Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Očkovací centrum v Ostravě už je téměř hotové
  • Strážníci jsou zavalení podněty kvůli aplikaci Dej tip
  • Obavy Charity NJ se nenaplnily, lidé si cestu našli
  • Střední školy loví budoucí studenty na internetu
  • Knihovna v Havířově půjčuje knihy pomocí výtahu

Očkovací centrum v Ostravě už je téměř hotové

Velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě je už téměř hotové. Buduje se na výstavišti Černá louka a bude mít kapacitu až 1800 lidí denně. Očkovat by se v něm mělo začít zřejmě v březnu, ale záleží to dodávkách vakcín.

Hlavní pavilon výstaviště Černá louka v Ostravě je pro očkovací centrum jako stvořený. Dostatečně velké prostory dovolí pohyb značného počtu lidí, budova umožňuje zvláštní vchod a východ na jiné straně budovy. Černá louka mohla ke stavbě kójí navíc využít materiál, který běžně slouží k výstavám nebo jiným akcím. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "V momentu, kdy bude zjištěna základní anamnéza a vhodnost k očkování, může klient vstoupit podle jednoduchého systému - červená nebo zelená."

Vakcinační centrum už je z velké části hotovo. Nyní zbývá hlavně vnitřní vybavení a technika. Přibydou počítače nebo ledničky ke skladování vakcín.

Jan Šumbera, jednatel Černé Louky: "Už chybí pouze navigační systém. Máme ho už rozpracovaný a v řádu dní ho zrealizujeme."

Celkem se bude o očkování starat asi 500 lidí. Na jedné směně to bude celkem 70 lidí. Nejvíce bude zdravotníků, ale přítomna bude i ostraha nebo uklízečky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se o společný projekt města, kraje, FNO a Lékařské fakulty OU."

Kójí je celkem 18 a 7 lidí se bude vždy starat o tři kóje. Na vše budou dohlížet 3 lékaři a v odpočívárně po očkování bude ještě záchranná služba. 

---

Strážníci jsou zavalení podněty kvůli aplikaci Dej tip

Aplikace Dej tip v Havířově slouží k tomu, aby lidé mohli radnici upozorňovat na nedostatky ve městě. Například na zničené lavičky, veřejné osvětlení. Lidé ale začali díky změně v aplikaci zavalovat podněty přímo městskou policii. Ta to chce změnit.

Strážníci městské policie v Havířově jsou zavalení podněty od občanů, a to díky aplikaci Dej tip. Ta sice funguje už několik let a osvědčila se. Lidé pomocí chytrých telefonů hlásí různé závady, které se mají rychle vyřešit. Díky změně, ale nyní strážníci řeší denně i desítky nahlášených podnětů.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Původně to šlo na magistrát pouze, který pak rozděloval příslušným odborům ty problémy tak, jak byly. Najednou se rozmohlo to, my jsme udělali takovou úpravu, že ty věci, které by měly jít k nám, k nám jdou přímo a občané si zvykli například řešit spory na parkovišti tím, že oznamuje soused souseda, a nebo evidentně jde někdo po městě a každý přestupek, který vidí vyfotí a pošle to." 

Městská policie by uvítala, kdyby se aplikace vrátila do původní polohy a podněty se třídily opět na magistrátu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Není cílem, aby podněty zůstávaly na magistrátu, ale aby opravdu MP řešila podněty, které jí přísluší a magistrát řešil podněty, které přísluší jemu. Já si myslím, že někteří to pochopili asi jako recesi, dělají si z toho srandu a opravdu tato aplikace není k tomu určená. To, aby se upozorňovalo na to, že někdo blbě parkuje a navzájem si sousedé dělali naschvály, ta aplikace není určena. Prosím občany, aby toto dodržovali."

Parkování je v Havířově problém. V letošním roce bude město investovat do čtyř nových parkovišť.

---

Obavy Charity NJ se nenaplnily, lidé si cestu našli

Tříkrálová sbírka, letos bez koledníků, je u konce. I když poslové s pokladničkami nemohli obcházet domácnosti, výsledek nakonec, například novojičínskou Charitu, docela překvapil

Letošní Tříkrálová koleda probíhala spíše online formou, nicméně novojičínská Charita rozšířila na různá místa i několik reálných pokladniček a snaha se vyplatila. Například kasičky umístěné v Návštěvnickém centru naplnili lidé hned čtyři.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “S velkým povděkem jsme sledovali, že děvčata z informačního centra nám volaly, ať vyměníme pokladničku, že je zase plná, tak to bylo opravdu příjemné překvapení.”

