V centru Ostravy hořel dům, který obývali bezdomovci
V noci museli hasiči do centra Ostravy, kde začal nad ránem hořet neobývaný zchátralý dům. Brzy po příjezdu ale zjistili, že v domě bivakují bezdomovci a jednoho museli vyvést ven. Příčina požáru zatím nebyla potvrzena, ale je možné, že za oheň mohou právě bezdomovci.
Divoké probuzení zažili kolem půl čtvrté ráno nájemníci, kteří žijí v domech okolo křižovatky Českobratrské a Nádražní ulice v centru Ostravy. Začal totiž hořet prázdný dům, který příležitostně využívali k přespávání bezdomovci. Od ohně začala jiskřit a hlasitě bouchat elektroinstalace.
David Witosz, svědek události: "Znělo to jako ohňostroj, ale nešlo o ohňostroj, šlo o proud, když se propalovaly kabely. Hasiči tady byli do 4,5 minut. Bylo to velice rychle. Ze zadního traktu vyvlekli pána v trenkách, který byl zřejmě velice překvapený."
Hasiči vyslali na místo tři profesionální a jednu jednotku dobrovolných hasičů.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Operační středisko hasičů bylo o požáru v přízemí nevyužívaného objektu, který se rozšířil na půdu a střešní konstrukci, informováno v úterý před půl čtvrtou ranní. Hasiči zachránili jednoho muže, patrně osobu bez trvalého přístřeší. Požár dostali pod kontrolu - i s využitím automobilové plošiny zhruba za hodinu, dohašování s rozebíráním střešní konstrukce jim zabralo další necelou hodinu."
Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté společně s hasiči provádějí ohledání místa požáru, aby určili jeho příčinu."
Dům, který hořel, je určen k demolici a zřejmě už v průběhu příštího roku by na jeho místě a okolních pozemcích měl vyrůst polyfunkční objekt s byty, kancelářemi i obchodními prostory.
---
Havířov uzavřel smlouvu s dopravcem na dalších 10 let
Smlouva s objemem plnění přes miliardu korun je největší, jakou uzavřel Havířov s dopravcem ČSAD na dalších deset let. Město si dalo do podmínek například sjednotit vizuál autobusů. Standardem by se měla stát i klimatizace.
Tak takto budou postupem času vypadat všechny vozy městské hromadné dopravy. Autobus je klimatizovaný, má USB přípojky, wi-fi a je nalakován v modré barvě s logem města. Veškeré požadavky vyplývají z nové smlouvy, kterou město na základě výběrového řízení uzavřelo s dopravcem ČSAD Havířov.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Právě jsme podepsali smlouvu, které předcházelo rok a půl práce, poměrně dlouhé výběrové řízení. Smlouva je svým objemem i plněním největší, jakou jsme realizovali v tomto volebním období. Jedná se o výběr dopravce na dalších deset let.”
Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Naší povinností je teď dostat do zakázky a postupně dovybavit vozidla buďto klimatizační jednotkou, případně pořídit vozidla nová. Tady těchto vozidel bude určitě přibývat. Masivnější obnova bude na konci příštího roku, kdy bychom měli pořídit sedmnáct nových autobusů."
Všechny vchody autobusů budou také vybaveny automatickým čítačem cestujících.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Budeme mít přehled o obsazenosti linek, o jejich vytížení a tam, kde bude třeba linky posílit, tak budou posíleny a tam, kde to vytížení nebude, tak budeme muset zvažovat důvody, jestli je to autobus důležitý, nebo bude moci dojít k nějaké optimalizaci."
Město se v současné době nechystá zvyšovat cenu za ODIS karty ani za jednorázové jízdné zakoupené u řidiče.
---
Zprávy krátké 26. 7. 2022, 1
Velké štěstí v neštěstí měl muž, který zkolaboval na křižovatce v Ostravě-Přívoze a spadl na silnici. Kolem totiž projížděla totiž kolem zrovna policejní hlídka, která okamžitě zastavila dopravu a muži poskytla první pomoc.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V rámci služební přípravy jsou policisté také mimo jiné pravidelně školeni, jak poskytnout správně první pomoc."
---
Restaurátoři pracují v Konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie
V úvodním příspěvku vás vezmeme do Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie. Poté, co prošla kompletní rekonstrukcí, přišel nyní na řadu také vnitřní mobiliář. Restaurátoři pracují na obnovení bočních oltářů i výmalby kaplí. Vstup dovnitř není omezený, bohoslužby tady probíhají i nadále. Hotovo bude za rok.
