Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Falešná pracovnice domova se vloudila k seniorce do bytu
  • Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet
  • Ve Slezském divadle ocenili opavské sportovce roku 2023
  • Žáci ZŠ si převzali 25 jazykových certifikátů
  • Děti z 1. ZŠ podpořily prodejem obrazů Podané ruce

Falešná pracovnice domova se vloudila k seniorce do bytu

Domov Helios v Havířově varuje před ženou, která se vydává za sociální pracovnici domova. Ta se pokoutně vloudila k jedné seniorce do bytu a odnesla si různé dokumenty i s osobními údaji.

S vytištěným formulářem o přijetí do domova seniorů a s propagačními materiály domova Helios v Havířově, které jsou volně dostupné, se vloudila k jedné seniorce do bytu neznámá žena. Ta se vydávala za sociální pracovnici. Po důchodkyni chtěla nájemní smlouvu, SIPO, výměr důchodu a další dokumenty. Důvěřivá starší paní této ženě vše bohužel dala a nejen to."

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Donutila seniorku podepsat nějaký dokument a seniorka si není vědoma, co vlastně podepsala. A veškeré dokumenty, které jí byly předloženy, si odnesla s sebou ta fiktivní sociální paní s tím, že je do týdne vrátí a samozřejmě nevrátila nic.”

Seniorka vpustila k sobe do bytu falešnou sociální pracovnici i přesto, že vůbec neměla v domově podanou žádost o přijetí.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "To znamená, že se nikdy nemůže stát, že půjdeme do domácnosti u člověka, který u nás žádost podanou nemá, o kterém vůbec nic nevíme. A v žádném případě nechceme vidět ani k nahlédnutí nájemní smlouvy, výměry, SIPO, kolik platí za plyn, elektřinu. To jsou skutečnosti, které nás vůbec nezajímají a pro tu službu nemají žádný význam.”

Podvedená seniorka se už obrátila na policii, která se případem již zabývá.

---

Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

---

Krátké zprávy 28. 3. 2024 17.00 - 1

Soutěž Vesnice roku je odstartována

Půl milionu korun pro vesnici roku. Startuje krajské kolo soutěže, která je určena pro obce do 7500 obyvatel, které mají zpracovány svůj rozvojový strategický dokument.

náměstkyně hejtmana Šárky Šimoňákové (ANO):

„Chtěli bychom, aby se do soutěže přihlásilo co nejvíce obcí z našeho kraje. Mnohé mají ambiciózní plány, realizují zajímavé projekty a mohou se pochlubit bohatým komunitním životem. Určitě si zaslouží naši pozornost i uznání. V minulém roce v krajském kole zvítězil Hrádek na Jablunkovsku, v národním kole soutěže, do kterého postoupil z toho krajského, obsadil krásné druhé místo. Věřím, že podobný úspěch mohou zaznamenat i další naše vesnice a menší obce, města či městyse,“

---

Ve Slezském divadle ocenili opavské sportovce roku 2023

Slezské divadlo patřilo nejlepším opavským sportovcům loňského roku. Nejvíce cen si podle očekávání odnesli basketbaloví mistři. Do síně slávy byl uveden bývalý fotbalový reprezentant Zdeněk Pospěch.

Tradiční anketu Českého Regionálního sdružení České unie sportu v Opavě za rok 2023 ovládli basketbalisté. Mistrovský tým vyhrál kategorii kolektiv, Petr Czudek se stal trenérem roku a jakub Šiřina si odnes hlavní cenu v kategorii jednotlivci.

Jakub Šiřina, kapitán BK Opava: "Je to ocenění i pro spoluhráče. Je to týmový sport, takže si toho nesmírně vážím." 

Do síně slávy byl uveden bývalý fotbalový reprezentant Zdeněk Pospěch, který svou kariéru začínal v Opavě.

Zdeněk Pospěch, bývalý fotbalový reprezentant: “Samozřejmě je to takové ocenění, kdy je člověk strašně moc vděčný za to, že někdy něco dokázal a ti lidi si toho váží."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám z toho velikou radost, protože Opava vždycky měla kvalitní sportovce, kvalitní reprezentanty a dělá nám to nejen obrovskou reklamu.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "V rámci sportovních aktivit a jejich financování v Opavě se nám podařilo implementovat pro letošní rok novou metodiku. Myslím si, že to má velký úspěch, protože nikdy TJ a sportovní kluby neměli tak rychle peníze."

