Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lukáš Vlačuha sponzoruje Dětský domov Opava
  • Ostravské Vánoce budou pokračovat až do ledna
  • Školní sbor připravil vánoční vystoupení na zámku
  • Včelaři z Poodří nesází jen na med
  • Radnice letos opravila tři bytové domy
  • Autorka knížky motivuje mládež k vlastní tvorbě

Lukáš Vlačuha sponzoruje Dětský domov Opava

Teď vám ukážeme příběh jednoho slavného kadeřníka a barbra, který vyrůstal v Dětském domově v Opavě. Jmenuje se Lukáš Vlačuha a do Opavy přijel domovu předat sponzorský dar a dětem životní zkušenosti.

Dětský domov Opava vychoval stovky dětí, které z nějakého důvodu nemohly žít se svými rodinami. Byl mezi nimi i tento zajímavý muž, Lukáš Vlačuha, který je dnes uznávaným pánským kadeřníkem a barberem s uměleckým jménem Laki Royal.

Dana Grunerová, ředitelka Dětského domova Opava: „Lukáš vyrůstal v našem dětském domově od tří do dvaceti let. Vyučil se kadeřníkem a dnes má rozjetou úspěšnou kariéru a je i dlouholetým štědrým sponzorem našeho Dětského domova.“

Lukáš Vlačuha se vždy hrdě hlásí k tomu, že ho vychoval právě opavský Dětský domov.

Lukáš Vlačuha, barber: „Pyšný jsem kvůli tomu, že mě hodně dobře vychovali. Mám rád rčení Nesuď knihu podle obalu, protože já jsem přesně ten příklad toho, že takhle psychopatický gangster má tak velké srdce.“

Na Lukáše s láskou vzpomínají všichni pracovníci Dětského domova.

Božena Pekárková, bývalá vychovatelka: „Lukáš byl zlaté dítě a myslím si, že od dětství měl dobré povahové vlastnosti.“

Mezi klienty Lukáše Vlačuhy patří například Jaromír Jágr, Andrej Babiš a řada dalších významných osobností.

---

Ostravské Vánoce budou pokračovat až do ledna

Masarykovo náměstí, Kuří rynek, nebo klub Parník budou žít vánoční atmosférou i v dalších dnech. Obyvatelé i návštěvníci centra Ostravy si ji tak budou moci vychutnávat až do začátku ledna.

Ostravské Vánoce Štědrým dnem rozhodně neskončí. V centru města budou pokračovat vánoční trhy, k dispozici bude i dětská scéna s třemi herními prvky, Ježíškova pošta nebo tradiční vánoční betlém.

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Mohou si všichni zabruslit na vánočním kluzišti. V provozu bude samozřejmě i vyhlídkové kolo, budou otevřené stánky a nezapomínám pozvat všechny občany i do Parníku, kde se odehrávají naše mini Vánoce, kde budou probíhat samozřejmě různé akce a workshopy."

Na své si mezi svátky přijdou i milovníci hudby. Připraveny budou hned dva koncerty, které proběhnou v klubech Parník a Fabric.

Dominik Beneš, dramaturg CKV: “Máme velký koncert ve Fabriku, je to koncert Úspěchu 28.12., kapely Úspěch a 29. 12. zde v Parníku na Sokolské třídě 26 vystoupí skupina Bandaband.”

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “25. února pořádá CKV ve Fabricu Džínový hippies ples. Určitě to bude stát za to, protože hlavním motivem je skutečně odít se, připravit se tak, abysme se přizpůsobili a vrátili se do let hipisáckých.”

Dominik Beneš, dramaturg CKV: “Středobodem džínového plesu bude kapela The Backwards, což je revival Beatles, kdo neví. Určitě moc rádi zveme. V ceně vstupného na ten džínový ples je také tematická večeře.”

Vstupenky jsou v prodeji už teď, a to online na stránkách ckv-ostrava.cz.

