Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Celníci bleskově přebírají zásilky roušek z Číny
  • Ochranné pomůcky modeluje v NJ školní 3D tiskárna
  • Pracovníci TS Karviná udržují chod města
  • Slezská nemocnice chystá další laboratoř pro COVID-19
  • V Ostravě-Porubě rozdávají roušky lidem bez domova
  • Za budovou MÚ vyroste nové parkoviště.

Celníci bleskově přebírají zásilky roušek z Číny

Na letišti Leoše Janáčka Ostrava začala ve středu přistávat letadla s ochrannými pomůckami z Číny. Na zásilku byli perfektně připraveni celníci, takže byla bleskově připravena k dalšímu transportu. V následujících dnech by tato letadla měla přilétat pravidelně.

Na začátku února jsme vás informovali o přerušení letecké nákladní linky z čínského města Urumči, kterou provozuje uzbecká letecká společnost. Důvodem přerušení spojení byla epidemie koronaviru, která tehdy řádila hlavně v Číně. Nyní ale Uzbeci spojení znovu rozlétali, aby se do naší země dostaly ochranné pomůcky. První letadlo z Urumči přiletělo ve středu. Letiště kvůli tomu zpřísnilo opatření. "Naši zaměstnanci jsou vybaveni respirátory a rouškami. Posádky, které provádějí let z Číny jsou také vybaveni respirátory a mají dokonce i celé komplexní oblečení," popisuje ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava Jaromír Radkovský.

Při vykládání zdravotnického materiálu z letadla jsou samozřejmě celníci, i když je podle zákona toto zboží osvobozeno od cla. "Celkem 1 160 kartonů o celkové váze 17 640 kg a 633 kartonů textilních roušek o celkové váze 5 850 kg přistálo na ostravském letišti. Celní úřad pro Moravskoslezský kraj připravil veškeré podmínky pro bezproblémové celní projednání této toužebně očekávané zásilky tak, aby nedošlo k žádným zdržným dobám a překážkám," vysvětluje mluvčí celního úřadu MS kraje Pavla Zdobnická. 

Další zásilka zdravotnického materiálu přistane v Mošnově už v pátek. Následovat budou dodávky hned v sobotu a neděli. Celníci jsou připraveni náklad znovu přebrat přednostně ve speciálním zrychleném režimu. 

---

Ochranné pomůcky modeluje v NJ školní 3D tiskárna

Do výroby roušek, která aktuálně hýbe Českem, se zapojila také novojičínská základní škola Dlouhá, a to poměrně netypickým způsobem. K jejich zhotovení používá 3D tiskárny.

3D tisk slouží běžně na této novojičínské základní škole při výuce informatiky nebo fyziky. I teď, když jsou školní lavice prázdné, jedou tři tiskárny na maximální výkon. Vznikají tu součásti pro výrobu ochranných pomůcek - rámky pro plastové štíty. 

“S touto myšlenkou jsme začínali, že bychom to rádi nabídli zaměstnancům nemocnice, případně jiným zdravotníkům, kteří to použijí. Záleží samozřejmě na jejich zájmu a  vyjádření, jestli jim toto bude vyhovovat,” uvedl Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín.

První kusy plastových štítu směřovaly k personálu mateřské školy Dlouhá, která je ve městě otevřena jako hlídací služba pro děti zdravotníků a záchranářů.  

“Plexiskel je nedostatek, ty bereme, kde se dá. Kdyby někdo měl k dispozici volná, mohl nám je poskytnout, tak to samozřejmě  rádi přivítáme. Zatím to improvizovaně zkoušíme z různých krytů nástěnek a tak dále,” podotkl ředitel školy.  

Dalším výrobkem, který v těchto modeluje školní tiskárna, je šikovná pomůcka pro domácí šití látkových roušek. 

“Aktuálně naše tiskárna tiskne ten díl, který pomáhá skládat šňůrky pro roušky,” ukázal Ladislav Gróf.