Sportovní kluby podporuje i město Opava. V rámci 800 let města navíc přichystalo spoustu sportovních událostí a aktivit.

---

Žáci ZŠ si převzali 25 jazykových certifikátů

25 jazykových certifikátů Cambridge English si převzali žáci sedmých, osmých a devátých tříd na základní škole Kosmonautů v Ostravě Zábřehu. Na mezinárodně uznávanou zkoušku se zde žáci připravují už od první třídy, a to v rámci bilingvní výuky.

Jazykové certifikáty Cambridge English. Nejrozšířenější a celosvětově uznávané, jako potvrzení určité jazykové úrovně. Hned 25 těchto certifikátů obdrželi studenti devátých tříd základní školy Kosmonatů.

Pavel Bednařík, pedagog, ZŠ Kosmonautů: „U nás žáci dělají zkoušky úrovně B1, B2, někteří to udělají tak dobře, že se dostanou do vyšší jazykové úrovně. Je to na úrovni maturitní zkoušky, B2 by měla odpovídat maturitním zkouškám na gymnáziích a B1 je základ běžné maturity.“

Zkouška trvá několik hodin a na výsledky se čeká měsíce.

Filip Veselka, absolvent zkoušky: „Určitě vím, že bych chtěl mít nějakou práci v zahraničí nebo nějaké zahraniční firmě a tam oceňují takovéhle certifikáty.“

Sofie Danková, absolventka zkoušky: „Určitě myslím, že se mi to bude hodit, co se týče těďka přijímaček, že mi to pomůže na tu školu. A určitě to můžu využít do zahraničí, takže za to jsem ráda, že to můžu takto využít.“

Pavel Bednařík, pedagog, ZŠ Kosmonautů: „Ten certifikát je samozřejmě uznávaný po celém světě, takže ať už se octnou na nějaké firmě, na personálním oddělení, tak každý na světě ví, co ta zkouška znamená.“

Marek Pabjan, ředitel ZŠ Kosmonautů: „My se systematicky od první třídy věnujeme bilingvní výuce, což znamená, že ta výuka probíhá v angličtině v různých předmětech. V matematice, v prvouce, v těch prvních letech a pak je to třeba zeměpis, dějepis a další předměty. Takže žáci ty poznatky vstřebávají nikoli v rámci češtiny ale přímo v angličtině.“

Nejedná se o jedinou školou s anglickou výukou na Jihu, avšak vedení obvodu chce výběr takovýchto škol rozšiřovat.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pracujeme na tom, samozřejmě tu nabídku chceme mít pestrou. Není to tak, že bychom to potřebovali na každé škole, přece jen ten rodič by měl mít možnost výběru, ale když jsou tyhle školy s větším zaměřením na ty jazyky, tak my to vítáme a podporujeme.“

Na základní škole Kosmonautů funguje bilingvní výuka 12. rokem. Certifikáty tak rozdávali deváťákům už potřetí.

---

Krátké zprávy 28. 3. 2024 17.00 - 2

Paliva v Moravskoslezském kraji zdražila

Paliva v Moravskoslezském kraji zdražila. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,40 Kč a za stejnou cenu v průměru se nakupuje také nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

170 t asfaltu na opravy výtluků v Ostravě

Už více než 170 tun asfaltové směsi spotřebovaly při letošních opravách výtluků na silnicích II. a III. tříd ve městě Ostravské komunikace. Je to o 100 tun více než ve stejném období loni, a to proto, že se výroba v obalovně letos rozběhla o dva týdny dříve než v roce 2023.

---


Děti z 1. ZŠ podpořily prodejem obrazů Podané ruce

Školáci z 1. základní školy ve Frýdku-Místku se rozhodli uspořádat charitativní vernisáž pro dobrou věc. V hodinách výtvarné výchovy namalovali obrazy, které následně prodali za symbolické ceny. Výtěžek poté darovali sdružení Podané ruce. Konkrétně se rozhodli podpořit službu Osobní asistence.

Téměř 120 ručně malovaných pláten zaplnilo galerii Pod Sovou na 1. základní škole ve Frýdku-Místku. Školáci totiž připravili prodejní vernisáž s doprovodným kulturním programem.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Výstava je první svého druhu. Kolegyně z 1. stupně, výtvarnice, se rozhodly tuto výstavu uspořádat. Oslovily i děti z druhého stupně. A připravili jsme obrázky, které jsou tematicky zasazeny do rámce spojeného s citátem Antoina de Saint-Exupéryho: „Proměňte svůj život v sen a svůj sen ve skutečnost."

