Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Končící doly Darkov a ČSA přecházejí z OKD pod Diamo
  • Polsko nově vyžaduje očkování nebo negativní testy
  • Na varhany v Chlebovicích se vybralo přes 545 tisíc
  • Lázně Darkov spustí rehabilitaci i ve virtuální realitě
  • Tvář Nového Jičína bude usměrňovat městský architekt

Končící doly Darkov a ČSA přecházejí z OKD pod Diamo

Hned dva doly v našem kraji končí v tomto týdnu provoz a od března přecházejí z OKD pod státní podnik Diamo. Část zaměstnanců sice bude pokračovat na sanačních pracích, ale většina horníků končí. Těžba v dalších šachtách OKD prý ale rozhodně v tomto roce neskončí. Moravskoslezský kraj už má koncepci rozvoje pohornické krajiny.

Od 1. března už doly ČSA a Darkov budou spadat pod státní podnik Diamo, který se zabývá především zahlazovacími pracemi po hornické činnosti. Na sanaci šachet zůstane pracovat pouze 500 zaměstnanců OKD. Ostatní musejí odejít. 

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "1 252 absolvuje v první polovině března propouštěcí pohovory. Výše odstupného se odvíjí od způsobu ukončení pracovního poměru a od počtu odpracovaných let. V případě ukončení pracovního poměru dohodou může zaměstnanec obdržet až 11násobek průměrného měsíčního výdělku."

Kraj chce pomoci i firmám, které byly na OKD napojeny a nyní kvůli jeho konci přijdou o zakázky. Je jich asi 300.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Nechceme nechat tyto firmy a jejich zaměstnance na holičkách, proto vznikl krajský program TASK FORCE OKD, který má za cíl pomoci firmám vyrovnat se s útlumem a ukončením těžby uhlí v regionu tak, aby dál úspěšně fungovaly a dávaly lidem práci. Cestou je pomoc získat finanční prostředky na inovace a úpravu jejich programu.“

Zbývající šachty v letošním roce zavřeny nebudou. Jde o Důl ČSM-sever a ČSM-jih, které bude společnost OKD dál provozovat jako jeden důl.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené, bude o tom určitě diskuse v následujících měsících. Bude to rozhodně záviset na vývoji cen uhlí, i na celkových ekonomických výsledcích společnosti."

Kraj připravuje proměnu území po těžbě mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Chce tam rozvíjet inovativní podnikání, ale také vytvořit lidem možnosti pro trávení volného času, například vystavět cyklostezky.

---

Polsko nově vyžaduje očkování nebo negativní testy

Nová a přísnější opatření pro vstup do země zavádí Polsko. I přes avizované omezení pohybu na našem území je stále hodně Čechů, kteří jezdí do Polska například pracovně, za nákupy nebo na sjezdovky. Povinnost mít očkování nebo negativní testy se zatím nevztahuje pouze na pendlery. I ti by si ale měli situaci ověřovat.

Cestování do Polska bude od soboty o něco komplikovanější. Poláci zavedli přísnější podmínky pro všechny, kteří překračují hranici. Lidé budou muset prokázat, že mají plné očkování vakcínou schválenou v EU, nebo budou muset mít negativní covidové testy. Jejich výsledek nesmí být starší 48 hodin, přičemž se uznávají jak PCR tak antigenní testy.

Polský občan nakupující v Havířově: “Vím, že od soboty platí nová omezení. Do Polska budou moci přijet lidé jen s potvrzením, že mají očkování, nebo kteří mají negativní test. Většina lidí tím není nadšená, ale je to nutné, protože v nemocnicích potom není místo a zdravotníci nejsou schopni se o nemocné postarat.”

Návštěvníci Polska by měli mít na paměti, že ochrana dýchacích cest je tam povinná i při pohybu na ulici. Nově už se nepovoluje užívání šálů nebo šátků, ale jen oficiálních roušek a respirátorů. Situace se ale může změnit ze dne na den i v Polsku.

Všechny informace najdete v originálním znění 

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Doporučuji sledovat aktuální nařízení. Protože i paní starostka polského Těšína potvrdila, že je možné, že bude vydáno prohlášení, že i v tom přeshraničním styku jsou nějaké výjimky. Zatím, kdybych to mohla zestručnit, od soboty do Polska mohou pouze lidé,. kteří mají antigenní test, který není starší 48 hodin, nebo mají za sebou dvoj dávku očkování. Tady toto nařízení se momentálně netýká přeshraničních pracovníků.”

