Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Výběr nejzajímavějších událostí tohoto týdne
  • Nová voliéra v ZOO Ostrava se stala stavbou roku
  • Studenti natočili krátký dokument o Frýdku-Místku
  • Nový Jičín koordinoval s občany jízdní řády MHD
  • Nákladní doprava na letišti v Mošnově stále narůstá
  • Na ulici Školní přibyla parkovací místa i nová značka
  • Hokejové naděje v Novém Jičíně drilovaly střelbu

Nová voliéra v ZOO Ostrava se stala stavbou roku

Moravskoslezskému kraji se nebývale dařilo při oceňování povedených staveb za rok 2021. Z 35 ocenění putuje do našeho regionu hned 5 a mezi nimi i unikátní provedení voliéry La Pampa v ZOO Ostrava. Tu si mezi nejlepšími projekty z celé země vybrala veřejnost.

V létě jsme vám představili novinku v ZOO Ostrava obří voliéru La Pampa, do které mohu návštěvníci vstoupit a najednou se ocitnou v přírodě Jižní Ameriky. K vidění jsou především obří kondoři a lidé je mohou pozorovat i přímo při krmení. Stavba je v mnohém unikátní a v rámci soutěže Stavba roku se veřejnosti nejvíce líbila. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já z toho mám velkou radost. To ocenění o něčem svědčí a ti lidé tam chodí rádi, našli si to." 

Voliéra je z technického hlediska unikátní. Je totiž ručně na místě spletena z obří nerezové sítě, podobně jako je voliéra pro šimpanze u Pavilonu evoluce. La Pampa nese název podle provincie v centrální Argentině.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Zaměřujeme se na politickou provincii La Pampa, která ale v sobě ve skutečnosti zahrnuje tři bio-geografické provincie, které jsou velice zvláštní."

Ve voliéře žije šest druhů ptáků a divoká morčata. Kromě kondorů i tři páry ibisů. Ptáci posedávají na větvích a občas proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují ostralky, kachny, čírky a pisily. Voliéra byla vybrána z 90 přihlášených staveb z celé země. 

---

Studenti natočili krátký dokument o Frýdku-Místku

Šestice mladých talentů z Frýdku-Místku se zapojila do celostátní filmové soutěže. Čtyři měsíce natáčeli na mobilní telefon krátký dokument na téma Moje město. Na filmovém festivalu FEBIOFEST a ním pak vybojovali před porotou krásné druhé místo.

začátek dokumentu: "Frýdek-Místek – Město s pestrou minulostí tu stojí už přes 750 let. Nachází se zde v podhůří Beskyd na soutoku řek Ostravice a Morávky. Vzniklo spojením slezského města Frýdku a moravského Místku. Některé úseky řeky Ostravice tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska."

Pětiminutový dokument o Frýdku-Místku natočili žáci 9.E ze Základní školy Osmička. Přihlásili se totiž do celorepublikové soutěže I TY JSI FILMAŘEM.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Celé to vzniklo tím, že nás paní učitelka oslovila, abychom se přihlásili do té soutěže a já jsem na to kývl, protože se tím amatérsky zabývám."

Honza si vzal do týmu další čtyři spolužáky a pustili se do práce.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se to pojmout formou, že by to měl být takový dokument o městě. Že by to mělo být takové představení pro turisty, kteří tady přijedou do našeho města."

Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Mojí úlohou byl dabing a scénář."

Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Byla to právě doba, kdy jsme byli všichni zavření doma, nemohli jsme do školy a probíhalo to celé distančně, takže jsme to měli ještě ztížené tím, že jsme se nemohli vídat. Museli jsme všechno řešit přes meetingy, ještě s paní učitelkou."

Na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST v Praze, pak zaznamenal snímek natočený pouze na mobilní telefon velký úspěch.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Na soutěži to proběhlo velice dobře, jsem moc spokojený, bylo to druhé místo, takže bych chtěl poděkovat všem, kteří tomu nějak přispěli, hlavně mému dědovi, který mi pomáhal cestovat, se dopravovat na ta místa. A potom ještě všem členům týmu."

I samotní autoři, v té době ještě žáci, se při natáčení dozvěděli o Frýdku-Místku hodně zajímavostí.

Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Spoustu věcí, jednak o našich památkách i o nových místech, která jsem si dřív tak neuvědomoval tolik, že tady jsou."

Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Hodně místa, krásná. Třeba v Hájku tady, tam je to moc krásné, tam jsem byla teda jednou v životě, ještě, až po tom filmu. Taky o soustě nových památek jsem se dozvěděla. Historii rozhodně zajímavou. Myslím, že Frýdek-Místek je krásné město."

Tvůrce osobně ocenil i primátor Frýdku-Místku.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jako primátor jsem velmi rád, že mezi mladými občany jsou takoví šikovní lidé, jako je Jan Bujnošek a jeho přátelé, kteří vytvořili jako studenti film, který se v mnohém vyrovná produktům profesionálních agentur, které propagují město. A cítím, že takové tvůrčí činy je třeba ocenit. Proto jsme se na vedení dohodli, že to poděkování nebude jenom formální, ale dostanou i finanční dar, za který si třeba mohou pořídit třeba novou techniku, kterou budou pokračovat v tom, co je baví a natočí třeba ještě zajímavější film o městě."

Honza Bujnošek potvrdil, že by se chtěl filmové tvorbě dál věnovat a o Frýdku-Místku ještě něco natočit.

---

Nový Jičín koordinoval s občany jízdní řády MHD

Cestující městskou hromadnou dopravou v Novém Jičíně čekají určité změny. Radnice připravuje aktualizaci jízdních řádů. Jedna z linek se například prodlouží až k obchodnímu centru v sousední obci.

Podle současných jízdních řádů se městské elektrobusy řídí v Novém Jičíně čtyři roky. Radnice přistoupila k jejich aktualizaci, vyjádřit se ke změním mohli i občané, teď v říjnu už na druhém veřejném projednání.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve se uskutečnilo veřejné projednání v září, kde jsme naznačili základní změny. Následně vznikl dotazník. Sešlo se nám poměrně hodně odpovědí, skoro tři sta.”

Návrhy změn v jízdních řádech jsou zveřejněny na webu města. Často vyslovenou potřebou byla zastávka u obchodního centra, které stojí na území sousední obce.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “I z dotazníku vyplynulo, že asi nejpožadovanější změnou bylo doplnění zastávky, což už tedy není Nový Jičín, je to Šenov, ale je to kousíček.”

účastníci veřejného projednání: 

“Jako občana Kojetína mě zajímá samozřejmě, jestli děti budou stíhat autobus, aby se dostaly do školy a ze školy. A občané, kteří nevyužívají auto, jestli se dostanou do práce a zase zpět.”

“Bydlím na Hřbitovní, a budou tam jezdit jenom ráno a odpoledne, tak by mě zajímalo, jestli z 602 bude čekat ta 601 na lidi ze Hřbitovní, aby se dostali do nemocnice.”

Aktualizaci jízdních řádů zpracovává pro město krajský Koordinátor ODIS, který řeší i návaznost na příměstskou dopravu.

Martin Večeřa, vedoucí plánování dopravy, Koordinátor ODIS: “Dosud ty jízdní řády moc koordinovány nebyly a snažili jsme se tu koordinaci povýšit. Typickým příkladem je například relace z Loučky do centra Nového Jičína.”

Nové jízdní řády městských autobusů by měly vejít v platnost spolu s těmi celostátními 12. prosince.

---

Nákladní doprava na letišti v Mošnově stále narůstá

Letiště Leoše Janáčka Ostrava pandemie covidu silně zasáhla a osobní doprava je až na jednu pravidelnou linku zastoupena pouze rekreačními charterovými lety. Kvůli zhoršené epidemiologické situaci posunul rozlétání další linky i polský LOT. Naopak nákladní doprava ale stále roste.

Polská letecká společnsot LOT měla v plánu od října znovu rozlétat pravidelnou linku mezi Ostravou a Varšavou. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci k tomu ale nedošlo a letadla by tato dvě města měla spojit až od jara příštího roku. Z Ostravy tak s pasažéry létá jen dvakrát týdně linka do Londýna a hlavně charterové let. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "V současné době lítáme jen jednu pravidelnou linku to je Londýn,  ale po nějakém neurčitém zahájení sezóny, kdy jsme nevěděli jak budou lidé na dovolené létat, se to zlepšilo a teď máme pozitivní výsledky, protože sezóna se rozlítala. Samozřejmě není to ani na čtyřiceti procentech proti tomu, na co jsme byli zvyklí před dobou covidu."

