Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nejvyšší stavební úřad bude velet z Ostravy
  • Někteří studenti mají za sebou i maturitu z tělocviku
  • Rekonstrukce budovy knihovny je v polovině
  • Vánoční program bude letos i v Husově sadu
  • Nový Jičín a další města prosadili obnovu cyklobusu

Nejvyšší stavební úřad bude velet z Ostravy

V Ostravě bude sídlit Nejvyšší stavební úřad. Schválili to poslanci v rámci nového stavebního zákona. Půjde o vůbec první centrální státní instituci v Moravskoslezské metropoli.

V lednu loňského roku navštívila Ostravu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila novinky, které se chystaly do nového stavebního zákona. Tenkrát primátor Tomáš Macura vznesl přání, že by plánovaný Nejvyšší stavební úřad mohl sídlit v Ostravě. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy (natočeno 17.1.2020): „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

Uplynul rok a 5 měsíců a poslanci ve středu 26. května nový stavební zákon schválili. Jeho součástí je také to, že se splnilo přání vedení města a stavebním úřadům v celé naší zemi bude vládnout Nejvyšší stavební úřad z Ostravy.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "My jsme se relativně dlouho snažili angažovat v přípravě toho nového stavebního zákona. Měli jsme také několik návrhů a požadavků. Jsme skutečně rádi, že minimálně ty dva, které považujeme za důležité, což je stavební úřad v Ostravě a možnost mít vlastní stavební předpisy, nám vyšly. Jsou to věci, které mohou Ostravě pomoci."

Nyní zákon, který má platit od 1. července 2023, dostane k projednání Senát. Je ale možné, že ho poslanecké sněmovně vrátí.

---

Někteří studenti mají za sebou i maturitu z tělocviku

V tělocvičně karvinské Střední školy ochrany osob a majetku skládali studenti maturitu z tělocviku. Porotě museli ukázat nejen zvládnuté základy sebeobrany, ale obhájit museli i teoretickou část v podobě prezentace seminární práce a znalostí ze světa sportu nebo policie.

Studenti Střední školy ochrany osob a majetku v Karviné oboru Bezpečnostně právní činnost mají za sebou maturity z tělesné výchovy. Ty se skládají z ústní části, kdy maturanti obhajují a prezentují své seminární práce a odpovídají na vylosovanou otázku a také z praktické ukázky sebeobrany.

Petr Godál, zástupce ředitelky školy: "Po roce a půl bez nějakého cílevědomého tréninku je to velmi náročné, ale doufám, že nás studenti překvapí."

V tělocvičně nechybělo ani takzvané “potítko”, místo, kde si mohl student do 15 minut shrnout odpověď na vylosovanou maturitní otázku.

Sára Halová, maturantka: "Otázku jsem měla pevné údery, což bylo trochu těžší, ale dalo se to zvládnout."

Závěr maturitního dne patřil praktickým ukázkám sebeobrany. Vyučující i porotci byli sami zvědaví, jak se na fyzičce a technice provedení projevila několikaměsíční pauza.

David Vosáhlo, maturant: " Já jsem dělal celý život judo, pro mě to bylo v pohodě, ale pro děcka, které to nedělají, tak pro ně to bylo těžké a snad to udělají."

Už 1.a 2. června všechny čeká ústní zkouška z odborných předmětů, jako je právo, kriminalistika a bezpečnostní přípravy. Po maturitě mohou tito studenti pokračovat studiem na vysoké škole, případně nastupují k policii, městským strážníkům nebo k Armádě ČR.

---

Rekonstrukce budovy knihovny je v polovině

Rekonstrukce budovy knihovny ve Frýdku-Místku už je ve své polovině. Dlouhodobá oprava začala v závěru loňského roku, je rozplánována na 14 měsíců a vyjde na 45 milionů korun. Knihovna tak získá úplně nové, moderní, a také větší prostory. Budova totiž dostala patro navíc s letní terasou.

Více než 100 let stará budova knihovny na Hlavní třídě postupně mění svou podobu. Rekonstrukci potřebovala doslova už jako sůl.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Řešíme kompletaci celé fasády, jak můžete vidět. Vevnitř se provádějí veškeré omítky, v této chvíli hrubé omítky a ukončujeme tím ty mokré procesy, které jsou pro tu stavbu klíčové. Poté jakmile sundáme fasádu, tak se bude realizovat před vstupem železobetonová terasa a kompletně se bude provádět obklad žulový celé této části."

