V ostravské ZOO je unikátní obří voliéra pro kondory
Ostravská ZOO se může pochlubit další novinkou. Jde o největší průchozí voliéru a svůj domov v ní našli zástupci jihoamerické fauny - především ale ptáci. Asi největší z nich jsou kondoři, které mohou návštěvníci sledovat přímo při krmení.
Voliéra La Pampa v ostravské ZOO je součástí zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem. Pojmenována byla podle provincie v centrální Argentině. Hotovo bylo už dříve, ale se slavnostním představením se čekalo do doby, až bude voliéra zabydlena.
Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Zaměřujeme se na politickou provincii La Pampa, která ale v sobě ve skutečnosti zahrnuje tři bio-geografické provincie, které jsou velice zvláštní."
Ve voliéře žije šest druhů ptáků a divoká morčata. Nepřehlédnutelné je zejména hejno kondorů a tři páry ibisů. Ptáci posedávají na větvích a občas proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují ostralky, kachny, čírky a pisily.
Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: „Už v loňském roce jsme zahájili spolupráci s nadací Fundación Tamaikèna, která podporuje projekt na záchranu kardinálovců zelených (Proyecto Cardenal Amarillo). Prostřednictvím programu „Dvě koruny ze vstupu“ tento projekt podpoří i naše zoo."
Ostrava každoročně přispívá na provoz ZOO 80 milionů korun a také financuje jeho modernizaci. La Pampa stála 45 milionů Kč.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Se slavnostním představením jsme čekali na vhodnou dobu, kdy si svůj domov ve voliéře najdou její noví obyvatelé a zabydlí se. Nová expozice se stavěla ještě za předchozího ředitele Petra Čolase, který stál u zrodu myšlenky vzniku této nádherné stavby. Neméně důležitou součástí expozice jsou sadové úpravy a zeleň celkově, o kterou se postarali pracovníci ZOO sami.“
Voliéra je tak povedená, že se bude ucházet o titul stavba roku 2021. V současné době se také připravují expozice pro makaky a gibony. Budou dokončeny v srpnu a jejich hodnota je téměř 127 mil. Kč.
---
Do oprav ulic dává Nový Jičín dvakrát více
Léto v Novém Jičíně je ve znamení oprav komunikací. Po likvidaci výtluků se postupně realizují celoplošné rekonstrukce. Investice do výměny povrchů ulic jsou oproti minulým letům dvojnásobné.
Technické služby začaly s opravou novojičínských silnic na konci března, z počátu to bylo zejména odstraňování výtluků po zimě. Postupně začaly také avizované plošné opravy komunikací.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V letošním roce bylo uvolněno rekordních devět milionů korun. Namátkou, opravujeme celoplošně komunikaci Máchova, U Jičínky, střed v místní části Straník a třeba také vjezd do areálu ČSAD. Tam navazujeme na celkovou revitalizaci areálu střediska zeleně technických služeb.”
Standardně město v minulých letech investovalo do oprav komunikací zhruba 5 milionů korun. Letos je to tedy dvojnásobek.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to více než v minulých letech. Tím hlavním důvodem bylo, že jsme usilovali o dotaci z ministerstva pro místní rozvoj na opravu místních komunikací, ale město, bohužel, nebylo úspěšné.”
Přesto ale město jednu z rozsáhlejších oprav, konkrétně ulici Máchova, neplatí jen samo ze svého rozpočtu, ale podílí se na ni vodárenská společnost.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V loňském roce zde společnost SmVaK realizovala opravu vodovodů a kanalizací. Takže jsme se s vodárenskou společností domluvili v letošním roce, že půjdeme cestou napůl, cesta tedy bude opravena celoplošně. Nicméně město financuje pouze polovinu těchto nákladů.”
Plošné opravy silnic si vyžádaly i množství dopravních omezení a průběžných uzavírek. Město řidiče vybízí k opatrnosti a žádá je o trpělivost.
---
Hřiště pro děti na vozíčku
V Opavě najdete ojedinělé hřiště, kde si mohou hrát spolu se zdravými dětmi také děti na vozíčku. Vyrostlo v parčíku nedaleko centra města díky nápadu manželů Carbolových, který byl financovaný z participativního rozpočtu.
Pavel Carbol je upoután na invalidní vozík. Sám nejlépe ví, co tento hendikep v každodenním životě obnáší. Nepřemýšlí však jen o sobě, ale snaží se zpříjemňovat život také ostatním s omezeným pohybem. S manželkou Lenkou chtěli dopřát hru dětem zdravým i hendikepovaným na společném hřišti. A tak je napadlo sem přidat zábavu také pro děti na vozíčku.