Letiště se ale nevzdává a snaží se o další rozvoj osobní dopravy. Kromě spojení s Varšavou chce napojení ještě na další velká letiště. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "V současné době jednáme nejenom s Lotem, ale ještě s jinou leteckou společností a pořád je pro nás z Ostravy důležitý hub Mnichov nebo Vídeň. Varšava by zůstala, takže to jsou tři velké huby. Kromě Ryanairu, který dneska lítá do Londýna, bychom chtěli příští rok otevřít ještě další dvě linky. Uvažujeme o Itálii a o Německu nebo o ještě druhém městě v Anglii."

I přes problémy v osobní přepravě se letišti daří neustále rozšiřovat nákladní dopravu. V letošním roce už cargo narostlo o 30 procent. 

---

Na ulici Školní přibyla parkovací místa i nová značka

Rekonstrukce Školní ulice v Ostravě-Porubě se chýlí ke konci. Díky ní se zvýší nejen počet parkovacích míst, ale bude také bezpečnější. A to zejména pro děti přilehlé Základní školy Porubská.

Ulice Školní v Ostravě-Porubě bude komfortnější a bezpečnější než dřív. Už v první etapě její rekonstrukce se tady zvýšil počet parkovacích míst na straně u školní zahrady ze dvou na 11 a objevila se tady i nová dopravní značka K+R, neboli kiss and ride.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Tedy polib a jeď. Tato místa slouží k bezpečnému vystoupení a nastoupení osob, tedy spolujezdců. V tomto případě zejména dětí u této školy."

Dopravní značka K+R se v blízké době objeví i u ZŠ Pokorného a Bulharská. Jsou to poslední dvě ZŠ, které ji ještě nemají.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V současné době je tedy dokončovaná druhá etapa. Druhá část parkoviště v tom slepém zakončení ulice Školní a zároveň se dokončuje úprava oplocení.” 

Druhá etapa rozšiřuje parkoviště na straně u školního hřiště z 5 šikmých na 13 kolmých parkovacích stání.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: "Parkovací místa jsou provedena z drenážní dlažby. Součástí stavby je i odvodnění a součástí byla také přeložka veřejného osvětlení."

Stavba probíhá tak, aby byla ulice alespoň částečně průjezdná a zároveň, aby bylo lidem k dispozici i pár parkovacích míst v blízkosti domova. Práce by měly skončit začátkem listopadu.

---

Hokejové naděje v Novém Jičíně drilovaly střelbu

Talentovaní hráči z moravských hokejových klubů, kteří by se mohli ucházet o reprezentaci, absolvovali dovednostní kemp na novojičínském ledu. Přípravu zaměřili na největší slabinu - střelbu na bránu.

Novojičínský led hostil dovednostní soustředění pro mladé hokejisty reprezentačního výběru ve věku 15 a 16 let. Skills kemp pro talentované hráče z moravských klubů, jako jsou ostravské Vítkovice, Třinec, Havířov, Brno nebo Olomouc, trval tři dny.

Dominik Kafka, sekretář a sportovní manažer HK Nový Jičín: “Tady ty Skills kempy jsou novým projektem Českého hokejového svazu, jsou zaměřené na individuální schopnosti, dovednosti. Netrénuje se tu žádná taktika, vyloženě tady pilují střelbu, bruslení.”

Tomáš Pacina, hlavní skills kouč Českého hokeje: “Soustředíme se na dovednosti, na koncovku, na střelbu, což je naše jedna z největších slabin. V podstatě celé tři dny, šest tréninků je zaměřeno na tuto jednu dovednost a je to ve spolupráci s trenéry dovednostními a reprezentačními.”

Dominik Kafka, sekretář a sportovní manažer HK Nový Jičín: “Jsou tady světoví trenéři, jako pan Pacina, Přerost, Jakub Petr nebo Rostislav Vlach, takže opravdu trenérský štáb je tady kvalitní, a myslím, že klukům to v jejich rozvoji hodně pomůže.”

Získat pořádání Skills kempu do Nového Jičína s podařilo díky kontaktům místního klubu a také díky loňské rekonstrukci městské haly za více než 50 milionů korun.

Tomáš Pacina, hlavní skills kouč Českého hokeje: “Jsme velice spokojeni, je tady nová hala, je tady hlavně dobrý led, což je nejdůležitější.”

