V Havířově hrozila další rvačka mezi mládeži
Početná mládež vyrazila v pondělí odpoledne do ulic. Dav, který se pohyboval po celém městě, hlídala policie. Teenageři měli v plánu si vyříkat nějaké spory s omladinou z Ostravy. Podobný scénář se odehrál o den dříve v Karviné. V Havířově ke střetu nakonec nedošlo.
Nedělní agresivní bitka v Karviné měla v pondělí odpoledne pokračovat v Havířově. Více než sto mladistvých se zmobilizovalo přes sociální sítě a vyrazilo do ulic. Mládež tím zaměstnala desítky policistů a strážníků.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Jsou tam naši, je tam nějaké srocení davu. Nevíme, celé to řídí PČR. Pomáháme to zabezpečovat, je to asi stovka lidí."
Většina mládeže se prý jen přidala k davu. Někteří přiznali, že se chtěli zastat kamarádů z Karviné a měli se pobít s mládeží z Ostravy.
anketa: "Moc toho nevím, já jsem jen viděla nějaké video, že se porvali a teď se mají sejít někde tady. Víc nevím, jdu za davem, jako všichni ostatní. Jenom vím, že se má bít Ostrava a Karviná, něco s mobilem.”
anketa: "Dneska si pro nás chtěla přijet Ostrava. Nakonec nepřijeli, asi se báli.”
Co by si dělal, kdyby ta Ostrava přijela? Kolik vás tady je?
anketa: “Nevím, co bych dělal, protože jsem v podmínce, díval bych se."
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Vzhledem k incidentu z předchozího dne jsme situaci nepodcenili a nasadili adekvátní počet policistů. V ulicích města jsme zkontrolovali několik desítek mladistvých."
Podle policie k žádnému narušení veřejného pořádku, či fyzickému násilí nedošlo.
---
Počet pozitivních ve školách přibývá. Budou PCR testy?
Počet pozitivních výsledků antigenních testů na školách v kraji přibývá. Zatímco při nástupu do školy před dvěma týdny byly odhaleny jednotky případů, včera počet překročil stovku. Testování dvakrát týdně antigenními testy se zřejmě od června změní na testování PCR jednou týdně.
Školní jídelna se mění na testovací místo. Čtyřicítka dětí z této vávrovické malotřídky přichází kvůli odběru vzorků 2x týdně do školy dřív. Každý už přesně ví, co má dělat. Testují se tady už po páté. Kdo přece jen váhá, najde nápovědu v kresleném návodu.
Pavel Gregor, ředitel ZŠ Vávrovice: „V současné době už testování nezdržuje výuku. Výuka začíná tak, jak má. Je to výhoda malé školy. Množství dětí, které máme, to zvládne za 30 min.“
Antigennímu testování se v Moravskoslezském kraji od poloviny dubna každý týden podrobuje na 40 000 dětí ze základních a mateřských škol. Počet pozitivních výsledků vzrůstá. Při prvním testování jich bylo 16, včera 114. Desítky tříd jsou v karanténě.
Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje: „Bylo uzavřeno celkem 36 tříd."
Někteří rodiče ale s testováním svých dětí nesouhlasí. A tak je nechali raději doma. Podle nich je takováto podmínka pro vstup do školy nezákonná.
Michal Holý, iniciativa Nesahejte nám na děti, Opava: „Je to ústavní právo dětí na vzdělání bez podmínek, které nelze podmiňovat žádnými testy ani rouškami.“
Většina rodičů ale své potomky do školy posílá. Přesto by si představovali zjišťování zdravotního stavu dětí jinak.
Pavel Bárta, otec žákyně 2. třídy: „Já bych byl pro testy PCR jednou týdně. Mně to přijde lepší.“
K rodičům se připojili také zastupitelé Opavy, kteří adresovali ministerstvu zdravotnictví výzvu, aby se způsob provádění školních testů změnil z antigenních na PCR. Město, jako zřizovatel základních a mateřských škol, by za ně bylo ochotno i připlatit.
Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Ta přidaná hodnota je to, že by děti mohly být všechny ve škole a bez roušek.“
Pokud by mělo dojít ke změně způsobu testování, bude to zřejmě až od června.
---
Dobrovolníci uklízejí černou skládku v Karviné-Dolech
Několik obyvatel Karviné, kterým není lhostejný stav životního prostředí, se rozhodlo pomoci přírodě. Založili neziskovou organizaci Adesse Ecology a pustili se do práce. Teď na etapy uklízí obrovskou černou skládku v Karviné-Dolech.
Lokalita v Karviné-Dolech se stala jakýmsi magnetem a vyhledávaným místem pro ty, kteří nepotřebné věci a odpad jako lednice nebo pneumatiky právě sem nelegálně naváží. Černá skládka se rozrostla do gigantických rozměrů. Její likvidaci si vzala na starosti parta lidí z Karviné.
Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: " Provádíme činnosti spojené s úklidy, teď jsme se zaměřili na černé skládky."
Nejrozsáhlejší černou skládku v Karviné-Dolech budou dobrovolníci likvidovat na etapy.
Jakub Martyčák, zakladatel Adesse Ecology: "Za pomocí společnosti Asental jsme odvezli pneumatiky, kterých bylo 6-7 tun a společnost Elektrowin nám odvezla elektroodpad, skelety z ledniček spíš."