Opatření, která Polsko přijalo, jsou sice přísnější, při jejich dodržení je ale možné do země přicestovat například za nákupy nebo sportem. Otevřená jsou venkovní sportoviště, bazény nebo sjezdovky.

---

Na varhany v Chlebovicích se vybralo přes 545 tisíc

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Chlebovicích dostane nové varhany. Vyjdou na více než 3 miliony korun. Peníze na obnovu získává farnost postupně z darů. Významná finanční pomoc přišla také díky sbírce Daruj FM, ve které se během loňského roku vybralo i s příspěvkem města Frýdek-Místek přes 545 tisíc korun.

Stále oblíbenější sbírka Daruj FM ukázala i v loňském nelehkém roce velkou sílu. Představitelé Frýdku-Místku mohli po jejím vyhodnocení předat farnosti v Chlebovicích zatím největší vybranou částku, přes 545 tisíc korun.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Jsme za to hodně vděční, že takovou sbírku jsme obdrželi a chci všem poděkovat za ty dary."

Vybíralo se na nové varhany zdejšího kostela svatého Cyrila a Metoděje. Ve sbírce je pravidlem, že město přidá vždy dvojnásobek vybrané částky od veřejnosti. Maximálně však 200 tisíc korun. Lidé tak poslali téměř 350 tisíc.

Libor Janečka, člen osadního výboru Chlebovic: "Princip je takový, že má po nás něco zůstat a tím, že vloni jsme si připomněli 700 let od obnovení vesnice, která byla vypálena v neklidné době po prohrané bitvě Přemysla Otakara II. na Moravském poli, tak 1320 olomoucký biskup založil zde na tomto místě nebo obnovil ves Nemašchleb a to bylo takovým vodítkem pro tu úvahu pořídit nové varhany jako památku na tuto událost."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další projekt z programu Daruj FM skončil úspěšně, vybrali jsme přes půl milionu na opravu varhan v kostele v Chlebovicích, přispěli nejen občané z Chlebovic, ale také ze širokého okolí. Varhany budou za několik let tady hrát, budou se muset vyrábět nové. Není to jen tak umístit takový nástroj do kostela, takže na tom budou tady spolupracovat s panem farářem, který bude mít kostel i nadále ve správě."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta částka dokazuje opravdu, že lidé ve Frýdku-Místku mají zájem o památky, záleží jim na nich a aktuálně lze přispívat opět v projektu Daruj FM, a to na kostel ve Skalici, kde se rekonstruuje věž v kostele svatého Martina a věřím, že zde bude tato částka obdobná."

Výroba varhan bude nyní rozdělena do několika etap podle dostupných finančních prostředků a hotovo by mělo být v roce 2023.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Teď se bude zadávat právě i ta výroba těch jednotlivých částí těch varhan a věříme, že tady s tou pomocí všech těch, kteří na to ty prostředky dávají, tak že to potom v tom roce 2023 všechno dokončíme, takže moc děkuji."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Varhany jsou srdcem každého kostela a já jsem velmi rád, že se podařilo vybrat finanční částku na jejich obnovu a už teď se těším, až zde nové varhany budou a ještě více se těším, až si je budu moci poslechnout."

Nové varhany vyjdou na více než 3 miliony korun. Farnost tak pořádá dál ještě svoji vlastní sbírku a požádala také o bezúročnou půjčku, kterou poskytne ostravsko-opavské biskupství.

---

Lázně Darkov spustí rehabilitaci i ve virtuální realitě

Lázně Darkov začnou rehabilitovat své pacienty i ve virtuální realitě. V současné době spolupracují s regionální firmou, která se na virtuální realitu specializuje a připravují vhodné programy, které by byly pacientům šité na míru přesně podle typu rehabilitace.

Lázně Darkov se připravují na další možnost jak úspěšně rehabilitovat pacienty, a to pomocí virtuální reality.

Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Naším novým cílem je začlenit virtuální realitu mezi nabízené léčebné procedury pro naše pacienty a to zejména s onemocněním pohybového aparátu a nervového systému.”

Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Pacientovi ve virtuální realitě můžeme nastavit rozsah pohybu, ve kterém se ta končetina bude pohybovat, v tomto rozsahu bude vykonávat určité úkony a vlastně na konci, po několika cvičeních, můžeme změřit změny, které nastanou u tohoto pacienta. Také bychom se chtěli zaměřit na rehabilitaci Parkinsoniků v rámci těch programů, kde je potřeba u těchto neurologických diagnóz často trénovat i kognitivní funkce a zejména ty motorické."


