Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Toníček se narodil na trávě před nemocnicí
  • Sdílené koloběžky si vyžádalo i fórum Nového Jičína
  • Karvinská knihovna má pro čtenáře biblioschránku

Toníček se narodil na trávě před nemocnicí

Tak moc chtěl na svět, že nenechal maminku přijít ani do nemocnice. Malý Toníček se narodil v noci venku před Nemocnicí ve Frýdku-Místku. Odrodil ho doslova náhodou kolemjdoucí ošetřovatel. Porod proběhl bez komplikací, chlapeček je zdravý a rodina i zdravotníci budou mít na co vzpomínat.

Tohle je Toníček, těsně po porodu měřil 49 centimetrů a vážil 3,4 kila. Na svět přišel krátce před půlnocí v sobotu 13. března na netradičním místě. Na trávě těsně za branou zadního vjezdu do Nemocnice ve Frýdku-Místku za pomoci ošetřovatele Miroslava.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Vracel jsem se z odběrového místa, šel jsem kolem recepce a všiml jsem si, že recepční běží s vozíčkem směrem ven, tady k zadní bráně. Koukl jsem, co se děje, jak tady běžela všiml jsem si tady v dáli, že tady leží nějaká postava."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Pacienti z interního urgentního příjmu vycházeli ven, tak přiběhli a říkali, že někdo vlastně leží venku, vůbec jsme nevěděli v tu chvíli, kdo tam leží, tak jsem tam vlastně vyběhla s vozíčkem s tím, že toho pacienta buďto naložíme nebo zjistíme, jaká tam bude situace, jenže když jsem přiběhla k té paní, tak už jsem viděla, že už to byl rozběhlý porod."

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Jsem se s kolegyní domluvil, ať jde zavolat pomoc, porodní tým a další složky, někoho z urgentu, s ležákem, že bychom maminku převezli rychle na porodní box."

Porod byl neuvěřitelně rychlý, trval jen několik málo minut a než přiběhl porodní tým na místo, které je zhruba 250 metrů od vchodu do nemocnice, dítě už bylo na světě.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Zatímco, než oni doběhli, tak jsme s maminkou za pomoci tatínka, tak jsme porod jako tady uskutečnili. Narodil se vlastně tady Toníček, jo, maminka byla šikovná, porod byl rychlý jo a dopadlo to dobře na to všecko v jakých podmínkách jsme to odrodili."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Paní jsme s pomocí tatínka, kdy pan ošetřovatel držel miminko a já s tatínkem jsem paní pomohli si přejít z té země na tu postel a pak už jela na to porodní."

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Bylo to štěstí, spontánní jo, podal jsem ruku, popřál jsem mamince, s tatínkem jsem se objal, jako bylo to nádherné, jako nesetkal jsem se s takovým silným okamžikem. Bylo to fakt silné, dojemné."

Porod byl pro Miroslava náročný, ale zvládl ho na výbornou.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Mám tři děti, jo, ale vždycky jsem byl jako opora u té matky, člověk ji drží za ruku a vždycky ten porod odvádí porodník, porodní bába, lékař, takže to byla úplně premiéra."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Je to fakt jako pěkné a říkala jsem, že je i dobře, že ten porod proběhl tak rychle že miminko bylo v pořádku a je zdravé už doma a jsem říkala, ať jim dělá jenom radost."

Podobná událost se odehrála loni v létě v Třinci, maminka tam na parkovišti před nemocnicí porodila dceru přímo do náruče tatínkovi.

---

Sdílené koloběžky si vyžádalo i fórum Nového Jičína

Nový Jičín patří mezi první menší města, kde lze využít sdílené elektrokoloběžky a elektroskútry. Jejich zavedení si před dvěma lety vyžádali lidé na veřejném fóru. Do pilotního projektu se zapojila i sousední Kopřivnice nebo Příbor.

První sdílené elektrokoloběžky a skútry se objevily v ulicích Nového Jičína před pár dny. Přání, aby se tento způsob dopravy dal ve městě použít, vyslovili lidé poprvé před dvěma lety.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Prvotně ten podnět vzešel z Veřejného fóra 2019, kde to byl jeden z požadavků občanů, ale současně to byl i podnět, abychom měli snahu podpořit sdílenou a ekologickou mobilit tak, aby těch aut díky tomu bylo ve městě méně.”

