Pandemická situace v MS kraji se zklidňuje
Hejtman MS kraje Ivo Vondrák oznámil po jednání krizového štábu dobrou zprávu, pandemická situace v regionu se zklidňuje. Důležité je i to, že klesá počet hospitalizovaných osob s covidem.
Situace v MS kraji se zklidňuje. V neděli přibylo 344 případů a z celkových 1237 testů bylo pozitivních asi 26 procent. Podstatné je také to, že ubývá i nakažených zdravotníků a pacientů v nemocnicích. Podle dat chytré karantény v kraji počet hospitalizovaných klesl na 654 lidí. Očkování probíhá bez větších problémů a kapacity prozatím vystačují. Kraj prozatím dostal 30 630 dávek vakcíny.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Víkend byl klidnější a ve znamení klesajícího trendu nově nakažených. Důležité je, že stále klesá zátěž našich nemocnic. Ke včerejšímu dni (neděli) bylo v kraji očkováno 21 198 lidí."
Začínají se ale objevovat první případy podezření na britskou mutaci koronaviru. Z kraje bylo dosud k prověření odesláno 68 podezřelých vzorků.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Začínáme se všichni obávat, že tento virus se k nám dostane a bude samozřejmě mít negativní vliv na nemocnost, protože je to vysoce infekční mutace."
Podle chytré karantény bylo v kraji od počátku pandemie pozitivně testováno téměř 116 tisíc lidí, tedy zhruba deset procent obyvatel. Počet zemřelých vzrostl na 2032.
---
Pomoc města NJ podnikatelé vítají, ale krize trvá dál
Radnice připravila další opatření ke zmírnění dopadů epidemie a vládních omezení na
podnikatele, kteří museli na podzim a opět nyní v lednu uzavřít provozovny. Poskytne slevy na nájmu a stejně jako na jaře také přímou finanční pomoc.
Novojičínští podnikatelé, kteří mají své provozovny v prostorách města, se dočkají pomoci radnice v podobě slevy na nájemném, stejně, jako tomu bylo na jaře loňského roku. S konkrétní verzí město v tuto chvíli vyčkává na to, jak bude koncipován vládní dotační program COVID - Nájemné.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V případě, že by stát kompenzoval 50 procent nájemného za 4. čtvrtletí, tak město přidá slevu ve výši 50 procent. Čili v případě, že podnikatelé požádají o COVID - Nájemné stát, tak by mohli mít kompenzován 100 procentní nájem.”
Pokud by stát kompenzoval 100 procent nájemného za 4. čtvrtletí, město by svou podporu posunulo na první čtvrtletí roku 2021. Formou finančního daru pak také pomůže dalším živnostníkům, kteří nejsou v nájmu v městských objektech.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podmínkou bude opět uzavření provozovny, sídlo a provozovna na území Nového Jičína. Během února by podnikatelů mohli žádat o pomoc v maximální výši 20 tisíc korun.”
Sdružení novojičínských podnikatelů pomoc měst vítá, ale současně upozorňuje na těžkou situaci zejména v maloobchodě a službách.
Andrej Droščín, člen výboru, Novojičínské sdružení podnikatelů: “Tento sektor byl ponechán bez dostatečné vládní pomoci, která teď přichází v omezené míře a bohužel pro mnohé již pozdě.”
Podle zástupce sdružení podnikatelů tato krize zdaleka nekončí a mají obavy, že některé provozovny už neotevřou.
---
Nemocnice v Havířově zmodernizovala vstupní halu
Vstupní hala v havířovské nemocnici prošla velkou rekonstrukcí. Pacienti určitě ocení zejména bezbariérové přístupy a rozšíření lékárny. Modernizace stála přes sedm milionů korun. V současné době probíhá i přestavba centrálního přijmu.
Nemocnice zažívají už mnohaměsíční nápor z důvodu koronavirové pandemie. Ani tato situace ale neodradila havířovskou nemocnici od modernizace. Po více než padesáti letech došlo na rekonstrukci vstupní haly.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Chyběly tady pro imobilní pacienty najížděcí rampy, chyběl tady bankomat pro zaměstnance, ale i návštěvníky, pacienty. Lékárna byla malá. Nesplňovala dispozičně ty prostory, které by dispozičně lékárna měla mít a v neposlední řadě za mnou bistro.”
anketa: “Je to paráda, protože já mám problémy s kyčlemi, takže se mi teď dobře chodí.”
anketa: “Je to pěkné, to už mělo být dávno.”
Modernizace stála přes sedm milionů korun. Z toho dva miliony zaplatila radnice.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Kdo si pamatuje, jak to tady vypadalo, tak to se nedá srovnat. Hlavně jsou tady bezbariérové přístupy, což je velmi podstatné. Bylo to spíš na ostudu, jak to vypadalo. Podařilo se to zrekonstruovat.”
Rekonstrukcí nyní prochází i centrální příjem.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “To je velká věc, možná jedna z největších. Nikoliv investičně, ale spíše organizačně, která bude znamenat pro nemocnici a Havířováky opravdu větší transparentnost při příjmu pacienta.” .
Dále nemocnice plánuje rekonstrukci onkologického stacionáře, dětské JIP, chystá se přestěhování hematoonkologie.
