Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Romové chtějí odměňovat naočkované bez registrace
  • Po těžbě uhlí projde MS kraj transformací
  • Ostrava chystá nové sportovní dotační programy
  • Nový Jičín připravuje nové byty pro mladé
  • Lidé mají velký zájem o nocování na hradě Hukvaldy

Romové chtějí odměňovat naočkované bez registrace

Ve snaze o naočkování co největší části populace, chystá vedení MS kraje mobilní týmy, které budou jezdit do vyloučených lokalit. Romští předáci zase plánují, že by odměňovali poukázkami Romy, kteří se nechají naočkovat v centru bez registrace v Nové Karolině v Ostravě.

Vedení MS kraje chce společně s odborníky vymyslet strategii pro naočkování Romů a dalších osob, které žijí převážně ve vyloučených lokalitách. Jednou z cest jsou mobilní očkovací týmy.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: "Máme setkání se zástupci těch menšin jestli by nám s tím nepomohli. Jestli by si oni nezmapovali, kde to nejvíce tlačí a kde by byl největší zájem a my bychom tam potom vyslali očkovací týmy." 

Pomoci se snaží také Asociace romských podnikatelů, která chce využít očkovacího centra bez registrace v Nové Karolině, kde Romové rádi chodí. Naočkované chtějí odměnit poukázkou na nákup v obchodním centru. 

Vladimír Leško, prezident Asociace Romských podnikatelů a spolků ČR: "Minulý týden jsme se zúčastnili otevření očkovacího centra v Nové Karolině s premiérem, ministrem zdravotnictví a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. To nás inspirovalo k tomu, že se Asociace romských podnikatelů a spolků rozhodla, že odmění prvních sto Romů z vyloučených lokalit třistakorunovým kupónem, který mohou utratit v Nové Karolině."

Za klíčovou vidí ředitel organizace Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan i v očkování úlohu rodiny, která je v romské komunitě velmi významná. 

Kumar Vishwanathan, ředitel Vzájemné soužití o.p.s.: "Klíč ke změně je v tom, že očkování Romové a ti, kteří se chtějí očkovat, budou mít větší slovo nebo veřejné slovo, aby přesvědčili své rodiny a své přátele." 

V MS kraji už bylo vyočkováno přes 1 milion 50 tisíc dávek vakcín. Odborníci vidí vakcinaci proti koronaviru jako jedinou možnou cestu k normálnímu životu. 

---

Po těžbě uhlí projde MS kraj transformací

Téměř 19 miliard korun by měl získat MS kraj od EU na transformaci regionu po těžbě uhlí. Cílem je zlepšit životní prostředí. Kraj má připravený klimatický balíček, který je ale plný nelehkých úkolů.

MS kraj postupně přejde od těžby uhlí k těžbě dat. Vzhledem k tomu, že jsme průmyslovým regionem, nebude to vůbec jednoduché.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Čekají nás změny v oblasti energetiky a dopady na sociální politiku. Chceme podpořit malé a střední podniky jakožto zdroj inovace a musíme respektovat a zajistit i transformaci těžkého průmyslu.”

Transformace regionu se bude týkat i tématu klimatu. Například Evropská komise navrhuje zastavit výrobu dieselových a benzínových aut do roku 2035.

Frans Timmermans, výkonný předseda Evropské komise: “Musíme zajistit, aby energetická transformace nepřinesla energetickou chudobu, musíme ukázat automobilovému průmyslu, že je možné, aby vyráběl auta bez emisí. Auta s nulovými emisemi, ať už elektrická, nebo vodíková musí být natolik levná, aby si je mohl koupit kdokoliv.”

Díky transformaci by měl mít kraj i čisté technologie a výrobu oceli, která bude recyklovatelná.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR: “ČR zahájila proces dekarbonizace, vytvořila uhelnou komisi, dala jasný scénář útlumu uhlí, přičemž největší část toho útlumu bude do roku 2030."

MS kraj už má na transformaci schválených 13 strategických projektů, není ale zaručeno, že všechny budou úspěšné.

---

Ostrava chystá nové sportovní dotační programy

Žádat o dotace v Ostravě bude pro sportovní kluby mnohem jednodušší. Magistrát chystá nový systém, kdy bude stačit pouze jedna žádost bez dalších formulářů a příloh. Připravuje se i program na financování na sportovní infrastruktury.

Ostravské sportovní kluby dlouhodobě řešily, jak zjednodušit systém finanční podpory ze strany magistrátu. Město na podněty samozřejmě reagovalo a tak vznikl nový systém, který by měl vše zjednodušit. Bude už stačit pouze jedna žádost.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Žadatelé o dotaci získali také možnost podávat své žádosti o dotaci prostřednictvím elektronického formuláře, který značně zjednodušuje proces podávání žádostí, včetně zrušení povinnosti fyzického dokládání povinných příloh. Mohou také využít elektronický podpis."

