Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Slezská nemocnice má nový 3D laparoskop
  • Uvolněné obecní byty procházejí rekonstrukcí
  • Ostrava i letos významně podpoří sport
  • Zastupitelé NJ si vyslechli, co radnice plánuje
  • Knihovna v Horní Suché je už zpět v Červené škole

Slezská nemocnice má nový 3D laparoskop

Slezská nemocnice v Opavě má k dispozici novou laparoskopickou věž, která přenáší 3D obraz. Doposud mohli lékaři na monitoru sledovat průběh operace pouze ve 2D zobrazení. Nová technika nyní může zkrátit dobu trvání operace.

Tento nově vyvinutý laparoskop se od svých předchůdců liší způsobem zobrazení, díky kterému mohou lékaři na monitoru pozorovat pohyb endoskopických nástrojů uvnitř dutiny břišní pacienta ve 3D prostoru.

Takovýto neostrý obraz přenáší kamera. K jeho správnému vnímání však musí mít operatér nasazeny speciální brýle.

Matúš Peteja, primář chirurgického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Tím, že vidíme prostor, tak šetříme tzv. zbytečné pohyby, kterými se potřebujeme zorientovat v prostoru. 3D zobrazení je velmi výhodné, když děláme jemné věci. Jako např. šití nebo jemná preparace.“

Podrobnější zobrazení snižuje délku operace. Některé úkony se mohou zkrátit až o polovinu. A v návaznosti na to bude také celková doba operace kratší.

Nový laparoskop prozatím používají na chirurgickém oddělení např. k operacím břišní či brániční kýly, k operaci střeva.

Možnosti využití se budou časem ještě rozšiřovat. Laparoskopie je totiž často užívaným operačním způsobem. Díky malé ráně a menší ztrátě krve je ve srovnání s klasickou operací k pacientům šetrnější.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „My provádíme na našem chirurgickém oddělení asi 650 laparoskopických operací. Je to asi 40% podíl z celkového počtu operací na tomto oddělení.“

Nový přístroj za 3,5 milionů korun si Slezská nemocnice pořídila z dotačního programu ministerstva zdravotnictví. Prozatím lékaři novým přístrojem operovali dvě desítky pacientů. Ale stále také pracují s klasickým laparoskopem, který umožňuje pouze 2D zobrazení.

Matúš Peteja, primář chirurgického odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Prostorový vjem tam chybí. A tak je operatér odkázaný na odhad vzdálenosti, odhad pohybu.“

Nyní se 3D laparoskop používá pouze u chirurgických operací. V budoucnu nemocnice hodlá pořídit další přístroj tohoto typu, který by se mohl využívat např. při v gynekologii.

---

Uvolněné obecní byty procházejí rekonstrukcí

V Ostravě-Porubě kompletně renovují uvolněné byty. Cílem radnice je, aby se v obecních bytech budoucím nájemníkům líbilo a zůstali v nich co nejdéle. Aktuálně prošel kompletní rekonstrukcí jednopokojový byt na ulici Jana Ziky.

Nové podlahy, elektřina, omítka, sociální zázemí, dveře i osvětlení. Uvolněné obecní byty porubská radnice mění na moderní a teprve poté je nabízí novým nájemníkům.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ten byt už je nachystaný rovnou k bydlení. To znamená navezete nábytek a u těch bytů zatím není kuchyňská linka, kterou dáváme až po domluvě, protože jsme zjistili, že celá řada lidí má svoji.”

Jsou dvě možnosti, jak v Porubě získat obecní byt. Tou nejběžnější je pomocí takzvaného příspěvku na opravy a modernizace bytů.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pro lidi, kteří nemají takové finanční možnosti, tak samozřejmě jsme také připraveni. Spolupracujeme s magistrátem města Ostravy na programu sociálního bydlení.” 

Co je aktuálně velkým problémem, tak je to plíseň v bytech, na kterou si ztěžuje stále více nájemníků.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Poruba: “My se domníváme, že to je způsobeno tím, že s ohledem na energetickou krizi na zvýšení cen za energie, se lidé snaží šetřit. Nevětrají v důsledku tady toho, málo topí a tím pádem ten byt nepracuje. Cirkulace vzduchu nefunguje, proto se tam ta plíšeň hromadí.”

Ideální je větrat krátce a nárazově i vícekrát denně podle potřeby a udržovat teplotu kolem 21 stupňů.

---

Další oběť bankovního podvodu. Žena z Třince přišla o své úspory poté, co uvěřila třem mužům, kteří jí postupně volali jako zaměstnanci banky. Po vymyšlených historkách žena skutečně šla do banky, vybrala peníze a postupně je všechny vložila do bitcoinmatů. Šlo o více než 660 tisíc korun.

Čtyři hasičské jednotky zasahovaly ve středu večer u dalšího požáru chaty. Tentokrát v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Požár se obešel bez zranění, lidé se stihli včas dostat mimo hořící objekt. Škoda byla odhadnuta na 750 tisíc korun.

---

Ostrava i letos významně podpoří sport

Město Ostrava si zakládá na významné podpoře sportu a i letos chce klubům a organizacím pomoci nejen s jejich celoroční činností, ale i s pořádáním nejrůznějších akcí. Výše dotace zohledňuje nejen základnu, ale i počet trenérů či například jak reprezentují město.

