Úspory seniorů rozfoukal vítr po Vítkovicích
Blíží se Vánoce a to je doba, kdybychom na sebe měli být hodní. I proto má následující výzva větší šanci na úspěch. Seniorka z Ostravy totiž omylem při vytřepávání povlečení z okna vyklepala i své úspory. Bankovky se rozlétly do všech stran a žena proto nyní žádá ostravany, aby jí peníze vrátili.
11. listopad tedy den sv. Martina letošního roku si jistě velmi dobře zapamatuje seniorka z Ostravy - Vítkovic. Při úklidu totiž přišla o 100 tisíc korun. Když vytřepávala povlečení z okna, nevšimla si, že na něm zapomněla pouzdro s úsporami. Peníze tak letěly z panelákového okna i s prachem.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Starší žena měla v ložnici na posteli položené plastové pouzdro, ve kterém měla uloženy úspory. Omylem ho sebrala i s povlečením, které chtěla vyklepat z okna. Pouzdro vypadlo z okna ven."
V posledních dnech fouká silná vítr, takže se bankovky rozletěly po okolí. Některé posbírali náhodní kolemjdoucí, jiné skončily v okolním porostu a možná tam stále jsou.
Zatímco seniorka si nejprve ničeho nevšimla, dole pod panelákem si peněz lidé všimli a několik se jich už přihlásilo policii. Vůbec přitom netušili, kde se na ulici létající bankovky vzaly. Policisté nyní vyhodnocují kamerové záznamy a peníze hledají.
Eva Michalíková, mluvčí PČR MS kraje: "Žádáme veřejnost, která by mohla přispět informacemi k možnému nálezci a nebo přímo nálezce, aby se přihlásili na linku 158."
Pokud jste tedy v okolí Jugoslávské ulice našli nějaké peníze, odneste je na policii. Za zatajení nálezu hrozí až rok vězení a nyní v době nouzového stavu může být trest ještě vyšší.
---
ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem se musela rozšířit
Budova školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché se musela nafouknout. Dětí stále přibývá. Z toho má radost i radnice, která investovala do stavebních úprav. Pokud bude trend pokračovat, dojde možná i na přestavbu půdy.
O Základní a Mateřskou školu s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché je stále větší zájem. Škola proto musela navýšit kapacitu. Což si vyžádalo i stavební úpravy.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Tento trend je skutečností. Tato škola po letech stagnace, útlumu, chytla úplně opačný trend. Počet dětí se zvyšuje a s tím už nikdo nepočítal a my jsme na to museli reagovat. Největší investicí bylo vytvoření nové třídy, což je v těch stísněných prostorách staré budovy malý zázrak. Nicméně paní ředitelce se to povedlo.”
Ve škole také muselo být rozšířeno sociální zázemí pro žáky a došlo k opravám stávajících. Radnice nechala popravit i unikátní zídku kolem školy. Celkově si rekonstrukce vyžádala investici za 2,5 milionu korun. Škola očekává, že počet dětí bude i nadále stoupat.
Monika Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem Horní Suchá: "Já jsem tady nastoupila na tuto školu a my jsme měli málo přes 90 žáků. Teď máme žáků 103. Zatím jsem spokojená, protože jsme rozšířili kapacitu školy, navýšili na 110 žáků. Máme druhé oddělení v mateřské škole. Pro mě to znamená, že když mám plnou školku, budeme mít příští rok zase plnou školu.”
Ředitelka už nyní přemýšlí, jak by se dala ještě kapacita navýšit. Jednou z variant je rekonstrukce půdy.
---
Strážníci kontrolují osiřelé zahrádkářské osady
S příchodem zimy končí sezóna zahrádkářům. Mnoho z nich proto uzavře své chatky v zahrádkářských koloniích a do jara se neukáží. Prázdné objekty, ale samozřejmě lákají zloděje a tak v těchto dnech ostravští strážníci začali s častější kontrolou zahrádkářských osad.
Už v těchto dnech můžete v zahrádkářských koloniích nebo chatových oblastech na území Ostravy vidět strážníky na koních a nebo členy kynologického oddílu městské policie se svými psy. Nemusíte se ale děsit. Neznamená to, že máte vyloupenou chatu. Jde o preventivní opatření proti zlodějům.
Tomáš Novák, člen Hipologického oddílu MP Ostrava: "Využíváme toho, že nejpěknější pohled na svět je z koňského hřbetu a tím, že je člověk výše, má možnost vidět lépe i přes ploty v zahrádkářských koloniích a má lepší přehled."