Nový Jičín k záměru přizval také sousední Příbor a Kopřivnici a zrodil se pilotní projekt zavedení sdílené dopravy v menších městech, který realizovala ostravská společnost, specializující se na sdílenou ekologickou veřejnou dopravu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Domluva s touto firmou je jasná, že město Nový Jičín nebude na tuto službu přispívat ani korunou.”

Radnice se tedy na projektu nepodílí finančně, pouze poskytne svá prostranství k parkování strojů tak, aby co nejméně omezovaly občany.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jsou to místa přímo u cyklostojanů nebo v prostorech, kde je široký chodník nebo místo, které umožňuje odstavení koloběžky.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tento provoz je zkušební, sami si osaháme, jaký to bude mít přínos pro dopravu, pro město, pro občany, možná i pro turismus.”

Do projektu sdílené dopravy už se v tomto regionu připojily také další obce, Starý Jičín a Šenov u Nového Jičína, výhledově by to mohly být také Závišice, Rybí, případně Štramberk.

---

Karvinská knihovna má pro čtenáře biblioschránku

Karvinská regionální knihovna nechala před centrální knihovnu nainstalovat biblioschránku. Jde o box, do kterého čtenáři mohou bezkontaktně 24 hodin denně 7 dní v týdnu vracet vypůjčené knihy. A to ze všech poboček karvinské knihovny.

Chvilka instalování, upevňování do země a je hotovo. Před regionální knihovnou v Karviné-Mizerově stojí nová biblioschránka. Využívat ji mohu čtenáři k samoobslužnému vrácení vypůjčených přečtených knih.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “V této době si myslím, že je to žádoucí, biblioschránka funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže čtenáři mohou chodit prakticky po celý den. Mohou sem vracet knihy zapůjčené ve všech pobočkách karvinské knihovny a my jim je odepíšeme následující pracovní den z jejich čtenářské karty."


Samotný box uvnitř schránky se dá komfortně přemístit dovnitř knihovny. Podobné schránky jsou nyní hojně využívány i v jiných městech a obcích po celé republice.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Děláme základní dva formáty, menší pro obce a větší, tam vleze i 50 knih."

Schránka je také zabezpečená proti vandalům i nepříznivému počasí.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Někdo tam třeba něco nalije, tak aby ty knihy se nezničily, tak je tam odvodní kanálek, který tu vodu vynáší pryč."


I nadále funguje v karvinské knihovně bezkontaktní okénko pro půjčování knih a také donáška domů po domluvě s knihovnicemi.

Rozhovor s hejtmanem o aktuální situaci

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkování v Moravskoslezském kraji nabývá na síle. Přibývá očkovacích center a začínají očkovat také praktičtí lékaři. Teď je nasnadě otázka zda je a bude dostatek vakcín. Více k tématu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dobrý den pane hejtmane vítejte.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, jaké druhy vakcín v Moravskoslezském kraji aktuálně používáme a proč?

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: No tak pořád používáme tytéž vakcíny. To znamená využíváme nejvíce Pfizer-Biontec, která je samozřejmě dominující a je klíčová, protože samozřejmě je směřována do očkovacích center. Pak máme vakcínu Moderna, která byla primárně využívána pro naše sociální domovy. Tam jsme očkovali naše klienty a naše zaměstnance. No a třetí typ byla Astrazeneca nebo je AstraZeneca, která právě byla určena především pro očkování u našich praktických lékařů a takto jsme jí i zaváželi, to znamená dneska máme 18 tisíc dávek AstryZenecy, které byly dodány právě do těchto ordinací. Co se bude dít dále. Zatím jste spíš v očekávání. Měla by to být vakcína Johnson & Johnson, která by opět měla být primárně určena pro naše praktické lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vakcína Johnson & Johnson zřejmě nebude navezena v takovém množství, v jakém se očekávalo. Bude v případě tom, že to takhle dopadne nahrazena jinou?