Další zapečetěné schránky byly na úřadech ve spádových obcích novojičínské Charity. V součtu s předběžnými výsledky z virtuální kasičky dospěla Charita k této výsledné částce:

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Dohromady celá sbírka k dnešnímu dni nám udělala 497 tisíc korun, což je úplně fantastický výsledek.”

I když je to zhruba o 250 tisíc méně, než v loňském roce, takový výsledek Charitu příjemně zaskočil.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Vůbec jsme neočekávali takovou aktivitu lidí, kteří letos museli proto, aby mohli přispět, museli sami něco udělat.”

Peníze tu pomohou například v půjčovně kompenzačních pomůcek, v rámci fondu kroužky a také na zřízení Re-use centra pro využití funkčních nepotřebných věcí z domácností.

---

Střední školy loví budoucí studenty na internetu

Distanční výuka usadila školáky i učitele za počítače. Do online prostředí se tak musel přesunout i veletrh středních škol. Zájemci o technické a řemeslné obory mají ale možnost si přijít školy za dodržení hygienických podmínek dokonce prohlédnout.

Dvojice pedagogů ze Střední školy řemesel Frýdek-Místek se postupně střídá u počítače a osm hodin odpovídá na dotazy rodičů i žáků základních škol. Den otevřených dveří se totiž přesunul do online prostředí.

Rodič, online rozhovor: "No víte, já spíš ten učební obor jsem si myslel, protože on má ty trojky, tu maturitu asi nevím, to asi ne."

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Kdyby absolvoval ten tříletý učební obor v pohodě, tak si může udělat maturitu nástavbou, my tady totiž nabízíme i dvouleté nástavbové studium pro zájemce."

Vážným zájemcům o studium nabízí škola také individuální konzultace za dodržení přísných hygienických opatření.

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "My potřebujeme tady těm rodičům a potenciálním uchazečům ukázat jaké je vybavení té školy, jak to probíhá, protože většina těch dětí si ani nedovede představit, co všechno ten obor obnáší a co to znamená a co se tady dělá. Takže my potřebujeme, aby se tady přišli podívat, viděli a oni se třeba na základě prohlídky rozhodnou, co všechno nebo který obor by chtěli studovat."

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "V tomto týdnu jsme absolvovali už asi pět individuálních prohlídek. Největší zájem je o maturitní obory dřevařské, elektro, instalatér."

O řemeslné obory je v současnosti velký zájem, jak ze strany deváťáků, tak ze strany zaměstnavatelů.

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Opravdu se dostává do povědomí lidí, že řemeslník se přestává stávat dělníkem, ale řemeslo je velmi uznávané, ctěné a velmi potřebné, protože v poslední době se setkáváme s tím, že se na nás obracejí firmy, které mají nedostatek kvalifikovaných a vzdělaných absolventů, takže ani nedokážeme uspokojit poptávku těch firem."

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "Řemeslné obory jsou velmi důležité, je o ně zájem obrovský, čím dál větší zájem je o ty obory, které jsou na trhu velmi dobře placené, to znamená elektrikář, slaboproud i silnoproud, instalatér a pomalu se dostává do popředí i zedník."

Ladislava Lažová, psycholog: "Tyhle školy jsou supr, že právě dětem, kterým se moc nedaří na základních školách a já často říkám rodičům vydržte, dítě musí základku jenom přežít, i třeba se čtyřkami, je to úplně jedno, tak ty děti rozkvetou pak na střední škole nebo na tom učňáku."

Uchazeče o studium nejčastěji zajímá, jak probíhají přijímací zkoušky, jaké má škola vybavení a jak je to právě s uplatněním. Zdejší škola navíc nabízí zahraniční studijní pobyty i prospěchová a motivační stipendia.

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "Motivační dostávají všichni, kteří studují vybrané obory tady, které jsou tesař a zedník v tomto školím roce a prospěchová stipendia dostávají ještě kromě tesařů a zedníků navíc ještě elektrikář slaboproud a silnoproud, ve všech třech ročnících kluci obdrží. Jsou to částky až ve výši pět tisíc za pololetí."

