Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Začalo stěhování uprchlíků pryč z hotelů
  • Havířov si bere úvěr na síťovou infrastrukturu na školách
  • Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji
  • Opava třídí biologický rozložitelný odpad
  • NJ muzeum vysvětluje, že i starý strom je důležitý

Začalo stěhování uprchlíků pryč z hotelů

Uprchlická vlna do našeho kraje slábne ale únava dobrovolníků, kteří se o ně starají naopak stoupá. Proto chce kraj požádat o pomoc, aby mohly být některé činnosti v asistenčním centru prováděny profesionály. Také je už nutné uvolnit hotely, které se chtějí vrátit k běžnému režimu a najít Ukrajincům ubytování jinde.

V Moravskoslezském kraji dosud prošlo asistenčním centrem na Černé louce 17089 uprchlíků. Za poslední tři týdny jich přibylo zhruba 3500. Kraj zajistil ubytování pro více než 4600 utečenců. Dobrovolníkům, kteří už dva měsíce pomáhají ve svém volnu, docházejí síly a potřebovali by vystřídat.

Marek Prášek, Místopředseda Oblastní výkonné rady ČČK Ostrava: "Jsou už dva měsíce v terénu. Většina z nich to nemá jako své zaměstnání, takže to dělají na úkor svých rodin a zaměstnání. Fyzická a nyní už i psychická únava je u těch lidí značná."

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se teď překlápíme z takové fáze dobrovolnického nadšení směrem k fázi, kdy budeme potřebovat profesionální pomoc. Všichni, kteří tam pracovali v rámci dobrovolné činnosti, ať už je to Český červený kříž, ať už je to Adra, začínají být unaveni, protože je to náročné. Takže jsme se dneska shodli na krizovém štábu, že podáme o pomoc Armádu České republiky, aby nám pomohla s provozem této služby,"

Kromě vojáků by mohla některé povinnosti převzít také záchranná služba. Kraj už také řeší stěhování uprchlíků z hotelů, které potřebují vydělávat.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Museli jsme přestěhovat 170 uprchlíků do našich ubytovacích kapacit, do našich příspěvkových organizací. Do května jich budeme muset mít celkem 550 a do začátku prázdnin 700. Zjišťujeme u poskytovatelů ubytování, kolik budou muset vystěhovat lidí, aby mohli začít sloužit k účelu, ke kterému byly zřízeni."

Stále jsou také problémy s ukrajinskými Romy, kteří jsou sváženi do Vyšních Lhot. Stát pro jejich ubytování nabídl budovy v Třinci, Frýdku-Místku a Českém Těšíně, což se vedení kraje nezdá příliš šťastné řešení. 

---

Havířov si bere úvěr na síťovou infrastrukturu na školách

300 milionů korun chce havířovská radnice během čtyř let investovat do nové síťové infrastruktury ve školských zařízeních. Projekt bude financovat z úvěru. To se ale nelíbilo některým zastupitelům, kteří pro úvěr nezvedli ruku.

Radnice v Havířově každý rok investuje do modernizace škol. Vyměnila se okna, zateplovaly se fasády. Elektrorozvody a datové sítě jsou ale ve špatném stavu. Proto chce město během čtyř let do této infrastruktury investovat 300 milionů korun. Projekt pokryje úvěr. S jeho přijetím ale někteří zastupitelé nesouhlasili.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “Město je na tom dnes velice finančně dobře, že má dostatečné finanční rezervy a mohlo by tyto investice zaplatit z vlastních prostředků. Vývoj úrokových sazeb je dneska opravdu velice nejistý a ten úvěr se může významně prodražit do budoucna.”

Vedení radnice je opačného názoru.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “My jsme dlouho hledali cesty financování, protože, jak tady dneska zaznělo, my počítáme, že každý rok tam půjde 75 milionů korun. My si nemůžeme dovolit utlumit veškeré investiční akce. Vyšla zpráva, nezávislá studie o našich financích, ty jsou ve skvělém stavu a v dnešní době, kdy letí úroky nahoru, je prostě výhodné pro město si na to půjčit."

Město chce do infrastruktury investovat i z důvodu kybernetické bezpečnosti.