Ve virtuální rehabilitaci bude mít pacient nasazené speciální brýle, ve kterých uvidí virtuální svět. Tam bude provádět různé úkony.

Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Například u rehabilitace vozíčkářů, kteří jsou po míšní léze nebo z jiných důvodů jsou vozíčkáři, tak můžeme trénovat stabilizační funkce na tom vozíku. Trénink těch vozíčkářů v té virtuální realitě snižuje prokazatelně spastické bolesti a zlepšuje jejich psychický stav."

V současné době zkouší Lázně Darkov s prostředím virtuální reality seznamovat své klienty.

---

Tvář Nového Jičína bude usměrňovat městský architekt

Novojičínská radnice hledá externího architekta. Měl by být poradcem u významných projektů, a to nejen pro město. Odbornou radu u něj získají také občané nebo investoři, kteří plánují své stavební záměry na území města.

Na počátku tohoto volebního období vedení novojičínské radnice zřídilo komisi architektury jako poradní orgán rady města. Teď se navíc rozhodlo pro oblast urbanismu a územního plánování zřídit nově pozici externího městského architekta.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedním z plánů vedení města v tomto volebním období je i právě zkvalitnění rozvoje města a větší důraz na architektonické, případně ideové soutěže, které do této doby příliš neprobíhaly. Jedním příkladem z minulého volebního období to byla obřadní síň, na kterou se dělala ideová soutěž.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “My počítáme, že tento městský architekt by měl být poradenským a konzultačním místem pro zástupce vedení města a pro stěžejní odbory, kterými jsou zejména odbor rozvoje investic, odbor územního plánování a stavebního řádu.”

Architekt by měl pro město začít pracovat ve 2. čtvrtletí letošního roku, smlouva bude znít na 500 hodin ročně.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Externí spolupracovník úřadu bude mít konzultační hodiny jednou týdně a v nich poskytne osobní odbornou pomoc nejen městu, ale i veřejnosti, developerům, investorům a vlastníkům nemovitostí, aby jejich záměry nebyly v rozporu s architektonickým rozvojem a koncepcemi města.”

Jeho prvním úkolem by mohla být architektonická soutěž na multifunkční sportovní halu, rekonstrukci smuteční síně nebo pěší lávky na ulici Novosady.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. února 2021, 16:00

Končící doly Darkov a ČSA přecházejí z OKD pod Diamo

Hned dva doly v našem kraji končí v tomto týdnu provoz a od března přecházejí z OKD pod státní podnik Diamo. Část zaměstnanců sice bude pokračovat na sanačních pracích, ale většina horníků končí. Těžba v dalších šachtách OKD prý ale rozhodně v tomto roce neskončí. Moravskoslezský kraj už má koncepci rozvoje pohornické krajiny.

Od 1. března už doly ČSA a Darkov budou spadat pod státní podnik Diamo, který se zabývá především zahlazovacími pracemi po hornické činnosti. Na sanaci šachet zůstane pracovat pouze 500 zaměstnanců OKD. Ostatní musejí odejít. 

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "1 252 absolvuje v první polovině března propouštěcí pohovory. Výše odstupného se odvíjí od způsobu ukončení pracovního poměru a od počtu odpracovaných let. V případě ukončení pracovního poměru dohodou může zaměstnanec obdržet až 11násobek průměrného měsíčního výdělku."

Kraj chce pomoci i firmám, které byly na OKD napojeny a nyní kvůli jeho konci přijdou o zakázky. Je jich asi 300.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Nechceme nechat tyto firmy a jejich zaměstnance na holičkách, proto vznikl krajský program TASK FORCE OKD, který má za cíl pomoci firmám vyrovnat se s útlumem a ukončením těžby uhlí v regionu tak, aby dál úspěšně fungovaly a dávaly lidem práci. Cestou je pomoc získat finanční prostředky na inovace a úpravu jejich programu.“

Zbývající šachty v letošním roce zavřeny nebudou. Jde o Důl ČSM-sever a ČSM-jih, které bude společnost OKD dál provozovat jako jeden důl.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené, bude o tom určitě diskuse v následujících měsících. Bude to rozhodně záviset na vývoji cen uhlí, i na celkových ekonomických výsledcích společnosti."

Kraj připravuje proměnu území po těžbě mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. Chce tam rozvíjet inovativní podnikání, ale také vytvořit lidem možnosti pro trávení volného času, například vystavět cyklostezky.