Tisk jednoho základu na plastový štít trvá čtyři hodiny, pomůcko pro tvarování šňůrek je na světě za hodinu a čtvrt.

---

Pracovníci TS Karviná udržují chod města

Chod Karviné je díky nasazení pracovníků technických služeb zajištěn. Funguje základní servis pro město, jako je svoz odpadů, oprava chodníků nebo čištění ulic. A protože příroda nepočká, vysazují ve městě i nové stromy.

Pracovníci technických služeb Karviná zajišťují v době nouzového stavu všechny potřebné a důležité služby, které musí i v této době fungovat. 

"My si nemůžeme dovolit nefungovat, na začátku jsme museli udělat celou řadu opatření, abychom zamezili kumulaci lidí na jednom místě a abychom zamezili příchod cizích osob do areálu," vysvětlil opatření ředitel TS Karviná Zbyněk Gajdacz. 

Provozovny byly rozděleny podle důležitosti, prioritou zůstává vývoz odpadu.

"Jsme nepřerušili svou činnost, po těch prvotních zmatcích jedeme dál. jak máme ve smlouvě, vyvážíme dopady, zabezpečujeme světelnou signalizaci, elektrikáři opravují veřejné osvětlení," dodal ředitel.

Protože příroda nepočká, starají se technické služby i o zeleň, zajišťují ořezy keřů nebo vysazují nové stromy jako náhradní výsadbu za pokácené stromy.

" Je to 53 listnatých stromů, 23 jehličnanů a 400 keřů. Sázíme na Karviné 4, 7 a 6.   Tady to jsou momentálně jedle. Máme vykopané díry, pomáháme si s technikou jako jsou traktory," popsal výsadbu Lubomír Bukvic, pracovník TS Karviná.

Také se začalo s opravou chodníků, tam kde je to potřeba. A opravou prochází i některé součásti areálu Lodiček v parku Boženy Němcové.

"Park B. Němcové byl před 25 lety kompletně zrekonstruován a některá zařízení začínají mít svoje vady a nedostatky, třeba mostky. Loni jsme opravili most pro pěší, letos jsme opravili i most, který se využívá i pro zásobování. Udělali jsme přesnou kopii. Je z modřínového dřeva, je plně funkční, na zahájení sezóny a pojíždění motorových vozidel je připraven," vysvětlila vedoucí Odboru majetkové MMK Helena Bogoczová a dodává: "Ještě jsme se rozhodli opravit dřevěné molo, které je u občeŕstvení. Toto molo je také ze dřeva, v nejbližších dnech budou práce zahájeny, bude postaveno nové molo, přesně takové, jak bylo."

Z preventivního důvodu byl také pozastaven provoz sběrného dvora v areálu TS Karviná. A protože se občané více zdržují  doma a dělají v domácnostech pořádek, začnou TS Karviná přidávat na území města více velkoobjemových kontejnerů.

---

Slezská nemocnice chystá další laboratoř pro COVID-19

Laboratoř Slezské nemocnice v Opavě má za sebou zkušební provoz testování vzorků na COVID – 19. Nyní jich zde denně vyhodnocují 100. A také chystají otevření dalšího pracoviště.

V laboratoři Slezské nemocnice vzniklo speciální pracoviště pro testování vzorků na koronavirovou infekci. Po několika dnech zkušebního provozu nyní laboranti vyhodnocují denně stovku odebraných vzorků z nosu, krku či nosohltanu.

„Zatím máme dvanáctky, od 7 do 19 hodin, ale samozřejmě jsme připraveni na dvousměnný i třísměnný provoz, pokud to bude nutné,“ říká laborantka Iva Hamplová.

Laboratoř zpracovává vzorky z opavské a krnovské nemocnice. Šestičlenný tým připraví výsledky za šest hodin. Nyní se chystá další izolační laboratoř, která zdvojnásobí počet vyhodnocovaných odběrů.

 „Tím pádem se celý proces urychlí minimálně o hodinu a budeme i schopni navýšit i kapacitu až na 200 vzorků denně,“ doplnila laborantka.

