Ideální počet dárců krve? FNO potřebuje sto denně
Ostravská fakultní nemocnice v postcovidové době jako jediná v Česku zatím nemusela zrušit žádnou plánovanou operaci. Je to díky dárcovství, které má v MS kraji tradici už od dob hutnictví železa a dobývání uhlí, kde bylo vysoké riziko úrazovosti. Zásoby krve ale v letních měsících, které jsou kritické, rychle mizí.
Nejméně sto lidí denně. Takový počet dárců krve by v současné době potřebovala ostravská fakultní nemocnice, aby měla dostatečné zásoby a zvládla jak plánované operace, tak ty akutní jako jsou například operace zraněných po nehodách a úrazech.
Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FN Ostrava: “Covid zastavil operace celý rok pomalu. Teď se vlastně začalo operovat někdy duben, květen a od té doby musíme neustále řešit zásobu krví. Protože jeden jediný úraz nám může opravdu změnit množství krve v lednici.”
Ostravská fakultní nemocnice navíc poskytuje krev i ostatním nemocnicím. Je totiž jedno z krizových center transfuzní služby.
Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele FN Ostrava: “V okamžiku, kdy potřebují regionální nemocnice, nebo nemocnice v ČR, tak jsme schopni a ochotni tu krev poskytnout. Nicméně v současné době ta situace je limitní s těmi zásobami krve, takže musíme opravdu vážit každý transfuzní přípravek, který expedujeme.”
Anketa: prvodárci: “Jdu dneska úplně poprvé na darování krve. Jsem hodně natěšený. Přivedla mě vlastně mamka. Už je to taková tradice, ona to zavedla, takže se těším a doufám, že to všechno dobře dopadne.”
“Poprvé, trochu jsem nervózní, ale doufám, že to bude dobré. (((Dopředu jsem se nebála, to až teď tady.”
Aktuálně chodí darovat krev 300 až 500 lidí týdně. Nejčastěji ve čtvrtky a pátky. Veškeré podrobnosti k dárcovství najdete na webu Krevního centra ostravské fakultní nemocnice.
---
Tramvajová trať na Hlučínské bude tišší a bezpečnější
Ostravský dopravní podnik pokračuje v modernizaci tramvajových tratí po celém městě. V příštím týdnu začne kompletní výměna tramvajové trati na Hlučínské ulici. Moderní technologie umožní tramvajím výrazně tišší jízdu.
Před nedávnem jsme vás informovali o dokončení modernizace tratě v Jižní části Ostravy a od 1. září začne další výměna kolejí na opačném konci města v Přívoze. Půjde o kompletní výměnu tratě na Hlučínské ulici v úseku od Sadu Boženy Němcové po křižovatku s ulicí Palackého.
Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: "Moderní městská hromadná doprava nejsou jen nové moderní vozy, ale jsou to i moderní tratě a rád bych zdůraznil, že nejde o opravu, ale o modernizaci."
Tramvajová trať bude po modernizaci znatelně tišší a také trvanlivější, takže se nebude muset tak často opravovat.
Martin Chovanec, technický ředitel DPO: "Ta nová modernizovaná konstrukce je vlastně kontinuální betonová deska, na které je ta kolejnice upevněna a zalita do betonu."
Součástí modernizace bude i sdružená zastávka, takže lidé už při přestupu z tramvaje na autobus nebudou muset nikam přecházet.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostrava: "Celý projekt vyjde na zhruba 110 milionů korun a z toho ta stavba, která jde za statutárním městem Ostrava je nějakých 45 milionů korun a z té částky je asi 18 milionů hrazeno z dotací."
Modernizace celého úseku potrvá do prosince. V tomto období bude tramvajová doprava přerušena a změny se dotknou i autobusů. Osobní doprava bude po celou dobu stavby odkloněna.
---
Křižovatka na Slezské prochází modernizací
Křižovatka u obchodního centra na Slezské ve Frýdku-Místku prochází modernizací. Více než 20 let staré signalizační zařízení už potřebovalo vyměnit. Křižovatka projde navíc úpravou jízdních pruhů. Poté by měla být bezpečnější a také inteligentní. Práce potrvají do konce října a vyjdou na 5 milionů korun.
Křižovatka ulic Hlavní a Dobrovského ve Frýdku-Místku. Podle místních se tady stávají velmi často dopravní nehody.
Anketa: "Ty semafory byly tak špatně seštelované, že tady byly věčně bouračky, tak doufám, že teď to bude lepší a těch bouraček bude míň."
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "I Policie České republiky dlouhodobě upozorňovala na to, že je křižovatka nehodová. Dopravní značení a světelná signalizace byla více než 20 let stará, tím pádem zastaralá a my jsme se rozhodli křižovatku zmodernizovat."
Anketa: "I přejít přes přechod měli chodci velký problém, protože některé ty auta nám nechtěly dávat ani přednost, protože vstoupíte na přechod a hned je červená. Někteří lidé chodí pomaleji, takže to nemohli vůbec stíhat."
Práce na úpravě křižovatky začaly už koncem července. Výrazně viditelné už jsou nyní a v těchto dnech postoupí do další fáze.