Tato zahrádkářské kolonie je ve Výškovicích nedaleko řeky Odry. Jen na území městské části Ostrava - Jih je podobných lokalit sedm. Cílem preventivní akce je zkontrolovat, zda objekty nenesou známky vloupání. Strážníci se ale zaměřují i na případný pohyb závadových osob v těchto lokalitách.
Erika Szabová, členka Kynologického oddílu MP Ostrava: "Pes je nám velkým pomocníkem, jelikož dokáže pachatele zaregistrovat mnohem dříve než my. V případě, že je někdo v objektu ukrytý, můžeme psa vypustit a on ho štěkáním označí."
Pokud se na jaře chcete vrátit do své chaty a mít ji v takovém stavu jako na podzim, měli byste dodržet několik zásad.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Je důležité chatu řádně uzamknout a pokud má okenice, uzavřít je. Na zahradě nenechávat nic cenného."
Strážníci budou podobné preventivní akce provádět po celou zimu. Ani majitelé chatek by ale neměli na chaty zapomínat a občas je zkontrolovat.
---
Pouliční nápisy v Novém Jičíně vybízí k lepší náladě
V ulicích Nového Jičína se objevilo několik nápisů, které vybízí k zamyšlení nebo třeba jen zlepší náladu. Na chodníky je malují studenti v rámci projektu Mládež kraji. Jeho cílem je vzbudit u mladých lidí zájem o dění ve městě.
Skupina několika dívek vybavená odolnými barvami vyrazila na konci listopadu do ulic Nového Jičína a na čtyřech místech za sebou nechala nápisy a symboly. Nejednalo se ovšem o vandalismus, ale o schválený projekt Malování městem.
Nikola Tkadlečková, projekt Malování městem: “Nacházíme se na ulici Sokolovská, kde právě malujeme nápis: Tady by bylo skvělé místo pro strom.”
Další lokality, kde se pouliční nápisy v Novém Jičíně objevily, jsou u Střediskem volného času Fokus, na Palackého nebo ve Smetanových sadech.
Kristýna Vodáková, projekt Malování městem: “Shromáždili jsme se asi skupina 15 mladých lidí a řekli jsme si, že se v poslední době na sebe moc mračíme, lidé jsou smutní až někdy nepříjemní, a že chceme trošku pozitivity vnést do města. A tak vznikl tento projekt.”
Místa, na kterých nápisy vznikají, konzultoval tým tvůrců s městským úřadem. Další budou přibývat v příštím roce, celkem jich bude okolo patnácti
Malování městem je podpořeno z loňského programu Mládež kraji, který realizuje Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje spolu s dalšími partnery.
Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Mládež ve věku 13 až 26 let se mohla přihlásit se svými nápady, jak oživit město, jak tady přinést něco nového. Nakonec bylo podpořeno šest projektů.”
Mladí lidé tu získali na své nápady celkem 125 tisíc korun. Padesáti procenty se podílí město.
---
Opravený Památník P. Bezruče čeká na návštěvníky
Památník Petra Bezruče, který je součástí Slezského zemského muzea, prošel rekonstrukcí. Expozice připomínající slezského barda dostala novou tvář. Architektonické prvky z 60. let přitom ale zůstaly zachovány. Rekonstruované prostory si ale nyní kvůli vládním nařízením návštěvníci prohlédnout nemohou.
Památník Petra Bezruče byl založený ještě za života básníka v roce 1956 v jeho rodném domě na Ostrožné ulici v Opavě. Schraňuje veškeré dokumenty, které se s básníkem pojí. Rekonstrukce měla vnést svěží vánek do víc jak padesát let starého interiéru. Přesto mnohé věci zůstaly tak, jak byly. Třeba stěna s tiskovými deskami z roku 1967, které zachycují vstup básníka do světa literatury. Jsou zde rukopisy básní i dopisů. Posílal je vydavateli Janu Herbenovi a ten je otisknul v časopise ČAS.
V šuplících jsou důmyslně ukryty různé zajímavosti, které se se životem Petra Bezruče pojí. Je tady také knihovnička s jednotlivými vydáními slavných Slezských písní, jsou jich na čtyři desítky. Sbírka byla sice jediným dílem, které Bezruč napsal, nicméně svou výjimečností, jej učinila nesmrtelným.
Vystaveny jsou také osobní věci, které Bezruč používal: nezbytné kuřácké potřeby, cvikr, hodinky, pero a ořezávátko. Památník Petra Bezruče není jen expozičním areálem, ale také literárněvědným pracovištěm. Jsou zde uloženy pozůstalosti také dalších 85 literátů ze severní Moravy a Slezska. Prozatím je ale památník kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřený.
---