Jedná se o malbu akrylem na plátno. Děti se prodejem rozhodly podpořit sdružení Podané ruce.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "My jsme tady tuto společnost vybrali schválně, protože působí ve Frýdku-Místku, tady u nás. A zajišťuje přímo osobní asistenci lidem od jednoho roku, dětem, mládeži, dospělým a starým lidem. U každého z obrázků je uvedena jakási základní cena, která se týká materiálu a takových těch potřeb, které k tomu byly nutné. Nutně vynaložené náklady."

Vernisáž doprovodil školní sbor Podsováček, který prošel výraznou obměnou talentů.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Po Vánocích odešly starší děti, teď se objevila spousta malinkých holčiček z prvních tříd, které mají spousty energie, jsou nabité elánem. A musím říct, že nás přivedli zase k dalšímu takovému stupni. Mysleli jsme si, že budeme zpívat jenom dětské písničky, nakonec jsme zařadili i písničky Osvobozeného divadla, Jarka Nohavicu, dali jsme tam popové skladby, samozřejmě Abbu. No a musím říct, že jsme použili trochu i swing. Máme ho rádi, rádi ho hrajeme a ozvláštnili jsme text a zahrajeme i skladbu Joa Garlanda – In the mood."

Prodej obrazů i dobrovolné příspěvky nakonec vynesly pro Podané ruce – osobní asistence 6 050 korun.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Bylo to pro nás velkým překvapením, ale velice milým překvapením ze strany žáků i vedení školy. Je to krásné gesto směrem k sociálním službám, které děláme. My využijeme samozřejmě jakoukoliv částku, právě na terénní sociální službu Osobní asistence."

Jak tato služba funguje?

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Je to terénní služba. To znamená, naše osobní asistentky chodí za klienty do jejich domácího prostředí a tam vykonávají spolu s klienty úkony, které oni, pro svůj handicap nebo věk, sami nemohou zvládnout. K tomu potřebují právě ty prodloužené ruce i nohy toho člověka, který jim pomůže žít v tom jejich domácím prostředí."

Podané ruce mají ve Frýdku-Místku 18 osobních asistentek a vedoucí sociální pracovnici, které pomáhají přibližně čtyřem desítkám občanů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. března 2024, 17:00

Falešná pracovnice domova se vloudila k seniorce do bytu

Domov Helios v Havířově varuje před ženou, která se vydává za sociální pracovnici domova. Ta se pokoutně vloudila k jedné seniorce do bytu a odnesla si různé dokumenty i s osobními údaji.

S vytištěným formulářem o přijetí do domova seniorů a s propagačními materiály domova Helios v Havířově, které jsou volně dostupné, se vloudila k jedné seniorce do bytu neznámá žena. Ta se vydávala za sociální pracovnici. Po důchodkyni chtěla nájemní smlouvu, SIPO, výměr důchodu a další dokumenty. Důvěřivá starší paní této ženě vše bohužel dala a nejen to."

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Donutila seniorku podepsat nějaký dokument a seniorka si není vědoma, co vlastně podepsala. A veškeré dokumenty, které jí byly předloženy, si odnesla s sebou ta fiktivní sociální paní s tím, že je do týdne vrátí a samozřejmě nevrátila nic.”

Seniorka vpustila k sobe do bytu falešnou sociální pracovnici i přesto, že vůbec neměla v domově podanou žádost o přijetí.

Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "To znamená, že se nikdy nemůže stát, že půjdeme do domácnosti u člověka, který u nás žádost podanou nemá, o kterém vůbec nic nevíme. A v žádném případě nechceme vidět ani k nahlédnutí nájemní smlouvy, výměry, SIPO, kolik platí za plyn, elektřinu. To jsou skutečnosti, které nás vůbec nezajímají a pro tu službu nemají žádný význam.”

Podvedená seniorka se už obrátila na policii, která se případem již zabývá.

