Pohotový mladík sám zadržel dvojici podvodníků
Ostravská policie ocenila 24letého mladíka, který sám zadržel dvojici podvodníků. Žena s mužem krátce před tím okradli seniora o jeho úspory. Důchodce se totiž domníval, že jde o staré známé a chtěl jim pomoct.
93letý senior cestoval v Ostravě tramvají, kde se sním dala do řeči cizí žena a začala mu tvrdit, že je jeho stará známá Jana. Byla tak přesvědčivá, že ji i s přítelem pozval domů. Tam mu řekla, že je ve finanční tísni a potřebuje peníze. Senior ji půjčil všechny úspory 180 tisíc korun. Pak opět společně znovu cestovali tramvají, kde si jejich zvláštního rozhovoru všiml mladík a zavolal policii.
hovor na tísňovou linku PČR 158: " Řekl mi, že ho kapánek obtěžují a vedou neví kam. Mám starost, aby neskončil ve špatných rukou."
Eduard Ražný, oceněný mladík: "On na ně reagoval spíše zmateně a mi to nepřišlo příliš obvyklé a proto jsem se více zajímal o jejich konverzaci a přišlo mi, že k pánovi chtějí domů čistě proto, aby ho okradli."
Mladík donutil podvodníky vystoupit z tramvaje a během chvíle už byla na místě i policie. Oba byli zadrženi. U ženy později našli v podprsence peníze.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař muži i ženě sdělil obvinění z trestného činu krádež. V současné době jsou stíháni vazebně."
Pohotového mladíka policisté ocenili medailí. Nicméně podobný postup nedoporučují. Pachatelé trestných činů totiž mohou být nebezpeční.
Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Bezpečnější je mít toho pachatele pod kontrolou očním kontaktem, být v telefonickém kontaktu s policií, popsat ho. Prakticky jsou operátorem naváděni, co mají dělat."
A aby byl dobrý konec ještě dokonalejší, z mladíka a důchodce se stali přátelé a začali se stýkat.
---
Hasiči reagují na případy tonoucích na Stříbrném jezeře
V Česku se podle statistik ročně utopí zhruba 180 lidí. Nejčastěji kvůli přeceňování vlastních sil, alkoholu a úrazů při skocích do neznámé vody. Důležitá je proto prevence.
Na Stříbrném jezeře v Opavě se minulý týden utopil 76letý muž. Den na to tady zachránili 15letého chlapce, který chtěl doplavat k molu, ale uprostřed hladiny mu došly síly a začal se topit. V reakci na to tady proběhla osvětová akce pro veřejnost.
Jan Maršálek, hlavní instruktor pro práci na vodě, HZS MS kraje: "Abychom jim poskytli informace o tom, jak se chovat u vody, jak dbát své bezpečnosti a bezpečnosti svých blízkých a v případě potřeby umět zasáhnout. Každému hrozí při koupání nějaké nebezpečí, ať už to jsou třeba jeho zdravotní komplikace, o kterých třeba ani neví, nebo to může být přecenění vlastních sil. Nemalou roli v letních měsících hraje alkohol."
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Když už se někdo topí, tak by bylo dobré okamžitě zavolat tísňovou linku a pokud se rozhodnu pomáhat, protože pomáhat tonoucímu je skutečně riskantní záležitost, tak k tomu využít nějakého záchranného prostředku."
Po vytáhnutí tonoucího na břeh je důležitá resuscitace, při které je nutné mu nejprve zaklonit hlavu a pak zahájit dýchání z úst do úst a stlačování hrudníku v jeho středu.
anketa: účastníci osvětové akce: “Samozřejmě základní informace o pomoci první při topení a takový obecný přehled o tom, co by člověk měl vědět celý život."
" Bylo to zajímavé určitě. Já jsem hlavně kvůli dětí tady šla ať to slyší."
Tísňová linka je 155 nebo 112 a skvěle funguje také aplikace záchranka, která by neměla chybět v mobilu každého z nás.
---
Krátké zprávy 26. 7. 2023 16.00 - 1
MS kraj upozorňuje na podvodníky, kteří používají symboly Moravskoslezského kraje a díky nim důvěřivce oberou o peníze. Na oficiálním facebookovém profilu Moravskoslezského kraje se objevily v soutěžích odpovědi na vaše zprávy, které přesměrují na web s žádostí o číslo platební karty. Pozor na to, tyto údaje Moravskoslezský kraj NIKDY nevyžaduje.
Hasiči testovali, zda jsou Dlouhé stráně vhodné k plnění bambivaků. Na pozitivním výsledku testu se shodli účastníci cvičení. Dolní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně je ideální pro plnění bambivaků v případě hašení požáru v Jeseníkách z vrtulníku. Hasiči testovali bambivaky o objemu 3000 litrů.