---

Školní sbor připravil vánoční vystoupení na zámku

Putoval světem a poznal vánoční zvyky a koledy. Pak je vyprávěl rodině a v pozadí ho doprovodil pěvecký sbor. To bylo téma představení, které si připravily děti z 1. základní školy Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

Putování za koledou, to je název představení, které rozeznělo Rytířský sál frýdeckého zámku. V hlavních rolích jsou malí školáci a členové sboru Podsováček.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Je to taková přehlídka světových koled, kdy starý dědeček vypráví svým vnukům a dceři a synovi svůj příběh životní. A povídá taky o tom, jak se dostal do jednotlivých částí světa a jaké tam byly vánoční tradice, zvyky a taky jaké byly koledy. Cílem celého toho představení bylo představit dětem právě ten systém koled a písní z celého světa."

Matyáš, účinkující: "Hraju dědečka a mám tak trošku nejvíc textu z celé té rodiny a vyprávím, že jsem byl po světě, ve Francii v Rakousku a tak." – A čteš to? Nebo ses to naučil? A jak náročné to bylo? – "Naučil jsem se to a bylo to docela náročné, musel jsem se to učit každý den, ale nějak jsem to zvládl." – A baví tě to? – "Baví, moc."

Saša, účinkující: "Já hraju maminku, protože Kája je nemocná a nikdo se nehlásil, tak jsem já chtěla hrát."

Čtyřicetiminutové pásmo sehráli školáci několikrát za den pro spolužáky a pak ještě pro rodiče. Vyrobili si i kostýmy a rekvizity.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Jsou tady jablíčka, je tady vánoční pyramida. Je tu i to děťátko, ke kterému se budou chodit klonit Tři králové."

Do vystoupení sice zasáhla vysoká nemocnost, ale i tak si s ním děti poradily a byla to pro ně velká zkušenost.

---

Včelaři z Poodří nesází jen na med

Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.

Včelařský spolek Poodří vznikl na podzim roku 2020, sdružili se v něm včelaři, kteří přešli z Českého svazu včelařů z oblasti Studénky. Dnes čítá bezmála 50 členů.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Včelařský spolek Poodří sdružuje především členy bývalého okrsku Studénka, to znamená Studénky, Prostějova a Albrechtičky s tím, že spolek je otevřen všem včelařům, kteří by chtěli být členy.”

Spolek pokračuje ve vzdělávání včelařů a důraz klade na prezentaci směrem k veřejnosti. S proskleným úlem jezdí na městské a obecní slavnosti, do škol, na jarmarky a další akce.

Miroslav Bureš, jednatel Včelařského spolku Poodří: “Z práce včelařů ukazujeme chov včel, jak ty včely vypadají, jak mají to dílo postavené, jednotlivé kasty těch včel, matku, trubce a samotné včely dělnice. A výrobu těchto produktů, potom třeba propolis, včelí vosk, pyl.”

Asi nejoblíbenější jsou ukázky výroby svíček z vosku. Tu nejsladší část práce, snůšku medu, si za uplynulý rok pochvalovali včelaři tak napůl.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Začátek roku a jarní květový med, to byla paráda, všichni včelaři byli nadšení. Co se týká druhé sklizně lipového medu a podobně, už to nebylo tak úspěšné. Ale to je prostě příroda, s tím se nedá nic dělat.”

Rozhodně spokojeni jsou včelaři z Poodří s tím, že se jim dlouhodobě vyhýbá jeden z největších strašáků - mor včelího plodu.

---

Radnice letos opravila tři bytové domy

V Česku je nedostatek bytů. Jedna věc je byty stavět, druhá renovovat. V Moravské Ostravě a Přívozu si zvolili druhou cestu a byty v původním stavu mění na moderní bydlení.

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu postupně revitalizuje svůj bytový fond. Zatímco na začátku minulého volebního období měla více než 400 neobsazených bytů, dnes je to zhruba polovina. Jejich počet chce snižovat i nadále.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Díky tomu máme také více obsazených ploch a také mnohem větší příjmy z nájmů, které jsou ale pořád na dvou třetinách tržního.”

Jiří Vozňák, vedoucí odboru investic a místního hospodářství, MOaP: “V letošním roce jsme v rámci investic zrekonstruovali 3 bytové domy U Tiskárny 2, kde jsme nyní, Fügnerovu 6 a Jungmannovu 8. Jednalo se komplexní rekonstrukce 16 bytů a 4 byty jsme nově v nástavbě vybudovali na Jungmannově ulici."