Ondřej Neugebauer, vedoucí provozu společnosti Global recycling: "Tato chladící technika, byť nekompletní, bude zavezena do Havlíčkova Brodu, kde sídlí zpracovatel Elektrowinu, společnost Rumpold, kde bude toto zařízení ekologicky zrecyklováno a zpracováno."
Ve druhé fázi bude tato plocha čištěna od směsného a objemného odpadu. Organizace Adesse Ecology už teď řeší, jak tuto lokalitu ochránit před dalším návozem odpadu poté, co se podaří tuto lokalitu vyčistit.
---
Dobrovolníci z ADRY opět navštěvují seniory
Většina osamocených seniorů už má očkování proti covidu za sebou. Díky tomu je opět mohou navštěvovat dobrovolníci spolupracující s organizací ADRA. Řada dobrovolníků je navíc už také ve vyšším věku. A i oni už prošli očkováním nebo jsou případně pravidelně testováni.
Čtyřiasedmdesátiletý Jaroslav Urbiš žije už přes 30 let sám. Proto je nesmírně rád, že ho může navštěvovat coby dobrovolník jeho dnes už kamarád Vladimír Walach.
Jaroslav Urbiš: "Základ je, že mě zásobuje jídlem. Kdyby by mi nedonesl jídlo nakoupené, co mu dám napsané na papírku, tak bych už dávno byl deset let mrtvý."
Vladimír Walach, dobrovolník: "Bydlím v Dobraticích a dojíždím tu za Jardou každý týden. Prožíváme tak hodinu a půl spolu. Nejprve si vyprávíme, co prožil, přes týden. Mezitím si také voláme ještě."
Jaroslav Urbiš: "Povykládáme, pohrajeme dámu, tu už hrajeme 5 let. Je to takové nerozhodné, záleží na psychice. Jednou vyhraje ten, podruhé ten."
Podobnou nerozlučnou dvojici vytvořila dobrovolnice Marie s paní Rozálií.
Rozálie Lukáčová: "Já jsem ráda, že přijde někdo, jinak jsem sama, takže jsem ráda, když někdo přijde."
Marie Godišová, dobrovolnice: "Mě to nevadí, já jsem taky sama, takže jsem ráda, když za ní zajdu. Občas jak říkala, chodíme tady do parku, do Sokolovny."
Rozálie Lukáčová: "Radost, když přijde, já ji mám ráda. My jsme na sebe už dlouhé roky zvyklé."
Setkávání osamocených seniorů s dobrovolníky bylo v posledních měsících velmi omezené. Aktuálně se dobrovolnická organizace ADRA snaží všechny podobné programy restartovat.
Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek: "Dobrovolníci někteří procházejí očkováním, protože jsou sami v seniorském věku, pravidelně se testují, pokud o to mají zájem, aby mohli navštívit ty své seniory, ke kterým docházejí."
Jen ve Frýdku-Místku je zhruba 150 dobrovolníků, kteří takto pomáhají. Jak ale říkají v ADŘE, dobrovolníků není nikdy dost.
Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků ADRA Frýdek-Místek: "Dveře máme stále otevřené, takže kdo by si chtěl dobrovolnictví zkusit, tak může přijít, stačí zavolat, podívat se na webové stránky, kontaktovat nás."
V minulém roce rozjel Moravskoslezský kraj spolu s organizací ADRA kampaň #BO SME PARTYJA, díky které se následně 226 lidí jednorázově zapojilo do akutního dobrovolnictví. Každý pátý člověk se později rozhodl v pomoci druhým dál pokračovat.
---
Část novojičínského Fokusu pokryje zelená střecha
Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně realizuje projekt svého rozšíření. Nad vstupní částí začalo budování nadstavby s multifunkčními sály. Součástí bude i terasa se zelenou střechou, první na městské budově.
V budově novojičínského Střediska volného času Fokus je už několik měsíců naprostý klid, kroužky nefungují. Zato venku je kolem tohoto objektu poměrně rušno. Zahájena byla realizace nadstavby nad vstupní části.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Práce byly zahájeny tím, že je demontovaná stávající střecha plus atika a v současné době je ve výrobě dílec ocelové konstrukce, který dorovná podlahy.”
Nadstavba bude odlehčenou dřevostavbou. Patro pod ní bude zatepleno. Propojena se stávající budovou bude zvětšením okenního otvoru ve druhém podlaží.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Fokus tím získává nový prostor o velikosti 220 metrů čtverečních. Bude to o tom, že tam budou dvě nové multifunkční klubovny, díky kterým budeme moci otevřít i nové zájmové útvary v oblasti polytechniky.”
Součástí bude terasa pro venkovní aktivity. Plnit bude ale i další funkci.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Bude částečně pokryta vegetací, bude to první zelená střecha na městské budově v Novém Jičíně. Jednak může fungovat jako zázemí pro kroužky, ale zároveň také funguje jako retenční nádrž pro zadržování vody.”
Stavba by měla být dokončena nejpozději v prosinci 2021. Stát bude 18 milionů korun, z toho asi 13 milionů pokryje dotace.
---