---
V Ostravě nahrazuje zeleň beton
Klimatické změny a hlavně oteplování citelně pociťují zejména obyvatelé měst. Ostrava se proto snaží veřejný prostor na tyto změny co nejlépe připravit. Velmi účinné jsou například zelené projekty, kdy jsou betonové plochy nahrazovány zelení. Je to praktické a navíc to zkrášluje ulice města.
V horkých letních dnech jste si jistě všimli, že ve vnitřních ulicích Ostravy a na náměstích je vždy trochu tepleji, než třeba na okraji města, v parcích nebo v místech z větším množstvím zeleně. Vedení města proto přizpůsobuje klimatu veřejný prostor řadou nejrůznějších opatření. Jedním z nich je projekt REPLACE-zeleň místo betonu.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Cílem projektů je zmírnit dopady klimatických změn ve zmíněných obvodech. I tímto způsobem zajistíme přívětivější veřejný prostor pro život, přispějeme kvalitnějšímu bydlení a pokusíme se i tímto způsobem zajistit podmínky proto, aby se lidé nestěhovali z města."
Na příklad v jižní části města dojde k výměně povrchu na ploše o rozloze téměř 22 000 m². Odstraněny budou nejen betonové plochy, ale také staré klepače na koberce, sušáky na prádlo, lavičky, pískoviště nebo zídky. Na místě odstraněných betonových ploch bude založena nová výsadba.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Rozpočet projektu REPLACE – Zeleň místo betonu dosahuje téměř 25 milionů korun. Cena za část týkající se ozelenění terminálu Dubina činila celkem 2,55 milionů korun."
Součástí projektu je i ozelenění Terminálu Dubina, který denně využívá téměř 16 tisíc lidí. Dalšími aktivitami v rámci adaptace na klimatické změny je např. ozeleňování tramvajových tratí, či vozy hromadné dopravy na alternativní pohon.
---
Závodem na Čerťáku ožil triatlon v Novém Jičíně
Novojičínští sportovní nadšenci uspořádali triatlonové závody. Konaly se v okolí nádrže Čerťák, jejíž vodní plocha byla i dějištěm plavecké disciplíny.
Nejmladšími účastníky 1. ročníku novojičínského Hobby Čerťák triatlonu byly děti okolo dvou tří let, ty měly závod koncipován jako duatlon a rozdaly si to v jízdě na odrážedle a v běhu. Další kategorie dětí, juniorů a dospělých už klasicky startovaly ve vodě s různou náročností délky tras.
Darina Krausová, ředitelka závodu, Atletika Nový Jičín “Je to hezké místo, je tady spousta sportovců, plavců, cyklistů i běžců, tak jsme to dali dohromady jsme triatlonisti. A tým skvělých lidí se podílel na tom, že se to dneska podařilo uspořádat. Hlavní pořadatel je atletický oddíl Nový Jičín.”
Viktorie Kociánová, účastnice závodu: “Nejtěžší byl pro mě asi běh, ale není to můj první triatlon, asi třetí.”
Karel Škrobánek, účastník závodu: “Plavání je pro mě nejlepší a nejhorší je asi kolo.”
Přemysl Býma, účastník závodu: “Nejlepší je běh a nejhorší kolo.”
Radim Lajcha, účastník závodu: “Nejraději mám asi kolo a nejtěžší byl pro mě asi ten bh na konci. Jsem rád, vůbec jsem to nečekal a přeji ostatním, aby to taky někdy vyhráli.”
Konání triatlonu přivítala osobnost tohoto sportu, Novojičíňák Lukáš Vrobel, bývalý profesionální triatlonista a posledních deset let trenér reprezentace.
Lukáš Vrobel, mistr ČR v triatlonu, 1. místo na MS 2005: ”Já jsem hodně rád, protože na severní Moravě toho triatlonu je velmi málo a v podstatě to zázemí tady není, tak jsem rád, protože kdysi to tady fungovalo, že se novojičínský triatlon zase staví na nohy, takže jsem velmi rád, že se první ročník tohoto závodu zase koná.”
První Hobby Čerťák triatlon absolvovalo celkem 133 sportovců, 45 dětí a 88 dospělých.
---
Krátké zprávy 26. 7. 2023 16.00 - 2
Pavilon evoluce v Zoologické zahradě Ostrava aktuálně obývá přes 400 zvířat v téměř 40 druzích. Nově jsou zde k vidění pro chov vzácné vodní žáby drápatečky Merlinovy a skupina sarančí pustinných.
Už jen do 30. července mohou lidé nominovat stavby v 17. ročníku soutěže Stavba MSK 2022. Kraj má v soutěži také svoje favority… jako například Chráněné bydlení Sagapo v Bruntále, expozici Muzea Trojmezí nebo třeba moderní mosty, které nechala postavit Správa silnic Moravskoslezského kraje.