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Ne, já si nemyslím, že je čím ji nahradit. Tam si myslím, že to jsou věci, které skutečně jsou otázkou, která by se měla směřovat především na Evropskou komisi, která tyto věci domlouvá. Já jsem se včera dočetl, že Johnson & Johnson nemůže dodávat tyto vakcíny, protože nemá víčka na ty skleničky a ty ampulky kterými v podstatě distribuuje tuto vakcínu jsou v podstatě dle mého názoru pochybení, která v této době lze jen těžko vysvětlit. Ale také samozřejmě musíme pracovat s tím, co máme. Já pevně věřím, že nějaké ampulky Johnson & Johnson přijdou, takže pevně věřím, že tedy se naši praktici dočkají. Protože i další velká výhoda této vakcíny je, že se očkuje pouze jednou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňujete praktické lékaře. Kolik jich v Moravskoslezském kraji dostávají vakcíny a jak často.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: No tak samozřejmě dostávají v okamžiku, kdy dostaneme ty vakcíny tady. To znamená nikdo je nikde nezdržuje, neskladuje. My jsme rozvezli 18 tisíc vakcín Astry Zenecy. Očekáváme, že asi buď v pátek nebo v sobotu dojde dalších 1100 dávek, které jim také zavezeme a v okamžiku, kdy tyto vakcíny dorazí, tak je budeme dál distribuovat. Bohužel tady selhala společnost, která to měla mít na starost, která to vysoutěžila. Takže opět musíme využívat služeb našich hasičů. Já bych jim za to chtěl poděkovat, protože to je profesionální. Takže budeme rozvážet do ordinací vlastně budeme dělat svým způsobem zásobovací službu a budeme vlastně substituovat práci těch, kteří to měli dělat. To znamená, bohužel tyto společnosti selhaly, takže tohle budou dělat naši hasiči.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A pane hejtmane ještě na závěr. Jaká je aktuální stav proočkovanost v Moravskoslezském kraji?

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Tak když se na to podívám s hlediska čísel, které tady mám k dispozici. Já si je jenom tady najdu, abych je řekl úplně přesně. Takže my máme v daný okamžik 112 tisíc lidí očkovaných. 112 tisíc lidí, nikoliv dávek. 112 tisíc lidí a celkem 152 tisíc dávek bylo k očkování. Takže tady si myslím, že to funguje a jak říkám hlídáme tu efektivitu a neměla by klesat pod 90 procent a tak se i děje. To znamená samozřejmě musíme se na to dívat z toho pohledu, když nám v úterý přijdou dávky v autech, což asi těch 16380 toto úterý, tak samozřejmě máme teďka týden na to, abychom to rozočkovali v našich očkovacích centrech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já vám děkuji za rozhovor a za užitečné informace pro naše diváky.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Já také děkuji.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. března 2021, 17:00

Toníček se narodil na trávě před nemocnicí

Tak moc chtěl na svět, že nenechal maminku přijít ani do nemocnice. Malý Toníček se narodil v noci venku před Nemocnicí ve Frýdku-Místku. Odrodil ho doslova náhodou kolemjdoucí ošetřovatel. Porod proběhl bez komplikací, chlapeček je zdravý a rodina i zdravotníci budou mít na co vzpomínat.

Tohle je Toníček, těsně po porodu měřil 49 centimetrů a vážil 3,4 kila. Na svět přišel krátce před půlnocí v sobotu 13. března na netradičním místě. Na trávě těsně za branou zadního vjezdu do Nemocnice ve Frýdku-Místku za pomoci ošetřovatele Miroslava.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Vracel jsem se z odběrového místa, šel jsem kolem recepce a všiml jsem si, že recepční běží s vozíčkem směrem ven, tady k zadní bráně. Koukl jsem, co se děje, jak tady běžela všiml jsem si tady v dáli, že tady leží nějaká postava."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Pacienti z interního urgentního příjmu vycházeli ven, tak přiběhli a říkali, že někdo vlastně leží venku, vůbec jsme nevěděli v tu chvíli, kdo tam leží, tak jsem tam vlastně vyběhla s vozíčkem s tím, že toho pacienta buďto naložíme nebo zjistíme, jaká tam bude situace, jenže když jsem přiběhla k té paní, tak už jsem viděla, že už to byl rozběhlý porod."

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Jsem se s kolegyní domluvil, ať jde zavolat pomoc, porodní tým a další složky, někoho z urgentu, s ležákem, že bychom maminku převezli rychle na porodní box."

Porod byl neuvěřitelně rychlý, trval jen několik málo minut a než přiběhl porodní tým na místo, které je zhruba 250 metrů od vchodu do nemocnice, dítě už bylo na světě.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Zatímco, než oni doběhli, tak jsme s maminkou za pomoci tatínka, tak jsme porod jako tady uskutečnili. Narodil se vlastně tady Toníček, jo, maminka byla šikovná, porod byl rychlý jo a dopadlo to dobře na to všecko v jakých podmínkách jsme to odrodili."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Paní jsme s pomocí tatínka, kdy pan ošetřovatel držel miminko a já s tatínkem jsem paní pomohli si přejít z té země na tu postel a pak už jela na to porodní."

