Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Výroba zeleného vodíku je drahá, kraj chce výjimku
  • Zloději museli trezor vymlátit ze zdi
  • Ryby jsou pryč, jezírko v Novém Jičíně bude opět okrasné
  • V domově seniorů v Havířově se postaví další pavilon
  • Kytky z kvítkomatu jdou na dračku

Výroba zeleného vodíku je drahá, kraj chce výjimku

Vodík je obecně považován za energetický zdroj budoucnosti. Při odklonu od uhlí by se měl stát jedním z významných zdrojů energie. Problém je ale v jeho ceně. Pokud bude jeho výroba drahá, nikdy se nestane všeobecně rozšířeným palivem.

MS kraj je lídrem v rozvoji vodíkových technologií ve střední Evropě. Finalizuje vodíkovou strategii a plánuje vodíkovou autobusovou a vlakovou dopravu. Vedení kraje ale momentálně trápí nařízení Evropské unie, které dovoluje výrobu pouze zeleného vodíku, tedy vyrobeného jen z ekologických zdrojů energie. To se našemu kraji nelíbí a naší vládě vzkazuje.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Páni ministři, sedněte na vlak, jeďte do Bruselu a vyjednejte nám výjimku, aby vodík nemusel být úplně zelený, ale mohl být libovolné barvy. Máme tady v kraji nekonečný potenciál odpadů – důlní plyny, uhelné kaly, kaly z čistíren. Z toho všeho se dá vodík vyrábět velmi levně, ale bohužel takový vodík Evropská unie v autobusech a vlacích zakazuje používat.“

Větší šance na úspěch by mohlo mít spojení s ostatními zeměmi.

Ján Weiterschütz, předseda Národní vodíkové asociace Slovenska: „Na to, abychom prosadili takovou výjimku, potřebujeme sjednotit více zemí. Podobný problém mají i v Polsku a Maďarsku, takže centrální Evropa by potřebovala ten nízkouhlíkový vodík uznat. Budeme se snažit vyvíjet aktivity, aby taková výjimka byla možná.“

Výjimka vyrábět vodík z jiných než pouze alternativních zdrojů by významně pomohla také s likvidací komunálního odpadu v daných zemích.

---

Zloději museli trezor vymlátit ze zdi

Kriminální policie pátrá po dvou mužích, kteří z kanceláře firmy v Ostravě ukradli trezor s penězi. Při fyzicky náročném kousku je natočila skrytá kamera, takže policisté nyní požadují pomoc s jejich ztotožněním.

Na konci června oznámila firma z Ostravy, že se jim do kanceláře vloupali zloději a ukradli trezor, který byl ukryt ve skříni. Nejprve odstranili skříň a pak vyrvali ze zdi trezor. Měli ale skrytou kameru, která počínání zlodějů natočila, včetně zvuku. 

zloděj: "To vymlátíme, more podej to kladivo." 

V trezoru bylo přes 100 tisíc korun a navíc i platební karta. Kriminalisté se marně snažili zloděje ztotožnit. je totiž možné, že nejsou z Ostravy a tak požádali o pomoc veřejnost.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Můžeme sdělit, že jeden z mužů má viditelné znaménko u kořene nosu na levé straně obličeje, může to být bradavice či například tetování."

Během prověřování se ukázalo, že tato dvojice by toho mohla mít na svědomí daleko více, a to i mimo Moravskoslezský kraj, především na Přerovsku. Jakoukoliv informaci ihned volejte na linku 158.

---

Krátké zprávy 25. 10. 2023 16.00 - 1

Ostravští policisté zadrželi muže, který se pokusil vloupat do zlatnictví v Ostravě-Mariánských Horách. Díky spolupráci s majitelem a policejnímu psovodovi, se podařilo podezřelého 37letého zloději najít ve městě. Řekl, že se jednalo o momentální nápad. S prázdnou odešel díky mříži za sklem.