Rozsáhlé opravy gotické kulturní památky Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie skončily před dvěma roky. Během nich dělníci vyčistili fasádu, vyměnili okna i nevyhovující elektroinstalaci a objekt zaizolovali. Nyní přišlo na řadu vnitřní, barokní, vybavení kostela. Nejprve restaurátoři museli zbavit vlhkosti boční oltáře zdobené umělým mramorem.
Jan Šneberger, restaurátor: „Způsobuje degradaci materiálu. Pojivo štukolustra je sádra, která neodolává vlhkosti a zároveň ten porvch uzavírá.“
Jakub Gajda, restaurátor: „Takže se dělaly kompletní injektáže spodní podlahové spáry do hloubky 1,20 m pod oltáře. Provedla se chemická izolace a provedly se závozy výkopů před oltáři.“
Celková obnova čeká všech 6 bočních, asi deset metrů vysokých oltářů. Restaurátoři dotvoří chybějící části soch a obnoví také zlatý povrch plastik.
Přestože byl kostel postavený v gotickém stylu, veškerá vnitřní výzdoba je barokní. Během 10 let ji vytvořil ve 2. pol. 18. století prostějovský sochař Jan Schubert.
Restaurátoři pracují také na odkrývání původní malby v kaplích. Tady, v kapli Panny Marie Lourdské se z pod barokní výmalby vyloupla renesanční obloha s hvězdami.
Dalibor Halátek, památkář, Národní památkový ústav: „Ta malba pochází z konce 19 stol. Ale pod touto malbou se nachází ještě alby starší, pravděpodobně renesančního stáří, 16. - 17. století.“
Novotou zazáří také kazatelna a mramorová křtitelnice s plastikou s názvem Křest Páně. Práce budou v příštím roce pokračovat také na epitafu knížete Karla z Lichtenšteina v presbytáři. Hlavní, baldachýnový oltář zůstane zatím tak, jak je.
Opravy za víc jak deset milionů korun, jejichž investorem je ostravsko-opavské biskupství, budou dokončeny za rok. Během nich bude konkatedrála otevřená pro věřící bez omezení.
---
Faunapark se díky dobrovolníkům už 8 let proměňuje
Už 8 let pomáhají dobrovolníci zcela zdarma k rozvoji Faunaparku ve Frýdku-Místku. Ten za poslední rok prošel velkými změnami. Opravila se stodola, postavily se výběhy pro zvířata a sadí se i ovoce. V létě využívají areál různé tábory a o víkendech se konají akce pro veřejnost. Faunapark letos očekává rekord v počtu dětských návštěvníků.
Historie frýdeckého zooparku spadá až do počátku 60. let 19. století. Od té doby se mnohé změnilo. Novodobé dějiny se píší posledních 8 let pod taktovkou nadšenců ze Spolku pro Faunapark.
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Ono se děje každý den něco. My jsme od začátku roku vybudovali zelenou učebnu ze stanu, protože se nám nedařilo získat dotace, tak jsme si vytvořili stan, udělali jsme tomu podlahu ze starých palet a z desek dobrovolnických. Podařilo se nám dokončit konečně už výběhy pro zvířátka, takže pomaličku osazujeme pár druhů domácích zvířat. Pořád se něco děje. Teď jsme zasadili vinohrad a máme tady i kiwi, takže takové, jak co přijde."
Loni se povedlo díky finančním darům sponzorů a také sbírce Daruj F-M opravit střechu stodoly, která se využívá pro různé akce. Ještě bude třeba udělat nová dřevěná vrata a celou stavbu omítnout.
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Určitě bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům a donátorům Faunaparku. Za to, že nás podporují. A jsem rád, že tady jsou lidé, kteří 8 let nehledí na politiku, nehledí na sociální rozdíly a chodí pomáhat zcela zdarma. Takže je to velké díky všem, kteří nám pomáháte."
Spolek zde vytváří příjemné inspirativní místo pro aktivní odpočinek, vzdělávání, společenský a osobní rozvoj turistů i místních návštěvníků. Nejvíce samozřejmě cílí na děti.