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Bylo to štěstí, spontánní jo, podal jsem ruku, popřál jsem mamince, s tatínkem jsem se objal, jako bylo to nádherné, jako nesetkal jsem se s takovým silným okamžikem. Bylo to fakt silné, dojemné."

Porod byl pro Miroslava náročný, ale zvládl ho na výbornou.

Miroslav Kowalík, ošetřovatel na urgentním příjmu: "Mám tři děti, jo, ale vždycky jsem byl jako opora u té matky, člověk ji drží za ruku a vždycky ten porod odvádí porodník, porodní bába, lékař, takže to byla úplně premiéra."

Magdalena Kapsiová, recepční: "Je to fakt jako pěkné a říkala jsem, že je i dobře, že ten porod proběhl tak rychle že miminko bylo v pořádku a je zdravé už doma a jsem říkala, ať jim dělá jenom radost."

Podobná událost se odehrála loni v létě v Třinci, maminka tam na parkovišti před nemocnicí porodila dceru přímo do náruče tatínkovi.

---

Sdílené koloběžky si vyžádalo i fórum Nového Jičína

Nový Jičín patří mezi první menší města, kde lze využít sdílené elektrokoloběžky a elektroskútry. Jejich zavedení si před dvěma lety vyžádali lidé na veřejném fóru. Do pilotního projektu se zapojila i sousední Kopřivnice nebo Příbor.

První sdílené elektrokoloběžky a skútry se objevily v ulicích Nového Jičína před pár dny. Přání, aby se tento způsob dopravy dal ve městě použít, vyslovili lidé poprvé před dvěma lety.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Prvotně ten podnět vzešel z Veřejného fóra 2019, kde to byl jeden z požadavků občanů, ale současně to byl i podnět, abychom měli snahu podpořit sdílenou a ekologickou mobilit tak, aby těch aut díky tomu bylo ve městě méně.”

Nový Jičín k záměru přizval také sousední Příbor a Kopřivnici a zrodil se pilotní projekt zavedení sdílené dopravy v menších městech, který realizovala ostravská společnost, specializující se na sdílenou ekologickou veřejnou dopravu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Domluva s touto firmou je jasná, že město Nový Jičín nebude na tuto službu přispívat ani korunou.”

Radnice se tedy na projektu nepodílí finančně, pouze poskytne svá prostranství k parkování strojů tak, aby co nejméně omezovaly občany.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jsou to místa přímo u cyklostojanů nebo v prostorech, kde je široký chodník nebo místo, které umožňuje odstavení koloběžky.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tento provoz je zkušební, sami si osaháme, jaký to bude mít přínos pro dopravu, pro město, pro občany, možná i pro turismus.”

Do projektu sdílené dopravy už se v tomto regionu připojily také další obce, Starý Jičín a Šenov u Nového Jičína, výhledově by to mohly být také Závišice, Rybí, případně Štramberk.

---

Karvinská knihovna má pro čtenáře biblioschránku

Karvinská regionální knihovna nechala před centrální knihovnu nainstalovat biblioschránku. Jde o box, do kterého čtenáři mohou bezkontaktně 24 hodin denně 7 dní v týdnu vracet vypůjčené knihy. A to ze všech poboček karvinské knihovny.

Chvilka instalování, upevňování do země a je hotovo. Před regionální knihovnou v Karviné-Mizerově stojí nová biblioschránka. Využívat ji mohu čtenáři k samoobslužnému vrácení vypůjčených přečtených knih.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “V této době si myslím, že je to žádoucí, biblioschránka funguje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže čtenáři mohou chodit prakticky po celý den. Mohou sem vracet knihy zapůjčené ve všech pobočkách karvinské knihovny a my jim je odepíšeme následující pracovní den z jejich čtenářské karty."


Samotný box uvnitř schránky se dá komfortně přemístit dovnitř knihovny. Podobné schránky jsou nyní hojně využívány i v jiných městech a obcích po celé republice.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Děláme základní dva formáty, menší pro obce a větší, tam vleze i 50 knih."

Schránka je také zabezpečená proti vandalům i nepříznivému počasí.

Michal Žídek, výrobce biblioschránky: "Někdo tam třeba něco nalije, tak aby ty knihy se nezničily, tak je tam odvodní kanálek, který tu vodu vynáší pryč."