Pavel Carbol, předseda, Opavském bez bariér: „Proč oddělovat svět dětí, které jsou hendikepované a svět dětí, které jsou zdravé, které mohou normálně běhat a hrát.“
Usilovali o to, aby vedle tradičních herních prvků na hřišti byly i ty speciální pro vozíčkáře. Na tento kolotoč mohou bez problémů nastoupit i děti na kolečkovém křesle. Stejně tak mohou vyzkoušet houpačku.
Aleš Brückner, výrobce dětských prolézaček: „U našich herních prvků jsou ty dimenze i trojnásobné, než u klasických herních prvků. Taková houpačka pro vozíčkáře to je 200 kg na obou stranách.“
Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Tento úspěšný nápad pro Opavu je skutečně vlaštovkou ve městě. Já bych byl rád, kdyby to pokračovalo.“
Manželé Carbolovi hledají další finanční možnosti, jak zpřístupnit i další hřiště dětem s hendikepem. Rádi by jim dopřáli třeba speciální prolézačky či pískoviště pro vozíčkáře.
---
O tábory pro děti ze sociálně slabých rodin je velký zájem
Středisko volného času Don Bosko v Havířově celoročně pomáhá i dětem z vyloučených lokalit. Nyní o prázdninách pro ně zdarma pořádá příměstské tábory, o které je velký zájem.
Pro většinu těchto dětí ze sociálně slabých rodin v Havířově Šumbarku je příměstský tábor jediným vyžitím. Samy přiznávají, že na dovolenou s rodiči asi nepojedou. Tábor pro ně organizuje Středisko volného času Don Bosko.
anketa: “Mám tady moc kamarádů, baví mě to tady a kdyby nebyl Maják, tak by jsem se nudil.”
Středisko Maják v poslední době celkově přijímá stále více dětí.
Jana Siverová, vedoucí střediska Maják: "V letošním roce přibylo asi 50 dětí a z těch středisek máme čtyři pobočky, tak tato pobočka má asi nejvíce dětí. Určitě vidím i pokrok ve škole a od letošního roku od začátku máme pro děti připravené pondělí až čtvrtek doučování hodinové a v pátek budeme mít hodinu i pro předškolní děti, které teprve půjdou do první třídy. Budeme začínat 6. září.”
Všechny děti na táboře musí být pravidelně testovány.
anketa: “Bylo to super, ani mi to nevadí skoro, protože jsme se to učili ve škole. Nejde tam ani nic cítit, jen to lechtá trochu a nebolí to.”
Zájem o tábory je velký také proto, že je středisko pořádá pro děti zdarma.
---
Porubu rozveselí a roztančí festival Cirkulum
V Ostravě-Porubě se připravuje největší kulturně společenská akce roku. Tou je tradiční Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum. Jde o první mezinárodní festival svého druhu na Severní Moravě.
Mezinárodní festival Cirkulum, který každoročně do Poruby přiláká tisíce lidí, už klepe na dveře. Letos se uskuteční v takové podobě, na jakou jsou lidé zvyklí. Tedy v celé své kráse jako před pandemií koronaviru.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Letos jsme museli kvůli covidovým opatřením změnit termín konání. Původní termín konání byl začátkem června. My jsme operativně ho změnili na začátek srpna. Loni proběhl pouze Happening pro Cirkulum, což byla taková menší varianta celého festivalu.”
I přes změnu termínu se organizátorům podařilo naplnit program umělci ze všech koutů světa. Přijedou tak účinkující například ze Španělska, Itálie, Belgie, Francie, nebo Brazílie. Uvidíte provazochodce, akrobaty, klauny na chůdách, komiky, moderní tanec, nebo kouzelníky. Chybět nebudou ani koncerty.
Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: “Budeme mít interiérové představení. Budeme představením Konkurs od ostravské company Cirkus trochu jinak otevírat Poklad, kulturní dům, což je taková třešinka na dortu. Co se týče vlastně dalších účinkujících, tak máme třeba Itálie Tres Chefes, což je žonglérská company.”
Jsou to tři pánové, kteří vaří a u toho dělají představení. A při troše štěstí lidé dostanou i nějakou tu dobrotu k ochutnání. I toto představení proběhne v divadelním sále kulturního domu Poklad, který se otevře jen pro tuto příležitost. Připravují se i velké skulptury. Půjde o 6metrová nafukovadla , která budou rozmístěna po celé Hlavní třídě.
Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: “Ten program bude celý probíhat v šapitó scéně, která bude na Alšově náměstí, dole bude vlastně La Rambla, jak jsou diváci zvyklí, která půjde až na kruhový objezd. Na kruhovém objezdu by měla být, v případě, že se nic jiného nestane, tak bude vlastně hlavní venkovní scéna a potom hlavní interiérová scéna bude v Pokladu, v kulturním domě, kde budou probíhat každý den představení.”
Festival se uskuteční od 6. do 8. srpna a program už najdete na webu cirkulum.cz.
---