V bytech se kompletně měnily elektroinstalace, rozvody, podlahy i omítky. V některých domech jsou i nová okna. Celková částka se vyšplhala na 50 milionů korun. Třešničkou na dortu byla rekonstrukce památkově chráněného domu U Tiskárny 2.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je tady 6 krásných bytů, 3 nebytové prostory, jsou tady historické prvky a na fotografiích jde vidět, jak to tady vypadalo předtím. Teď je to doopravdy krásný dům, který zapadá do toho konceptu sytého a dělá tomu spíše chloubu než předtím ostudu.”

Už příští rok projdou rekonstrukcí mimo jiné bytové domy na ulici Tolstého nebo Jungmannova.

---

Autorka knížky motivuje mládež k vlastní tvorbě

Adéla Jedlitschková z Nového Jičína vydala svou první knihu Liščí proroctví zhruba před rokem. Teď dopsala její pokračování a našla si čas i na besedy se školáky, které se snaží motivovat k vlastní tvorbě.

První díl fantasy příběhu Liščí proroctví dopsala Novojičíňačka Adéla Jedlitschková v roce 2020. Kniha vyšla o rok později, teď dokončila její pokračování. O splnění svého snu, o své cestě, jak vydat vydat knihu, chodí vyprávět do škol, naposledy do novojičínské Základní školy Galaxie.

Adéla Jedlitschková, autorka knížky: “Dělám besedy o knize, kde děti motivuji k tomu, aby také něco tvořily, ať je to knížka nebo nějaká výtvarná činnost nebo cokoli, co je baví. Je to nadlouho, ale zase tak složité to není. Rozhodně je to jednodušší, než si lidé myslí.”

Na besedách doprovází autorku ilustrátorkou obálky obou dílů Barbora Vlčková. Do pokračování knihy už tentokrát připravuje mnohem více kreseb.

Barbora Vlčková, ilustrátorka: “Ke každé kapitole tam bude nějaký skeč a další velká věc, která tam bude, která chybí v prvním díle, tak je ilustrace mapy toho celého prostředí fantasy, jak to tam vypadá, jaké tam jsou řeky, pohoří a města, aby se v tom čtenář vyznal a mohl si to lépe představit.”

Příběh Liščího proroctví plánuje Adéla Jedlitschková dokončit jako pentalogii. Nad dalším tématem v tuto chvíli nepřemýšlí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. prosince 2022, 16:00

Lukáš Vlačuha sponzoruje Dětský domov Opava

Teď vám ukážeme příběh jednoho slavného kadeřníka a barbra, který vyrůstal v Dětském domově v Opavě. Jmenuje se Lukáš Vlačuha a do Opavy přijel domovu předat sponzorský dar a dětem životní zkušenosti.

Dětský domov Opava vychoval stovky dětí, které z nějakého důvodu nemohly žít se svými rodinami. Byl mezi nimi i tento zajímavý muž, Lukáš Vlačuha, který je dnes uznávaným pánským kadeřníkem a barberem s uměleckým jménem Laki Royal.

Dana Grunerová, ředitelka Dětského domova Opava: „Lukáš vyrůstal v našem dětském domově od tří do dvaceti let. Vyučil se kadeřníkem a dnes má rozjetou úspěšnou kariéru a je i dlouholetým štědrým sponzorem našeho Dětského domova.“

Lukáš Vlačuha se vždy hrdě hlásí k tomu, že ho vychoval právě opavský Dětský domov.

Lukáš Vlačuha, barber: „Pyšný jsem kvůli tomu, že mě hodně dobře vychovali. Mám rád rčení Nesuď knihu podle obalu, protože já jsem přesně ten příklad toho, že takhle psychopatický gangster má tak velké srdce.“

Na Lukáše s láskou vzpomínají všichni pracovníci Dětského domova.

Božena Pekárková, bývalá vychovatelka: „Lukáš byl zlaté dítě a myslím si, že od dětství měl dobré povahové vlastnosti.“

Mezi klienty Lukáše Vlačuhy patří například Jaromír Jágr, Andrej Babiš a řada dalších významných osobností.

---

Ostravské Vánoce budou pokračovat až do ledna

Masarykovo náměstí, Kuří rynek, nebo klub Parník budou žít vánoční atmosférou i v dalších dnech. Obyvatelé i návštěvníci centra Ostravy si ji tak budou moci vychutnávat až do začátku ledna.