Hasiči v Ostravě-Jihu nacvičovali zásah při požáru elektromobilu v prvním podlaží parkovacího domu. Během taktického cvičení použili dýchací techniku a vyzkoušeli si nasazení speciálního kontejneru, určeného na tento typ události. Do něj přemístěné vozidlo je pak zalito vodou.

---

Ryby jsou pryč, jezírko v Novém Jičíně bude opět okrasné

Umělé jezírko v novojičínských Smetanových sadech muselo být vypuštěno, a to kvůli dlouhodobě špatné kvalitě vody. Do okrasného prvku totiž někdo nelegálně vypustil ryby, jejich krmení znečišťuje vodní filtry.

Tento vodní prvek vznikl v Novém Jičíně v roce 2018. Z okrasného jezírka s čirou vodou se časem stal zakalený rybník. Někdo tu vypustil ryby, kapry a dokonce i štiku, a lidé je chodí krmit. Filtrace vody ovšem nápor krmiva, většinou jde o pečivo, nestíhá.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Odborná firma která se stará o čistotu tohoto vodního prvku, musí odstraňovat pomocí technických služeb nánosy krmiva a bahna několikrát za týden.”

Město tedy muselo nechat vodu vypustit, ryby přestěhovat a nádrž vyčistit.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “My ten problém s městem řešíme už asi druhý rok. Tenhle prvek byl vybudovaný jako rekreační nikoliv jako rybářský. My jsme se dohodli, že městu pomůžeme, provedeme výlov těchto ryb a převezme je na vodní nádrž Čerťák, která je tady nejblíž.”

Opětovné napouštění nádrže potrvá asi týden, 1 031 kubíků vody bude čerpáno z vodovodního řadu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Z mé strany musí zaznít apel, že tento vodní prvek není určen proto, aby zde žily a chovali se jakékoliv ryby, a aby se přilétající ptactvo, kačeny, krmily chlebem, rohlíky, knedlíky, které nám tu filtrační jednotku neustále ucpávají.”

Roční provoz jezírka stojí město půl milionu korun, tato nestandardní údržba si vyžádá dalších asi sto tisíc.

---

V domově seniorů v Havířově se postaví další pavilon

Havířovský domov seniorů Luna musí projít rekonstrukcí. Proto v areálu radnice nechá postavit další pavilon, aby se klienti mohli po dobu prací přesunout. Město i nadále počítá se společným projektem s krajem na výstavbu dalšího domova.

Domov seniorů Luna v Havířově byl původně krajem postaven jako penzion, který nemusel splňovat určitá kritéria jako domov. A právě z bezpečnostních důvodů musí celý objekt projít rekonstrukcí. Otázka ale zní, kam přestěhovat klienty.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "V areálu domova seniorů Luna připravujeme rozšíření kapacity celého domova Luna tím, že přistavíme jeden pavilon navíc o kapacitě 70 lůžek. Dokážeme klienty na nějaký čas přesunout do nové přístavby, pavilonu a v tom čase chceme zrekonstruovat stávající pro seniory."

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Lidé nepůjdou ze svého prostředí někam daleko do Karviné, Orlové a podobně a budou nadále v tomto prostředí a budou mít k dispozici veškeré služby, které my jsme v dnešní době zabezpečovat.”

Radnice by chtěla mít zpracovanou projektovou dokumentaci v příštím roce. Samotná realizace výstavby pavilonu by pak mohla následovat v roce 2025. Ani navýšením kapacity přístavbou se nevyřeší nedostatek volných míst. Domov eviduje přes 800 žádostí. Proto i nadále radnice jedná s krajem o společném projektu na vybudování dalšího domova seniorů.

---

Krátké zprávy 25. 10. 2023 16.00 - 2

Ředitelství silnic a dálnic začne v pondělí se stavbou protihlukových stěn na dálnici D48 vedoucí Chlebovicemi. Vzniknou tam nové panely na hlavní trase i na mostech za zhruba 48 milionů korun. Práce potrvají do jara příštího roku. Na místě bude částečná uzavírka, provoz povede v jednom pruhu dálnice v každém směru, v režimu 1+1.