Slezská nemocnice má první hospitalizované v souvislosti s koronavirovým onemocněním.

 „Máme na infekčním oddělení hospitalizováno 5 suspektních pacientů a 1 pacienta s COVID -19. Všem pacientům se daří dobře a jsou zatím mimo ohrožení života,“ řekl ředitel nemocnice Karel Siebert.

Kapacita infekčního oddělení je 50 lůžek a prozatím dostačuje. Pokud se situace změní, mohou být někteří pacienti přesunuti na jiná oddělení v nemocnici.

---

V Ostravě-Porubě rozdávají roušky lidem bez domova

V Ostravě Porubě teď obcházejí bezdomovce a rozdávají jim roušky. V obvodu jich žije kolem 25 a většina z nich si je sama neobstará. Roušky sociální pracovnice šijí nejen pro ně, ale také pro seniory.

Odbor sociální péče Porubské radnice teď pomáhá i lidem bez domova. Aktuálně jim v terénu rozdává roušky, bez kterých se v době pandemie nemohou venku pohybovat. 

“Chodíme v nějakých pravidelných intervalech, dejme tomu jednou za týden nebo dle potřeby, obcházíme ty jejich lokality a kdo prostě třeba nemá tu roušku nebo nemá možnost ji získat, tak dostane. Těch lokalit je asi 10, dejme tomu takových větších a pak samozřejmě to jsou lidi bez domova, takže oni jsou v pohybu, takže tak různě,” uvádí Šárka Brousková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Sociální pracovnice roušky samy šijí přímo v budově na ulici Gen.Sochora a už jich vyrobily stovky. 

“To se tak průběžně mění podle toho, jak se podaří sehnat nějaký materiál. Gumičky, jo, sami víte, že toho materiálu je nedostatek, takže určitě na stovky už určitě ano,” dodává Šárka Brousková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Sociální pracovnice bezdomovce informují i o pandemii koronaviru a kromě roušek jim zajišťují i další věci. 

“Snažíme se je nakontaktovat na ubytování, protože přece jenom ještě není úplně teplo, takže stejně jako každou zimu se snažíme jako kdyby zajistit bydlení případně ošacení, případně stravu ve spolupráci s Armádou spásy a s jinými neziskovkami, takže se snažíme zajistit kompletně tu jejich situaci,” říká Alena Cviková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Vše ale záleží čistě na jejich zájmu. Lidé bez domova mohou využívat i denní centra Armády spásy a Charity.

---

Za budovou MÚ vyroste nové parkoviště.

To nabídne 94 parkovacích míst z nichž bude 5 vyhrazeno pro postižené osoby.

„V této chvíli stavba zahájena není, probíhají pouze přípravné práce, které souvisejí se zabezpečením keřových a stromových porostů, tak abychom co nejméně zasáhli do vegetačního období,“ uvedla vedoucí odboru SŘÚPaR, MěÚ Studénka Radmila Nováková.

Celková částka, na kterou stavba vyjde bude osm a půl milionu korun. Předběžná doba dokončení je pak třicátého září.

„Vzhledem k tomu, že v této chvíli neprobíhají jednání se zhotovitelem, jsme nemohli zhotovit pevný harmonogram podle jeho možností. Předpokládáme také že budou problémy s některými dodávkami, vzhledem ke stavu, ve které se naše republika nachází“ sdělila vedoucí odboru SŘÚPaR, MěÚ Radmila Nováková.

Po dokončení prací by se mělo nově vysadit 27 stromů a 1900 keřů. Hřiště, které musí kvůli stavbě ustoupit je do budoucna plánované před střední ekonomicko-podnikatelskou školou. Co se týče parkovacích ploch u Rodinného a Zdravotního centra tak by měla být po nejbližší radě města vyhlášena veřejná soutěž o dodavatele. 

„To vyhlášení je na realizátora obou parkovišť najednou. Předpoklad je že vysoutěžený dodavatel, by se měl postarat o obě plochy, které by měly být hotové na podzim letošního roku,“ řekl starosta města Studénky Libor Slavík.