Ostravské Vánoce Štědrým dnem rozhodně neskončí. V centru města budou pokračovat vánoční trhy, k dispozici bude i dětská scéna s třemi herními prvky, Ježíškova pošta nebo tradiční vánoční betlém.

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Mohou si všichni zabruslit na vánočním kluzišti. V provozu bude samozřejmě i vyhlídkové kolo, budou otevřené stánky a nezapomínám pozvat všechny občany i do Parníku, kde se odehrávají naše mini Vánoce, kde budou probíhat samozřejmě různé akce a workshopy."

Na své si mezi svátky přijdou i milovníci hudby. Připraveny budou hned dva koncerty, které proběhnou v klubech Parník a Fabric.

Dominik Beneš, dramaturg CKV: “Máme velký koncert ve Fabriku, je to koncert Úspěchu 28.12., kapely Úspěch a 29. 12. zde v Parníku na Sokolské třídě 26 vystoupí skupina Bandaband.”

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “25. února pořádá CKV ve Fabricu Džínový hippies ples. Určitě to bude stát za to, protože hlavním motivem je skutečně odít se, připravit se tak, abysme se přizpůsobili a vrátili se do let hipisáckých.”

Dominik Beneš, dramaturg CKV: “Středobodem džínového plesu bude kapela The Backwards, což je revival Beatles, kdo neví. Určitě moc rádi zveme. V ceně vstupného na ten džínový ples je také tematická večeře.”

Vstupenky jsou v prodeji už teď, a to online na stránkách ckv-ostrava.cz.

---

Školní sbor připravil vánoční vystoupení na zámku

Putoval světem a poznal vánoční zvyky a koledy. Pak je vyprávěl rodině a v pozadí ho doprovodil pěvecký sbor. To bylo téma představení, které si připravily děti z 1. základní školy Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

Putování za koledou, to je název představení, které rozeznělo Rytířský sál frýdeckého zámku. V hlavních rolích jsou malí školáci a členové sboru Podsováček.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Je to taková přehlídka světových koled, kdy starý dědeček vypráví svým vnukům a dceři a synovi svůj příběh životní. A povídá taky o tom, jak se dostal do jednotlivých částí světa a jaké tam byly vánoční tradice, zvyky a taky jaké byly koledy. Cílem celého toho představení bylo představit dětem právě ten systém koled a písní z celého světa."

Matyáš, účinkující: "Hraju dědečka a mám tak trošku nejvíc textu z celé té rodiny a vyprávím, že jsem byl po světě, ve Francii v Rakousku a tak." – A čteš to? Nebo ses to naučil? A jak náročné to bylo? – "Naučil jsem se to a bylo to docela náročné, musel jsem se to učit každý den, ale nějak jsem to zvládl." – A baví tě to? – "Baví, moc."

Saša, účinkující: "Já hraju maminku, protože Kája je nemocná a nikdo se nehlásil, tak jsem já chtěla hrát."

Čtyřicetiminutové pásmo sehráli školáci několikrát za den pro spolužáky a pak ještě pro rodiče. Vyrobili si i kostýmy a rekvizity.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Jsou tady jablíčka, je tady vánoční pyramida. Je tu i to děťátko, ke kterému se budou chodit klonit Tři králové."

Do vystoupení sice zasáhla vysoká nemocnost, ale i tak si s ním děti poradily a byla to pro ně velká zkušenost.

---

Včelaři z Poodří nesází jen na med

Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.

Včelařský spolek Poodří vznikl na podzim roku 2020, sdružili se v něm včelaři, kteří přešli z Českého svazu včelařů z oblasti Studénky. Dnes čítá bezmála 50 členů.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Včelařský spolek Poodří sdružuje především členy bývalého okrsku Studénka, to znamená Studénky, Prostějova a Albrechtičky s tím, že spolek je otevřen všem včelařům, kteří by chtěli být členy.”

Spolek pokračuje ve vzdělávání včelařů a důraz klade na prezentaci směrem k veřejnosti. S proskleným úlem jezdí na městské a obecní slavnosti, do škol, na jarmarky a další akce.