---

Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

---

Krátké zprávy 28. 3. 2024 17.00 - 1

Soutěž Vesnice roku je odstartována

Půl milionu korun pro vesnici roku. Startuje krajské kolo soutěže, která je určena pro obce do 7500 obyvatel, které mají zpracovány svůj rozvojový strategický dokument.

náměstkyně hejtmana Šárky Šimoňákové (ANO):

„Chtěli bychom, aby se do soutěže přihlásilo co nejvíce obcí z našeho kraje. Mnohé mají ambiciózní plány, realizují zajímavé projekty a mohou se pochlubit bohatým komunitním životem. Určitě si zaslouží naši pozornost i uznání. V minulém roce v krajském kole zvítězil Hrádek na Jablunkovsku, v národním kole soutěže, do kterého postoupil z toho krajského, obsadil krásné druhé místo. Věřím, že podobný úspěch mohou zaznamenat i další naše vesnice a menší obce, města či městyse,“

---

Ve Slezském divadle ocenili opavské sportovce roku 2023

Slezské divadlo patřilo nejlepším opavským sportovcům loňského roku. Nejvíce cen si podle očekávání odnesli basketbaloví mistři. Do síně slávy byl uveden bývalý fotbalový reprezentant Zdeněk Pospěch.

Tradiční anketu Českého Regionálního sdružení České unie sportu v Opavě za rok 2023 ovládli basketbalisté. Mistrovský tým vyhrál kategorii kolektiv, Petr Czudek se stal trenérem roku a jakub Šiřina si odnes hlavní cenu v kategorii jednotlivci.

Jakub Šiřina, kapitán BK Opava: "Je to ocenění i pro spoluhráče. Je to týmový sport, takže si toho nesmírně vážím." 

Do síně slávy byl uveden bývalý fotbalový reprezentant Zdeněk Pospěch, který svou kariéru začínal v Opavě.

Zdeněk Pospěch, bývalý fotbalový reprezentant: “Samozřejmě je to takové ocenění, kdy je člověk strašně moc vděčný za to, že někdy něco dokázal a ti lidi si toho váží."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám z toho velikou radost, protože Opava vždycky měla kvalitní sportovce, kvalitní reprezentanty a dělá nám to nejen obrovskou reklamu.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "V rámci sportovních aktivit a jejich financování v Opavě se nám podařilo implementovat pro letošní rok novou metodiku. Myslím si, že to má velký úspěch, protože nikdy TJ a sportovní kluby neměli tak rychle peníze."

Sportovní kluby podporuje i město Opava. V rámci 800 let města navíc přichystalo spoustu sportovních událostí a aktivit.

---

Žáci ZŠ si převzali 25 jazykových certifikátů

25 jazykových certifikátů Cambridge English si převzali žáci sedmých, osmých a devátých tříd na základní škole Kosmonautů v Ostravě Zábřehu. Na mezinárodně uznávanou zkoušku se zde žáci připravují už od první třídy, a to v rámci bilingvní výuky.

Jazykové certifikáty Cambridge English. Nejrozšířenější a celosvětově uznávané, jako potvrzení určité jazykové úrovně. Hned 25 těchto certifikátů obdrželi studenti devátých tříd základní školy Kosmonatů.

Pavel Bednařík, pedagog, ZŠ Kosmonautů: „U nás žáci dělají zkoušky úrovně B1, B2, někteří to udělají tak dobře, že se dostanou do vyšší jazykové úrovně. Je to na úrovni maturitní zkoušky, B2 by měla odpovídat maturitním zkouškám na gymnáziích a B1 je základ běžné maturity.“

Zkouška trvá několik hodin a na výsledky se čeká měsíce.

Filip Veselka, absolvent zkoušky: „Určitě vím, že bych chtěl mít nějakou práci v zahraničí nebo nějaké zahraniční firmě a tam oceňují takovéhle certifikáty.“

Sofie Danková, absolventka zkoušky: „Určitě myslím, že se mi to bude hodit, co se týče těďka přijímaček, že mi to pomůže na tu školu. A určitě to můžu využít do zahraničí, takže za to jsem ráda, že to můžu takto využít.“

Pavel Bednařík, pedagog, ZŠ Kosmonautů: „Ten certifikát je samozřejmě uznávaný po celém světě, takže ať už se octnou na nějaké firmě, na personálním oddělení, tak každý na světě ví, co ta zkouška znamená.“

Marek Pabjan, ředitel ZŠ Kosmonautů: „My se systematicky od první třídy věnujeme bilingvní výuce, což znamená, že ta výuka probíhá v angličtině v různých předmětech. V matematice, v prvouce, v těch prvních letech a pak je to třeba zeměpis, dějepis a další předměty. Takže žáci ty poznatky vstřebávají nikoli v rámci češtiny ale přímo v angličtině.“

Nejedná se o jedinou školou s anglickou výukou na Jihu, avšak vedení obvodu chce výběr takovýchto škol rozšiřovat.