Cílem nového systému je lépe nastavit podmínky, které budou reflektovat zapojení dětí a mládeže, velikost klubu a jeho základny soutěžících členů, účast ve vyšších sportovních soutěžích, zapojení hendikepovaných či podporu trenérů. Pro nastavení dotace bude použit výpočet na základě kapitační platby na sportující osobu či licencovaného trenéra.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mnoha sportovním klubům se daří úspěšně realizovat svou činnost, připravovat zajímavé sportovní soutěže a turnaje i s kvalitní zahraniční účastí, což se pak odráží i na dlouhodobě se zvyšující podpoře města konkrétním subjektům a jejich projektům. Jako příklad uvedu SBŠ Ostrava, klub extraligových basketbalistek, který se dále věnuje dětem a mládeži, jehož podpora během dvou let vzrostla o 44 procent částky. Jsem ráda za zpětnou vazbu klubů na projednání našich programů, mnohé podněty byly zapracovány do návrhu."

Dále se připravuje nový dotační program na podporu sportovní infrastruktury pro rok 2022, jehož vyhlášení se plánuje na září tohoto roku.

---

Nový Jičín připravuje nové byty pro mladé

V Novém Jičíně začala rekonstrukce domu K Archivu na byty pro mladé lidi. První obyvatelé by se tu měli stěhovat příští rok na podzim. Město za přestavbu objektu zaplatí více než 50 milionů korun bez daně.

Čtyřpodlažní dům schovaný v Novém Jičíně za Španělskou kaplí sloužil jako ubytovna pro zdravotnický personál nedaleké nemocnice. Objekt už ale dlouho nikdo nevyužívá, v roce 2016 jej Moravskoslezský kraj převedl na město. Původním záměrem bylo vybudovat zde byty pro seniory. V roce 2019 vedení radnice záměr přehodnotilo na startovací byty pro mladé lidi.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten hlavní důvod je, že v Novém Jičíně je asi 240 podaných žádostí o byt a tato bytová politika se musí řešit novou výstavbou. Zájem o bydlení v Novém Jičíně je obrovský. Co se týče občanů seniorského věku, tak město Nový Jičín má tři objekty v režimu zvláštního určení, Pod Lipami, Revoluční a U Jičínky, a v současné době tato kapacita není naplněn.”

Bytový fond města čítá zhruba 1100 bytů. Uvnitř domu K Archivu vznikne 39 bytů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ty parametry bydlení budou takové, že půjde o mladé lidi do věku 35 let, doba nájmu bude omezena na maximálně čtyři roky, startovací nájemné bude činit maximálně 80 procent tržního nájmu.”

Rekonstrukce domu začala v červenci a potrvá 14 měsíců. Město za ni zaplatí 51 a půl milionu korun bez daně. Financována je prostřednictvím komerčního úvěru.

---

Lidé mají velký zájem o nocování na hradě Hukvaldy

Nevšední zážitek mají lidé, kteří si dopřejí přenocování na hradě Hukvaldy. V programu mají speciální večerní prohlídku a další zajímavosti, které při návštěvě oblíbené zříceniny za běžného dne nezažijí. I proto bývají večerní akce vyprodané.

Hrad Hukvaldy nabízí standardně klasické prohlídky nebo tématický program se sokolníky či různými bitvami. Lidé tam však mohou i přenocovat s netradiční večerní prohlídkou a šermířským soubojem.

Monika Štulcová, programový pracovník, průvodkyně hradu Hukvaldy: “My jsme využili toho, že návštěvníci nás dlouho žádali o přespání v této krásné zřícenině hradu. Samozřejmě, tento hrad pochází ze 13. století a jako takový ukrývá staré energie. A lidé tyto staré energie chtějí zažít a také zažít to, jestli zde straší či ne. My máme přichystanou prohlídku, která začne v podvečer a končí za hluboké tmy.”

Nevšední zážitek láká děti i dospělé. Ke spánku se mnozí ukládají až brzy nad ránem.

Jan, návštěvník hradu: “Určitě je to zajímavé. Člověku se nenaskytne každý den příležitost spát někde na hradě a ještě k tomu na Hukvaldech. Známe to tady, jsme z Třince. Takže je to povinnost to zkusit.”

Anketa: "Já se těším na večerní prohlídku v hradě."

Anketa: "Já už jsem spala ve stanu na vojenském táboře."

Anketa: "Já se moc těším na to, jak budu spát s rodiči."

