V mošnovské zóně vyrůstá továrna na vinuté vodiče
Jak už jsme vás informovali, Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Závod rychle roste a na podzim by už v něm mělo pracovat téměř 100 lidí.
Ostravě se v roce 2021 podařilo prodat v průmyslové zóně Mošnov pozemky italské společnosti IRCE. Loni se pak na 20 000 čtverečních metrech začala stavět továrna na výrobu vodičů na vinutí z mědi a hliníku.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Je to typ investora, který bychom v kraji chtěli. Investice kraji pomůže, a to především proto, že to je investice do oboru s vysokou přidanou hodnotou."
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ta průmyslová zóna je velmi výhodná, protože je tam letiště, velký železniční terminál, je to napojené na dálnici, je to kousek od Ostravy. Logistické umístění předurčuje, že ta zóna bude úspěšná a ona je úspěšná."
Vinuté vodiče se využívají pro elektrické stroje - nejčastěji elektromotory, generátory nebo např. transformátory. Výrobní zařízení bude obsluhovat 60 - 90 pracovníků z nichž většinou půjde o operátory.
Filippo Casadio, předseda skupiny IRCE: "Podle analytiků trhu bude v příštím desetiletí poptávka v našem segmentu exponenciálně růst. Investice v České republice nabízí naší skupině možnost co nejlépe využít výrobní kapacity k rychlé a efektivní reakci na rostoucí poptávku na trhu, kterou přechod na elektřinu vyvolá. Kromě toho má investice v Mošnově několik strategických výhod, jako je poloha v srdci Evropy a v blízkosti významných zákazníků, vynikající infrastruktura a dopravní spojení."
Strategická průmyslová zóna má rozlohu zhruba 200 hektarů a je součástí průmyslového areálu o celkové ploše 292 hektarů. V současnosti je v zóně zaměstnáno přibližně 4700 lidí.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Průmyslová zóna vznikla v místě bývalého vojenského brownfieldu přímo před prostorem letiště. Naplněnost je dneska velmi slušná a rozvojových území tam prudce ubývá. Jako město tam aktuálně máme posledních 50 hektarů, které jsou ve stavu stoprocentní připravenosti. Aktuálně se je snažíme udat na trhu. Myslím si, že v brzké době oznámíme posun v této záležitosti."
Nová továrna společnosti IRCE chce výrobu zahájit na podzim letošního rou. Investice dosahuje necelé miliardy korun.
---
ADRA a dobrovolnictví na zkoušku v Santé
V rámci celorepublikových dnů dobrovolnictví uspořádala v Havířově ADRA společně s organizací Santé projekt dobrovolnictví na zkoušku. Lidé o trávení volného času s hendikepovanými projevili zájem.
Handicapovaní klienti Santé v Havířově jsou nesmírně kreativní, soutěživí a vždy se těší na každou akci. Aktivní život mohou vést i díky dobrovolníkům ADRY. Například paní Bohdana Pufferová se svou maminkou vede muzikoterapii v Santé už mnoho let.
Bohdana Pufferová, dobrovolnice: "Pořád asi máme to stejné nadšení a trochu se nám to změnilo, že občas cvičíme i jógu. Kromě zpívání si děláme i relaxační cvičení.”
anketa, klient Santé: “Já jsem velmi moc rád, že tady holky z ADRY chodí. Mám je moc a moc rád a jsem rád, že mohu chodit do muzikoterapie."
ADRA se zapojila do celorepublikových dnů dobrovolnictví.
Hana Čadová, ředitelka, ADRA Havířov: "V Havířově máme spoustu dobrovolnických programů u seniorů, u dětí, pacientů, ale v letošním roce jsme se chtěli zaměřit na dobrovolnictví u lidí se zdravotním postižením.”
Michaela Dorotíková, dobrovolník na zkoušku: "Přijde mi fajn takhle pomáhat, nebo dělat radost druhým lidem, tak proto jsme přišly. Dělat radost lidem a lituji, že nás to nenapadlo dříve.”
anketa: klient Santé: "Přijďte za námi do Santé. To už je všechno, děkuji.”
---
OSTRAVSKÁ JATKA USPĚLA V EU SOUTĚŽI
Ostrava má oficiálně jednu z nejzajímavějších staveb v celé Evropě. V prestižní ceně Evropské unie za současnou architekturu se zrekonstruovaná městská jatka umístila mezi pěticí finalistů.
STAVBA NOVÉHO PAVILONU KHN
Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice. Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly.
---
Fyzičky na zkoušku lákaly, v policejním fitness bylo plno
Novojičínská policie umožnila zájemcům absolvovat fyzické prověrky na zkoušku. Otestovat svou zdatnosti se tu rozhodlo více než pětadvacet lidí, muži i ženy.
Někteří o práci u policie skutečně uvažují, jiní si chtěli jen vyzkoušet, jaké fyzické nároky jsou na uchazeče kladeny. Akce Fyzičky na zkoušku, pořádané novojičínským územním odborem police, se zúčastnilo na 25 mužů a žen.
Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Dneska je čeká policista na zkoušku, to znamená že si udělají cvičně test fyzické způsobilosti, který se skládá z běhu 4 x 10 metrů, běh tisíc metrů, pak se jedná o celomotorický test a kliky.”
Takto technicky přesně provedených kliků museli muži i ženy zvládnout minimálně 18.
Tereza Komárová, účastníce fyzických testů: “Udělala jsem jich dvacet, čekala jsem méně. Zajímala by mě kynologie, ale zatím je to opravdu jen na tu zkoušku.”