Město stálo už v roce 2017 před rozhodnutím, zda opravit jenom střechu budovy, která byla ve špatném stavu a zatékalo do ní nebo zvolit celkovou rekonstrukci. Nakonec se přistoupilo ke druhé variantě, díky tomu se knihovna i zvětší.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená, že se využijí prostory podkroví, že se zrekonstruuje výtah, který umožní bezbariérový přístup do všech pater. Objekt samozřejmě projde totální rekonstrukcí včetně zateplení, výměny oken, výměny zdroje tepla, což přispěje k úsporám provozních nákladů."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město získá prostory, které budou odpovídat požadavkům 21. století moderní knihovny a možná bych zmínil jednu zajímavost. Teď stojíme na místě, kde vznikne nová terasa, která bude přístupná i bezbariérově, protože bude vyvýšen výtah a tady u modrého salónku vznikne krásný prostor s výhledem do parku, kde si budou moci čtenáři vybrat tu svou pravou knihu."

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Střecha je už hotová, stihla se v průběhu zimy, tak aby do baráku zbytečně nezatékalo. Viděli jste sami, že terasa je taky už připravena a poté se budou na fasádě kompletovat prvky jako jsou markýzy, zábradlí a další věci."

Město získá reprezentativní budovu, kde budou využity moderní technologie, vzniknou tady prostory pro výuku jak čtenářů, tak i zaměstnanců a oddělení odpovídající současným trendům.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel knihovny Frýdek-Místek: "Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře, kde bude prostřednictvím výtahu zajištěn vstup do modrého salónku. Je rovněž pozitivní, že celková plocha knihovny se rozšíří zhruba o 350 metrů čtverečních. Již nyní se velice těšíme, až budeme moci v rekonstruované knihovně přivítat naše čtenáře."

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V tuto chvíli máme veškeré sítě, rozvody vody, topení a tak dále hotovy a po omítkách budeme realizovat veškeré sádrokartonové příčky, podhledy, v podstatě už tu suchou část výstavby."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Dokončení rekonstrukce knihovny se plánuje na leden roku 2022, ale bylo by krásné, kdyby všechno šlo nad plán a podařilo se to třeba před Vánoci, byl by to krásný dárek pro občany města."

Rekonstrukce vyjde na 45 milionů korun, dva miliony uhradí dotace na zateplení budovy.

---

Vánoční program bude letos i v Husově sadu

V Ostravě už myslí na Vánoce. Zorganizovat tak velkou akci totiž není jen tak. Stojí to nejen spoustu času, ale i peněz. A protože pandemie koronaviru zamíchala rozpočty, obvod Moravská Ostrava a Přívoz se dohodl s vedením Ostravy, že budou Ostravské Vánoce organizovat společně. Dosud na ně město jen přispívalo.

Na Ostravské Vánoce už obvod Moravská Ostrava a Přívoz nebude sám. Podělí se o ně s ostravským magistrátem. Zatímco obvod se postará o výzdobu a technické zázemí, město zajistí vánoční program.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “To znamená instalaci a odinstalaci prodejních stánků a světelnou výzdobu bude zajišťovat městský obvod prostřednictvím technických služeb.”

Například v roce 2019 si Ostravské Vánoce, které každoročně probíhají na Masarykově náměstí v době adventu, vyžádaly více než 9 milionů korun.

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Necelé 4 miliony stál program. Město nám přispívalo zhruba jedním milionem a zbytek do těch 9 milionů byl používaný na nákup osvětlení, ozdob, andělů a podobných věcí. Tam nám dávali naposledy dotace asi 2 miliony 400 tisíc.”

Obvodu se tak částečně finančně uleví.

Novinkou Ostravských Vánoc bude i program tady v Husově sadu, kde by se měly objevit i stánky s vánoční tématikou.

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Sad sám o sobě je velmi pěkně nazdobený, nasvícený. My bychom to jenom doplnili takovými drobnostmi.”