---
SDH Antošovice pořádal soutěž v požárním útoku
Sbor dobrovolných hasičů v Antošovicích pořádal soutěž v požárním útoku. Akce se zúčastnila čtyři družstva ze tří stanic dobrovolných hasičů. Cílem nebyl jenom samotný závod, ale hlavně udržet dlouholetou tradici. A zároveň zpestřit odpoledne návštěvníkům.
Na hasičském hřišti v Antošovicích se sešli dobrovolní hasiči ze Slezské Ostravy. Pořádali mezi sebou malé hasičské závody.
Petr Dočkal, starosta SDH Antošovice: "Dnešní akce v Antošovicích je 15. ročník už. Máme to jako memoriál Ing. Ericha Heriána, který umřel už dávno. A tak jsme si řekli, že většina těch akcí hasičských je takový nějaký memoriál. Tak jsme se rozhodli, že půjdeme tím duchem, že zůstaneme u toho jednoho. Že to nebudeme měnit, protože bohužel těch členů umírá čím dál víc a víc. Holt ten sbor stárne a mladých lidí moc není. Zájem nemají, oni mají spíš ty hry a fotbaly. Takže nezbývá než ti starší, že to drží. Uvidíme, jak dlouho."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Sbory dobrovolných hasičů na Slezské Ostravě, kterých máme celkem 5 nevykonávají pouze tu samotnou požární činnost, ale organizují také řadu společenských, kulturních akcí, které městský obvod hojně podporuje. Mezi ty se řadí i dnešní akce tady v Antošovicích, která je jednak soutěží hasičských družstev v požárním útoku O pohár starosty Slezské Ostravy. Ale zároveň se jedná i o kulturní akci, kde se mohou potkat lidé z Antošovic a blízkého okolí. Jedná se tedy o komunitní akci a nejenom o hasičskou akci jako takovou."
Do soutěže se nakonec přihlásily čtyři družstva. Každé mělo sedm členů.
Petr Dočkal, starosta SDH Antošovice: "S tím, že jeden dělá tu mašinu, čerpadlo. Jeden dělá koš, sací koš vzadu. Mezitím jsou savice dvě, musí se to spojit, takže ještě tam je spojař uprostřed. A potom je vlastní útok. To jsou dva, kteří běží dopředu a musí sestříknout buď, měli jsme tam kanystry jako terče. Existují i nástřikové terče, kde se přesný počet litrů vody musí dat. Takže dva jsou vpředu a jeden dělá ten troják, rozdělovač takzvaný. A jeden mu pomáhá dělat ty spoje, protože by to sám neutáhl. Ono to je těžké. Ta voda, jak se tam nalije, tak to člověk neutáhne."
Putovní pohár si nakonec odnesli dobrovolní hasiči z Muglinova, kteří zvládli závody za krásných 28 vteřin. O něco přes dvě sekundy pomalejší byli hasiči z Kunčiček a třetí a čtvrté místo patřilo domácím.
Petr Dočkal, starosta SDH Antošovice: "My to tady máme více udělané takové klasické závody hasičské. Existuje ještě požární sport, ale ty časy tam už jsou třeba 20 vteřin jeden čas. A už jsou tam jiné hadice, tenčí a je to rychlejší všechno. A je to spíš pro sportovce než pro nějaké starší muže, když to řeknu jednodušeji."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Zejména tady v Antošovicích tvoří sbor dobrovolných hasičů významnou složku komunitního života. Pořádá řadu akcí. I blízký domov pro seniory, který jsme v nedávné době vystavěli, tak se dá propojit právě s areálem hasičské zbrojnice. A mohou se tady konat akce pro širokou veřejnost."
Antošovický sbor má aktuálně 72 členů. V nejlepších dobách dosáhl počtu 99, ale stovku nikdy nepřekonal.
Petr Dočkal, starosta SDH Antošovice: "Minulý rok jsme měli 90. let sboru, jsme oslavili, takže ta akce byla větší. A tady to je spíš taková komorní akce, že ty sbory se navštěvují navzájem v rámci těch akcí. Těch závodů, jak jste si mohli všimnout tady. Nic víc to není, potom samozřejmě nějaká ta zábava volná, máme dneska živou hudbu objednanou. A je to více o pobavení těch lidí, protože v těch vesnicích moc toho vyžití už není."
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podpora dobrovolných hasičů se samozřejmě podepisuje i do obnovy jejich vybavení a techniky. Ale také do rekonstrukce jejich budov. Zde v Antošovicích je již hasičská zbrojnice zrekonstruována a aktuálně připravujeme například rekonstrukce hasičské zbrojnice v Heřmanicích."
Novou moderní zbrojnici mají od podzimu roku 2019 také hasiči v Muglinově.
---