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Vyměníme starou kabeláž, stožáry i návěstidla a nové zařízení vybavíme videodetektory. Kromě toho upravíme jízdní pruhy tak, aby doprava byla plynulejší a bezpečnější. Koncem srpna vypneme přibližně na 3 týdny světelné zařízení a průjezd upravíme dopravními značkami. Proto prosím řidiče i chodce o zvýšenou pozornost v tomto úseku."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "To omezení tam bude v obou těch směrech. Jak od kruhového objezdu na ulici Hlavní směrem k té křižovatce, tak v opačném směru od Dobré svedeno do jednoho pruhu. S tím, že v tom směru od ulice Hlavní bude levý pruh sloužit pouze pro odbočení doleva k obchodnímu centru. Jeden ten pravý pruh bude pro přímý směr k projetí křižovatky, případně odbočení na sídliště Slezská."
V opačném směru bude možné najet stávajícím nájezdem k obchodnímu centru doprava a tím druhým pruhem buď projet rovně nebo odbočit doleva. V křižovatce se v rámci modernizace upraví i jízdní pruhy.
Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Zvýšenou bezpečnost přinese změna plných signálů na směrové. To znamená, že levé jízdní pruhy budou určeny jen pro odbočení a automobily při zeleném signálu nebudou muset dávat přednost vozidlům v protisměru."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Bude tam vyměněna kompletní sada svítidel. Bude nová technologie LED diodová, budou tam nově zakomponovány videodetektory, které budou snímat, jak cyklisty, tak motocyklisty, případně vozidla, která nestihnou projet na průjezd „volno“."
Modernizace křižovatky vyjde na 5 milionů korun, přičemž městu se podařilo získat evropskou dotaci ve výši 3,6 milionů. Práce by měly skončit do konce října.
---
Lidé se chtějí bavit, dokládají to slavnosti NJ částí
Nový Jičín hlavní tradiční slavnost města zrušil, konají se ale menší obecní dny v jeho místních částech. Na konci srpna se teď lidé sešli a bavili například v Loučce a Žilině. Na září tu připravují další akce, třeba žehnání dopravních prostředků.
Nový Jičín má pět místních částí, většina z nich se rozhodla uspořádat své dny teď na konci srpna. Slavila například největší část Loučka, stejně jako Bludovice nebo Žilina. Návštěvníci se mohli bavit sportem, připraveny byly atrakce pro děti a muzika.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Bylo hodně vidět, že se lidé chtěli bavit, že byli rádi, že se mohli sejít. Někteří se viděli po dlouhé době, s kamarád a přáteli, mohli si popovídat.
Jaroslav Kotas (KSČM), předseda osadního výboru v Loučce: “Lidé to potřebují, ptají se, co bude, takže bylo tam dost lidí, na té odpolední části asi kolem dvou se návštěvníků, kteří se přišli pobavit, většinou ze střední a mladší generace.”
Aktivity těchto osadních výborů po konání slavnostních dnů zdaleka nekončí. Třeba Žilina plánuje na třetí zářijovou sobotu další Sousedskou snídani.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “V ten den chceme uskutečnit i žehnání motorových vozidel, motorek. je to vlastně o všem, co pomáhá člověku se pohybovat, takže jsou to dětské kočárky, invalidní vozíky, berle, čagany. Otec Jakub všem požehná tyto prostředky.”
V Loučce zase mají v úmyslu zorganizovat kulturně sportovní den pro seniory a turnaj v bowlingu.
---
Knihovnice zvou děti do knihovny
Knihovnice z opavské knihovny připravily pro děti hravé prázdninové dopoledne. V parku pro ně nachystaly nejrůznější úkoly. A také je pozvaly po prázdninách mezi regály s knihami.
Knihovnice tentokrát vyšly za dětmi ven, do nedalekého v parku. Na programu nebylo čtení, ale hraní. Posloužily k tomu vyřazené knihy, které museli soutěžící co nejrychleji namotat na provázek. Vyzkoušet si mohli také cestu bludištěm, lovení rybek či skákání panáka.
Romana Martiníková, knihovnice, Knihovna P. Bezruče, Opava: „Starší děti mohou hádat pohádky s rodiči, protože jsme zjistili, že je moc neznají.“
Kromě hraní se mohly děti, nebo spíš jejich rodiče, dozvědět něco o tom, jak knihovna funguje. A že vybrat knihu si mohou přijít jak školáci, tak děti, které ještě číst neumí. Samozřejmě v doprovodu rodičů. Právě na nich mnohdy záleží, jaký vztah ke čtení budou jejich ratolesti mít.
rodiče: „Určitě ke kníhám děti vedeme. Každodenně s nimi čteme.“
Během koronavirové krize ale zájem o knihy opadl. Čtvrtina z dvou tisícovek dětských čtenářů ubyla. Nyní se začínají pomalu vracet.
Marie Stanovská, ved. pobočky Kateřinky, Knihovna P. Bezruče, Opava: „Děti se i přes kovidovou dobu snažily číst a plnily soutěž Lovci perel.“
V září čeká malé čtenáře vyhodnocení soutěž a také beseda se spisovatelkou Ivanou Peroutkovou.
---