Jedenasedmdesátiletá žena z Havířova přišla od 40 tisíc korun poté, co ji kontaktoval muž, kterému poskytla přístup ke svým bankovním účtům. Podvodníkovi se jejím jménem podařilo vyřídit online půjčku, s druhou žádostí pak neuspěl. Policisté varují před podobnými pokusy. Své údaje nikdy nikomu nesdělujte.

---

Kytky z kvítkomatu jdou na dračku

Kvítkomat v blízkosti opavského magistrátu se osvědčil. Lidé si k němu našli cestu i díky tomu, že květiny jsou jiné než ty v květinářstvích, jsou regionální, vždy čerstvě natrhané a ve váze tak dělají radost delší dobu.

Od poloviny srpna si mohou Opavané nakupovat květiny v kvítkomatu u budovy magistrátu na Krnovské ulici. Vyrobený je ze zrenovované staré dřevěné skříně a zaujme každého, kdo jde zrovna kolem.

anketa: kolemjdoucí: “Je to takové zajímavé, má to takovou přitažlivost, že mám chvilku čas a dívám se, že to je dobrý nápad, dobrá inspirace."

Kvítkomat je zatím v provozu dva dny v týdnu, a to vždy ve středu a v pátek. Plní se hned ráno většinou 10 až 12 kytičkami, které se vyprodají ještě v ten den.

Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Jsou to květiny, které jsme si opravdu od semínka vypěstovali sami, ručíme za to. Vypěstovali jsme je tady na opavských zahradách nebo v lučním sadu za Opavou, známe jejich původ, vážeme je s láskou, s nějakým osobitým stylem a lidem se to líbí.”

S pěstováním květin spolku Kapradí pomáhají znevýhodněné maminky na trhu práce.

Lenka Zemanová, předsedkyně spolku Kapradí: “Ony mají vlastně postižené děti a mají problém získat klasické zaměstnání, protože se starají o své děti, které bývají často nemocné a zkušená floristka nám dělá ty vazby.”

Prodej květin je založen čistě na důvěře. V samoobslužném stánku se platí pomocí QR kódu a že jsou lidé poctiví svědčí fakt, že za celou dobu se ztratila pouze jediná kytička.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. října 2023, 16:00

Výroba zeleného vodíku je drahá, kraj chce výjimku

Vodík je obecně považován za energetický zdroj budoucnosti. Při odklonu od uhlí by se měl stát jedním z významných zdrojů energie. Problém je ale v jeho ceně. Pokud bude jeho výroba drahá, nikdy se nestane všeobecně rozšířeným palivem.

MS kraj je lídrem v rozvoji vodíkových technologií ve střední Evropě. Finalizuje vodíkovou strategii a plánuje vodíkovou autobusovou a vlakovou dopravu. Vedení kraje ale momentálně trápí nařízení Evropské unie, které dovoluje výrobu pouze zeleného vodíku, tedy vyrobeného jen z ekologických zdrojů energie. To se našemu kraji nelíbí a naší vládě vzkazuje.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: „Páni ministři, sedněte na vlak, jeďte do Bruselu a vyjednejte nám výjimku, aby vodík nemusel být úplně zelený, ale mohl být libovolné barvy. Máme tady v kraji nekonečný potenciál odpadů – důlní plyny, uhelné kaly, kaly z čistíren. Z toho všeho se dá vodík vyrábět velmi levně, ale bohužel takový vodík Evropská unie v autobusech a vlacích zakazuje používat.“

Větší šance na úspěch by mohlo mít spojení s ostatními zeměmi.

Ján Weiterschütz, předseda Národní vodíkové asociace Slovenska: „Na to, abychom prosadili takovou výjimku, potřebujeme sjednotit více zemí. Podobný problém mají i v Polsku a Maďarsku, takže centrální Evropa by potřebovala ten nízkouhlíkový vodík uznat. Budeme se snažit vyvíjet aktivity, aby taková výjimka byla možná.“

Výjimka vyrábět vodík z jiných než pouze alternativních zdrojů by významně pomohla také s likvidací komunálního odpadu v daných zemích.