Kromě celokrajského Online veletrhu středních škol připravil už před časem vlastní nabídku také magistrát.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Místo tradičního veletrhu vzdělávání, který pořádá Frýdek-Místek v Polárce, jsme se rozhodli vytvořit katalog, ve kterém se podobné informace a stejní vystavovatelé představili u nás na webových stránkách , takže uchazeči o zaměstnání i studenti se můžou podívat na naše webové stránky a dozví se podrobné informace jako se v dřívějších letech dozvěděli při účasti na našem veletrhu."

Přijímací zkoušky na střední školy budou letos pravděpodobně probíhat kvůli pandemii jednotně, a to podle testů CERMAT.

---

Knihovna v Havířově půjčuje knihy pomocí výtahu

Knihovny musí být kvůli opatřením zavřené. V Městské knihovně na ulici Svornosti v Havířově ale přišli na způsob, jak knihy půjčovat a přitom nic neporušit. Využili k tomu výtah.

Knihovna v Havířově si lámala hlavu, jak přes vládní opatření dostat knížky ke svým čtenářům. Pak se zaměstnanci podívali na výtah a nápad byl na světě. Nejdříve si čtenář z domu přes internet zarezervuje knížku.

Michaela Tobolová, pracovnice Městské knihovny Havířov: "Když jsou ty knížky pro čtenáře připravené, tak čtenáře kontaktujeme, čtenář si dojde do knihovny na ulici Svornosti, kde ten bezkontaktní výdej probíhá a my mu knížky předáme prostřednictvím výtahu. Opravdu ten výdej je bezkontaktní, protože my spolu nepřijdeme do bližšího kontaktu.”

Za první tři dny knihovna takto půjčila knížky téměř třem stovkám čtenářů.

anketa: "Vybral jsem si knížky, i když jsem registrovaný u jiné knihovny, pobočky v Havířově. Takže jsem si je vybral s tím, že mi umožnili si je vybrat přes bezkontaktní výběr, což je super, protože si knížky mohu půjčit a normálně bych nemohl.”

anketa: "Určitě jsem ráda, protože čtu hodně a doma už mám všechny knížky přečtené a jsem ráda, že je alespoň tato možnost.”

anketa: "Je to zajímavý způsob, velice zajímavý způsob. Právě proto jsem přišel, abych zjistil, co a jak dál, protože knížky docházejí doma není co číst. Bohužel mě velice mrzí, že knihovny jsou takto zavřené."

Bezkontaktně lidé knížky i vracejí. Jednoduše je nechají v boxu, který je umístěn před knihovnou.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. ledna 2021, 16:00

Očkovací centrum v Ostravě už je téměř hotové

Velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě je už téměř hotové. Buduje se na výstavišti Černá louka a bude mít kapacitu až 1800 lidí denně. Očkovat by se v něm mělo začít zřejmě v březnu, ale záleží to dodávkách vakcín.

Hlavní pavilon výstaviště Černá louka v Ostravě je pro očkovací centrum jako stvořený. Dostatečně velké prostory dovolí pohyb značného počtu lidí, budova umožňuje zvláštní vchod a východ na jiné straně budovy. Černá louka mohla ke stavbě kójí navíc využít materiál, který běžně slouží k výstavám nebo jiným akcím. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "V momentu, kdy bude zjištěna základní anamnéza a vhodnost k očkování, může klient vstoupit podle jednoduchého systému - červená nebo zelená."

Vakcinační centrum už je z velké části hotovo. Nyní zbývá hlavně vnitřní vybavení a technika. Přibydou počítače nebo ledničky ke skladování vakcín.

Jan Šumbera, jednatel Černé Louky: "Už chybí pouze navigační systém. Máme ho už rozpracovaný a v řádu dní ho zrealizujeme."

Celkem se bude o očkování starat asi 500 lidí. Na jedné směně to bude celkem 70 lidí. Nejvíce bude zdravotníků, ale přítomna bude i ostraha nebo uklízečky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se o společný projekt města, kraje, FNO a Lékařské fakulty OU."

Kójí je celkem 18 a 7 lidí se bude vždy starat o tři kóje. Na vše budou dohlížet 3 lékaři a v odpočívárně po očkování bude ještě záchranná služba. 

---

Strážníci jsou zavalení podněty kvůli aplikaci Dej tip

Aplikace Dej tip v Havířově slouží k tomu, aby lidé mohli radnici upozorňovat na nedostatky ve městě. Například na zničené lavičky, veřejné osvětlení. Lidé ale začali díky změně v aplikaci zavalovat podněty přímo městskou policii. Ta to chce změnit.

