V Havířově - Prostřední Suché začala demolice domů
Společnost Heimstaden v Havířově - Prostřední Suché zbourá 63 bytů na třech ulicích. Důvodem je dlouhodobá neobsazenost a vysoké náklady na opravy domů. O tom, jak bude následně lokalita vypadat, chce konzultovat s radnicí.
Několikatýdenní přípravy vyústily v demolici prvního ze čtyř domů v Havířově - Prostřední Suché. O záměru, že půjdou některé domy k zemi, se mluvilo už delší dobu.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Jsou to domy, které mají celkově jedenáct vchodů. Ten důvod je bohužel technická kvalita domů. Jsou to byty, kde se nevytápělo dálkovým vytápěním. My neradi bouráme, vždy se snažíme dát přednost rekonstrukci, ale v tomto případě to bylo nerentabilní a my bychom rádi ty prostředky v budoucnu investovali do revitalizací oblastí, které mají ten potenciál, mají vyšší obsazenost, jako je třeba ulici Kpt. Jasioka.”
Nájemníkům, kteří bydleli v dané lokalitě, vlastník nabídl náhradní bydlení. Zejména starousedlíci ale s demolicí nesouhlasí.
anketa: "Takové krásné byty, lidi odtud vyhnali pryč. Já nevím, z jakého důvodu se to děje. Já už tu bydlím šedesát roků."
anketa: “Já tady vyrůstám od malička. Tady bylo nádherně, všechny obchody zrušili, všechno. Je to tady čím dál horší. Nesouhlasím, to jsou krásné byty.”
O tom, jak bude využít prostor po zdemolovaných domech, chce společnost jednat s radnicí. A to také proto, že pozemky kolem domů jsou ve vlastnictví města.
---
Nový Jičín koordinoval s občany jízdní řády MHD
Cestující městskou hromadnou dopravou v Novém Jičíně čekají určité změny. Radnice připravuje aktualizaci jízdních řádů. Jedna z linek se například prodlouží až k obchodnímu centru v sousední obci.
Podle současných jízdních řádů se městské elektrobusy řídí v Novém Jičíně čtyři roky. Radnice přistoupila k jejich aktualizaci, vyjádřit se ke změním mohli i občané, teď v říjnu už na druhém veřejném projednání.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve se uskutečnilo veřejné projednání v září, kde jsme naznačili základní změny. Následně vznikl dotazník. Sešlo se nám poměrně hodně odpovědí, skoro tři sta.”
Návrhy změn v jízdních řádech jsou zveřejněny na webu města. Často vyslovenou potřebou byla zastávka u obchodního centra, které stojí na území sousední obce.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “I z dotazníku vyplynulo, že asi nejpožadovanější změnou bylo doplnění zastávky, což už tedy není Nový Jičín, je to Šenov, ale je to kousíček.”
účastníci veřejného projednání:
“Jako občana Kojetína mě zajímá samozřejmě, jestli děti budou stíhat autobus, aby se dostaly do školy a ze školy. A občané, kteří nevyužívají auto, jestli se dostanou do práce a zase zpět.”
“Bydlím na Hřbitovní, a budou tam jezdit jenom ráno a odpoledne, tak by mě zajímalo, jestli z 602 bude čekat ta 601 na lidi ze Hřbitovní, aby se dostali do nemocnice.”
Aktualizaci jízdních řádů zpracovává pro město krajský Koordinátor ODIS, který řeší i návaznost na příměstskou dopravu.
Martin Večeřa, vedoucí plánování dopravy, Koordinátor ODIS: “Dosud ty jízdní řády moc koordinovány nebyly a snažili jsme se tu koordinaci povýšit. Typickým příkladem je například relace z Loučky do centra Nového Jičína.”
Nové jízdní řády městských autobusů by měly vejít v platnost spolu s těmi celostátními 12. prosince.
---
Obec Palkovice bude mít konečně svou vlastní radnici
Demolice Domu služeb v Palkovicích odhalila překvapení. V místech, kde měl být pevný beton, našli stavebníci molitan. Socialistická stavba už je naštěstí zbourána a do roka ji nahradí nová radnice.
Obec Palkovice bude mít vůbec poprvé ve své historii svou vlastní radnici. Tu právě nyní staví v místě, kde dříve stával Dům služeb. Ten se už poroučel k zemi.
David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta: “Obecní úřad vždycky fungoval na fojtství vedle kostela a potom se zhruba před 100 až 150 lety začal stěhovat různými budovami v rámci obce. Chvíli sídlil v hospodě, chvíli v kulturním domě, potom v místě bývalé školky, v místě které sloužilo jako provozní budova jednotného zemědělského družstva a nyní se nacházíme provizorně v budově tělocvičny. Toto je v podstatě asi sedmé místo, kde se obecní úřad přestěhuje snad už definitivně.”
Dům služeb byl postaven v takzvané Akci Z. A jak se nyní při demolici ukázalo, za socialistického budovatelství předci při práci příliš pečliví nebyli. Místo betonu totiž stavbaři použili i molitan.
Místní se však už těší na novou radnici.
Anketa: “No já tomu říkám to, že je to dobré, že tady je to poblíž, všechno v jednom. Obchod tady je a že ten obecní úřad tady bude, tak by to bylo výborné.”
Stavbaři budou muset překonat některá úskalí, která jim projekt přichystal.
Roman Ciompa, stavbyvedoucí: “Uvnitř mají být příčky, které jsou poměrně velkých rozměrů. Jsou tam skleněné příčky, kdy největší má tuším nějakých 3 na 6 metrů, což je dost velká váha. Budeme to muset nějak velice dobře logistický vymyslet, abychom tam ty příčky vůbec dostali.”