Tyto Skills kempy se v Novém Jičíně zopakují ještě dva, na konci listopadu a v polovině prosince.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. října 2021, 14:00

Nová voliéra v ZOO Ostrava se stala stavbou roku

Moravskoslezskému kraji se nebývale dařilo při oceňování povedených staveb za rok 2021. Z 35 ocenění putuje do našeho regionu hned 5 a mezi nimi i unikátní provedení voliéry La Pampa v ZOO Ostrava. Tu si mezi nejlepšími projekty z celé země vybrala veřejnost.

V létě jsme vám představili novinku v ZOO Ostrava obří voliéru La Pampa, do které mohu návštěvníci vstoupit a najednou se ocitnou v přírodě Jižní Ameriky. K vidění jsou především obří kondoři a lidé je mohou pozorovat i přímo při krmení. Stavba je v mnohém unikátní a v rámci soutěže Stavba roku se veřejnosti nejvíce líbila. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Já z toho mám velkou radost. To ocenění o něčem svědčí a ti lidé tam chodí rádi, našli si to." 

Voliéra je z technického hlediska unikátní. Je totiž ručně na místě spletena z obří nerezové sítě, podobně jako je voliéra pro šimpanze u Pavilonu evoluce. La Pampa nese název podle provincie v centrální Argentině.

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Zaměřujeme se na politickou provincii La Pampa, která ale v sobě ve skutečnosti zahrnuje tři bio-geografické provincie, které jsou velice zvláštní."

Ve voliéře žije šest druhů ptáků a divoká morčata. Kromě kondorů i tři páry ibisů. Ptáci posedávají na větvích a občas proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují ostralky, kachny, čírky a pisily. Voliéra byla vybrána z 90 přihlášených staveb z celé země. 

---

Studenti natočili krátký dokument o Frýdku-Místku

Šestice mladých talentů z Frýdku-Místku se zapojila do celostátní filmové soutěže. Čtyři měsíce natáčeli na mobilní telefon krátký dokument na téma Moje město. Na filmovém festivalu FEBIOFEST a ním pak vybojovali před porotou krásné druhé místo.

začátek dokumentu: "Frýdek-Místek – Město s pestrou minulostí tu stojí už přes 750 let. Nachází se zde v podhůří Beskyd na soutoku řek Ostravice a Morávky. Vzniklo spojením slezského města Frýdku a moravského Místku. Některé úseky řeky Ostravice tvoří historickou zemskou hranici Moravy a Slezska."

Pětiminutový dokument o Frýdku-Místku natočili žáci 9.E ze Základní školy Osmička. Přihlásili se totiž do celorepublikové soutěže I TY JSI FILMAŘEM.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Celé to vzniklo tím, že nás paní učitelka oslovila, abychom se přihlásili do té soutěže a já jsem na to kývl, protože se tím amatérsky zabývám."

Honza si vzal do týmu další čtyři spolužáky a pustili se do práce.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se to pojmout formou, že by to měl být takový dokument o městě. Že by to mělo být takové představení pro turisty, kteří tady přijedou do našeho města."

Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Mojí úlohou byl dabing a scénář."

Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Byla to právě doba, kdy jsme byli všichni zavření doma, nemohli jsme do školy a probíhalo to celé distančně, takže jsme to měli ještě ztížené tím, že jsme se nemohli vídat. Museli jsme všechno řešit přes meetingy, ještě s paní učitelkou."

Na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu FEBIOFEST v Praze, pak zaznamenal snímek natočený pouze na mobilní telefon velký úspěch.

Jan Bujnošek, autor videa o Frýdku-Místku: "Na soutěži to proběhlo velice dobře, jsem moc spokojený, bylo to druhé místo, takže bych chtěl poděkovat všem, kteří tomu nějak přispěli, hlavně mému dědovi, který mi pomáhal cestovat, se dopravovat na ta místa. A potom ještě všem členům týmu."

I samotní autoři, v té době ještě žáci, se při natáčení dozvěděli o Frýdku-Místku hodně zajímavostí.

Vít Bučko, spoluautor videa o Frýdku-Místku: "Spoustu věcí, jednak o našich památkách i o nových místech, která jsem si dřív tak neuvědomoval tolik, že tady jsou."

Magdaléna Kudrnová, spoluautorka videa o Frýdku-Místku: "Hodně místa, krásná. Třeba v Hájku tady, tam je to moc krásné, tam jsem byla teda jednou v životě, ještě, až po tom filmu. Taky o soustě nových památek jsem se dozvěděla. Historii rozhodně zajímavou. Myslím, že Frýdek-Místek je krásné město."