---

Polsko nově vyžaduje očkování nebo negativní testy

Nová a přísnější opatření pro vstup do země zavádí Polsko. I přes avizované omezení pohybu na našem území je stále hodně Čechů, kteří jezdí do Polska například pracovně, za nákupy nebo na sjezdovky. Povinnost mít očkování nebo negativní testy se zatím nevztahuje pouze na pendlery. I ti by si ale měli situaci ověřovat.

Cestování do Polska bude od soboty o něco komplikovanější. Poláci zavedli přísnější podmínky pro všechny, kteří překračují hranici. Lidé budou muset prokázat, že mají plné očkování vakcínou schválenou v EU, nebo budou muset mít negativní covidové testy. Jejich výsledek nesmí být starší 48 hodin, přičemž se uznávají jak PCR tak antigenní testy.

Polský občan nakupující v Havířově: “Vím, že od soboty platí nová omezení. Do Polska budou moci přijet lidé jen s potvrzením, že mají očkování, nebo kteří mají negativní test. Většina lidí tím není nadšená, ale je to nutné, protože v nemocnicích potom není místo a zdravotníci nejsou schopni se o nemocné postarat.”

Návštěvníci Polska by měli mít na paměti, že ochrana dýchacích cest je tam povinná i při pohybu na ulici. Nově už se nepovoluje užívání šálů nebo šátků, ale jen oficiálních roušek a respirátorů. Situace se ale může změnit ze dne na den i v Polsku.

Všechny informace najdete v originálním znění 

Gabriela Hřebačková (BEZPP), starostka Českého Těšína: “Doporučuji sledovat aktuální nařízení. Protože i paní starostka polského Těšína potvrdila, že je možné, že bude vydáno prohlášení, že i v tom přeshraničním styku jsou nějaké výjimky. Zatím, kdybych to mohla zestručnit, od soboty do Polska mohou pouze lidé,. kteří mají antigenní test, který není starší 48 hodin, nebo mají za sebou dvoj dávku očkování. Tady toto nařízení se momentálně netýká přeshraničních pracovníků.”

Opatření, která Polsko přijalo, jsou sice přísnější, při jejich dodržení je ale možné do země přicestovat například za nákupy nebo sportem. Otevřená jsou venkovní sportoviště, bazény nebo sjezdovky.

---

Na varhany v Chlebovicích se vybralo přes 545 tisíc

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Chlebovicích dostane nové varhany. Vyjdou na více než 3 miliony korun. Peníze na obnovu získává farnost postupně z darů. Významná finanční pomoc přišla také díky sbírce Daruj FM, ve které se během loňského roku vybralo i s příspěvkem města Frýdek-Místek přes 545 tisíc korun.

Stále oblíbenější sbírka Daruj FM ukázala i v loňském nelehkém roce velkou sílu. Představitelé Frýdku-Místku mohli po jejím vyhodnocení předat farnosti v Chlebovicích zatím největší vybranou částku, přes 545 tisíc korun.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Jsme za to hodně vděční, že takovou sbírku jsme obdrželi a chci všem poděkovat za ty dary."

Vybíralo se na nové varhany zdejšího kostela svatého Cyrila a Metoděje. Ve sbírce je pravidlem, že město přidá vždy dvojnásobek vybrané částky od veřejnosti. Maximálně však 200 tisíc korun. Lidé tak poslali téměř 350 tisíc.

Libor Janečka, člen osadního výboru Chlebovic: "Princip je takový, že má po nás něco zůstat a tím, že vloni jsme si připomněli 700 let od obnovení vesnice, která byla vypálena v neklidné době po prohrané bitvě Přemysla Otakara II. na Moravském poli, tak 1320 olomoucký biskup založil zde na tomto místě nebo obnovil ves Nemašchleb a to bylo takovým vodítkem pro tu úvahu pořídit nové varhany jako památku na tuto událost."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další projekt z programu Daruj FM skončil úspěšně, vybrali jsme přes půl milionu na opravu varhan v kostele v Chlebovicích, přispěli nejen občané z Chlebovic, ale také ze širokého okolí. Varhany budou za několik let tady hrát, budou se muset vyrábět nové. Není to jen tak umístit takový nástroj do kostela, takže na tom budou tady spolupracovat s panem farářem, který bude mít kostel i nadále ve správě."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta částka dokazuje opravdu, že lidé ve Frýdku-Místku mají zájem o památky, záleží jim na nich a aktuálně lze přispívat opět v projektu Daruj FM, a to na kostel ve Skalici, kde se rekonstruuje věž v kostele svatého Martina a věřím, že zde bude tato částka obdobná."

