Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • ŘSD ČR předá letos MSK silnici I/11 v úseku Nebory - Bystřice
  • Sezóna pěstitelského pálení začíná 1. července
  • Hasiči nacvičují hašení požáru s novými vrtulníky
  • Asistent prevence kriminality pomáhá v ulicích
  • Sportovci udělali přes 43 tisíc shybů pro nemocné děti

ŘSD ČR předá letos MSK silnici I/11 v úseku Nebory - Bystřice

Ředitelství silnic a dálnic České republiky předá letos Moravskoslezskému kraji silnici I/11 v úseku od Nebor po Bystřici a opravuje propustky po celé trase silnice. V tuto chvíli práce probíhají Třinci, v křížení ulic Lidická s Kamionkou.

Na silnici první třídy č.11 v okrese Frýdek -Místek v úseku od Nebor po Bystřici probíhají postupně po celé trase opravy nevyhovujícího a nefunkčního odvodnění.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Revize propustků mezi obcemi Nebory a Bystřice souvisí s převedením komunikace nižších tříd, kolegům ze Správy silnic MSK chceme silnici předat v co nejlepší kondici. V případě potřeby dojde ke zúžení do jednoho obousměrného pruhu řízeného semafory.” 

Tento případ nastal v těchto dnech v Třinci, kde se opravují propustky na křižovatce ulic Lidická a Kamionky.

Ivo Kantor, náměstek primátorky Třince: "Je třeba dbát dopravního značení, přizpůsobit jízdu podmínkám a a budeme si držet palcem, aby ta oprava trvala co nejkratší dobu."

Tato silnice je jedna z mnoha, která mění vlastníka. Při každé stavbě obchvatu, jako je Opava, Krnov, Karviná nebo Frýdek-Místek dochází ke změně správce komunikací v silniční síti.

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MSK: "Každý obchvat, který se vytvoří, tak ty průtahy pak většinou MSK bere pod sebe. Jsou s tím spojené nějaké náklady, přibližně stojí 180 tisíc korun kilometr údržba roční běžná, tzn. úklid v zimě, zametání v létě, běžné opravy."

Konkrétně silnici I/11J v úseku od Nebor po Bystřici předá ŘSD kraji v délce přibližně 20 km.

---

Sezóna pěstitelského pálení začíná 1. července

Blíží se sklizeň ovoce, což pro mnohé pěstitele znamená pálení destilátů v pěstitelských pálenicích. V minulých dnech proto celníci všechny pálenice kontrolovali. Pěstitelům ještě připomínají, že si mohou nechat vypálit maximálně 30 litrů kořalky za sezónu.

V Moravskoslezském kraji eviduje celní úřad 68 pěstitelských pálenic, kde si mohu zájemci nechat vypálit vlastní kořalku. Proces zpracování ovoce a následné využití destilátu má však svá daňová pravidla na jejichž dodržování dohlíží celní správa. Před začátkem pálení proto pravidelně všechny pálenice kontroluje.

Zuzana Němcová, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Celníci musí vždy při zahájení otevřít pálenici, zkontrolovat plomby, zkontrolovat, zda je v pořádku zařízení. Následně se může začít pálit. Po skončení sezóny pálenici zase uzavřou." 

Obliba pálení ovoce spočívá mimo jiné ve snížené sazbě spotřební daně, která je 162 korun za litr ethanolu. Nejčastějším problémem je neznalost pěstitelské sezóny, která začíná 1. července a končí posledního června. V této době je možné si nechat vypálit 30 litrů destilátu. Nejedná se tedy o kalendářní rok.

Zuzana Němcová, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Vypálit si může každá fyzická osoba. Je tam dán limit na domácnost, nikoliv na osobu." 

Pálenice musejí celníkům posílat seznamy pěstitelů a kolik destilátu si nechali vypálit. Při porušení podmínek hrozí pěstiteli pokuta půl milionu korun a zároveň může vystavit nepříjemnostem i pálenici. Při překročení limitu 30 litrů na domácnost totiž musí doplatit spotřební daň z lihu. 

---

Krátké zprávy, 25. 7. 2023 17 h - 1

Zřejmě poškozením plachty při jedné ze zastávek kamionu se dostali až do opavské firmy migranti z různých států Asie. Kriminalisté jich celkem 14 odhalili koncem minulého v návěsu kamionu z Turecka. Muži byli ve věku 16 až 34 let.