Vánoce v Husově sadu budou plně v režii Moravské Ostravy a Přívozu.

---

Nový Jičín a další města prosadili obnovu cyklobusu

Z Nového Jičína do Beskyd začal jezdit cyklobus. Zdejší radnice se spojila s dalšími městy a společně uzavřeli smlouvu s veřejným dopravcem. Nová linka jezdí od pátku do neděle, během prázdnin se vypraví i v pracovních dnech.

Cyklobus už před několika lety z Nového Jičína do Beskyd jezdil, jeho fungování ale přerušila výměna dopravce na příměstských linkách. Poslední dva roky zdejší radnice jednala s několika provozovateli autobusové přepravy, zda by bylo možné jej obnovit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že ze strany občanů Nového Jičína, Příbora, Kopřivnice, ale i Frenštátu pod Radhoštěm a Rožnova o to byl poměrně velký zájem, takže jsme se nakonec dohodli na spolupráci právě těchto měst, a společně se podílíme na financování této linky, kterou ale pořád z velké části provozuje na své podnikatelské riziko ČSAD Vsetín.”

Poměr financování vychází z počtu obyvatel každého z pěti zapojených měst. Pro letošní rok činí jejich celková spoluúčast 155 tisíc korun, Nový Jičín z toho uhradí 45 tisíc. Cyklobus bude v provozu od 1. května do 28. září. Trasy jsou dvě, jedna na Pustevny, druhá na Bumbálku a Bílou.

cyklisté: 

“Já cyklobus nevyužívám, protože tam zrovna jezdím normálně běžně na kole, ale je to určitě dobrá věc.”

“Zatím ještě nevyužijeme. Já si dám když tak kolo do auta a vyjedu si, kam potřebuju.”

“Zaznamenal jsme to a počítám s tím, že o prázdninách určitě cyklobus vyzkoušíme.”“

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Smlouva je podepsána na tři roky, takže minimálně po tu dobu bude cyklobus jezdit. Počítáme s tím, že pokud bude cyklobus oblíbený, tak dojde k prodloužení.”

Autobus s cyklopřívěsem pojme 24 jízdních kol. Je možné si místa dopředu zamluvit. Jízdní řád je na webu dopravní společnosti i na stránkách města.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. května 2021, 17:00

Nejvyšší stavební úřad bude velet z Ostravy

V Ostravě bude sídlit Nejvyšší stavební úřad. Schválili to poslanci v rámci nového stavebního zákona. Půjde o vůbec první centrální státní instituci v Moravskoslezské metropoli.

V lednu loňského roku navštívila Ostravu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila novinky, které se chystaly do nového stavebního zákona. Tenkrát primátor Tomáš Macura vznesl přání, že by plánovaný Nejvyšší stavební úřad mohl sídlit v Ostravě. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy (natočeno 17.1.2020): „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

Uplynul rok a 5 měsíců a poslanci ve středu 26. května nový stavební zákon schválili. Jeho součástí je také to, že se splnilo přání vedení města a stavebním úřadům v celé naší zemi bude vládnout Nejvyšší stavební úřad z Ostravy.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "My jsme se relativně dlouho snažili angažovat v přípravě toho nového stavebního zákona. Měli jsme také několik návrhů a požadavků. Jsme skutečně rádi, že minimálně ty dva, které považujeme za důležité, což je stavební úřad v Ostravě a možnost mít vlastní stavební předpisy, nám vyšly. Jsou to věci, které mohou Ostravě pomoci."

Nyní zákon, který má platit od 1. července 2023, dostane k projednání Senát. Je ale možné, že ho poslanecké sněmovně vrátí.

---

Někteří studenti mají za sebou i maturitu z tělocviku

V tělocvičně karvinské Střední školy ochrany osob a majetku skládali studenti maturitu z tělocviku. Porotě museli ukázat nejen zvládnuté základy sebeobrany, ale obhájit museli i teoretickou část v podobě prezentace seminární práce a znalostí ze světa sportu nebo policie.

Studenti Střední školy ochrany osob a majetku v Karviné oboru Bezpečnostně právní činnost mají za sebou maturity z tělesné výchovy. Ty se skládají z ústní části, kdy maturanti obhajují a prezentují své seminární práce a odpovídají na vylosovanou otázku a také z praktické ukázky sebeobrany.