Petra Hudecová, účastníce fyzických testů: “Dvacet čtyři, ale dávám jich víc, hodně dělá stres.”
Daniel Maňkoš, účastník fyzických testů: “Udělal jsem čtyřicet kliků. Přišel jsem si to jen vyzkoušet, ale kdybych náhodou chtěl, tak dejme tomu, že možná budu mít fyzické testy už hotové.”
Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Pokud uspějí, dostanou certifikát, kterým jim platí po dobu jednoho roku, a v podstatě mají jeden z povinných úkolů, aby se stali policisty, splněn. A následují další a další úkoly, což záleží na nich, jestli budou absolvovat dál.”
Novojičínská policie pořádala tuto akci podruhé, chtějí ji tu opakovat zpravidla jednou za čtvrt roku. Rádi by do svých řad získali 30 nových kolegů.
---
Majáles v Havířově úplně nevyšel, studenti brzy odešli
Na náměstí Republiky se konal Majáles. Pořádající škola naplánovala pro studenty zábavu až do večera. Už v odpoledních hodinách bylo ale náměstí téměř prázdné. Radnice na akci studentům poskytla 150 tisíc korun.
Hlasité průvody studentů havířovských středních škol vyrazily ulicemi směrem na náměstí Republiky, kde pro ně Gymnázium Komenského připravilo Majáles. Tématem byl sport, nechyběly tedy soutěže a hlavně hudební program. Zábavu měli studenti naplánovanou až do večerních hodin.
Petr Šimek, ředitel Gymnázia Komenského Havířov: "Jsem hrdý na to, že to probíhá, jsem hrdý na to, že se to zatím drží, jsem hrdý na to, že studenti to jsou schopní zorganizovat a že ani netuší, jaké schopnosti mají při tomto a jsem hrdý na to, že získají takové zkušenosti, jaké jinde nezískají ve škole. To se jim bude později hodit.”
anketa: “Jelikož jsem byla organizátorka letošního Majálesu, tak si myslím, že jsme to vymysleli docela dobře a těším se, co na to budou lidi říkat z ostatních škol.
anketa: “My jsme stavební škola Havířov a těšíme se na program."
anketa: “Určitě nějaká tradice musí být, tyto tradice je třeba dodržovat. Večer bude lepší, party. Program spodního gymplu super, určitě je lepší než minulý rok.”
anketa: “Zatím to je dobrý, ale řekl bych, že je nás tady docela málo, že nás tu už moc nezbylo. I tak si ale myslím, že to bude povedené, každý rok je to povedené. Je to super akce.”
Zahájení se zúčastnili i zástupci radnice, kteří akci podpořili 150 tisíci korunami.
Jana Feberová (SOCDEM), náměstkyně primátora: "Je to už tradiční akce u nás. Podporujeme pořádající školy finančně a téma sportu je blízké mladým a já jsem ráda, že vždy přijdou, že to vezmou vážně a že ty jejich kostýmy jsou úžasné. Na druhou stranu bych byla ráda, kdyby nejen Gymnázium Komenského a Studentská se podíleli na organizaci, ale i jiné školy, které tady máme na území města.”
Přesto, že to vypadalo na velkou zábavu, akce nedopadla úplně pozitivně. Už hodinu po zahájení začali studenti z náměstí mizet. Ve tři hodiny odpoledne už hrály kapely jen pro hrstku lidí a tak to bylo až do večera.
---
VÁNOČNÍ MĚSTEČKO PODPOŘILO ZÁCHRANNOU STANICI
Obyvatelé obvodu Ostrava-Jih měli během dne Země možnost nahlédnout do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích. Prohlídky byly poděkováním za finanční příspěvek, který stanice obdržela na začátku roku.
---
Divadelní Kopřiva otevřela scénu i v muzeu Tatra
Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.
Plechová Mína byla jedním z osmi představení, které nabídl 38. ročník soutěžní přehlídky netradičních divadel Kopřiva, konané v Kopřivnici, a bylo to také oficiální zahajovací představení celého festivalu.
Štěpánka Némethová, spolupořadatelka Kopřivy: “Je to opravdu pozoruhodné, že to vydrželo tak dlouho, a myslím si, že z jedné strany je to dílo dramaturga Jiřího Cachnína, který hodně táhne dopředu tuto přehlídku, a svou živostí a různé radosti láká malé i velké.”
Většina programů Kopřivy se odehrávala v Katolickém domě, toto ale ve výjimečném prostoru muzea nákladních automobilů.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Myslím si, že to propojení alternativního divadla a muzea je velmi zajímavé, myslím si že tenhle prostor se tomu. A jsem tomu rád, že to je naše zařízení, a my Kopřivu podporujeme už několik let.”
Ľubomír Piktor, divadlo PIKI Pezinok (Slovensko): “My jsme takové trošku alternativní divadlo, takže si myslím, že jsme tady správně v úplně alternativním prostoru, v muzeu nákladních aut, a to krásně koliduje s tím, že naše představení se jmenuje Plechová Mína, a toto muzeum je plné plechu.”
Katarína Aulitisová, divadlo PIKI Pezinok (Slovensko): “Mína znamená vlastně bombu a Mína může být i jméno, takže je takové představení se slovní hříčkou."
Přehlídky Kopřiva se účastnila divadla z České republiky, Slovenska a Polska. U diváků zvítězilo představení polského herce Mateusze Nowaka, cenu pořadatelů získalo ostravské Studio G.
---