Ostrava přizpůsobuje veřejné prostory klimatickým změnám realizací celé řady opatření. Ve městě se například odstraňují betonové plochy, které se nahrazují přírodními materiály, zakládají se květnaté louky a trvalkové záhony. Proměnou prostoru již prošly například lokality ve Slezské Ostravě v rámci projektu Náves Heřmanice a v Ostravě Radvanicích a Bartovicích to byl loňský projekt Budování zelené infrastruktury v Ostravě.

---

Hasiči nacvičují hašení požáru s novými vrtulníky

Hasiči z našeho kraje v minulých dnech nacvičovali hašení s novými vrtulníky Black Hawk, které díky vyššímu výkonu dokáží nést mnohem více vody. Tyto vrtulníky budou využívány především k likvidaci lesních požárů.

Hasičský záchranný sbor může nově využívat 2 vrtulníky Sikorski UH-60A Black Hawk. Letecká hasičská služba tak bude moci až do 15. září využívat jejich mnohem větší vztlak, než mají současné vrtulíky policie, které mohu být také k hašení využity. Unesou bambivak o objemu 3 tisíce litrů.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Doposud jsme využívali bambivaky do tisíce litrů. V této chvíli máme dva vrtulníky, které jsou schopny shodit na místo požáru až 3 tisíce litrů. Hasební účinek je výrazně lepší." 

Letecká technika je určena pro hašení lesních požárů v působnosti Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Dislokována je pak na letišti v Přerově a na letišti v Roudnici nad Labem. Náš kraj bude využívat vrtulník z Přerova, který zde doletí do 20 minut. Nácvik plnění bambivaku se konal v Ostravě-Hrabůvce.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Posádka nás seznámila s vrtulníkem, ukázala nám, jak se zavěšuje v tomto typu vrtulníku bambivak a následně proběhl nácvik plnění z volné hladiny a měli jsme připraveny i flexi tanky." 

Oba vrtulníky Black Hawk mohou být vyslány i do zahraničí, takže v současné době je možné, že se s prosbou o pomoc ozve Řecko nebo Itálie, kde řádí rozsáhlé přírodní požáry.

---

Asistent prevence kriminality pomáhá v ulicích

Ulicemi Frýdku-Místku se opět pohybuje asistent prevence kriminality. Jeho prací je dohlížet na veřejný pořádek a pomoci tam, kde je to třeba. Nejen ve vyloučených lokalitách. Pozice byla obnovena po několika letech.

Frýdek-Místek opět zavedl pozici asistenta prevence kriminality. Vykonává ji Pavel Sýkora, který už v minulosti působil v Ostravě.

Pavel Sýkora, asistent prevence kriminality: "Naskytla se příležitost této pracovní pozice v mém rodném městě, tak jsem ji využil."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V roce 2020 byli bývalým vedením města zrušeni asistenti prevence kriminality. Já si myslím, že každé větší město by mělo mít asistenty prevence kriminality. Je to velká součást a pomoc té městské policii. Proto jsem se snažila prosadit, aby byli opět zařazeni k městské policii a byly vytvořena dvě nová pracovní místa. V únoru 2023 se nám to povedlo."

Miroslav Honěk, terénní sociální pracovník: "Myslím, že bonus tady právě skromného asistenta prevence kriminality je to, že pracoval dokonce kdysi jako záchranář. Takže dokonce může pomoci lidem v nouzi, kteří mají zdravotní problémy."

Asistenti prevence kriminality nejsou terénními sociálními pracovníky nebo strážníky, nemají status úřední osoby, ale úzce s nimi spolupracují a dokáží spoustu událostí vyřešit sami na místě.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My je využíváme hlavně v té vyloučené lokalitě, ale také docházejí k Frýdě, kde se srocuje mládež. A také docházejí k hotelovým domům Permon a Paskov."

Pavel Sýkora, asistent prevence kriminality: "Takovým příkladem je kupříkladu prevence v okolí škol, kde dbáme na to, aby se nepáchaly nějaké přestupky nebo trestná činnost, co se týká hlavně šikany. Dále, aby se někde neprodávaly v okolí drogy nebo se nenabízela nějaká jiná patologická činnost."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Nejsou to policisté, ale mají možnost řešit různé konflikty. A pokud je nějaký větší problém, tak se okamžitě volá městská policie, která je na ně napojena. Mají svého mentora, který je řídí. Říka jim, co mají dělat, řeší jejich vzdělávání a tak dále."