I nadále funguje v karvinské knihovně bezkontaktní okénko pro půjčování knih a také donáška domů po domluvě s knihovnicemi.

Rozhovor s hejtmanem o aktuální situaci

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Očkování v Moravskoslezském kraji nabývá na síle. Přibývá očkovacích center a začínají očkovat také praktičtí lékaři. Teď je nasnadě otázka zda je a bude dostatek vakcín. Více k tématu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dobrý den pane hejtmane vítejte.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Dobrý den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, jaké druhy vakcín v Moravskoslezském kraji aktuálně používáme a proč?

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: No tak pořád používáme tytéž vakcíny. To znamená využíváme nejvíce Pfizer-Biontec, která je samozřejmě dominující a je klíčová, protože samozřejmě je směřována do očkovacích center. Pak máme vakcínu Moderna, která byla primárně využívána pro naše sociální domovy. Tam jsme očkovali naše klienty a naše zaměstnance. No a třetí typ byla Astrazeneca nebo je AstraZeneca, která právě byla určena především pro očkování u našich praktických lékařů a takto jsme jí i zaváželi, to znamená dneska máme 18 tisíc dávek AstryZenecy, které byly dodány právě do těchto ordinací. Co se bude dít dále. Zatím jste spíš v očekávání. Měla by to být vakcína Johnson & Johnson, která by opět měla být primárně určena pro naše praktické lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A vakcína Johnson & Johnson zřejmě nebude navezena v takovém množství, v jakém se očekávalo. Bude v případě tom, že to takhle dopadne nahrazena jinou?

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Ne, já si nemyslím, že je čím ji nahradit. Tam si myslím, že to jsou věci, které skutečně jsou otázkou, která by se měla směřovat především na Evropskou komisi, která tyto věci domlouvá. Já jsem se včera dočetl, že Johnson & Johnson nemůže dodávat tyto vakcíny, protože nemá víčka na ty skleničky a ty ampulky kterými v podstatě distribuuje tuto vakcínu jsou v podstatě dle mého názoru pochybení, která v této době lze jen těžko vysvětlit. Ale také samozřejmě musíme pracovat s tím, co máme. Já pevně věřím, že nějaké ampulky Johnson & Johnson přijdou, takže pevně věřím, že tedy se naši praktici dočkají. Protože i další velká výhoda této vakcíny je, že se očkuje pouze jednou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňujete praktické lékaře. Kolik jich v Moravskoslezském kraji dostávají vakcíny a jak často.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: No tak samozřejmě dostávají v okamžiku, kdy dostaneme ty vakcíny tady. To znamená nikdo je nikde nezdržuje, neskladuje. My jsme rozvezli 18 tisíc vakcín Astry Zenecy. Očekáváme, že asi buď v pátek nebo v sobotu dojde dalších 1100 dávek, které jim také zavezeme a v okamžiku, kdy tyto vakcíny dorazí, tak je budeme dál distribuovat. Bohužel tady selhala společnost, která to měla mít na starost, která to vysoutěžila. Takže opět musíme využívat služeb našich hasičů. Já bych jim za to chtěl poděkovat, protože to je profesionální. Takže budeme rozvážet do ordinací vlastně budeme dělat svým způsobem zásobovací službu a budeme vlastně substituovat práci těch, kteří to měli dělat. To znamená, bohužel tyto společnosti selhaly, takže tohle budou dělat naši hasiči.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A pane hejtmane ještě na závěr. Jaká je aktuální stav proočkovanost v Moravskoslezském kraji?

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Tak když se na to podívám s hlediska čísel, které tady mám k dispozici. Já si je jenom tady najdu, abych je řekl úplně přesně. Takže my máme v daný okamžik 112 tisíc lidí očkovaných. 112 tisíc lidí, nikoliv dávek. 112 tisíc lidí a celkem 152 tisíc dávek bylo k očkování. Takže tady si myslím, že to funguje a jak říkám hlídáme tu efektivitu a neměla by klesat pod 90 procent a tak se i děje. To znamená samozřejmě musíme se na to dívat z toho pohledu, když nám v úterý přijdou dávky v autech, což asi těch 16380 toto úterý, tak samozřejmě máme teďka týden na to, abychom to rozočkovali v našich očkovacích centrech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane hejtmane, já vám děkuji za rozhovor a za užitečné informace pro naše diváky.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: Já také děkuji.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-03-2021-17-00