U rodinného a zdravotního centra by tak mělo vzniknout dalších přibližně jednadvacet parkovacích míst.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. března 2020, 16:00

Celníci bleskově přebírají zásilky roušek z Číny

Na letišti Leoše Janáčka Ostrava začala ve středu přistávat letadla s ochrannými pomůckami z Číny. Na zásilku byli perfektně připraveni celníci, takže byla bleskově připravena k dalšímu transportu. V následujících dnech by tato letadla měla přilétat pravidelně.

Na začátku února jsme vás informovali o přerušení letecké nákladní linky z čínského města Urumči, kterou provozuje uzbecká letecká společnost. Důvodem přerušení spojení byla epidemie koronaviru, která tehdy řádila hlavně v Číně. Nyní ale Uzbeci spojení znovu rozlétali, aby se do naší země dostaly ochranné pomůcky. První letadlo z Urumči přiletělo ve středu. Letiště kvůli tomu zpřísnilo opatření. "Naši zaměstnanci jsou vybaveni respirátory a rouškami. Posádky, které provádějí let z Číny jsou také vybaveni respirátory a mají dokonce i celé komplexní oblečení," popisuje ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava Jaromír Radkovský.

Při vykládání zdravotnického materiálu z letadla jsou samozřejmě celníci, i když je podle zákona toto zboží osvobozeno od cla. "Celkem 1 160 kartonů o celkové váze 17 640 kg a 633 kartonů textilních roušek o celkové váze 5 850 kg přistálo na ostravském letišti. Celní úřad pro Moravskoslezský kraj připravil veškeré podmínky pro bezproblémové celní projednání této toužebně očekávané zásilky tak, aby nedošlo k žádným zdržným dobám a překážkám," vysvětluje mluvčí celního úřadu MS kraje Pavla Zdobnická. 

Další zásilka zdravotnického materiálu přistane v Mošnově už v pátek. Následovat budou dodávky hned v sobotu a neděli. Celníci jsou připraveni náklad znovu přebrat přednostně ve speciálním zrychleném režimu. 

---

Ochranné pomůcky modeluje v NJ školní 3D tiskárna

Do výroby roušek, která aktuálně hýbe Českem, se zapojila také novojičínská základní škola Dlouhá, a to poměrně netypickým způsobem. K jejich zhotovení používá 3D tiskárny.

3D tisk slouží běžně na této novojičínské základní škole při výuce informatiky nebo fyziky. I teď, když jsou školní lavice prázdné, jedou tři tiskárny na maximální výkon. Vznikají tu součásti pro výrobu ochranných pomůcek - rámky pro plastové štíty. 

“S touto myšlenkou jsme začínali, že bychom to rádi nabídli zaměstnancům nemocnice, případně jiným zdravotníkům, kteří to použijí. Záleží samozřejmě na jejich zájmu a  vyjádření, jestli jim toto bude vyhovovat,” uvedl Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín.

První kusy plastových štítu směřovaly k personálu mateřské školy Dlouhá, která je ve městě otevřena jako hlídací služba pro děti zdravotníků a záchranářů.  

“Plexiskel je nedostatek, ty bereme, kde se dá. Kdyby někdo měl k dispozici volná, mohl nám je poskytnout, tak to samozřejmě  rádi přivítáme. Zatím to improvizovaně zkoušíme z různých krytů nástěnek a tak dále,” podotkl ředitel školy.  

Dalším výrobkem, který v těchto modeluje školní tiskárna, je šikovná pomůcka pro domácí šití látkových roušek. 

“Aktuálně naše tiskárna tiskne ten díl, který pomáhá skládat šňůrky pro roušky,” ukázal Ladislav Gróf.

Tisk jednoho základu na plastový štít trvá čtyři hodiny, pomůcko pro tvarování šňůrek je na světě za hodinu a čtvrt.