Zatím je obsazena pouze jedna pozice asistenta a oddělení sociální prevence usiluje i o vytvoření druhé.

---

Krátké zprávy, 25. 7. 2023 17 h - 2

Brýle s virtuální realitou testují ve FNO. Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie je začíná používat u dětských pacientů. Lékaři se sestrami si slibují, že se díky brýlím děti rozptýlí a uvolní. Pokud se zařízení osvědčí, možná se nová metoda rozšíří i do dalších klinik nemocnice.

---

Sportovci udělali přes 43 tisíc shybů pro nemocné děti

Desítky lidí vyznávající zdravý životní styl se opět sešli na workoutovém hřišti Na Nábřeží v Havířově, aby překonali sami sebe v počtu přítahů na hrazdě. Výtěžek v rámci Světového dne shybů dostane domov Benjamín.

Přesně 43 304 přítahů. Tak takový výkon podali sportovci za šest hodin, kteří se v Havířově zúčastnili šestého ročníku Světového dne shybů. Akce měla opět charitativní podtext.

Josef Rábl, organizátor: "Vybrané peníze půjdou pro děti pro sportovní pomůcky. Já osobně je tam trénuji, takže vím, co s těmi penězi bude. Minule jsme koupili boxovací pytel pro ně. Děti se tam na nás koukají, tam jsou.”

anketa: “To se mi moc líbí a jsem rád, že to má i takový přesah, že i díky tomu pohybu, můžeme pomáhat.”

anketa: "Člověk tady zjistí, jaké má své limity v tomto. Už jsem tady byla před dvěma lety, kdy jsem udělala 534 shybů za těch šest hodin a každý rok se to snažím překonávat o jeden shyb."

anketa: "Každopádně tato akce je super v tom, že ať už uděláš jeden přítah, deset, sto, tisíc, tak tady přijít, je něco velkého."

Akci pro dobrou věc podpořil i primátor města.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No já jsem chtěl jich udělat třicet, pak jsem si nechal napsat diplom, když jich bylo padesát a nakonec manželka řekla, že tu stovku dám. Tak jsem ji dal.”

Sportovci nakonec vybrali pro Benjamín přes patnáct tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. července 2023, 17:00

ŘSD ČR předá letos MSK silnici I/11 v úseku Nebory - Bystřice

Ředitelství silnic a dálnic České republiky předá letos Moravskoslezskému kraji silnici I/11 v úseku od Nebor po Bystřici a opravuje propustky po celé trase silnice. V tuto chvíli práce probíhají Třinci, v křížení ulic Lidická s Kamionkou.

Na silnici první třídy č.11 v okrese Frýdek -Místek v úseku od Nebor po Bystřici probíhají postupně po celé trase opravy nevyhovujícího a nefunkčního odvodnění.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Revize propustků mezi obcemi Nebory a Bystřice souvisí s převedením komunikace nižších tříd, kolegům ze Správy silnic MSK chceme silnici předat v co nejlepší kondici. V případě potřeby dojde ke zúžení do jednoho obousměrného pruhu řízeného semafory.” 

Tento případ nastal v těchto dnech v Třinci, kde se opravují propustky na křižovatce ulic Lidická a Kamionky.

Ivo Kantor, náměstek primátorky Třince: "Je třeba dbát dopravního značení, přizpůsobit jízdu podmínkám a a budeme si držet palcem, aby ta oprava trvala co nejkratší dobu."

Tato silnice je jedna z mnoha, která mění vlastníka. Při každé stavbě obchvatu, jako je Opava, Krnov, Karviná nebo Frýdek-Místek dochází ke změně správce komunikací v silniční síti.

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MSK: "Každý obchvat, který se vytvoří, tak ty průtahy pak většinou MSK bere pod sebe. Jsou s tím spojené nějaké náklady, přibližně stojí 180 tisíc korun kilometr údržba roční běžná, tzn. úklid v zimě, zametání v létě, běžné opravy."

Konkrétně silnici I/11J v úseku od Nebor po Bystřici předá ŘSD kraji v délce přibližně 20 km.