Petr Godál, zástupce ředitelky školy: "Po roce a půl bez nějakého cílevědomého tréninku je to velmi náročné, ale doufám, že nás studenti překvapí."

V tělocvičně nechybělo ani takzvané “potítko”, místo, kde si mohl student do 15 minut shrnout odpověď na vylosovanou maturitní otázku.

Sára Halová, maturantka: "Otázku jsem měla pevné údery, což bylo trochu těžší, ale dalo se to zvládnout."

Závěr maturitního dne patřil praktickým ukázkám sebeobrany. Vyučující i porotci byli sami zvědaví, jak se na fyzičce a technice provedení projevila několikaměsíční pauza.

David Vosáhlo, maturant: " Já jsem dělal celý život judo, pro mě to bylo v pohodě, ale pro děcka, které to nedělají, tak pro ně to bylo těžké a snad to udělají."

Už 1.a 2. června všechny čeká ústní zkouška z odborných předmětů, jako je právo, kriminalistika a bezpečnostní přípravy. Po maturitě mohou tito studenti pokračovat studiem na vysoké škole, případně nastupují k policii, městským strážníkům nebo k Armádě ČR.

---

Rekonstrukce budovy knihovny je v polovině

Rekonstrukce budovy knihovny ve Frýdku-Místku už je ve své polovině. Dlouhodobá oprava začala v závěru loňského roku, je rozplánována na 14 měsíců a vyjde na 45 milionů korun. Knihovna tak získá úplně nové, moderní, a také větší prostory. Budova totiž dostala patro navíc s letní terasou.

Více než 100 let stará budova knihovny na Hlavní třídě postupně mění svou podobu. Rekonstrukci potřebovala doslova už jako sůl.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Řešíme kompletaci celé fasády, jak můžete vidět. Vevnitř se provádějí veškeré omítky, v této chvíli hrubé omítky a ukončujeme tím ty mokré procesy, které jsou pro tu stavbu klíčové. Poté jakmile sundáme fasádu, tak se bude realizovat před vstupem železobetonová terasa a kompletně se bude provádět obklad žulový celé této části."

Město stálo už v roce 2017 před rozhodnutím, zda opravit jenom střechu budovy, která byla ve špatném stavu a zatékalo do ní nebo zvolit celkovou rekonstrukci. Nakonec se přistoupilo ke druhé variantě, díky tomu se knihovna i zvětší.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená, že se využijí prostory podkroví, že se zrekonstruuje výtah, který umožní bezbariérový přístup do všech pater. Objekt samozřejmě projde totální rekonstrukcí včetně zateplení, výměny oken, výměny zdroje tepla, což přispěje k úsporám provozních nákladů."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město získá prostory, které budou odpovídat požadavkům 21. století moderní knihovny a možná bych zmínil jednu zajímavost. Teď stojíme na místě, kde vznikne nová terasa, která bude přístupná i bezbariérově, protože bude vyvýšen výtah a tady u modrého salónku vznikne krásný prostor s výhledem do parku, kde si budou moci čtenáři vybrat tu svou pravou knihu."

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Střecha je už hotová, stihla se v průběhu zimy, tak aby do baráku zbytečně nezatékalo. Viděli jste sami, že terasa je taky už připravena a poté se budou na fasádě kompletovat prvky jako jsou markýzy, zábradlí a další věci."

Město získá reprezentativní budovu, kde budou využity moderní technologie, vzniknou tady prostory pro výuku jak čtenářů, tak i zaměstnanců a oddělení odpovídající současným trendům.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel knihovny Frýdek-Místek: "Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře, kde bude prostřednictvím výtahu zajištěn vstup do modrého salónku. Je rovněž pozitivní, že celková plocha knihovny se rozšíří zhruba o 350 metrů čtverečních. Již nyní se velice těšíme, až budeme moci v rekonstruované knihovně přivítat naše čtenáře."