Další nocování na hradě Hukvaldy se koná už tuto středu a dvě noci mohou na hradě zájemci strávit v srpnu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. července 2021, 16:00

Romové chtějí odměňovat naočkované bez registrace

Ve snaze o naočkování co největší části populace, chystá vedení MS kraje mobilní týmy, které budou jezdit do vyloučených lokalit. Romští předáci zase plánují, že by odměňovali poukázkami Romy, kteří se nechají naočkovat v centru bez registrace v Nové Karolině v Ostravě.

Vedení MS kraje chce společně s odborníky vymyslet strategii pro naočkování Romů a dalších osob, které žijí převážně ve vyloučených lokalitách. Jednou z cest jsou mobilní očkovací týmy.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: "Máme setkání se zástupci těch menšin jestli by nám s tím nepomohli. Jestli by si oni nezmapovali, kde to nejvíce tlačí a kde by byl největší zájem a my bychom tam potom vyslali očkovací týmy." 

Pomoci se snaží také Asociace romských podnikatelů, která chce využít očkovacího centra bez registrace v Nové Karolině, kde Romové rádi chodí. Naočkované chtějí odměnit poukázkou na nákup v obchodním centru. 

Vladimír Leško, prezident Asociace Romských podnikatelů a spolků ČR: "Minulý týden jsme se zúčastnili otevření očkovacího centra v Nové Karolině s premiérem, ministrem zdravotnictví a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. To nás inspirovalo k tomu, že se Asociace romských podnikatelů a spolků rozhodla, že odmění prvních sto Romů z vyloučených lokalit třistakorunovým kupónem, který mohou utratit v Nové Karolině."

Za klíčovou vidí ředitel organizace Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan i v očkování úlohu rodiny, která je v romské komunitě velmi významná. 

Kumar Vishwanathan, ředitel Vzájemné soužití o.p.s.: "Klíč ke změně je v tom, že očkování Romové a ti, kteří se chtějí očkovat, budou mít větší slovo nebo veřejné slovo, aby přesvědčili své rodiny a své přátele." 

V MS kraji už bylo vyočkováno přes 1 milion 50 tisíc dávek vakcín. Odborníci vidí vakcinaci proti koronaviru jako jedinou možnou cestu k normálnímu životu. 

---

Po těžbě uhlí projde MS kraj transformací

Téměř 19 miliard korun by měl získat MS kraj od EU na transformaci regionu po těžbě uhlí. Cílem je zlepšit životní prostředí. Kraj má připravený klimatický balíček, který je ale plný nelehkých úkolů.

MS kraj postupně přejde od těžby uhlí k těžbě dat. Vzhledem k tomu, že jsme průmyslovým regionem, nebude to vůbec jednoduché.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Čekají nás změny v oblasti energetiky a dopady na sociální politiku. Chceme podpořit malé a střední podniky jakožto zdroj inovace a musíme respektovat a zajistit i transformaci těžkého průmyslu.”

Transformace regionu se bude týkat i tématu klimatu. Například Evropská komise navrhuje zastavit výrobu dieselových a benzínových aut do roku 2035.

Frans Timmermans, výkonný předseda Evropské komise: “Musíme zajistit, aby energetická transformace nepřinesla energetickou chudobu, musíme ukázat automobilovému průmyslu, že je možné, aby vyráběl auta bez emisí. Auta s nulovými emisemi, ať už elektrická, nebo vodíková musí být natolik levná, aby si je mohl koupit kdokoliv.”

Díky transformaci by měl mít kraj i čisté technologie a výrobu oceli, která bude recyklovatelná.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR: “ČR zahájila proces dekarbonizace, vytvořila uhelnou komisi, dala jasný scénář útlumu uhlí, přičemž největší část toho útlumu bude do roku 2030."

MS kraj už má na transformaci schválených 13 strategických projektů, není ale zaručeno, že všechny budou úspěšné.

---

Ostrava chystá nové sportovní dotační programy

Žádat o dotace v Ostravě bude pro sportovní kluby mnohem jednodušší. Magistrát chystá nový systém, kdy bude stačit pouze jedna žádost bez dalších formulářů a příloh. Připravuje se i program na financování na sportovní infrastruktury.

Ostravské sportovní kluby dlouhodobě řešily, jak zjednodušit systém finanční podpory ze strany magistrátu. Město na podněty samozřejmě reagovalo a tak vznikl nový systém, který by měl vše zjednodušit. Bude už stačit pouze jedna žádost.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Žadatelé o dotaci získali také možnost podávat své žádosti o dotaci prostřednictvím elektronického formuláře, který značně zjednodušuje proces podávání žádostí, včetně zrušení povinnosti fyzického dokládání povinných příloh. Mohou také využít elektronický podpis."