Tvůrce osobně ocenil i primátor Frýdku-Místku.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jako primátor jsem velmi rád, že mezi mladými občany jsou takoví šikovní lidé, jako je Jan Bujnošek a jeho přátelé, kteří vytvořili jako studenti film, který se v mnohém vyrovná produktům profesionálních agentur, které propagují město. A cítím, že takové tvůrčí činy je třeba ocenit. Proto jsme se na vedení dohodli, že to poděkování nebude jenom formální, ale dostanou i finanční dar, za který si třeba mohou pořídit třeba novou techniku, kterou budou pokračovat v tom, co je baví a natočí třeba ještě zajímavější film o městě."

Honza Bujnošek potvrdil, že by se chtěl filmové tvorbě dál věnovat a o Frýdku-Místku ještě něco natočit.

---

Nový Jičín koordinoval s občany jízdní řády MHD

Cestující městskou hromadnou dopravou v Novém Jičíně čekají určité změny. Radnice připravuje aktualizaci jízdních řádů. Jedna z linek se například prodlouží až k obchodnímu centru v sousední obci.

Podle současných jízdních řádů se městské elektrobusy řídí v Novém Jičíně čtyři roky. Radnice přistoupila k jejich aktualizaci, vyjádřit se ke změním mohli i občané, teď v říjnu už na druhém veřejném projednání.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve se uskutečnilo veřejné projednání v září, kde jsme naznačili základní změny. Následně vznikl dotazník. Sešlo se nám poměrně hodně odpovědí, skoro tři sta.”

Návrhy změn v jízdních řádech jsou zveřejněny na webu města. Často vyslovenou potřebou byla zastávka u obchodního centra, které stojí na území sousední obce.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “I z dotazníku vyplynulo, že asi nejpožadovanější změnou bylo doplnění zastávky, což už tedy není Nový Jičín, je to Šenov, ale je to kousíček.”

účastníci veřejného projednání: 

“Jako občana Kojetína mě zajímá samozřejmě, jestli děti budou stíhat autobus, aby se dostaly do školy a ze školy. A občané, kteří nevyužívají auto, jestli se dostanou do práce a zase zpět.”

“Bydlím na Hřbitovní, a budou tam jezdit jenom ráno a odpoledne, tak by mě zajímalo, jestli z 602 bude čekat ta 601 na lidi ze Hřbitovní, aby se dostali do nemocnice.”

Aktualizaci jízdních řádů zpracovává pro město krajský Koordinátor ODIS, který řeší i návaznost na příměstskou dopravu.

Martin Večeřa, vedoucí plánování dopravy, Koordinátor ODIS: “Dosud ty jízdní řády moc koordinovány nebyly a snažili jsme se tu koordinaci povýšit. Typickým příkladem je například relace z Loučky do centra Nového Jičína.”

Nové jízdní řády městských autobusů by měly vejít v platnost spolu s těmi celostátními 12. prosince.

---

Nákladní doprava na letišti v Mošnově stále narůstá

Letiště Leoše Janáčka Ostrava pandemie covidu silně zasáhla a osobní doprava je až na jednu pravidelnou linku zastoupena pouze rekreačními charterovými lety. Kvůli zhoršené epidemiologické situaci posunul rozlétání další linky i polský LOT. Naopak nákladní doprava ale stále roste.

Polská letecká společnsot LOT měla v plánu od října znovu rozlétat pravidelnou linku mezi Ostravou a Varšavou. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci k tomu ale nedošlo a letadla by tato dvě města měla spojit až od jara příštího roku. Z Ostravy tak s pasažéry létá jen dvakrát týdně linka do Londýna a hlavně charterové let. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "V současné době lítáme jen jednu pravidelnou linku to je Londýn,  ale po nějakém neurčitém zahájení sezóny, kdy jsme nevěděli jak budou lidé na dovolené létat, se to zlepšilo a teď máme pozitivní výsledky, protože sezóna se rozlítala. Samozřejmě není to ani na čtyřiceti procentech proti tomu, na co jsme byli zvyklí před dobou covidu."

Letiště se ale nevzdává a snaží se o další rozvoj osobní dopravy. Kromě spojení s Varšavou chce napojení ještě na další velká letiště. 