---

Zloději museli trezor vymlátit ze zdi

Kriminální policie pátrá po dvou mužích, kteří z kanceláře firmy v Ostravě ukradli trezor s penězi. Při fyzicky náročném kousku je natočila skrytá kamera, takže policisté nyní požadují pomoc s jejich ztotožněním.

Na konci června oznámila firma z Ostravy, že se jim do kanceláře vloupali zloději a ukradli trezor, který byl ukryt ve skříni. Nejprve odstranili skříň a pak vyrvali ze zdi trezor. Měli ale skrytou kameru, která počínání zlodějů natočila, včetně zvuku. 

zloděj: "To vymlátíme, more podej to kladivo." 

V trezoru bylo přes 100 tisíc korun a navíc i platební karta. Kriminalisté se marně snažili zloděje ztotožnit. je totiž možné, že nejsou z Ostravy a tak požádali o pomoc veřejnost.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Můžeme sdělit, že jeden z mužů má viditelné znaménko u kořene nosu na levé straně obličeje, může to být bradavice či například tetování."

Během prověřování se ukázalo, že tato dvojice by toho mohla mít na svědomí daleko více, a to i mimo Moravskoslezský kraj, především na Přerovsku. Jakoukoliv informaci ihned volejte na linku 158.

---

Krátké zprávy 25. 10. 2023 16.00 - 1

Ostravští policisté zadrželi muže, který se pokusil vloupat do zlatnictví v Ostravě-Mariánských Horách. Díky spolupráci s majitelem a policejnímu psovodovi, se podařilo podezřelého 37letého zloději najít ve městě. Řekl, že se jednalo o momentální nápad. S prázdnou odešel díky mříži za sklem.

Hasiči v Ostravě-Jihu nacvičovali zásah při požáru elektromobilu v prvním podlaží parkovacího domu. Během taktického cvičení použili dýchací techniku a vyzkoušeli si nasazení speciálního kontejneru, určeného na tento typ události. Do něj přemístěné vozidlo je pak zalito vodou.

---

Ryby jsou pryč, jezírko v Novém Jičíně bude opět okrasné

Umělé jezírko v novojičínských Smetanových sadech muselo být vypuštěno, a to kvůli dlouhodobě špatné kvalitě vody. Do okrasného prvku totiž někdo nelegálně vypustil ryby, jejich krmení znečišťuje vodní filtry.

Tento vodní prvek vznikl v Novém Jičíně v roce 2018. Z okrasného jezírka s čirou vodou se časem stal zakalený rybník. Někdo tu vypustil ryby, kapry a dokonce i štiku, a lidé je chodí krmit. Filtrace vody ovšem nápor krmiva, většinou jde o pečivo, nestíhá.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Odborná firma která se stará o čistotu tohoto vodního prvku, musí odstraňovat pomocí technických služeb nánosy krmiva a bahna několikrát za týden.”

Město tedy muselo nechat vodu vypustit, ryby přestěhovat a nádrž vyčistit.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “My ten problém s městem řešíme už asi druhý rok. Tenhle prvek byl vybudovaný jako rekreační nikoliv jako rybářský. My jsme se dohodli, že městu pomůžeme, provedeme výlov těchto ryb a převezme je na vodní nádrž Čerťák, která je tady nejblíž.”

Opětovné napouštění nádrže potrvá asi týden, 1 031 kubíků vody bude čerpáno z vodovodního řadu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: ”Z mé strany musí zaznít apel, že tento vodní prvek není určen proto, aby zde žily a chovali se jakékoliv ryby, a aby se přilétající ptactvo, kačeny, krmily chlebem, rohlíky, knedlíky, které nám tu filtrační jednotku neustále ucpávají.”

Roční provoz jezírka stojí město půl milionu korun, tato nestandardní údržba si vyžádá dalších asi sto tisíc.

---

V domově seniorů v Havířově se postaví další pavilon

Havířovský domov seniorů Luna musí projít rekonstrukcí. Proto v areálu radnice nechá postavit další pavilon, aby se klienti mohli po dobu prací přesunout. Město i nadále počítá se společným projektem s krajem na výstavbu dalšího domova.