Strážníci městské policie v Havířově jsou zavalení podněty od občanů, a to díky aplikaci Dej tip. Ta sice funguje už několik let a osvědčila se. Lidé pomocí chytrých telefonů hlásí různé závady, které se mají rychle vyřešit. Díky změně, ale nyní strážníci řeší denně i desítky nahlášených podnětů.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Původně to šlo na magistrát pouze, který pak rozděloval příslušným odborům ty problémy tak, jak byly. Najednou se rozmohlo to, my jsme udělali takovou úpravu, že ty věci, které by měly jít k nám, k nám jdou přímo a občané si zvykli například řešit spory na parkovišti tím, že oznamuje soused souseda, a nebo evidentně jde někdo po městě a každý přestupek, který vidí vyfotí a pošle to." 

Městská policie by uvítala, kdyby se aplikace vrátila do původní polohy a podněty se třídily opět na magistrátu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Není cílem, aby podněty zůstávaly na magistrátu, ale aby opravdu MP řešila podněty, které jí přísluší a magistrát řešil podněty, které přísluší jemu. Já si myslím, že někteří to pochopili asi jako recesi, dělají si z toho srandu a opravdu tato aplikace není k tomu určená. To, aby se upozorňovalo na to, že někdo blbě parkuje a navzájem si sousedé dělali naschvály, ta aplikace není určena. Prosím občany, aby toto dodržovali."

Parkování je v Havířově problém. V letošním roce bude město investovat do čtyř nových parkovišť.

---

Obavy Charity NJ se nenaplnily, lidé si cestu našli

Tříkrálová sbírka, letos bez koledníků, je u konce. I když poslové s pokladničkami nemohli obcházet domácnosti, výsledek nakonec, například novojičínskou Charitu, docela překvapil

Letošní Tříkrálová koleda probíhala spíše online formou, nicméně novojičínská Charita rozšířila na různá místa i několik reálných pokladniček a snaha se vyplatila. Například kasičky umístěné v Návštěvnickém centru naplnili lidé hned čtyři.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “S velkým povděkem jsme sledovali, že děvčata z informačního centra nám volaly, ať vyměníme pokladničku, že je zase plná, tak to bylo opravdu příjemné překvapení.”

Další zapečetěné schránky byly na úřadech ve spádových obcích novojičínské Charity. V součtu s předběžnými výsledky z virtuální kasičky dospěla Charita k této výsledné částce:

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Dohromady celá sbírka k dnešnímu dni nám udělala 497 tisíc korun, což je úplně fantastický výsledek.”

I když je to zhruba o 250 tisíc méně, než v loňském roce, takový výsledek Charitu příjemně zaskočil.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Vůbec jsme neočekávali takovou aktivitu lidí, kteří letos museli proto, aby mohli přispět, museli sami něco udělat.”

Peníze tu pomohou například v půjčovně kompenzačních pomůcek, v rámci fondu kroužky a také na zřízení Re-use centra pro využití funkčních nepotřebných věcí z domácností.

---

Střední školy loví budoucí studenty na internetu

Distanční výuka usadila školáky i učitele za počítače. Do online prostředí se tak musel přesunout i veletrh středních škol. Zájemci o technické a řemeslné obory mají ale možnost si přijít školy za dodržení hygienických podmínek dokonce prohlédnout.

Dvojice pedagogů ze Střední školy řemesel Frýdek-Místek se postupně střídá u počítače a osm hodin odpovídá na dotazy rodičů i žáků základních škol. Den otevřených dveří se totiž přesunul do online prostředí.

Rodič, online rozhovor: "No víte, já spíš ten učební obor jsem si myslel, protože on má ty trojky, tu maturitu asi nevím, to asi ne."

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Kdyby absolvoval ten tříletý učební obor v pohodě, tak si může udělat maturitu nástavbou, my tady totiž nabízíme i dvouleté nástavbové studium pro zájemce."

Vážným zájemcům o studium nabízí škola také individuální konzultace za dodržení přísných hygienických opatření.

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "My potřebujeme tady těm rodičům a potenciálním uchazečům ukázat jaké je vybavení té školy, jak to probíhá, protože většina těch dětí si ani nedovede představit, co všechno ten obor obnáší a co to znamená a co se tady dělá. Takže my potřebujeme, aby se tady přišli podívat, viděli a oni se třeba na základě prohlídky rozhodnou, co všechno nebo který obor by chtěli studovat."

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "V tomto týdnu jsme absolvovali už asi pět individuálních prohlídek. Největší zájem je o maturitní obory dřevařské, elektro, instalatér."