---

Krátké zprávy, 26. 4. 2022, 1

Letošní ceny Jantar jsou rozdány. Pořadatelé připravili několik překvapení a také nové kategorie. Vedle cen za literaturu, celoživotní přínos, vážnou či populární hudbu, divadlo a výtvarné umění, se udílela zvláštní cena a cena za osobnost nezávislé scény.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Jsem velmi rád, že můžeme ceny udělovat. Moravskoslezský kraj se zkrátka mezi ostatními regiony vymyká tím, že je trvalou líhní talentovaných osobností.”

Norbert Lichý, herec: “Za cenu jsem velmi rád, člověk má tak pocit, že to dělá dobře.”

---

Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji

Osm zaparkovaných aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Takové řešení nabízí unikátní parkovací věž, která vyrostla ve Frýdku-Místku. Je úplně první v kraji a postavit ji zabralo zhruba měsíc. Konstruktéři dokáží postavit podobnou věž až pro šestnáct aut.

Dlouhodobý problém s nedostatkem parkovacích míst by mohlo jednoduše vyřešit zajímavé konstrukční řešení ve formě parkovací věže. Ta byla nově nainstalována v jednom z areálů ve Frýdku-Místku.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o semimobilní parkovací jednotku. Konkrétně tato verze je určená pro parkování osmi vozidel na půdorysu dvou až tří parkovacích míst."

Leoš Penčák, zástupce uživatele parkovací věže: "Tady v okolí je velký problém s parkováním, tak alespoň částečně nám to vyřeší. Alespoň těch 8 aut, že tam můžeme dát. Buď našich předváděcích. Náhradních vozidel nebo klientských vozidel, která jsou tady dlouhodobě uskladněna.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o takový jednoduchý rotační karusel, kdy najedu vozidlem na platformu a parkovací systém mi ho zaparkuje na předem dané místo a připraví dolů platformu prázdnou pro zaparkování dalšího vozidla."

Výstavba věže od prvního výkopu přes vylití základů a postavení samotné konstrukce trvala zhruba měsíc.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Myšlenka vznikla před třemi až čtyřmi lety v návaznosti na neustále se zvyšující počet automobilů ve městech, problémů s parkováním a je to taková jakási alternativa k budovaným garážím a parkovacím domům."

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Je to systém, který je použitelný i ve městech. Jenom se musí velice dobře zvážit, kam ho umístit. Můžu ho dát do nějaké obytné zástavby, kde je nedostatek parkovacích míst."

Ovládání systému zajišťuje mobilní aplikace, přístup je možný přes kartu nebo QR kód a dokonce se parkovací místo dá rezervovat i přes internet.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Naše největší jednotka pojme 16 standardních vozidel, případně 12 vozidel SUV a pokud se mi situace v dané lokalitě změní. Mohu ji jednoduše demontovat a postavit na místě jiném.

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Evropa má výhodu, že daleko dříve přenesla na lidi odpovědnost za to auto. My jsme si zvykli auta odkládat ve městech na ulicích, na veřejných parkovištích a moc ještě se o to nechceme starat sami. A když bych řekl perličku, není teda z Evropy, je z Japonska. Tam si nemůžeme koupit auto, když neprokážete, že máte vlastní parkovací stání.

Tato parkovací věž byla vyvinuta a vyrobena konstruktéry ve Starém Městě u Frýdku-Místku a postavena byla jako úplně první v Moravskoslezském kraji.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Nejsme jenom výrobce. Nabízíme komplexní služby. Od studie, přes projekt, po stavební povolení, přípravu základů, přes veškerou inženýrskou činnost. Výrobu, dotace a samozřejmě dodávku a servis věží."

Ve světě už takové podobné systémy běžně používají.

---

Opava třídí biologický rozložitelný odpad

Opavané budou nově třídit kuchyňský odpad. Prozatím jde v rámci pilotního projektu o 1700 domácností. V Moravskoslezském kraji mají možnost tento typ odpadu třídit pouze obyvatelé dvou měst. Kromě Opavy také ještě v Novém Jičíně.

V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Zbytky jídla živočišného původu mohou být odloženy v původních obalech. Technologie na bioplynové stanici si s tím umí poradit. Pokud je to možné, tak je lepší, když to tam putuje bez obalu.“

Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.

obyvatelé Opavy: „Přišlo mi to vhod. Doma třídíme hodně. V podstatě všechno.“

Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Budeme třídit kuchyňský odpad, který se nebude dávat na skládku. Ušetří se tedy peníze za skládkovné. A z odpadu se bude vyrábět bioplyn.“

Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologický rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.