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Letos už naše dětské programy navštívilo 2 000 žáků. Pro porovnání s loňskem to bylo 2 300, takže určitě trhneme rekord a o prázdninách využívají Faunapark v dopoledních hodinách zejména příměstské tábory. Dneska tady máme tábor ADRA, celý týden, z čehož jsem nesmírně rád a potěšen, protože ty děti by se v životě nedostaly na klasický tábor. A tady mají zázemí, které je pro ně vynikající."
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Prožíváme tady nádherné chvíle, protože je krásné počasí, využíváme krásných prostor Faunaparku. My jsme za to vděčni, že nás Faunapark podporuje v této činnosti. Je nás tady celkově 36, máme 18 dětí a zbytek jsou dospělí, jsou to vedoucí."
Dobrovolnické brigády bývají ve Faunaparku téměř každou sobotu a zapojit se může úplně každý. Program pro veřejnost pak bývá v neděli.
Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Snažíme se přivézt buďto nějaké zvířátko nebo nějaké klauny nebo pohádky pro děti. Z velkých akcí, které bych doporučil návštěvníkům, určitě v září Beskydský Montmartre a Cirkus bez šapitó. To jsou takové větší akce pro širokou veřejnost."
Všechny vydělané peníze ze vstupného a z různých příspěvků investuje spolek zpět do rozvoje Faunaparku.
---
Zprávy krátké 26. 7. 2022, 2
216,8 milionu korun - to je čistý zisk společnosti OKD, která uzavřela loňské hospodaření. Společnost přitom ještě předloni byla ve ztrátě necelých 2,5 miliardy korun. Za ziskem stojí mimo jiné i nárůst objemu těžby - meziročně o 104 tisíc tun.
Ostravská zoo oznámila pokračování šestého charitativního běhu na podporu vyhubením ohrožených loskutáků. Proběhne v pátek 26. srpna. Výtěžek ze startovného tentokrát poputuje na záchranný program pro kriticky ohrožené loskutáky niaské v Indonésii.
---
Ve Vendryni se s pilami činili dřevorubci i umělečtí řezbáři
Až neuvěřitelně přesnou a precizní práci s motorovou pilou mohli lidé sledovat na dřevorubeckém festivalu ve Vendryni u Třince. Zatímco v jedné části areálu se s pilami činili statní dřevorubci, ve druhé během omezeného času vytvářeli svá díla umělečtí řezbáři.
Soutěž Slezský dřevorubec se ve Vendryni konala už podesáté. Mezi disciplínami bylo například odvětvování kmene, soutěžící museli také co nejrychleji vyměnit řetěz motorové pily a ve finále dřevorubci káceli kmeny stromů.
Karel Turoň, organizátor akce: “Ty soutěže jsou takové klasické dřevařské a dovednostní s motorovou pilou. To znamená přibližovat se k té práci, se kterou se ti lidé potkávají normálně při běžné práci s motorovou pilou v lese a nebo při jiných činnostech, co se s tou motorovou pilou dají dělat.”
Anketa: "Přijeli jsme z Polska. Jezdíme tady několik let, byli jsme už na prvním ročníku. Účastníme se soutěží v jednotlivých disciplínách a bavíme se. My, co tu stojíme, tak normálně pracujeme v lese a živíme se tím. Tohle je pro nás zábava, přijdeme a bavíme se."
Součástí Slezského dřevorubce je druhým rokem také řezbářské plenér. Vytvořené sochy se prodaly v dražbě a výtěžek putoval nemocnému chlapci z Vendryně.
Roman Mikuš, umělecký řezbář: “Já jsem dělal takové dva dudky chocholaté. Návrhy jsem si nachystal včera a teď se to dražilo a myslím, že dobrý. Je to na dobrou věc a ta částka se mi líbí, takže jsem spokojený. Na řezbu jsme měli dvě hodiny, špalky jsme si losoval, takže člověk měl překvapení v tom, že nevěděl, co bude mít za průměr a mně to tak vyšlo celkem dobře. Nedostal jsem žádný klacek, takže fajn, já jsem byl spokojený.”
Anketa: "Přijela jsem z Vendryně a líbí se mi ty výtvory, jak je to napadlo. Obecně se mi líbí všechno."
Anketa: "Je to krásná věc. Ti lidé, co udělají za dva hodiny, to jsou umělci a nesmí se splést, aby ta socha vypadala atraktivně."
Anketa: "Jsem místní z Vendryně, bydlím tady kousek a líbí se mi tady."
Práci s pilou si mohli vyzkoušet dospělí i děti. Velký zájem v doprovodném programu byl i vyhlídkový let vrtulníkem.
---