Ovzduší v Ostravě bylo loni nejlepší v historii měření
Teď potěšíme jistě všechny obyvatele Ostravy a okolí. V loňském roce bylo totiž na Ostravsku nejlepší ovzduší v historii měření. Na rozdíl od předchozích let navíc nebyla v oblasti Ostravy, Karviné, ani Frýdku - Místku vyhlášena žádná smogová situace.
Ovzduší v Ostravě se opět zlepšilo. Z měření vyplývá, že v roce 2020 byly historicky nejnižší průměrné koncentrace polétavého prachu. Ke zlepšení navíc došlo na všech měřících stanicích a na žádné nebyl překročen roční emisní limit.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ovzduší v Ostravě se dlouhodobě významně zlepšuje. Výsledky, které hodnotí jeho kvalitu za rok 2020, jsou nejlepší v historii měření. Minulý rok navíc nebyla vyhlášena ani jednou smogová situace. Vděčíme za to nejen příznivému počasí a v loňském roce paradoxně dopadům pandemie covid-19, která znamenala mírný pokles hospodářských aktivit i menší objem dopravy. Projevil se ale samozřejmě také celkový pokles emisí, ke kterému kontinuálně dochází díky prováděným opatřením na všech hlavních typech zdrojů znečišťování.“
V Ostravě došlo loni k překročení denních koncentrací pro polétavý prach pouze na jediné stanici v Radvanicích v ulici Nad obcí, kde jde o průmyslové znečištění. Zákon toleruje překročení koncentrací prachu 35 dnů v roce. Loni zde byl limit překročen 41 dnů. Je to ale stále o asi třetinu méně, než o rok dříve.
Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ: "„Příčiny zlepšení kvality ovzduší jsou komplexní. K pozitivnímu výsledku přispěly na jedné straně mimořádně dobré rozptylové podmínky, hlavně v prvních dvou měsících roku, loňský rok byl také celkově vlhčí. V případě poklesu koncentrací oxidů dusíku hrálo roli i omezování dopravního provozu v souvislosti s epidemiologickými opatřeními."
Ostrava se na zlepšování ovzduší dlouhodobě zaměřuje. Proto také financuje provoz pěti měřicích stanic a měřícího vozu. Byl zaveden systém sdílených kol, který využívá téměř 56 tisíc lidí. Na výměny starých kotlů město vyčlenilo téměř 13 milionů korun. Na čištění komunikací města, ale i státních a krajských cest Ostrava vynakládá každý rok cca 30 miliónů korun.
---
Po konci těžby v OKD se bude uhlí dovážet ze zahraničí
Těžba černého uhlí na Karvinsku se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Uhlí přesto budou některé podniky potřebovat ještě několik let, a ty si ho budou muset dovážet ze zahraničí. Zjišťovali jsme, jak se s koncem dodávek uhlí od OKD vypořádají například v ostravské huti nebo Elektrárně Dětmarovice.
Po dřívějším ukončení těžby uhlí v ostravských šachtách se postupně zastavilo dobývání na Frýdecko-Místecku a nyní se zavírají doly na Karvinsku. Jako poslední by měly být v horizontu nejdéle 5 let uzavřeny dva Doly ČSM ve Stonavě. Odběratelé už teď řeší, jak domácí uhlí nahradit zahraničním.
Barbora Černá Dvořáková, mluvčí Liberty Ostrava: “OKD je historicky klíčovým zdrojem koksovatelného uhlí pro ostravskou huť. Liberty Ostrava odebírá od OKD více než polovinu spotřeby. To, že se doly uzavřou už v letech 2021, potažmo 2022, pro nás bylo překvapením a zcela to mění situaci. Když OKD přestane uhlí dodávat, tak budeme muset spoléhat zejména na uhlí z Polska, ale také ze zámoří.”
Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “Před léty byla společnost OKD naším hlavním a takřka jediným dodavatelem. Uměla nám dodat přesně takovou kvalitu uhlím, jakou jsme potřebovali. Ale dnes je situace úplně jiná. Na trhu s uhlím je veliká konkurence a OKD jsou jen jedním z mnoha dodavatelů.”
Podle rozhodnutí státní Uhelné komise bude energetické využívání uhlí v Česku definitivně ukončeno v roce 2038. V Moravskoslezském kraji se uhlí přestane spalovat zřejmě už v roce 2030.
---
Opava bojuje s jmelím: kácí se i ořezává
Opava se pustila do boje s jmelím. Víc jak stovka stromů zasažená tímto zeleným parazitem půjde k zemi, další čtyři stovky se arboristé pokusí zachránit ořezáním napadených větví.
Opavské Městské sady – centrum odpočinku, sportu i zelená oáza města. Teď tady ale výsadba dřevin, které pamatují minulé století, pořádně prořídne. Kvůli masivnímu rozšíření jmelí se musí pokácet 83 stromů. Další dvě stovky přijdou o větve. Jedná se především o lípy.