Domov seniorů Luna v Havířově byl původně krajem postaven jako penzion, který nemusel splňovat určitá kritéria jako domov. A právě z bezpečnostních důvodů musí celý objekt projít rekonstrukcí. Otázka ale zní, kam přestěhovat klienty.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "V areálu domova seniorů Luna připravujeme rozšíření kapacity celého domova Luna tím, že přistavíme jeden pavilon navíc o kapacitě 70 lůžek. Dokážeme klienty na nějaký čas přesunout do nové přístavby, pavilonu a v tom čase chceme zrekonstruovat stávající pro seniory."

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Lidé nepůjdou ze svého prostředí někam daleko do Karviné, Orlové a podobně a budou nadále v tomto prostředí a budou mít k dispozici veškeré služby, které my jsme v dnešní době zabezpečovat.”

Radnice by chtěla mít zpracovanou projektovou dokumentaci v příštím roce. Samotná realizace výstavby pavilonu by pak mohla následovat v roce 2025. Ani navýšením kapacity přístavbou se nevyřeší nedostatek volných míst. Domov eviduje přes 800 žádostí. Proto i nadále radnice jedná s krajem o společném projektu na vybudování dalšího domova seniorů.

---

Krátké zprávy 25. 10. 2023 16.00 - 2

Ředitelství silnic a dálnic začne v pondělí se stavbou protihlukových stěn na dálnici D48 vedoucí Chlebovicemi. Vzniknou tam nové panely na hlavní trase i na mostech za zhruba 48 milionů korun. Práce potrvají do jara příštího roku. Na místě bude částečná uzavírka, provoz povede v jednom pruhu dálnice v každém směru, v režimu 1+1.

Jedenasedmdesátiletá žena z Havířova přišla od 40 tisíc korun poté, co ji kontaktoval muž, kterému poskytla přístup ke svým bankovním účtům. Podvodníkovi se jejím jménem podařilo vyřídit online půjčku, s druhou žádostí pak neuspěl. Policisté varují před podobnými pokusy. Své údaje nikdy nikomu nesdělujte.

---

Kytky z kvítkomatu jdou na dračku

Kvítkomat v blízkosti opavského magistrátu se osvědčil. Lidé si k němu našli cestu i díky tomu, že květiny jsou jiné než ty v květinářstvích, jsou regionální, vždy čerstvě natrhané a ve váze tak dělají radost delší dobu.

Od poloviny srpna si mohou Opavané nakupovat květiny v kvítkomatu u budovy magistrátu na Krnovské ulici. Vyrobený je ze zrenovované staré dřevěné skříně a zaujme každého, kdo jde zrovna kolem.

anketa: kolemjdoucí: “Je to takové zajímavé, má to takovou přitažlivost, že mám chvilku čas a dívám se, že to je dobrý nápad, dobrá inspirace."

Kvítkomat je zatím v provozu dva dny v týdnu, a to vždy ve středu a v pátek. Plní se hned ráno většinou 10 až 12 kytičkami, které se vyprodají ještě v ten den.

Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Jsou to květiny, které jsme si opravdu od semínka vypěstovali sami, ručíme za to. Vypěstovali jsme je tady na opavských zahradách nebo v lučním sadu za Opavou, známe jejich původ, vážeme je s láskou, s nějakým osobitým stylem a lidem se to líbí.”

S pěstováním květin spolku Kapradí pomáhají znevýhodněné maminky na trhu práce.

Lenka Zemanová, předsedkyně spolku Kapradí: “Ony mají vlastně postižené děti a mají problém získat klasické zaměstnání, protože se starají o své děti, které bývají často nemocné a zkušená floristka nám dělá ty vazby.”

Prodej květin je založen čistě na důvěře. V samoobslužném stánku se platí pomocí QR kódu a že jsou lidé poctiví svědčí fakt, že za celou dobu se ztratila pouze jediná kytička.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-10-2023-16-00