Pokud půjde vše podle plánů, měla by nová radnice lidem sloužit za rok v říjnu.
---
Studenti natočili krátký dokument o Frýdku-Místku
Šestice mladých talentů z Frýdku-Místku se zapojila do celostátní filmové soutěže. Čtyři měsíce natáčeli na mobilní telefon krátký dokument na téma Moje město. Na filmovém festivalu FEBIOFEST a ním pak vybojovali před porotou krásné druhé místo.
začátek dokumentu: "Frýdek-Místek – Město s pestrou minulostí tu stojí už přes 750 let. Nachází se zde v podhůří Beskyd na soutoku řek Ostravice a Morávky. Vzniklo spojením slezského města Frýdku a moravského Místku. Některé úseky řeky Ostravice tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska."
Pětiminutový dokument o Frýdku-Místku natočili žáci 9.E ze Základní školy Osmička. Přihlásili se totiž do celorepublikové soutěže I TY JSI FILMAŘEM.
Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Celé to vzniklo tím, že nás paní učitelka oslovila, abychom se přihlásili do té soutěže a já jsem na to kývl, protože se tím amatérsky zabývám."
Honza si vzal do týmu další čtyři spolužáky a pustili se do práce.
Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se to pojmout formou, že by to měl být takový dokument o městě. Že by to mělo být takové představení pro turisty, kteří tady přijedou do našeho města."
Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Mojí úlohou byl dabing a scénář."
Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Byla to právě doba, kdy jsme byli všichni zavření doma, nemohli jsme do školy a probíhalo to celé distančně, takže jsme to měli ještě ztížené tím, že jsme se nemohli vídat. Museli jsme všechno řešit přes meetingy, ještě s paní učitelkou."
Na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST v Praze, pak zaznamenal snímek natočený pouze na mobilní telefon velký úspěch.
Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Na soutěži to proběhlo velice dobře, jsem moc spokojený, bylo to druhé místo, takže bych chtěl poděkovat všem, kteří tomu nějak přispěli, hlavně mému dědovi, který mi pomáhal cestovat, se dopravovat na ta místa. A potom ještě všem členům týmu."
I samotní autoři, v té době ještě žáci, se při natáčení dozvěděli o Frýdku-Místku hodně zajímavostí.
Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Spoustu věcí, jednak o našich památkách i o nových místech, která jsem si dřív tak neuvědomoval tolik, že tady jsou."
Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Hodně místa, krásná. Třeba v Hájku tady, tam je to moc krásné, tam jsem byla teda jednou v životě, ještě, až po tom filmu. Taky o soustě nových památek jsem se dozvěděla. Historii rozhodně zajímavou. Myslím, že Frýdek-Místek je krásné město."
Tvůrce osobně ocenil i primátor Frýdku-Místku.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jako primátor jsem velmi rád, že mezi mladými občany jsou takoví šikovní lidé, jako je Jan Bujnošek a jeho přátelé, kteří vytvořili jako studenti film, který se v mnohém vyrovná produktům profesionálních agentur, které propagují město. A cítím, že takové tvůrčí činy je třeba ocenit. Proto jsme se na vedení dohodli, že to poděkování nebude jenom formální, ale dostanou i finanční dar, za který si třeba mohou pořídit třeba novou techniku, kterou budou pokračovat v tom, co je baví a natočí třeba ještě zajímavější film o městě."
Honza Bujnošek potvrdil, že by se chtěl filmové tvorbě dál věnovat a o Frýdku-Místku ještě něco natočit.
---
Děti ze ZŠ Jesenická četly klientům Domova Pohoda
Příjemné překvapení připravili pro obyvatele bruntálského Centra sociálních služeb Pohoda žáci Základní školy Jesenická a členové tamního čtenářského klubu. Navštívili babičky a dědečky v domově aby jim předčítali z vlastních vybraných knížek.
Knížky i vhodné kapitoly si děti vybraly samy podle toho, co by seniory mohlo zaujmout a pobavit.
Miroslava Henčová, učitelka a vedoucí čtenářského klubu: "Jsou to knížky pro děti a dospívající mládež, jsou to knížky nové a nebo také ty, které oni četli svým dětem nebo sami si je předčítali večer. Budou číst děti ze čtenářského klubu z Jesenické v Bruntále."
Tereza Kubínková, členka čtenářského klubu: „Já mám knížku od Josefa Lady Mikeše a budu číst kapitolu Babička stůně.“
Filip Kodeda, člen čtenářského klubu: „Já budu číst knihu, která se jmenuje Písečný vlk. A budu číst kapitolu, která se jmenuje Prapodivné zvíře.“
Eliška Dolanská, členka čtenářského klubu: „Já budu číst knížku Babičku drsňačku od Davida Wililamse.“
Sára Fojtášková, členka čtenářského klubu: „Já jsem přišla s knížkou Boženy Němcové Princezna se zlatou hvězdou na čele.“
Čtení seniorům není pro děti z klubu nic nového. Již během koronavirové pandemie četly opakovaně a také on line jiným domovům. V tom bruntálském byly však poprvé.
Anna Kodeda, vedoucí projektu: "Tenhleten projekt vznikl před rokem, kdy vlastně byla první vlna koronaviru, kdy jsme se rozhodli číst babičkám a dědečkům do Domova seniorů ve Vrbně pod Pradědem a následně jsme se spojili s MAS Hrubý Jeseník, která nás vlastně v tomto podporuje."
V podobných aktivitách pro seniory mají děti zájem pokračovat i nadále, vždy každý měsíc.
---