Miroslav Bureš, jednatel Včelařského spolku Poodří: “Z práce včelařů ukazujeme chov včel, jak ty včely vypadají, jak mají to dílo postavené, jednotlivé kasty těch včel, matku, trubce a samotné včely dělnice. A výrobu těchto produktů, potom třeba propolis, včelí vosk, pyl.”

Asi nejoblíbenější jsou ukázky výroby svíček z vosku. Tu nejsladší část práce, snůšku medu, si za uplynulý rok pochvalovali včelaři tak napůl.

Lukáš Pitucha, předseda Včelařského spolku Poodří: “Začátek roku a jarní květový med, to byla paráda, všichni včelaři byli nadšení. Co se týká druhé sklizně lipového medu a podobně, už to nebylo tak úspěšné. Ale to je prostě příroda, s tím se nedá nic dělat.”

Rozhodně spokojeni jsou včelaři z Poodří s tím, že se jim dlouhodobě vyhýbá jeden z největších strašáků - mor včelího plodu.

---

Radnice letos opravila tři bytové domy

V Česku je nedostatek bytů. Jedna věc je byty stavět, druhá renovovat. V Moravské Ostravě a Přívozu si zvolili druhou cestu a byty v původním stavu mění na moderní bydlení.

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu postupně revitalizuje svůj bytový fond. Zatímco na začátku minulého volebního období měla více než 400 neobsazených bytů, dnes je to zhruba polovina. Jejich počet chce snižovat i nadále.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Díky tomu máme také více obsazených ploch a také mnohem větší příjmy z nájmů, které jsou ale pořád na dvou třetinách tržního.”

Jiří Vozňák, vedoucí odboru investic a místního hospodářství, MOaP: “V letošním roce jsme v rámci investic zrekonstruovali 3 bytové domy U Tiskárny 2, kde jsme nyní, Fügnerovu 6 a Jungmannovu 8. Jednalo se komplexní rekonstrukce 16 bytů a 4 byty jsme nově v nástavbě vybudovali na Jungmannově ulici."

V bytech se kompletně měnily elektroinstalace, rozvody, podlahy i omítky. V některých domech jsou i nová okna. Celková částka se vyšplhala na 50 milionů korun. Třešničkou na dortu byla rekonstrukce památkově chráněného domu U Tiskárny 2.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je tady 6 krásných bytů, 3 nebytové prostory, jsou tady historické prvky a na fotografiích jde vidět, jak to tady vypadalo předtím. Teď je to doopravdy krásný dům, který zapadá do toho konceptu sytého a dělá tomu spíše chloubu než předtím ostudu.”

Už příští rok projdou rekonstrukcí mimo jiné bytové domy na ulici Tolstého nebo Jungmannova.

---

Autorka knížky motivuje mládež k vlastní tvorbě

Adéla Jedlitschková z Nového Jičína vydala svou první knihu Liščí proroctví zhruba před rokem. Teď dopsala její pokračování a našla si čas i na besedy se školáky, které se snaží motivovat k vlastní tvorbě.

První díl fantasy příběhu Liščí proroctví dopsala Novojičíňačka Adéla Jedlitschková v roce 2020. Kniha vyšla o rok později, teď dokončila její pokračování. O splnění svého snu, o své cestě, jak vydat vydat knihu, chodí vyprávět do škol, naposledy do novojičínské Základní školy Galaxie.

Adéla Jedlitschková, autorka knížky: “Dělám besedy o knize, kde děti motivuji k tomu, aby také něco tvořily, ať je to knížka nebo nějaká výtvarná činnost nebo cokoli, co je baví. Je to nadlouho, ale zase tak složité to není. Rozhodně je to jednodušší, než si lidé myslí.”

Na besedách doprovází autorku ilustrátorkou obálky obou dílů Barbora Vlčková. Do pokračování knihy už tentokrát připravuje mnohem více kreseb.

Barbora Vlčková, ilustrátorka: “Ke každé kapitole tam bude nějaký skeč a další velká věc, která tam bude, která chybí v prvním díle, tak je ilustrace mapy toho celého prostředí fantasy, jak to tam vypadá, jaké tam jsou řeky, pohoří a města, aby se v tom čtenář vyznal a mohl si to lépe představit.”

Příběh Liščího proroctví plánuje Adéla Jedlitschková dokončit jako pentalogii. Nad dalším tématem v tuto chvíli nepřemýšlí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-12-2022-16-00