---

Krátké zprávy, 26. 4. 2022, 2

Dvě anonymní oznámení o uložení bomby přijali policisté v pondělí ve Frýdku-Místku. Poprvé to bylo na vlakovém nádraží a ve druhém případě údajně v prodejně na ulici Frýdlantské. V obou případech byli lidé evakuováni a prostor prohledán za pomoci policejního psovoda. Výbušný systém nebyl nalezen. Ještě tentýž den byl policejní hlídkou zadržen podezřelý muž. Za šíření poplašné zprávy mu v případě odsouzení hrozí až pět let za mřížemi. 

Čtyři roky vyráběli a prodávali na Karvinsku pervitin. Pět mužů ve věku od 35 do 40 let a jednu ženu teď policisté obvinili. Všichni jsou ve vazbě a hrozí jim až 10 let vězení.

---

NJ muzeum vysvětluje, že i starý strom je důležitý

Letošní jaro spojilo Muzeum Novojičínska se vzdělávacím programem na téma ekosystém lesa. Na speciálním modelu představuje strom jako několikapatrový dům pro různé druhy zvířat.

Představit strom jako několikapatrový dům, který od kořínků až po korunu obývají různé druhy zvířat. Takto uchopili jarní vzdělávací téma zaměřené na prostředí lesa pracovníci Muzea Novojičínska.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Nechali jsme si speciálně vyrobit strom, ve kterém děti názorně vidí obrázky zvířat, které části stromu obávají, a více si o nich povídáme.”

Markéta Machová, zooložka, Muzeum Novojičínska: “Vybrali jsem strom jako biotop a zaměřujeme se hlavně na ty staré stromy, které ubývají v krajině. Jde nám o to, aby si děti uvědomily, že i ten starý strom, který vypadá nepěkně, tak je důležitý pro organismy, které ho potřebují k životu.”

Edukační program muzea byl přizpůsoben školním skupinám různého věku, v tomto případě si ho přišly vyslechnout děti z novojičínské mateřinky Karla Čapka.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Díky tomu, že náš program doprovází odborní, zooložka a botanička, tak se můžeme přizpůsobit všem věkovým skupinám.”

Pro tyto nejmenší účastníky připravilo muzeum pracovní knížky na téma Stromek - domek. Jejich dotvořením se zrekapitulovali si, co si z povídání zapamatovali.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. dubna 2022, 16:00

Začalo stěhování uprchlíků pryč z hotelů

Uprchlická vlna do našeho kraje slábne ale únava dobrovolníků, kteří se o ně starají naopak stoupá. Proto chce kraj požádat o pomoc, aby mohly být některé činnosti v asistenčním centru prováděny profesionály. Také je už nutné uvolnit hotely, které se chtějí vrátit k běžnému režimu a najít Ukrajincům ubytování jinde.

V Moravskoslezském kraji dosud prošlo asistenčním centrem na Černé louce 17089 uprchlíků. Za poslední tři týdny jich přibylo zhruba 3500. Kraj zajistil ubytování pro více než 4600 utečenců. Dobrovolníkům, kteří už dva měsíce pomáhají ve svém volnu, docházejí síly a potřebovali by vystřídat.

Marek Prášek, Místopředseda Oblastní výkonné rady ČČK Ostrava: "Jsou už dva měsíce v terénu. Většina z nich to nemá jako své zaměstnání, takže to dělají na úkor svých rodin a zaměstnání. Fyzická a nyní už i psychická únava je u těch lidí značná."

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se teď překlápíme z takové fáze dobrovolnického nadšení směrem k fázi, kdy budeme potřebovat profesionální pomoc. Všichni, kteří tam pracovali v rámci dobrovolné činnosti, ať už je to Český červený kříž, ať už je to Adra, začínají být unaveni, protože je to náročné. Takže jsme se dneska shodli na krizovém štábu, že podáme o pomoc Armádu České republiky, aby nám pomohla s provozem této služby,"

Kromě vojáků by mohla některé povinnosti převzít také záchranná služba. Kraj už také řeší stěhování uprchlíků z hotelů, které potřebují vydělávat.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Museli jsme přestěhovat 170 uprchlíků do našich ubytovacích kapacit, do našich příspěvkových organizací. Do května jich budeme muset mít celkem 550 a do začátku prázdnin 700. Zjišťujeme u poskytovatelů ubytování, kolik budou muset vystěhovat lidí, aby mohli začít sloužit k účelu, ke kterému byly zřízeni."