Výroba varhan bude nyní rozdělena do několika etap podle dostupných finančních prostředků a hotovo by mělo být v roce 2023.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Teď se bude zadávat právě i ta výroba těch jednotlivých částí těch varhan a věříme, že tady s tou pomocí všech těch, kteří na to ty prostředky dávají, tak že to potom v tom roce 2023 všechno dokončíme, takže moc děkuji."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Varhany jsou srdcem každého kostela a já jsem velmi rád, že se podařilo vybrat finanční částku na jejich obnovu a už teď se těším, až zde nové varhany budou a ještě více se těším, až si je budu moci poslechnout."

Nové varhany vyjdou na více než 3 miliony korun. Farnost tak pořádá dál ještě svoji vlastní sbírku a požádala také o bezúročnou půjčku, kterou poskytne ostravsko-opavské biskupství.

---

Lázně Darkov spustí rehabilitaci i ve virtuální realitě

Lázně Darkov začnou rehabilitovat své pacienty i ve virtuální realitě. V současné době spolupracují s regionální firmou, která se na virtuální realitu specializuje a připravují vhodné programy, které by byly pacientům šité na míru přesně podle typu rehabilitace.

Lázně Darkov se připravují na další možnost jak úspěšně rehabilitovat pacienty, a to pomocí virtuální reality.

Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Naším novým cílem je začlenit virtuální realitu mezi nabízené léčebné procedury pro naše pacienty a to zejména s onemocněním pohybového aparátu a nervového systému.”

Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Pacientovi ve virtuální realitě můžeme nastavit rozsah pohybu, ve kterém se ta končetina bude pohybovat, v tomto rozsahu bude vykonávat určité úkony a vlastně na konci, po několika cvičeních, můžeme změřit změny, které nastanou u tohoto pacienta. Také bychom se chtěli zaměřit na rehabilitaci Parkinsoniků v rámci těch programů, kde je potřeba u těchto neurologických diagnóz často trénovat i kognitivní funkce a zejména ty motorické."


Ve virtuální rehabilitaci bude mít pacient nasazené speciální brýle, ve kterých uvidí virtuální svět. Tam bude provádět různé úkony.

Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Například u rehabilitace vozíčkářů, kteří jsou po míšní léze nebo z jiných důvodů jsou vozíčkáři, tak můžeme trénovat stabilizační funkce na tom vozíku. Trénink těch vozíčkářů v té virtuální realitě snižuje prokazatelně spastické bolesti a zlepšuje jejich psychický stav."

V současné době zkouší Lázně Darkov s prostředím virtuální reality seznamovat své klienty.

---

Tvář Nového Jičína bude usměrňovat městský architekt

Novojičínská radnice hledá externího architekta. Měl by být poradcem u významných projektů, a to nejen pro město. Odbornou radu u něj získají také občané nebo investoři, kteří plánují své stavební záměry na území města.

Na počátku tohoto volebního období vedení novojičínské radnice zřídilo komisi architektury jako poradní orgán rady města. Teď se navíc rozhodlo pro oblast urbanismu a územního plánování zřídit nově pozici externího městského architekta.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jedním z plánů vedení města v tomto volebním období je i právě zkvalitnění rozvoje města a větší důraz na architektonické, případně ideové soutěže, které do této doby příliš neprobíhaly. Jedním příkladem z minulého volebního období to byla obřadní síň, na kterou se dělala ideová soutěž.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “My počítáme, že tento městský architekt by měl být poradenským a konzultačním místem pro zástupce vedení města a pro stěžejní odbory, kterými jsou zejména odbor rozvoje investic, odbor územního plánování a stavebního řádu.”

Architekt by měl pro město začít pracovat ve 2. čtvrtletí letošního roku, smlouva bude znít na 500 hodin ročně.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Externí spolupracovník úřadu bude mít konzultační hodiny jednou týdně a v nich poskytne osobní odbornou pomoc nejen městu, ale i veřejnosti, developerům, investorům a vlastníkům nemovitostí, aby jejich záměry nebyly v rozporu s architektonickým rozvojem a koncepcemi města.”

Jeho prvním úkolem by mohla být architektonická soutěž na multifunkční sportovní halu, rekonstrukci smuteční síně nebo pěší lávky na ulici Novosady.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-02-2021-16-00