Pro rok 2023 připravil ostravský magistrát přes 171 milionů korun, které rozdělí pouze do sportu. V rámci 4 dotačních programů bude podpořeno více než 200 projektů. Kluby a sportovní organizace mohou peníze čerpat na svou činnost, na pořádání závodů a akcí a také na infrastrukturu. 

Jan Dohnal, náměstek primátora Ostravy: „Město je dlouhodobým, a v některých případech také klíčovým, partnerem sportovních aktivit v Ostravě. V činnosti některých klubů stále vnímáme doznívání negativních důsledků pandemie a také proto je podpora sportu zásadní. Zdravé město tvoří zdraví lidé, a jak víme, pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Pro dosažení nejlepších výsledků ve sportu musí být realizována jak podpora sportovní činnosti, tak také rozvoj sportovní infrastruktury, a na tento bychom se chtěli dále zaměřit."

Více peněz dostanou tzv. významné kluby, které mají velkou základnu a jsou populární i mezi diváky. Jde například o HC Vítkovice nebo Baník Ostrava. Patří mezi ně také Klub plaveckých sportů Ostrava, který loni získal na mistrovství republiky neuvěřitelných 57 medailí a z toho 23 zlatých. 

Jan Pala, předseda a trenér KPS Ostrava: "Jsme rádi, že ta podpora byla ve srovnání s loňským rokem zhruba o třetinu navýšena. Dostali jsme dotaci na vrcholový sport, na činnost našich nejlepších plavců."

Dlouhodobým trendem u sportovních dotací je zvyšování míry digitalizace, kdy kluby mohou žádost o finance řešit pohodlně prostřednictvím internetu. Nově byla využita hodnotící kritéria, takže žadatelé ví, jaké parametry se budou posuzovat. 

---

Zastupitelé NJ si vyslechli, co radnice plánuje

Novojičínská radnice připravila prezentaci deseti nejdůležitějších investičních projektů letošního roku. Jako první se s nimi seznámili zastupitelé na semináři. Teď budou materiály zveřejněny na webu města.

Semináře pro zastupitele k nejdůležitějším investičním projektům roku zavedla novojičínská radnice před pěti lety. Cílem je poskytnout detailní informace, včetně způsobu financování. Letos vedení města prezentovalo 10 záměrů v celkové hodnotě zhruba 83 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Největší akce, která v letošním roce proběhne, je revitalizace střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici, to je zhruba za 22 milionů korun. Ty další akce, které máme, už jsou menšího charakteru.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Budeme pokračovat v realizaci nových parkovacích míst podle již schválené koncepce parkování z roku 2020, kterou se postupně snažíme naplňovat. Letos dojde k vybudování celkem 42 parkovacích míst.”

Prezentace dále představila rekonstrukci zahrady u mateřské školy Jiráskova, odložený skatepark nebo regeneraci sídliště Nerudova.

O seminář projevilo zájem 13 z 29 zastupitelů, přišel si ho vyslechnout například i Radek Polách, nový zastupitel opozice.

Radek Polách (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Seminář byl velice dobře připravený z hlediska vedoucí jednotlivých odborů města, kterých se to týkalo. Mohu kvitovat, že byly zohledněny i záležitosti, které se týkají parkování, protože s dopravou a s parkování má Nový Jičín velké problémy.”

Prezentace všech 10 projektů teď bude přístupná i veřejnosti, a to na webu města.

---
Policii se podařilo zadržet recidivistu, který má na svědomí několik vloupání do sklepů, obchodů a dalších objektů. Osudným mu byly kamery v jednom z panelových domů v Ostravě a taky perfektní spolupráce operátora policie s oznamovatelem.

---


Knihovna v Horní Suché je už zpět v Červené škole

Po několika letech to vypadá, že v Horní Suché finišují práce na velké rekonstrukci historické budovy bývalé školy z roku 1903. Důkazem toho je, že se do objektu mohla zpět nastěhovat knihovna.

Téměř rok a půl byla knihovna v Horní Suché uzavřena, stejnou dobu pak fungovala v náhradních prostorách v tělocvičně, a to kvůli rekonstrukci bývalé Červené školy, do které se přestěhuje obecní úřad. Práce jsou téměř hotovy a knihovna se nyní může opět vrátit na původní místo.

Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “V knihovně se změnily zejména všechny elektroinstalace, provedla se výměna zátěžového koberce, udělaly se izolace vnitřních stěn proti plísním, ale zejména je klíčové, že se provedl bezbariérový přístup do knihovny. Od 1. 2. vrátíme knihovnu zpět ke svým účelům a vrátíme tělocvičnu škole.”

Přesto, že stěhování bylo náročné, všichni jsou rádi, že se vše vrací do starých kolejí.

Miluše Bulavová, vedoucí knihovny: “Budou dva počítače pro veřejnost, které v tělocvičně nebyly. Budeme poskytovat všechny služby, které jsme standardně poskytovali. Máme spoustu nových knih, takže já myslím, že čtenáři budou spokojeni."

Do nově opravené historické budovy z roku 1903 by se měl obecní úřad i se všemi agendami přestěhovat nejpozději v jarních měsících. Stávající objekt bude vrácen zpět Policii ČR.

---Mohlo by Vás také zajímat