---

Sezóna pěstitelského pálení začíná 1. července

Blíží se sklizeň ovoce, což pro mnohé pěstitele znamená pálení destilátů v pěstitelských pálenicích. V minulých dnech proto celníci všechny pálenice kontrolovali. Pěstitelům ještě připomínají, že si mohou nechat vypálit maximálně 30 litrů kořalky za sezónu.

V Moravskoslezském kraji eviduje celní úřad 68 pěstitelských pálenic, kde si mohu zájemci nechat vypálit vlastní kořalku. Proces zpracování ovoce a následné využití destilátu má však svá daňová pravidla na jejichž dodržování dohlíží celní správa. Před začátkem pálení proto pravidelně všechny pálenice kontroluje.

Zuzana Němcová, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Celníci musí vždy při zahájení otevřít pálenici, zkontrolovat plomby, zkontrolovat, zda je v pořádku zařízení. Následně se může začít pálit. Po skončení sezóny pálenici zase uzavřou." 

Obliba pálení ovoce spočívá mimo jiné ve snížené sazbě spotřební daně, která je 162 korun za litr ethanolu. Nejčastějším problémem je neznalost pěstitelské sezóny, která začíná 1. července a končí posledního června. V této době je možné si nechat vypálit 30 litrů destilátu. Nejedná se tedy o kalendářní rok.

Zuzana Němcová, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Vypálit si může každá fyzická osoba. Je tam dán limit na domácnost, nikoliv na osobu." 

Pálenice musejí celníkům posílat seznamy pěstitelů a kolik destilátu si nechali vypálit. Při porušení podmínek hrozí pěstiteli pokuta půl milionu korun a zároveň může vystavit nepříjemnostem i pálenici. Při překročení limitu 30 litrů na domácnost totiž musí doplatit spotřební daň z lihu. 

---

Krátké zprávy, 25. 7. 2023 17 h - 1

Zřejmě poškozením plachty při jedné ze zastávek kamionu se dostali až do opavské firmy migranti z různých států Asie. Kriminalisté jich celkem 14 odhalili koncem minulého v návěsu kamionu z Turecka. Muži byli ve věku 16 až 34 let.

Ostrava přizpůsobuje veřejné prostory klimatickým změnám realizací celé řady opatření. Ve městě se například odstraňují betonové plochy, které se nahrazují přírodními materiály, zakládají se květnaté louky a trvalkové záhony. Proměnou prostoru již prošly například lokality ve Slezské Ostravě v rámci projektu Náves Heřmanice a v Ostravě Radvanicích a Bartovicích to byl loňský projekt Budování zelené infrastruktury v Ostravě.

---

Hasiči nacvičují hašení požáru s novými vrtulníky

Hasiči z našeho kraje v minulých dnech nacvičovali hašení s novými vrtulníky Black Hawk, které díky vyššímu výkonu dokáží nést mnohem více vody. Tyto vrtulníky budou využívány především k likvidaci lesních požárů.

Hasičský záchranný sbor může nově využívat 2 vrtulníky Sikorski UH-60A Black Hawk. Letecká hasičská služba tak bude moci až do 15. září využívat jejich mnohem větší vztlak, než mají současné vrtulíky policie, které mohu být také k hašení využity. Unesou bambivak o objemu 3 tisíce litrů.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Doposud jsme využívali bambivaky do tisíce litrů. V této chvíli máme dva vrtulníky, které jsou schopny shodit na místo požáru až 3 tisíce litrů. Hasební účinek je výrazně lepší." 

Letecká technika je určena pro hašení lesních požárů v působnosti Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Dislokována je pak na letišti v Přerově a na letišti v Roudnici nad Labem. Náš kraj bude využívat vrtulník z Přerova, který zde doletí do 20 minut. Nácvik plnění bambivaku se konal v Ostravě-Hrabůvce.

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Posádka nás seznámila s vrtulníkem, ukázala nám, jak se zavěšuje v tomto typu vrtulníku bambivak a následně proběhl nácvik plnění z volné hladiny a měli jsme připraveny i flexi tanky." 

Oba vrtulníky Black Hawk mohou být vyslány i do zahraničí, takže v současné době je možné, že se s prosbou o pomoc ozve Řecko nebo Itálie, kde řádí rozsáhlé přírodní požáry.

---

Asistent prevence kriminality pomáhá v ulicích

Ulicemi Frýdku-Místku se opět pohybuje asistent prevence kriminality. Jeho prací je dohlížet na veřejný pořádek a pomoci tam, kde je to třeba. Nejen ve vyloučených lokalitách. Pozice byla obnovena po několika letech.