Kristýna Štanglerová, vedoucí realizace, Arbotyl: „Ty dřeviny nejsou úplně zdravé, jak vidíte sami. Kromě masivního výskytu jmelí mají mnohé z nich dutiny. Jsou prohnilé a nebezpečné.
Stromy, které potřebují pomoci, vytipovali pracovníci odboru životního prostředí opavského magistrátu. V různých částech města jich napočítali přes 500, z toho jedna pětina se bude muset pokácet. Jmelí parazituje na svém hostileli a bere mu živity. V důsledku toho stromy usychají.
Zuzana Dočkalová, odb. životního prostředí, Magistrát Opava: „Kácí se vysoce zajmelené stromy, které mají víc jak 50% jmelí v koruně stromu. A pak dřeviny, které mají staticky významné defekty.
Stromy, které je možné zachránit, arboristé ořežou. Odstraní části větví s trsy zelených rostlin, aby se jmelí už dále nemnožilo.
Miroslav Sameš, arborista, Arbotyl: „Máme dva způsoby: děláme to z plošiny, nebo nahazujeme speciální váčky a vyšplháme do koruny stromu.“
Kácení a ořezávání stromů napadených jmelím bude trvat rok. Pokud jmelí z dřevin zmizí, nebude lákat ptáky, kteří jej šíří. A jeho výskyt se ve městě omezí. Na místě, kde musely být stromy odstraněny, budou vysazeny nové.
---
V Karviné schválili finanční pomoc podnikatelům
Zastupitelé Karviné se rozhodli pomoct s ekonomickými dopady vzniklými s epidemií koronaviru drobným podnikatelům působícím na území města. Z rozpočtu prozatím vyčlenili dva miliony korun, žádat o podporu bude možné v únoru.
Celkem 19 bodů programu projednávali zastupitelé Karviné na svém v pořadí 17. zasedání, prvním v letošním roce. Rozhodli například, že město v této nelehké době finančně pomůže drobným podnikatelům, kteří působí na území Karviné.
Pomoc karvinským podnikatelům
Jan Wolf, primátor Karviné: “Vyčlenili jsme dvou milionovou částku z rozpočtu města a budeme se snažit malé a drobné podnikatele podle pŕavidel, které jsme určili, podpořit. Vím, že to není nic, co by je možná zachránilo, ale minimálně to může pomoci k překlenutí některých těžkých situací, které dnes mají."
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Bude se to týkat všech podnikatelů, kteří podnikají na území Karviné nebo mají sídlo v Karviné s tím, že obrat za poslední účetní období byl maximálně 6 milionů korun. Bude to částka maximálně 20 tisíc korun s tím, že si budou si moci podat přihlášku od 15. do 22. února. Bude na webu ."
Je možné, že vyčleněná částka se bude navyšovat.
Jan Wolf, primátor Karviné: "Musíme si to zmapovat. Je otázka, kolik těch podnikatelů si na to sáhne a pokud by ta částka byla nedostačující, tak se o tom budeme na dalším zastupitelstvu bavit a budeme se snažit hledat v rozpočtu další finance.”
V dalších bodech byly projednávány majetkové záležitosti. Například nabytí infastruktury v některých částech města.
---
U bělského lesa vznikly veřejné toalety a bistro
Objekt na konci ulice Svornosti na okraji bělského lesa v Zábřehu prošel celkovou rekonstrukcí. Nově tam vznikly mimo jiné i veřejné toalety, jejichž počet tak v Ostravě-Jihu stoupl na čtyři.
Radnice Ostravy-Jihu nechala kompletně zrekonstruovat objekt u točny tramvajové linky č. 11 v Zábřehu. Oceni to zejména návštěvníci přilehlého bělského lesa, kterým kromě veřejných toalet, které tady dlouho chyběly, nabídne i občerstvení.
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: "Je zde nová střecha, zateplila se fasáda, jsou zde udělané i terénní úpravy. Vnitřní dispozice se změnily tak, aby zde vznikly toalety, zázemí pro zaměstnance dopravního podniku a také nové bistro. O čistotu a pořádek se starají naše technické služby a //////0:46 toalety jsou zrekonstruovány tak, aby byly v provedení antivandal."
To znamená, že veškerý interiér je z nerezu a jiných odolných materiálů. V objektu byla vyměněna i okna, nové jsou i vnitřní rozvody a o vytápění se starají elektro topné podlahové rohože.
Veřejné toalety jsou rozděleny na pánské, dámské a pro handicapované a přístupné jsou poté, co do mincovníku na dveřích vhodíte pětikorunu.
Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih:"Toalety jsou v provozu dennodenně od 7 do 18 hodin. Samozřejmě v letních měsících bude otevírací doba prodloužena."
Co se týká bistra, jeho znovuotevření v novém lidé uvítali.
Anketa: návštěvníci bělského lesa:"Určitě jsem rád, protože tady něco takového chybělo."
"Určitě je to super."
Celý zrekonstruovaný objekt nepřetržitě monitorují kamery, které jsou napojeny na městskou policii.
---