Stále jsou také problémy s ukrajinskými Romy, kteří jsou sváženi do Vyšních Lhot. Stát pro jejich ubytování nabídl budovy v Třinci, Frýdku-Místku a Českém Těšíně, což se vedení kraje nezdá příliš šťastné řešení. 

---

Havířov si bere úvěr na síťovou infrastrukturu na školách

300 milionů korun chce havířovská radnice během čtyř let investovat do nové síťové infrastruktury ve školských zařízeních. Projekt bude financovat z úvěru. To se ale nelíbilo některým zastupitelům, kteří pro úvěr nezvedli ruku.

Radnice v Havířově každý rok investuje do modernizace škol. Vyměnila se okna, zateplovaly se fasády. Elektrorozvody a datové sítě jsou ale ve špatném stavu. Proto chce město během čtyř let do této infrastruktury investovat 300 milionů korun. Projekt pokryje úvěr. S jeho přijetím ale někteří zastupitelé nesouhlasili.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “Město je na tom dnes velice finančně dobře, že má dostatečné finanční rezervy a mohlo by tyto investice zaplatit z vlastních prostředků. Vývoj úrokových sazeb je dneska opravdu velice nejistý a ten úvěr se může významně prodražit do budoucna.”

Vedení radnice je opačného názoru.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “My jsme dlouho hledali cesty financování, protože, jak tady dneska zaznělo, my počítáme, že každý rok tam půjde 75 milionů korun. My si nemůžeme dovolit utlumit veškeré investiční akce. Vyšla zpráva, nezávislá studie o našich financích, ty jsou ve skvělém stavu a v dnešní době, kdy letí úroky nahoru, je prostě výhodné pro město si na to půjčit."

Město chce do infrastruktury investovat i z důvodu kybernetické bezpečnosti.

---

Krátké zprávy, 26. 4. 2022, 1

Letošní ceny Jantar jsou rozdány. Pořadatelé připravili několik překvapení a také nové kategorie. Vedle cen za literaturu, celoživotní přínos, vážnou či populární hudbu, divadlo a výtvarné umění, se udílela zvláštní cena a cena za osobnost nezávislé scény.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Jsem velmi rád, že můžeme ceny udělovat. Moravskoslezský kraj se zkrátka mezi ostatními regiony vymyká tím, že je trvalou líhní talentovaných osobností.”

Norbert Lichý, herec: “Za cenu jsem velmi rád, člověk má tak pocit, že to dělá dobře.”

---

Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji

Osm zaparkovaných aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Takové řešení nabízí unikátní parkovací věž, která vyrostla ve Frýdku-Místku. Je úplně první v kraji a postavit ji zabralo zhruba měsíc. Konstruktéři dokáží postavit podobnou věž až pro šestnáct aut.

Dlouhodobý problém s nedostatkem parkovacích míst by mohlo jednoduše vyřešit zajímavé konstrukční řešení ve formě parkovací věže. Ta byla nově nainstalována v jednom z areálů ve Frýdku-Místku.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o semimobilní parkovací jednotku. Konkrétně tato verze je určená pro parkování osmi vozidel na půdorysu dvou až tří parkovacích míst."

Leoš Penčák, zástupce uživatele parkovací věže: "Tady v okolí je velký problém s parkováním, tak alespoň částečně nám to vyřeší. Alespoň těch 8 aut, že tam můžeme dát. Buď našich předváděcích. Náhradních vozidel nebo klientských vozidel, která jsou tady dlouhodobě uskladněna.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o takový jednoduchý rotační karusel, kdy najedu vozidlem na platformu a parkovací systém mi ho zaparkuje na předem dané místo a připraví dolů platformu prázdnou pro zaparkování dalšího vozidla."

Výstavba věže od prvního výkopu přes vylití základů a postavení samotné konstrukce trvala zhruba měsíc.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Myšlenka vznikla před třemi až čtyřmi lety v návaznosti na neustále se zvyšující počet automobilů ve městech, problémů s parkováním a je to taková jakási alternativa k budovaným garážím a parkovacím domům."

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Je to systém, který je použitelný i ve městech. Jenom se musí velice dobře zvážit, kam ho umístit. Můžu ho dát do nějaké obytné zástavby, kde je nedostatek parkovacích míst."