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V tuto chvíli máme veškeré sítě, rozvody vody, topení a tak dále hotovy a po omítkách budeme realizovat veškeré sádrokartonové příčky, podhledy, v podstatě už tu suchou část výstavby."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Dokončení rekonstrukce knihovny se plánuje na leden roku 2022, ale bylo by krásné, kdyby všechno šlo nad plán a podařilo se to třeba před Vánoci, byl by to krásný dárek pro občany města."

Rekonstrukce vyjde na 45 milionů korun, dva miliony uhradí dotace na zateplení budovy.

---

Vánoční program bude letos i v Husově sadu

V Ostravě už myslí na Vánoce. Zorganizovat tak velkou akci totiž není jen tak. Stojí to nejen spoustu času, ale i peněz. A protože pandemie koronaviru zamíchala rozpočty, obvod Moravská Ostrava a Přívoz se dohodl s vedením Ostravy, že budou Ostravské Vánoce organizovat společně. Dosud na ně město jen přispívalo.

Na Ostravské Vánoce už obvod Moravská Ostrava a Přívoz nebude sám. Podělí se o ně s ostravským magistrátem. Zatímco obvod se postará o výzdobu a technické zázemí, město zajistí vánoční program.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “To znamená instalaci a odinstalaci prodejních stánků a světelnou výzdobu bude zajišťovat městský obvod prostřednictvím technických služeb.”

Například v roce 2019 si Ostravské Vánoce, které každoročně probíhají na Masarykově náměstí v době adventu, vyžádaly více než 9 milionů korun.

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Necelé 4 miliony stál program. Město nám přispívalo zhruba jedním milionem a zbytek do těch 9 milionů byl používaný na nákup osvětlení, ozdob, andělů a podobných věcí. Tam nám dávali naposledy dotace asi 2 miliony 400 tisíc.”

Obvodu se tak částečně finančně uleví.

Novinkou Ostravských Vánoc bude i program tady v Husově sadu, kde by se měly objevit i stánky s vánoční tématikou.

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Sad sám o sobě je velmi pěkně nazdobený, nasvícený. My bychom to jenom doplnili takovými drobnostmi.”

Vánoce v Husově sadu budou plně v režii Moravské Ostravy a Přívozu.

---

Nový Jičín a další města prosadili obnovu cyklobusu

Z Nového Jičína do Beskyd začal jezdit cyklobus. Zdejší radnice se spojila s dalšími městy a společně uzavřeli smlouvu s veřejným dopravcem. Nová linka jezdí od pátku do neděle, během prázdnin se vypraví i v pracovních dnech.

Cyklobus už před několika lety z Nového Jičína do Beskyd jezdil, jeho fungování ale přerušila výměna dopravce na příměstských linkách. Poslední dva roky zdejší radnice jednala s několika provozovateli autobusové přepravy, zda by bylo možné jej obnovit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že ze strany občanů Nového Jičína, Příbora, Kopřivnice, ale i Frenštátu pod Radhoštěm a Rožnova o to byl poměrně velký zájem, takže jsme se nakonec dohodli na spolupráci právě těchto měst, a společně se podílíme na financování této linky, kterou ale pořád z velké části provozuje na své podnikatelské riziko ČSAD Vsetín.”

Poměr financování vychází z počtu obyvatel každého z pěti zapojených měst. Pro letošní rok činí jejich celková spoluúčast 155 tisíc korun, Nový Jičín z toho uhradí 45 tisíc. Cyklobus bude v provozu od 1. května do 28. září. Trasy jsou dvě, jedna na Pustevny, druhá na Bumbálku a Bílou.

cyklisté: 

“Já cyklobus nevyužívám, protože tam zrovna jezdím normálně běžně na kole, ale je to určitě dobrá věc.”

“Zatím ještě nevyužijeme. Já si dám když tak kolo do auta a vyjedu si, kam potřebuju.”

“Zaznamenal jsme to a počítám s tím, že o prázdninách určitě cyklobus vyzkoušíme.”“

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Smlouva je podepsána na tři roky, takže minimálně po tu dobu bude cyklobus jezdit. Počítáme s tím, že pokud bude cyklobus oblíbený, tak dojde k prodloužení.”

Autobus s cyklopřívěsem pojme 24 jízdních kol. Je možné si místa dopředu zamluvit. Jízdní řád je na webu dopravní společnosti i na stránkách města.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-05-2021-17-00