Jaromír Radkovský, ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "V současné době jednáme nejenom s Lotem, ale ještě s jinou leteckou společností a pořád je pro nás z Ostravy důležitý hub Mnichov nebo Vídeň. Varšava by zůstala, takže to jsou tři velké huby. Kromě Ryanairu, který dneska lítá do Londýna, bychom chtěli příští rok otevřít ještě další dvě linky. Uvažujeme o Itálii a o Německu nebo o ještě druhém městě v Anglii."

I přes problémy v osobní přepravě se letišti daří neustále rozšiřovat nákladní dopravu. V letošním roce už cargo narostlo o 30 procent. 

---

Na ulici Školní přibyla parkovací místa i nová značka

Rekonstrukce Školní ulice v Ostravě-Porubě se chýlí ke konci. Díky ní se zvýší nejen počet parkovacích míst, ale bude také bezpečnější. A to zejména pro děti přilehlé Základní školy Porubská.

Ulice Školní v Ostravě-Porubě bude komfortnější a bezpečnější než dřív. Už v první etapě její rekonstrukce se tady zvýšil počet parkovacích míst na straně u školní zahrady ze dvou na 11 a objevila se tady i nová dopravní značka K+R, neboli kiss and ride.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Tedy polib a jeď. Tato místa slouží k bezpečnému vystoupení a nastoupení osob, tedy spolujezdců. V tomto případě zejména dětí u této školy."

Dopravní značka K+R se v blízké době objeví i u ZŠ Pokorného a Bulharská. Jsou to poslední dvě ZŠ, které ji ještě nemají.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V současné době je tedy dokončovaná druhá etapa. Druhá část parkoviště v tom slepém zakončení ulice Školní a zároveň se dokončuje úprava oplocení.” 

Druhá etapa rozšiřuje parkoviště na straně u školního hřiště z 5 šikmých na 13 kolmých parkovacích stání.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: "Parkovací místa jsou provedena z drenážní dlažby. Součástí stavby je i odvodnění a součástí byla také přeložka veřejného osvětlení."

Stavba probíhá tak, aby byla ulice alespoň částečně průjezdná a zároveň, aby bylo lidem k dispozici i pár parkovacích míst v blízkosti domova. Práce by měly skončit začátkem listopadu.

---

Hokejové naděje v Novém Jičíně drilovaly střelbu

Talentovaní hráči z moravských hokejových klubů, kteří by se mohli ucházet o reprezentaci, absolvovali dovednostní kemp na novojičínském ledu. Přípravu zaměřili na největší slabinu - střelbu na bránu.

Novojičínský led hostil dovednostní soustředění pro mladé hokejisty reprezentačního výběru ve věku 15 a 16 let. Skills kemp pro talentované hráče z moravských klubů, jako jsou ostravské Vítkovice, Třinec, Havířov, Brno nebo Olomouc, trval tři dny.

Dominik Kafka, sekretář a sportovní manažer HK Nový Jičín: “Tady ty Skills kempy jsou novým projektem Českého hokejového svazu, jsou zaměřené na individuální schopnosti, dovednosti. Netrénuje se tu žádná taktika, vyloženě tady pilují střelbu, bruslení.”

Tomáš Pacina, hlavní skills kouč Českého hokeje: “Soustředíme se na dovednosti, na koncovku, na střelbu, což je naše jedna z největších slabin. V podstatě celé tři dny, šest tréninků je zaměřeno na tuto jednu dovednost a je to ve spolupráci s trenéry dovednostními a reprezentačními.”

Dominik Kafka, sekretář a sportovní manažer HK Nový Jičín: “Jsou tady světoví trenéři, jako pan Pacina, Přerost, Jakub Petr nebo Rostislav Vlach, takže opravdu trenérský štáb je tady kvalitní, a myslím, že klukům to v jejich rozvoji hodně pomůže.”

Získat pořádání Skills kempu do Nového Jičína s podařilo díky kontaktům místního klubu a také díky loňské rekonstrukci městské haly za více než 50 milionů korun.

Tomáš Pacina, hlavní skills kouč Českého hokeje: “Jsme velice spokojeni, je tady nová hala, je tady hlavně dobrý led, což je nejdůležitější.”

Tyto Skills kempy se v Novém Jičíně zopakují ještě dva, na konci listopadu a v polovině prosince.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-10-2021-14-00