Ovládání systému zajišťuje mobilní aplikace, přístup je možný přes kartu nebo QR kód a dokonce se parkovací místo dá rezervovat i přes internet.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Naše největší jednotka pojme 16 standardních vozidel, případně 12 vozidel SUV a pokud se mi situace v dané lokalitě změní. Mohu ji jednoduše demontovat a postavit na místě jiném.

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Evropa má výhodu, že daleko dříve přenesla na lidi odpovědnost za to auto. My jsme si zvykli auta odkládat ve městech na ulicích, na veřejných parkovištích a moc ještě se o to nechceme starat sami. A když bych řekl perličku, není teda z Evropy, je z Japonska. Tam si nemůžeme koupit auto, když neprokážete, že máte vlastní parkovací stání.

Tato parkovací věž byla vyvinuta a vyrobena konstruktéry ve Starém Městě u Frýdku-Místku a postavena byla jako úplně první v Moravskoslezském kraji.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Nejsme jenom výrobce. Nabízíme komplexní služby. Od studie, přes projekt, po stavební povolení, přípravu základů, přes veškerou inženýrskou činnost. Výrobu, dotace a samozřejmě dodávku a servis věží."

Ve světě už takové podobné systémy běžně používají.

---

Opava třídí biologický rozložitelný odpad

Opavané budou nově třídit kuchyňský odpad. Prozatím jde v rámci pilotního projektu o 1700 domácností. V Moravskoslezském kraji mají možnost tento typ odpadu třídit pouze obyvatelé dvou měst. Kromě Opavy také ještě v Novém Jičíně.

V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.

Robin Liška, regionální manager, JRK: „Zbytky jídla živočišného původu mohou být odloženy v původních obalech. Technologie na bioplynové stanici si s tím umí poradit. Pokud je to možné, tak je lepší, když to tam putuje bez obalu.“

Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.

obyvatelé Opavy: „Přišlo mi to vhod. Doma třídíme hodně. V podstatě všechno.“

Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Budeme třídit kuchyňský odpad, který se nebude dávat na skládku. Ušetří se tedy peníze za skládkovné. A z odpadu se bude vyrábět bioplyn.“

Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologický rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.

---

Krátké zprávy, 26. 4. 2022, 2

Dvě anonymní oznámení o uložení bomby přijali policisté v pondělí ve Frýdku-Místku. Poprvé to bylo na vlakovém nádraží a ve druhém případě údajně v prodejně na ulici Frýdlantské. V obou případech byli lidé evakuováni a prostor prohledán za pomoci policejního psovoda. Výbušný systém nebyl nalezen. Ještě tentýž den byl policejní hlídkou zadržen podezřelý muž. Za šíření poplašné zprávy mu v případě odsouzení hrozí až pět let za mřížemi. 

Čtyři roky vyráběli a prodávali na Karvinsku pervitin. Pět mužů ve věku od 35 do 40 let a jednu ženu teď policisté obvinili. Všichni jsou ve vazbě a hrozí jim až 10 let vězení.

---

NJ muzeum vysvětluje, že i starý strom je důležitý

Letošní jaro spojilo Muzeum Novojičínska se vzdělávacím programem na téma ekosystém lesa. Na speciálním modelu představuje strom jako několikapatrový dům pro různé druhy zvířat.

Představit strom jako několikapatrový dům, který od kořínků až po korunu obývají různé druhy zvířat. Takto uchopili jarní vzdělávací téma zaměřené na prostředí lesa pracovníci Muzea Novojičínska.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Nechali jsme si speciálně vyrobit strom, ve kterém děti názorně vidí obrázky zvířat, které části stromu obávají, a více si o nich povídáme.”

Markéta Machová, zooložka, Muzeum Novojičínska: “Vybrali jsem strom jako biotop a zaměřujeme se hlavně na ty staré stromy, které ubývají v krajině. Jde nám o to, aby si děti uvědomily, že i ten starý strom, který vypadá nepěkně, tak je důležitý pro organismy, které ho potřebují k životu.”

Edukační program muzea byl přizpůsoben školním skupinám různého věku, v tomto případě si ho přišly vyslechnout děti z novojičínské mateřinky Karla Čapka.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Díky tomu, že náš program doprovází odborní, zooložka a botanička, tak se můžeme přizpůsobit všem věkovým skupinám.”

Pro tyto nejmenší účastníky připravilo muzeum pracovní knížky na téma Stromek - domek. Jejich dotvořením se zrekapitulovali si, co si z povídání zapamatovali.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-04-2022-16-00