Ostravští strážníci se zaměřují na prevenci
Velmi důležitou součástí práce městských strážníků v Ostravě je prevence. projekty jsou cíleny zejména na nejzranitelnější skupiny obyvatel, jako jsou děti nebo senioři. Nejnovější projekt s názvem "Se strážníky si vím rady," představili policisté také primátorovi Janu Dohnalovi.
Neuvěřitelných 800 set preventivních aktivit stihli realizovat v letošním školním roce pro děti a mládež ostravští strážníci. Právě školáci jsou jedna z hlavních skupin osob, na které se v rámci prevence zaměřují.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "My si uvědomujeme, že prevence je to nejdůležitější, a tak se snažíme být hodně proaktivní."
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Zaměřujeme se primárně na ty nejzranitelnější oběti trestných činů, což jsou právě děti."
Jednu z posledních aktivit školního roku 2023/24 uspořádali strážníci na Základní škole Nádražní v Přívoze.
Helena Badurová, autorka projektu, MP Ostrava: "V tomto projektu je 10 témat. Bavíme se například o tom, jak je důležité nesahat na injekční stříkačku, bavíme se o lhaní nebo o tom, že lhát se nemá."
Pro předškoláky strážníci realizují dva programy - Bezpečně pro předškoláky a BESIP pro předškoláky. Na základních školách jde například o základy právního vědomí, zásady bezpečného chování doma, venku, na internetu či o prevenci šikany.
Libor Novotný, ředitel ZŠ Nádražní: "Já jsem z těchto projektů nadšen. Jakákoliv informace navíc, nejen od učitelů předávaná dětem zajímavým způsobem, je pro ně jen dobře."
žáci: "Nejvíc mě bavilo divadlo a jak jsme dělali ty úkoly."
U studentů středních škol se strážníci zaměřují zejména na rizika v kyberprostoru. Na nebezpečí internetu pak často v besedách upozorňují i seniory.
---
Lůžkový blok FNO prošel rozsáhlou rekonstrukcí
Pavilon L, neboli Lůžkový blok Fakultní nemocnice Ostrava prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky ní má novou vzduchotechniku, zateplenou fasádu i střechu a kompletně vyměněná okna.
Lůžkový blok je jednou z nejvyšších budov nemocničního areálu. Má 12 nadzemních a 2 podzemní podlaží. Postavený byl v říjnu 1994. Po 30 letech už ale objekt neodpovídal požadavkům na ekonomicky úsporný provoz.
Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Cílem celé rekonstrukce bylo snížení energetické náročnosti budovy a dále zlepšení podmínek pro práci a pro pacienty, kteří jsou tady hospitalizovaní. To znamená, že tady byla možnost instalace nové vzduchotechniky.”
Jaroslav Lux, bývalý ředitel FN Ostrava: “Je to opravdu nádherné dílo, které zase pozvedlo celou úroveň. Věřím, že i zdravotní péči do toho tisíciletí. Mám z toho velkou radost.”
Stavba trvala déle než rok a nejkomplikovanějším zásahem do podoby objektu bylo odstranění 340 balkonů. Každý z nich vážil více než 4 tuny.
Martin Polášek, ředitel realizační firmy: “Bylo třeba vymyslet úplně novou technologii odřezání, snesení balkonů tak, aby vše proběhlo bezpečně a v požadovaném čase. Situaci nám komplikovaly klimatické podmínky, protože při sebemenším větru bylo nutno práce přerušit.”
V modernizaci areálu bude nemocnice pokračovat. Aktuálně má rozpracovanou rekonstrukci centrální kuchyně a jídelen. Před dokončením je instalace nového robotického ozařovače CyberKnife v úplně novém objektu.
---
BLÍŽÍ SE UZAVÍRKA PRŮTAHU HLUČÍNEM
4. července odstartuje zhruba tříměsíční rekonstrukce silnice I/56 přes Hlučín, kudy projíždí denně přes 13 tisíc aut. Oprava průtahu Hlučínem bude probíhat v délce téměř 2,5 km. Řidiče čekají objízdné trasy.
PROMĚNA OSTRAVSKÝCH ULIC ZÍSKALA OCENĚNÍ
Územní studie proměny ulic Bohumínská a Frýdecká v Ostravě vyhrála Cenu Urbanistický projekt roku 2024. Cílem projektu byla přeměna ulic do funkční městské třídy. Předávání cen organizuje desátým rokem Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
---
Muzeum osobních automobilů Tatra přechází pod kraj
Moravskoslezský kraj chce zcelit unikátní sbírku vozidel Tatra a proto se s Kopřivnicí dohodl na převzetí muzea osobních vozidel. K nákladním autům, tak tedy nabídne návštěvníkům komplexní expozici všech tatrováckých skvostů, včetně legendární Slovenské strely.
Moravskoslezský kraj převzal pod svá křídla Technické muzeum osobních automobilů Tatra. Připravuje jeho rozsáhlou rekonstrukci a projekt nové expozice osobních automobilů Tatra. Technické muzeum spadá pod krajské Muzeum Novojičínska. Kraj a město Kopřivnice se dohodli na bezplatném převodu majetku.
Jaroslav Kania, náměstek hejtman MS kraje: „Budova Technického muzea, kterou kraj přebírá do svého majetku, už je ve skutečně nevyhovujícím stavu. Od loňska má sice opravenou střechu, ale zjistilo se, že jsou nevyhnutelné další velké investice. Je třeba vyměnit okna, snížit energetickou náročnost budovy, vyměnit veškeré rozvody a také modernizovat expozici. Město Kopřivnice by nemělo šanci tak vysoké náklady pokrýt, a tak vznikla myšlenka, že majetek přejde pod kraj, který prostředky zajistí nejen ze svého rozpočtu, ale také z externích zdrojů. Jsem rád, že se všechny zúčastněné strany na tomto řešení shodly a touto cestou jim děkuji za velmi konstruktivní jednání.“
Pozemky a objekty budou ve vlastnictví kraje, část exponátů zůstává v majetku společností TATRA TRUCKS, Regionálního muzea v Kopřivnici a soukromých vlastníků. Tyto exponáty jsou tedy vystavené na základě smlouvy o výpůjčce.
Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Transformaci muzejnictví v Kopřivnici považuji za logický krok. Kraj má nyní ve správě obě tatrovácká muzea, jak nové krajské Muzeum nákladních automobilů Tatra, tak i Technické muzeum osobních automobilů Tatra, které bylo původně městské. To nám umožní návštěvníkům nabízet komplexní prohlídku obou muzeí včetně Slovenské strely, která pod správu kraje přešla včetně jejího krytého stání. Zvýhodněné vstupné lidé určitě ocení."
Kraj také zadá zpracování projektové dokumentace na kompletní rekonstrukci budovy muzea.
Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Expozice potřebuje velké změny, jedinečná historická sbírka si zaslouží mnohem kvalitnější a modernější prezentaci. Proto je úkolem projektantů sjednotit konstrukční prvky v prostorech muzea a navrhnout důstojné kulisy, které podtrhnou výjimečnost každého exponátu a pomohou oslovit větší okruh návštěvníků. Nebudou zde chybět interaktivní a technologické prvky, jako jsou muzejní aplikace, dotykové a LED panely, hlasový průvodce nebo třeba rozšířená realita. Muzeum by po rekonstrukci mělo mít i nový kinosál a edukační zónu. Naším cílem je muzeum přetvořit na moderní a atraktivní instituci, která opět bude jedním z největších turistických lákadel v regionu."
Podle odhadů přesáhne rekonstrukce muzea 100 miliónů korun. Realizace projektu musí začít nejpozději v roce 2029.
---
Nemocnice v Havířově uspořádala Den rodiny
Havířovská nemocnice uspořádala třetí ročník Dne rodiny. Lidé na náměstí Republiky si mohli poslechnout přednášky například na téma urologie a rakoviny prostaty, vyzkoušet si první pomoc, či ochutnat zdravou stravu.
Včasná prevence může zachránit život. Nemocnice v Havířově se snaží, aby to měli lidé na paměti a tentokrát s osvětou přišla za veřejností přímo na náměstí Republiky v rámci Dne rodiny.
Eva Misiačková, náměstkyně pro léčebnou péči: "Naše nemocnice se zaměřuje na péči od narození až po stáří. Je tady představení naší porodnice, dětského oddělen. Je tady prevence, co se týká urologie, mamologie a veškerá tato vyšetření si můžete vyzkoušet."
Jednu z přednášek měl i primář urologie, který mimo jiné zdůraznil, že muži nad 50 let mohou být zařazeni do screeningového programu karcinomu prostaty.
Josef Kopecký, primář urologie: "Víme, že prevence v onkologických onemocněních je mnohem účinnější, než léčba pokročilých onemocnění a v té první fázi můžeme zachránit život."
anketa: “Myslím si, že lidé nedbají na prevenci a měli by se na to více zaměřit. Hlavně co se týče malých dětí.”
anketa: "S dětmi jsme se zastavili na vyšetření rakoviny prsu, dcera zkoušela první pomoc. Jsou to věci, které člověk tak nějak zná, ale zopakovat si to, neškodí.”
Nemocnice v areálu pořádá během roku i další preventivní akce. Ať je to Den ledvin, Den zdraví, Movember, či workshop první pomoci.
---
MS KRAJ PODPOŘÍ FILMAŘE
V Moravskoslezském kraji se budou natáčet další tři filmy. Jejich výrobu ze svého rozpočtu finančně podpoří Moravskoslezský kraj. Plánuje také vyhlášení dotačního programu, který by zájem filmařů o region ještě zvýšil.
---
V Novém Jičíně vytvořili naučnou Stezku hajného
Lokalitou novojičínských Skalek vede Stezka hajného. Trasa obsahuje třináct zastavení. Zejména děti mladšího věku se tu interaktivní formou seznámí se zajímavostmi v lese.
Stezka hajného v délce asi tří kilometrů je umístěna v novojičínském příměstském lese v lokalitě Skalky. Obsahuje, včetně orientační mapy, 13 zastavení.
Jiří Schindler, správce městských lesů v Novém Jičíně: Tady máme dva přístupy. Jeden je tady od Skalek a druhý od Svojsíkovy aleje. Stezka hajného se dělí na dvě části. Máme tu bližší k městu, ta je tematicky zaměřená pro mateřské školy, a to ostatní je potom pro starší děti prvního stupně základních škol.”
návštěvníci Stezky hajného:
“Určitě se mi líbí, že to vytáhne lidi do přírody a hlavně děti od počítačů. My se tady procházíme celkem pravidelně, takže to zpříjemní tu procházku.”
“Moc se nám to líbí, my máme velice kladný vztah k přírodě, takže jsme nadšeni.”
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Naučné prvky jsou dělané tak, že tam není spousta textu, jde většinou o obrázky, je tam pexeso, děti použijí kukátko a mohou v okolí hledat ptáky nebo veverku.”
Na stezce je také třeba Věž poznání zaměřená na druhy stromů nebo dendrofon, kde si návštěvníci vyzkouší zvuky dřeva. A prostřednictvím QR kódů lze slyšet i zvuk zvířat
Naučná stezka, vybudována z městského rozpočtu, přišla zhruba na 450 tisíc korun.
---