---
Nedávejte do ptačích krmítek, co tam nepatří
Zbytky z kuchyně, od zapečených nudlí přes cukroví až po slané pečivo. I to občas dokážou dát lidé do ptačích krmítek. Přitom si vůbec neuvědomují, že místo aby jim v zimě pomohli, mohou je tím zabít. Ve Frýdku-Místku proto od loňského roku běží osvětová kampaň, která má za cíl naučit, co do krmítek nepatří a naopak.
Hledání potravy je pro ptáky v zimním období velmi náročné. V řadě měst proto bývá už dlouhá léta zvykem, že lidé mohou ptáky přikrmovat. Jenže ne každý ví, co do krmítek patří a co ne. Ve Frýdku-Místku o tom mají vynikající přehled i ti nejmenší předškoláci.
Anketa Děti: 1.) "Co papají ptáčci? - Papají oříšky." 2.) "Zrní, oříšky a ovoce." 3.) "Tam nepatří sušenky a chleba tam nepatří."
Přesto se občas objeví lidé, kteří dávají do krmítek to, co tam nepatří, například zbytky z kuchyně.
Otakar Závalský, ornitolog: "Odpad z lidské kuchyně v žádném případě nepatří do ptačích krmítek. Si nesmíme si plést lidský žaludek s žaludkem ptačím. Ten lidský žaludek snese solené maso, smažené, pečené a všechno možné, i kynuté, kdežto pro ptáky to můžou být i smrtelné kombinace, zejména ty solené věci."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Velice děkuji všem občanům, kteří mají to laskavé srdce a krmí ptáčky v krmítkách, ale chtěl bych zároveň požádat všechny, aby tam nedávali zbytky z kuchyně a jídlo lidské, které ptáci opravdu nejedí."
V případě, že si nejste jistí, co ptákům do krmítka dát, určitě vám poradí internet, ale v parku najdete také tabuli, kde je detailně popsáno, jak správně ptáky v zimě přikrmovat. Ve Frýdku-Místku už loni spustili osvětovou kampaň a informativní cedulky o krmení najdou lidé i přímo u krmítek.
Otakar Závalský, ornitolog: "Do ptačích krmítek patří to, co jim umožňuje energeticky prostě přežít zimu, to znamená olejná semena, tuk, ať už rostlinný nebo živočišný a zase upozorňuji nesolený, nezpracovaný, maximálně ztopený do těch lojových koulí, jak se říká. No a pochopitelně ideálním krmivem jsou veškeré oříšky, lískové, nesolené arašídy i vlašské ořechy. To je pro ně pochoutka."
Bobuložraví ptáci mají rádi ovoce, například jablka. Místo obilí se pak doporučuje raději proso, které se dává do papouščích směsí.
Otakar Závalský, ornitolog: "Co se týče krmení vodních ptáků, tak ani to pečivo není příliš ideální. Zase to není přirozená potrava, je to lepší dát skutečně to obilí, kukuřici nebo nakrájenou zeleninu, ale v žádném případě ne nějaké velké objemy chleba, které pak zůstávají na místě a hnijí a jsou potravou akorát pro potkany."
Lidé by si měli hlavně uvědomit, že krmítka nejsou korýtka a krmit ptáky tím, co jim pomůže zdravě přečkat zimní období.
---
Hrad Sovinec v zimě nespí, připravuje novou sezónu
Hrad Sovinec v zimě nabízí romantické pohledy a zasněžená zákoutí. Je to však jen první pohled. Zimního klidu využívá správa hradu pro nezbytné práce údržby a pro přípravy na další sezónu. Nejen tu návštěvnickou ale i stavební.
Přestože zimní sezóna je dobou klidu, kastelán na Sovinci má plné ruce práce. Mnoho činností není totiž možné dělat během návštěvnické sezóny. Z důvodů technických i časových.
Michal Koutný, kastelán hradu: „Drobná údržba různých místností, které tu máme, nátěr laviček, přepočítávají se sbírky, kontrola sbírek, jestli jsou všechny v pořádku předměty, které tu máme vystavené, no a pak samozřejmě spousta kancelářské práce. Příprava nové sezóny, hledání nových průvodců, abychom to oživili.“
Současně je plném proudu příprava akcí nové návštěvnické sezóny. První akce tady na Sovinci je naplánovaná již od prvního dubna.
Michal Koutný, kastelán hradu: „Připravujeme i nové akce kromě těch klasických, které naši návštěvníci už znají, můžu jmenovat například Viva Renesance, která se bude zabývat renesancí, no a potom například v září bude Škola sovineckých kouzel.“
Pokračovat budou také rekonstrukce dříve nepřístupných částí hradu
Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Především je to v lesnické škole, kde vlastně v minulém roce bylo provedeno statické zajištění objektu plus zastřešení, chtěli bychom pokračovat, že bychom vlastně udělali výplně otvorů, především okenní otvory. Dále bychom chtěli vyřešit i zlepšení situace v občerstvení. Podali jsme žádosti do programu Záchrany architektonického dědictví a to právě na okna v lesnické škole.“
Dále se již letos chystá budování interiérů lesnické školy a oprava hradní zbrojnice. To vše bude k vidění v rámci akcí i pravidelných prohlídek hradu.
---