---

Pracovníci TS Karviná udržují chod města

Chod Karviné je díky nasazení pracovníků technických služeb zajištěn. Funguje základní servis pro město, jako je svoz odpadů, oprava chodníků nebo čištění ulic. A protože příroda nepočká, vysazují ve městě i nové stromy.

Pracovníci technických služeb Karviná zajišťují v době nouzového stavu všechny potřebné a důležité služby, které musí i v této době fungovat. 

"My si nemůžeme dovolit nefungovat, na začátku jsme museli udělat celou řadu opatření, abychom zamezili kumulaci lidí na jednom místě a abychom zamezili příchod cizích osob do areálu," vysvětlil opatření ředitel TS Karviná Zbyněk Gajdacz. 

Provozovny byly rozděleny podle důležitosti, prioritou zůstává vývoz odpadu.

"Jsme nepřerušili svou činnost, po těch prvotních zmatcích jedeme dál. jak máme ve smlouvě, vyvážíme dopady, zabezpečujeme světelnou signalizaci, elektrikáři opravují veřejné osvětlení," dodal ředitel.

Protože příroda nepočká, starají se technické služby i o zeleň, zajišťují ořezy keřů nebo vysazují nové stromy jako náhradní výsadbu za pokácené stromy.

" Je to 53 listnatých stromů, 23 jehličnanů a 400 keřů. Sázíme na Karviné 4, 7 a 6.   Tady to jsou momentálně jedle. Máme vykopané díry, pomáháme si s technikou jako jsou traktory," popsal výsadbu Lubomír Bukvic, pracovník TS Karviná.

Také se začalo s opravou chodníků, tam kde je to potřeba. A opravou prochází i některé součásti areálu Lodiček v parku Boženy Němcové.

"Park B. Němcové byl před 25 lety kompletně zrekonstruován a některá zařízení začínají mít svoje vady a nedostatky, třeba mostky. Loni jsme opravili most pro pěší, letos jsme opravili i most, který se využívá i pro zásobování. Udělali jsme přesnou kopii. Je z modřínového dřeva, je plně funkční, na zahájení sezóny a pojíždění motorových vozidel je připraven," vysvětlila vedoucí Odboru majetkové MMK Helena Bogoczová a dodává: "Ještě jsme se rozhodli opravit dřevěné molo, které je u občeŕstvení. Toto molo je také ze dřeva, v nejbližších dnech budou práce zahájeny, bude postaveno nové molo, přesně takové, jak bylo."

Z preventivního důvodu byl také pozastaven provoz sběrného dvora v areálu TS Karviná. A protože se občané více zdržují  doma a dělají v domácnostech pořádek, začnou TS Karviná přidávat na území města více velkoobjemových kontejnerů.

---

Slezská nemocnice chystá další laboratoř pro COVID-19

Laboratoř Slezské nemocnice v Opavě má za sebou zkušební provoz testování vzorků na COVID – 19. Nyní jich zde denně vyhodnocují 100. A také chystají otevření dalšího pracoviště.

V laboratoři Slezské nemocnice vzniklo speciální pracoviště pro testování vzorků na koronavirovou infekci. Po několika dnech zkušebního provozu nyní laboranti vyhodnocují denně stovku odebraných vzorků z nosu, krku či nosohltanu.

„Zatím máme dvanáctky, od 7 do 19 hodin, ale samozřejmě jsme připraveni na dvousměnný i třísměnný provoz, pokud to bude nutné,“ říká laborantka Iva Hamplová.

Laboratoř zpracovává vzorky z opavské a krnovské nemocnice. Šestičlenný tým připraví výsledky za šest hodin. Nyní se chystá další izolační laboratoř, která zdvojnásobí počet vyhodnocovaných odběrů.

 „Tím pádem se celý proces urychlí minimálně o hodinu a budeme i schopni navýšit i kapacitu až na 200 vzorků denně,“ doplnila laborantka.

Slezská nemocnice má první hospitalizované v souvislosti s koronavirovým onemocněním.