Cílem nového systému je lépe nastavit podmínky, které budou reflektovat zapojení dětí a mládeže, velikost klubu a jeho základny soutěžících členů, účast ve vyšších sportovních soutěžích, zapojení hendikepovaných či podporu trenérů. Pro nastavení dotace bude použit výpočet na základě kapitační platby na sportující osobu či licencovaného trenéra.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Mnoha sportovním klubům se daří úspěšně realizovat svou činnost, připravovat zajímavé sportovní soutěže a turnaje i s kvalitní zahraniční účastí, což se pak odráží i na dlouhodobě se zvyšující podpoře města konkrétním subjektům a jejich projektům. Jako příklad uvedu SBŠ Ostrava, klub extraligových basketbalistek, který se dále věnuje dětem a mládeži, jehož podpora během dvou let vzrostla o 44 procent částky. Jsem ráda za zpětnou vazbu klubů na projednání našich programů, mnohé podněty byly zapracovány do návrhu."

Dále se připravuje nový dotační program na podporu sportovní infrastruktury pro rok 2022, jehož vyhlášení se plánuje na září tohoto roku.

---

Nový Jičín připravuje nové byty pro mladé

V Novém Jičíně začala rekonstrukce domu K Archivu na byty pro mladé lidi. První obyvatelé by se tu měli stěhovat příští rok na podzim. Město za přestavbu objektu zaplatí více než 50 milionů korun bez daně.

Čtyřpodlažní dům schovaný v Novém Jičíně za Španělskou kaplí sloužil jako ubytovna pro zdravotnický personál nedaleké nemocnice. Objekt už ale dlouho nikdo nevyužívá, v roce 2016 jej Moravskoslezský kraj převedl na město. Původním záměrem bylo vybudovat zde byty pro seniory. V roce 2019 vedení radnice záměr přehodnotilo na startovací byty pro mladé lidi.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten hlavní důvod je, že v Novém Jičíně je asi 240 podaných žádostí o byt a tato bytová politika se musí řešit novou výstavbou. Zájem o bydlení v Novém Jičíně je obrovský. Co se týče občanů seniorského věku, tak město Nový Jičín má tři objekty v režimu zvláštního určení, Pod Lipami, Revoluční a U Jičínky, a v současné době tato kapacita není naplněn.”

Bytový fond města čítá zhruba 1100 bytů. Uvnitř domu K Archivu vznikne 39 bytů.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ty parametry bydlení budou takové, že půjde o mladé lidi do věku 35 let, doba nájmu bude omezena na maximálně čtyři roky, startovací nájemné bude činit maximálně 80 procent tržního nájmu.”

Rekonstrukce domu začala v červenci a potrvá 14 měsíců. Město za ni zaplatí 51 a půl milionu korun bez daně. Financována je prostřednictvím komerčního úvěru.

---

Lidé mají velký zájem o nocování na hradě Hukvaldy

Nevšední zážitek mají lidé, kteří si dopřejí přenocování na hradě Hukvaldy. V programu mají speciální večerní prohlídku a další zajímavosti, které při návštěvě oblíbené zříceniny za běžného dne nezažijí. I proto bývají večerní akce vyprodané.

Hrad Hukvaldy nabízí standardně klasické prohlídky nebo tématický program se sokolníky či různými bitvami. Lidé tam však mohou i přenocovat s netradiční večerní prohlídkou a šermířským soubojem.

Monika Štulcová, programový pracovník, průvodkyně hradu Hukvaldy: “My jsme využili toho, že návštěvníci nás dlouho žádali o přespání v této krásné zřícenině hradu. Samozřejmě, tento hrad pochází ze 13. století a jako takový ukrývá staré energie. A lidé tyto staré energie chtějí zažít a také zažít to, jestli zde straší či ne. My máme přichystanou prohlídku, která začne v podvečer a končí za hluboké tmy.”

Nevšední zážitek láká děti i dospělé. Ke spánku se mnozí ukládají až brzy nad ránem.

Jan, návštěvník hradu: “Určitě je to zajímavé. Člověku se nenaskytne každý den příležitost spát někde na hradě a ještě k tomu na Hukvaldech. Známe to tady, jsme z Třince. Takže je to povinnost to zkusit.”

Anketa: "Já se těším na večerní prohlídku v hradě."

Anketa: "Já už jsem spala ve stanu na vojenském táboře."

Anketa: "Já se moc těším na to, jak budu spát s rodiči."

Další nocování na hradě Hukvaldy se koná už tuto středu a dvě noci mohou na hradě zájemci strávit v srpnu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-07-2021-16-00