O řemeslné obory je v současnosti velký zájem, jak ze strany deváťáků, tak ze strany zaměstnavatelů.

Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Opravdu se dostává do povědomí lidí, že řemeslník se přestává stávat dělníkem, ale řemeslo je velmi uznávané, ctěné a velmi potřebné, protože v poslední době se setkáváme s tím, že se na nás obracejí firmy, které mají nedostatek kvalifikovaných a vzdělaných absolventů, takže ani nedokážeme uspokojit poptávku těch firem."

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "Řemeslné obory jsou velmi důležité, je o ně zájem obrovský, čím dál větší zájem je o ty obory, které jsou na trhu velmi dobře placené, to znamená elektrikář, slaboproud i silnoproud, instalatér a pomalu se dostává do popředí i zedník."

Ladislava Lažová, psycholog: "Tyhle školy jsou supr, že právě dětem, kterým se moc nedaří na základních školách a já často říkám rodičům vydržte, dítě musí základku jenom přežít, i třeba se čtyřkami, je to úplně jedno, tak ty děti rozkvetou pak na střední škole nebo na tom učňáku."

Uchazeče o studium nejčastěji zajímá, jak probíhají přijímací zkoušky, jaké má škola vybavení a jak je to právě s uplatněním. Zdejší škola navíc nabízí zahraniční studijní pobyty i prospěchová a motivační stipendia.

Jana Blahutová, zástupce ředitele pro teoretickou výuku a evropské projekty, SŠ řemesel F-M: "Motivační dostávají všichni, kteří studují vybrané obory tady, které jsou tesař a zedník v tomto školím roce a prospěchová stipendia dostávají ještě kromě tesařů a zedníků navíc ještě elektrikář slaboproud a silnoproud, ve všech třech ročnících kluci obdrží. Jsou to částky až ve výši pět tisíc za pololetí."

Kromě celokrajského Online veletrhu středních škol připravil už před časem vlastní nabídku také magistrát.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Místo tradičního veletrhu vzdělávání, který pořádá Frýdek-Místek v Polárce, jsme se rozhodli vytvořit katalog, ve kterém se podobné informace a stejní vystavovatelé představili u nás na webových stránkách , takže uchazeči o zaměstnání i studenti se můžou podívat na naše webové stránky a dozví se podrobné informace jako se v dřívějších letech dozvěděli při účasti na našem veletrhu."

Přijímací zkoušky na střední školy budou letos pravděpodobně probíhat kvůli pandemii jednotně, a to podle testů CERMAT.

---

Knihovna v Havířově půjčuje knihy pomocí výtahu

Knihovny musí být kvůli opatřením zavřené. V Městské knihovně na ulici Svornosti v Havířově ale přišli na způsob, jak knihy půjčovat a přitom nic neporušit. Využili k tomu výtah.

Knihovna v Havířově si lámala hlavu, jak přes vládní opatření dostat knížky ke svým čtenářům. Pak se zaměstnanci podívali na výtah a nápad byl na světě. Nejdříve si čtenář z domu přes internet zarezervuje knížku.

Michaela Tobolová, pracovnice Městské knihovny Havířov: "Když jsou ty knížky pro čtenáře připravené, tak čtenáře kontaktujeme, čtenář si dojde do knihovny na ulici Svornosti, kde ten bezkontaktní výdej probíhá a my mu knížky předáme prostřednictvím výtahu. Opravdu ten výdej je bezkontaktní, protože my spolu nepřijdeme do bližšího kontaktu.”

Za první tři dny knihovna takto půjčila knížky téměř třem stovkám čtenářů.

anketa: "Vybral jsem si knížky, i když jsem registrovaný u jiné knihovny, pobočky v Havířově. Takže jsem si je vybral s tím, že mi umožnili si je vybrat přes bezkontaktní výběr, což je super, protože si knížky mohu půjčit a normálně bych nemohl.”

anketa: "Určitě jsem ráda, protože čtu hodně a doma už mám všechny knížky přečtené a jsem ráda, že je alespoň tato možnost.”

anketa: "Je to zajímavý způsob, velice zajímavý způsob. Právě proto jsem přišel, abych zjistil, co a jak dál, protože knížky docházejí doma není co číst. Bohužel mě velice mrzí, že knihovny jsou takto zavřené."

Bezkontaktně lidé knížky i vracejí. Jednoduše je nechají v boxu, který je umístěn před knihovnou.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-01-2021-16-00