Viníci pádu mostu ve Studénce dostali u soudu podmínky, rozsudek je pravomocný
Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě v pondělí 26. září 2022 řešil více než 14 let starou tragédii ve Studénce. Při jednom z největších železničních neštěstí spadl 8. srpna 2008 před jedoucí rychlík opravovaný most. Následky byly tragické - 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Pět pracovníků dostalo podmíněné tresty. Rozsudek je pravomocný.
Neuvěřitelných 14 let už uplynulo od chvíle, kdy před rozjetý rychlík spadl ve Studénce most, na kterém probíhala rekonstrukce. 8 lidí zemřelo a desítky dalších byly zraněny. Teprve v pondělí 26. září padl u soudu definitivní rozsudek nad viníky této tragédie.
Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: “Obžalovaní byli odsouzení ke třem letům odnětí svobody, který se podmíněně odkládá na dobu 3 - 3 a půl roku.”
Na lavici obžalovaných bylo původně 10 lidí. Okresní soud v Novém Jičíně je všechny nejprve 2 krát zprostil viny a až napotřetí polovinu z nich uznal vinnými. Dva si odnesli nepodmíněné tresty, což odvolací krajský soud nyní korigoval a s podmínkami odešli všichni.
Martina Schwettrová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: “Je to zejména z důvodu délky trestního stíhání a taky, protože obžalovaní doposud vedli řádný život.”
Zdeněk Malý, jeden z obžalovaných: “Cítím nějaké ulehčení, ale opět nevím za co.”
Oldřich Magnusek, jeden z obžalovaných: “Ta vina spočívá v tom, že nebyla dodržena některá nařízení, která se mají dodržovat.”
Zatímco odsouzeným se ulevilo, cestující z vlaku už ani nevěřili, že viníci vůbec budou někdy potrestáni.
Richard Salamon, pasažér vlaku: “Měli být odsouzení už dávno, lépe by se mi spalo a nejen mi, ale všem pozůstalým.”
Podle psychologů je důležité, že soudní spor konečně skončil a poškození tak mohou v sobě případ uzavřít. Nyní také mohou vymáhat po vinících odškodné.
Dnešní podmínečný rozsudek by měl být definitivní. Proti němu už je možné pouze dovolání k nejvyššímu soudu.
---
Světový ředitel ADRY navštívil centrum v Havířově
Do Havířova přijelo nejvyšší vedení humanitární organizace ADRA včetně světového ředitele Michaele Krugera. Během návštěvy se hosté podívali, jak funguje dobrovolnický program v domově seniorů. ADRA letos slaví 30 let působení v České republice.
Světový ředitel, evropský ředitel i ředitel pro Českou republiku. Právě tito nejvyšší představitelé humanitární organizace ADRA navštívili dobrovolnické centrum v Havířově. Konkrétně v domově seniorů SeneCura mohli vidět, jak se klientům věnují dobrovolníci se střední školy.
Michael Kruger, ředitel humanitární organizace ADRA: “Vidím, že práci, kterou ADRA v ČR dělá, je velmi široká. To co tady děláte, se neděje ve všech zemích, kde působíme a jsem velice hrdý."
Kromě toho, že ADRA letos slaví 30 let působení v Česku, v těchto dnech se v Praze koná i setkání všech finančních ředitelů.
Radomír Špinka, ředitel humanitární organizace ADRA ČR: “Ten osobní kontakt je vždy lepší proto, jakým způsobem fungovat. Co se týče do budoucna. Je spoustu mimořádných události po světě, jsou to různé přírodní katastrofy, někde i války. Jsou to lidé, kteří utíkají z různých zemí, takže i ta naše pomoc se hodně směřuje i na tu mimořádnou humanitární pomoc."
O práci ADRY v Havířově chtěl co nejvíce vědět i světový ředitel.
Hana Čadová, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Havířov: “Moc ho zajímalo, kde se dobrovolníci berou. Tak jsme říkali, že je nějaký systém propagace, školení a supervizí. Ale říkali jsme, že to jsou lidé, kteří mají srdce, kteří chtějí pomáhat."
Co na to říkal?
Hana Čadová, ředitelka Dobrovolnického centra ADRA Havířov: “Moc se mu to líbilo. Obdivoval tu šíři, ten záběr, jako nepředstavitelný. Ale jak jsem říkala, jsme jen blízko lidem."
---
V Havířově podepsali koaliční smlouvu hned po volebním víkendu. Na spolupráci se dohodli hnutí ANO 2011, Spolu, Hnutí pro Havířov, Česká strana sociálně demokratická a Osobnosti města. Primátorem zůstává na další čtyři roky Josef Bělica.
Střední odborná škola Třineckých železáren zavádí prospěchová stipendia, každý měsíc tisíc korun. Důvodem je malý zájem o obory, jejichž absolventi na trhu práce zoufale scházejí. Zkušenosti s krajem zřizovaných škol ukazují, že stipendia naplněnost oborů dokázala navýšit.
---
Asistenční centrum je přestěhováno na ulici Dr. Malého
Ostravské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny se přestěhovalo z Černé louky na ulici Dr. Malého. Hlavním důvodem je pokles počtu Ukrajinců, takže už nejsou potřeba tak velké prostory. Prostory navíc patří přímo MS kraji, takže to znamená i úsporu peněz.
V pondělí začalo fungovat nové asistenční centrum na ulici Dr. Malého v Ostravě. To původní ve velkorysých prostorách na Černé louce skončilo. Příliv uprchlíků z Ukrajiny už není tak silný, jako ze začátku, kdy jich přicházelo až tisíc za 24 hodin. Nyní je to kolem 60 a tak přes víkend hasiči vše přestěhovali.
Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Tady je kraj ve vlastních prostorách, tzn. že dojde k úsporám. Co se týká provozu, prakticky se nic nemění."
Kromě nutných administrativních úkonů jsou připraveni i dobrovolníci z Českého červeného kříže, kteří pomohou s potravinami, oděvy a dalšími věcmi.
Marcela Červenáková, Český červený kříž Ostrava: "Nám se ta práce nemění. Máme tady pořád stejně ubytované lidi, vydáváme potravinové balíčky, staráme se o děti."
Asi polovina uprchlíků přichází za svou rodinou nebo známými, kteří už u nás žijí a často i pracují.
Valerij Tkačenko, tlumočník: "Nejčastěji přijíždějí uprchlíci z Chersonu a Záporoží. To je region, který je obsazen ruskými vojsky. Většinou žádají o vízum dočasné ochrany a nemají žádné ubytování."
Blíží se zima a tak se dá očekávat, že uprchlická vlna opět zesílí. Humanitární organizace proto žádají o pomoc. Chybí trvanlivé potraviny, pleny, dětské výživy a kapsičky, ale i teplé oblečení pro děti či fusaky do kočárku. Pomoc můžete nosit přímo do KACPU na ulici Dr. Malého.
---
Volby v Mariánských Horách vyhráli Nezávislí
V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách po sečtení všech hlasů vyhrálo Sdružení Nezávislí. Na druhé příčce skončilo hnutí ANO a na třetím koalice SPOLU. Ke komunálním volbám přišla více než třetina oprávněných voličů.
Vítězem komunálních voleb v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách se stali Nezávislí. Získali 6 mandátů, tedy stejný počet jako ve volbách před 4 lety. Už se také dohodli na nové koalici. Celkem v tomto obvodu lidé volili 15 zastupitelů.
Patrik Hujdus (Nezávislí), lídr kandidátky, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Co se týče koalice, tam prvním partnerem, se kterým jsme jednali, byla koalice SPOLU. Můžu říct, že jsme se domluvili, protože máme blízké názory a myslím si, že už máme zkušenost s jednotlivými personami, které se dostaly za koalici SPOLU do zastupitelstva, takže tam je poměrně jednoduchá debata a přibereme ještě i Občany pro Mariánské Hory a Hulváky, protože tam jsme také spolupracovali už v minulých letech, tak si myslím, že by bylo dobré na tu spolupráci navázat.”
Prvním místostarostou by se měl stát Jiří Pagáč z KDU-ČSL.
Jiří Pagáč, KDU-ČSL, kandidát SPOLU, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Samozřejmě je to úspěch pro KDU-ČSL, že v zastoupení v tom zastupitelstvu budeme mít dva mandáty, což je výsledek, který jsme v Mariánských Horách nikdy neměli.”
Vše rozhodne ustavující zastupitelstvo, které by se mělo uskutečnit v druhé polovině října.
---
Ve středu po půlnoci si ostravští strážníci připsali další úspěch. Podařilo se jim zadržet dva pachatele, kteří se nejprve v Moravské Ostravě na ulici Nádražní vloupali do jednoho z obytných domů a posléze ze sklepních prostor odcizili elektrozařízení. K jejich zadržení výrazně přispěl kamerový systém.
Vstup do IPH Cupu v Ostravě českým para hokejistům nevyšel. I přes tvrdý odpor podlehli ve svém úvodním utkání světovým vicemistrům z Kanady 0:3. Šanci neměli ani proti profesionálním hráčům z USA, kterým podlehli 0:10.
---
Nový Jičín ukázal, jak umí pomáhat
Po třech letech se do Nového Jičína na Masarykovo náměstí vrátila akce, která si dává za cíl prezentovat sociální služby. Populární formou lidem ukázala, že tu v případě mnohých problémů nejsou sami.
Den sociálních služeb, letos pod názvem “Pomáháš, pomáháme”, na jednom místě, na Masarykově náměstí, prezentoval najednou na 30 organizací, které v Novém Jičíně poskytují pomoc v různých oblastech života.
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Jenom třeba to povědomí, že občané Nového Jičína vědí, že tu jsou nějaké sociální služby, že se mají kam obrátit, tak to už je velká deviza této akce. Oni nemusí znát všechny služby, nemusí vědět konkrétně, kdo jim pomůže, ale je to opravdu o tom, aby měli obecné povědomí o tom, že když potřebují, někdo jim pomůže. ”
Gabriela Lhotská, Slezské diakonie, vedoucí oblasti Novojičínsko: “Třeba my tady na Novojičínsku máme osm sociálních služeb a člověk, kdyby se chtěl všechno dozvědět, musel by obejít všech těch osm adres. Takhle můžeme na jednom místě rozdat letáčky a ty služby nabídnout.”
Kateřina Melicharová, Centrum sociálních služeb Ostrava: “Kromě naší sociálně aktivizační služby působí v Novém Jičíně také rodinná poradna, která má projekt dejme dětem dětství, ten souvisí s domácím násilím.”
Irena Blablová, koordinátorka, Dobrovolnické centrum ADRA: “My vždy vítáme příležitost prezentovat dobrovolnictví široké veřejnosti, abychom ukázali, že dobrovolnictví je něco úplně běžného, obyčejného, a že vzájemná pomoc lidí by měla být to, co nás drží pospolu.”
Další velkou skupinu služeb zde prezentovali také Charita, rodinná centra, domovy pro seniory a zdravotně postižené a nechyběla protidrogová prevence.
---