 „Máme na infekčním oddělení hospitalizováno 5 suspektních pacientů a 1 pacienta s COVID -19. Všem pacientům se daří dobře a jsou zatím mimo ohrožení života,“ řekl ředitel nemocnice Karel Siebert.

Kapacita infekčního oddělení je 50 lůžek a prozatím dostačuje. Pokud se situace změní, mohou být někteří pacienti přesunuti na jiná oddělení v nemocnici.

---

V Ostravě-Porubě rozdávají roušky lidem bez domova

V Ostravě Porubě teď obcházejí bezdomovce a rozdávají jim roušky. V obvodu jich žije kolem 25 a většina z nich si je sama neobstará. Roušky sociální pracovnice šijí nejen pro ně, ale také pro seniory.

Odbor sociální péče Porubské radnice teď pomáhá i lidem bez domova. Aktuálně jim v terénu rozdává roušky, bez kterých se v době pandemie nemohou venku pohybovat. 

“Chodíme v nějakých pravidelných intervalech, dejme tomu jednou za týden nebo dle potřeby, obcházíme ty jejich lokality a kdo prostě třeba nemá tu roušku nebo nemá možnost ji získat, tak dostane. Těch lokalit je asi 10, dejme tomu takových větších a pak samozřejmě to jsou lidi bez domova, takže oni jsou v pohybu, takže tak různě,” uvádí Šárka Brousková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Sociální pracovnice roušky samy šijí přímo v budově na ulici Gen.Sochora a už jich vyrobily stovky. 

“To se tak průběžně mění podle toho, jak se podaří sehnat nějaký materiál. Gumičky, jo, sami víte, že toho materiálu je nedostatek, takže určitě na stovky už určitě ano,” dodává Šárka Brousková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Sociální pracovnice bezdomovce informují i o pandemii koronaviru a kromě roušek jim zajišťují i další věci. 

“Snažíme se je nakontaktovat na ubytování, protože přece jenom ještě není úplně teplo, takže stejně jako každou zimu se snažíme jako kdyby zajistit bydlení případně ošacení, případně stravu ve spolupráci s Armádou spásy a s jinými neziskovkami, takže se snažíme zajistit kompletně tu jejich situaci,” říká Alena Cviková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Vše ale záleží čistě na jejich zájmu. Lidé bez domova mohou využívat i denní centra Armády spásy a Charity.

---

Za budovou MÚ vyroste nové parkoviště.

To nabídne 94 parkovacích míst z nichž bude 5 vyhrazeno pro postižené osoby.

„V této chvíli stavba zahájena není, probíhají pouze přípravné práce, které souvisejí se zabezpečením keřových a stromových porostů, tak abychom co nejméně zasáhli do vegetačního období,“ uvedla vedoucí odboru SŘÚPaR, MěÚ Studénka Radmila Nováková.

Celková částka, na kterou stavba vyjde bude osm a půl milionu korun. Předběžná doba dokončení je pak třicátého září.

„Vzhledem k tomu, že v této chvíli neprobíhají jednání se zhotovitelem, jsme nemohli zhotovit pevný harmonogram podle jeho možností. Předpokládáme také že budou problémy s některými dodávkami, vzhledem ke stavu, ve které se naše republika nachází“ sdělila vedoucí odboru SŘÚPaR, MěÚ Radmila Nováková.

Po dokončení prací by se mělo nově vysadit 27 stromů a 1900 keřů. Hřiště, které musí kvůli stavbě ustoupit je do budoucna plánované před střední ekonomicko-podnikatelskou školou. Co se týče parkovacích ploch u Rodinného a Zdravotního centra tak by měla být po nejbližší radě města vyhlášena veřejná soutěž o dodavatele. 

„To vyhlášení je na realizátora obou parkovišť najednou. Předpoklad je že vysoutěžený dodavatel, by se měl postarat o obě plochy, které by měly být hotové na podzim letošního roku,“ řekl starosta města Studénky Libor Slavík.

U rodinného a zdravotního centra by tak mělo vzniknout dalších přibližně jednadvacet parkovacích míst.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-03-2020-16-00