Frýdek-Místek opět zavedl pozici asistenta prevence kriminality. Vykonává ji Pavel Sýkora, který už v minulosti působil v Ostravě.

Pavel Sýkora, asistent prevence kriminality: "Naskytla se příležitost této pracovní pozice v mém rodném městě, tak jsem ji využil."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V roce 2020 byli bývalým vedením města zrušeni asistenti prevence kriminality. Já si myslím, že každé větší město by mělo mít asistenty prevence kriminality. Je to velká součást a pomoc té městské policii. Proto jsem se snažila prosadit, aby byli opět zařazeni k městské policii a byly vytvořena dvě nová pracovní místa. V únoru 2023 se nám to povedlo."

Miroslav Honěk, terénní sociální pracovník: "Myslím, že bonus tady právě skromného asistenta prevence kriminality je to, že pracoval dokonce kdysi jako záchranář. Takže dokonce může pomoci lidem v nouzi, kteří mají zdravotní problémy."

Asistenti prevence kriminality nejsou terénními sociálními pracovníky nebo strážníky, nemají status úřední osoby, ale úzce s nimi spolupracují a dokáží spoustu událostí vyřešit sami na místě.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My je využíváme hlavně v té vyloučené lokalitě, ale také docházejí k Frýdě, kde se srocuje mládež. A také docházejí k hotelovým domům Permon a Paskov."

Pavel Sýkora, asistent prevence kriminality: "Takovým příkladem je kupříkladu prevence v okolí škol, kde dbáme na to, aby se nepáchaly nějaké přestupky nebo trestná činnost, co se týká hlavně šikany. Dále, aby se někde neprodávaly v okolí drogy nebo se nenabízela nějaká jiná patologická činnost."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Nejsou to policisté, ale mají možnost řešit různé konflikty. A pokud je nějaký větší problém, tak se okamžitě volá městská policie, která je na ně napojena. Mají svého mentora, který je řídí. Říka jim, co mají dělat, řeší jejich vzdělávání a tak dále."

Zatím je obsazena pouze jedna pozice asistenta a oddělení sociální prevence usiluje i o vytvoření druhé.

---

Krátké zprávy, 25. 7. 2023 17 h - 2

Brýle s virtuální realitou testují ve FNO. Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie je začíná používat u dětských pacientů. Lékaři se sestrami si slibují, že se díky brýlím děti rozptýlí a uvolní. Pokud se zařízení osvědčí, možná se nová metoda rozšíří i do dalších klinik nemocnice.

---

Sportovci udělali přes 43 tisíc shybů pro nemocné děti

Desítky lidí vyznávající zdravý životní styl se opět sešli na workoutovém hřišti Na Nábřeží v Havířově, aby překonali sami sebe v počtu přítahů na hrazdě. Výtěžek v rámci Světového dne shybů dostane domov Benjamín.

Přesně 43 304 přítahů. Tak takový výkon podali sportovci za šest hodin, kteří se v Havířově zúčastnili šestého ročníku Světového dne shybů. Akce měla opět charitativní podtext.

Josef Rábl, organizátor: "Vybrané peníze půjdou pro děti pro sportovní pomůcky. Já osobně je tam trénuji, takže vím, co s těmi penězi bude. Minule jsme koupili boxovací pytel pro ně. Děti se tam na nás koukají, tam jsou.”

anketa: “To se mi moc líbí a jsem rád, že to má i takový přesah, že i díky tomu pohybu, můžeme pomáhat.”

anketa: "Člověk tady zjistí, jaké má své limity v tomto. Už jsem tady byla před dvěma lety, kdy jsem udělala 534 shybů za těch šest hodin a každý rok se to snažím překonávat o jeden shyb."

anketa: "Každopádně tato akce je super v tom, že ať už uděláš jeden přítah, deset, sto, tisíc, tak tady přijít, je něco velkého."

Akci pro dobrou věc podpořil i primátor města.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No já jsem chtěl jich udělat třicet, pak jsem si nechal napsat diplom, když jich bylo padesát a nakonec manželka řekla, že tu stovku dám. Tak jsem ji dal.”

Sportovci nakonec vybrali pro Benjamín přes patnáct tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-07-2023-17-00