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pracujeme na tom, samozřejmě tu nabídku chceme mít pestrou. Není to tak, že bychom to potřebovali na každé škole, přece jen ten rodič by měl mít možnost výběru, ale když jsou tyhle školy s větším zaměřením na ty jazyky, tak my to vítáme a podporujeme.“

Na základní škole Kosmonautů funguje bilingvní výuka 12. rokem. Certifikáty tak rozdávali deváťákům už potřetí.

---

Krátké zprávy 28. 3. 2024 17.00 - 2

Paliva v Moravskoslezském kraji zdražila

Paliva v Moravskoslezském kraji zdražila. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,40 Kč a za stejnou cenu v průměru se nakupuje také nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

170 t asfaltu na opravy výtluků v Ostravě

Už více než 170 tun asfaltové směsi spotřebovaly při letošních opravách výtluků na silnicích II. a III. tříd ve městě Ostravské komunikace. Je to o 100 tun více než ve stejném období loni, a to proto, že se výroba v obalovně letos rozběhla o dva týdny dříve než v roce 2023.

---


Děti z 1. ZŠ podpořily prodejem obrazů Podané ruce

Školáci z 1. základní školy ve Frýdku-Místku se rozhodli uspořádat charitativní vernisáž pro dobrou věc. V hodinách výtvarné výchovy namalovali obrazy, které následně prodali za symbolické ceny. Výtěžek poté darovali sdružení Podané ruce. Konkrétně se rozhodli podpořit službu Osobní asistence.

Téměř 120 ručně malovaných pláten zaplnilo galerii Pod Sovou na 1. základní škole ve Frýdku-Místku. Školáci totiž připravili prodejní vernisáž s doprovodným kulturním programem.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Výstava je první svého druhu. Kolegyně z 1. stupně, výtvarnice, se rozhodly tuto výstavu uspořádat. Oslovily i děti z druhého stupně. A připravili jsme obrázky, které jsou tematicky zasazeny do rámce spojeného s citátem Antoina de Saint-Exupéryho: „Proměňte svůj život v sen a svůj sen ve skutečnost."

Jedná se o malbu akrylem na plátno. Děti se prodejem rozhodly podpořit sdružení Podané ruce.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "My jsme tady tuto společnost vybrali schválně, protože působí ve Frýdku-Místku, tady u nás. A zajišťuje přímo osobní asistenci lidem od jednoho roku, dětem, mládeži, dospělým a starým lidem. U každého z obrázků je uvedena jakási základní cena, která se týká materiálu a takových těch potřeb, které k tomu byly nutné. Nutně vynaložené náklady."

Vernisáž doprovodil školní sbor Podsováček, který prošel výraznou obměnou talentů.

Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Po Vánocích odešly starší děti, teď se objevila spousta malinkých holčiček z prvních tříd, které mají spousty energie, jsou nabité elánem. A musím říct, že nás přivedli zase k dalšímu takovému stupni. Mysleli jsme si, že budeme zpívat jenom dětské písničky, nakonec jsme zařadili i písničky Osvobozeného divadla, Jarka Nohavicu, dali jsme tam popové skladby, samozřejmě Abbu. No a musím říct, že jsme použili trochu i swing. Máme ho rádi, rádi ho hrajeme a ozvláštnili jsme text a zahrajeme i skladbu Joa Garlanda – In the mood."

Prodej obrazů i dobrovolné příspěvky nakonec vynesly pro Podané ruce – osobní asistence 6 050 korun.

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Bylo to pro nás velkým překvapením, ale velice milým překvapením ze strany žáků i vedení školy. Je to krásné gesto směrem k sociálním službám, které děláme. My využijeme samozřejmě jakoukoliv částku, právě na terénní sociální službu Osobní asistence."

Jak tato služba funguje?

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Je to terénní služba. To znamená, naše osobní asistentky chodí za klienty do jejich domácího prostředí a tam vykonávají spolu s klienty úkony, které oni, pro svůj handicap nebo věk, sami nemohou zvládnout. K tomu potřebují právě ty prodloužené ruce i nohy toho člověka, který jim pomůže žít v tom jejich domácím prostředí."

Podané ruce mají ve Frýdku-Místku 18 osobních asistentek a vedoucí sociální pracovnici, které pomáhají přibližně čtyřem desítkám občanů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-03-2024-17-00