmu v roli asistenta trenéra. Teď se ale rozhodl skončit.
Petr Czudek, trenér BK Opava: "Zjistil jsem, že se nedá sedět jedním zadkem na dvou židlích a rozhodl jsem se pro klub."
Jakub Šiřina působil v reprezentaci dlouhá léta, odehrál spoustu světových turnajů, loni třeba olympiádu v Tokiu. Také on dal reprezentaci vale.
Jakub Šiřina, basketbalista BK Opava: "Mám 34 let a po každé sezoně jsem se věnoval reprezentaci a neměl žádný volný čas. Chci se věnovat klubu a rodině."
V září se bude hrát v Praze mistrovství Evropy, ale ani Czudka ani Šiřinu na něm už neuvidíme.
---