V porodnici MNO přibydou další rodinné pokoje
Oblíbená porodnice Městské nemocnice Ostrava bude mít další rodinné pokoje. O nedávno dokončené pokoje je totiž takový zájem, že vedení nemocnice rozhodlo o vybudování dalších. Maminky a jejich rodiny si v nich připadají téměř jako v hotelu.
Fifejdská nemocnice v Ostravě chystá další vylepšení oddělení gynekologie a porodnictví. Úpravou části prostor vzniknou další dva rodinné pokoje pro novopečené maminky a jejich rodinné příslušníky. O první dva, které nemocnice zprovoznila před rokem, je velký zájem.
Kateřina Sýkorová, maminka: "Jako prvorodička jsem velice ráda, že jsem si mohla vyzkoušet možnost rodit na rodinném pokoji, protože jsem moc uvítala, že tady mohl být někdo přes noc se mnou. Hodně mi pomáhala mamka a byl tady i přítel."
Na nové rodinné pokoje budou přeměněny doposud nevyužité prostory na lůžkové stanici šestinedělí v prvním patře pavilonu H1. Provedeny budou dispoziční a stavební úpravy, nové budou rozvody zdravotechniky a elektroinstalace, pokoje získají nové podlahy, výmalbu i osvětlení.
Marek Ožana, primář oddělení Gynekologie e porodnictví MNO: „Vybudováním nových rodinných pokojů dojde k navýšení lůžek na stanici šestinedělí, získáme tak nový prostor pro ženy po císařském řezu, které dříve končívaly na JIP. Nově maminky s novorozencem bez komplikací budou moci zůstat i s doprovodem společně po celou dobu pobytu v porodnici na nadstandardních pokojích vybavených monitorovacím systémem a pomůckami pro zajištění péče o ženu po operaci. Jsme rádi, že opět můžeme zkvalitnit péči o naše klientky a jejich rodiny."
Náklady na úpravu pokojů jsou necelých milion 400 tisíc korun. Částka bude uhrazena z Fondu pro rozvoj nemocnice. Cena rodinného pokoje na den je 1250 korun. Porodnice nabízí dosud šest nadstandardních a dva rodinné pokoje.
---
Další lokalitu pro domky prodá Nový Jičín developerovi
Novojičínská radnice pokračuje v plnění jedné ze svých priorit, a tou je zlepšení podmínek pro bydlení. Po prodeji parcel pro výstavbu rodinných domů v Žilině teď nabídne stavitelům další lokalitu, tentokrát na opačné straně města pod Skalkami.
V Novém Jičíně by v řádu několika let mohlo stát na původních pozemcích města 46 nových rodinných domů. 23 parcel prodávala radnice jednotlivě na jaře v lokalitě Za školou v části Žilina. Celou oblast teď musí město ještě zasíťovat. Pro další stavební místa pod Skalkami zvolilo jiný způsob prodeje.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zastupitelé rozhodli poměrně většinově, že tato lokalita se prodá budoucímu developerovi, který pozemky rozdělí, zasíťuje a pak je zájemcům o výstavbu rodinných domů bude prodávat.”
Město nechalo v loňském roce zpracovat na danou lokalitu zastavovací studii. Jedná se o místo pod rekreační oblastí Skalky, kde už v minulých letech v několika vlnách výstavba domků probíhala.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na základě této studie by zde mělo vzniknout 23 pozemků pro výstavbu rodinných domů. Součástí lokality jsou samozřejmě objekty veřejné infrastruktury, tedy chodníky, komunikace, veřejná zeleň a sítě. Minimální nabídková cena dle znaleckého posudku je 14,6 milionů korun bez daně.”
Nabídkové řízení na prodej lokality radnice vyhlásila 18. června a potrvá do 11. srpna. Informace jsou zveřejněný na webu města.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zároveň tam budou i podmínky typu nějakého regulativu, co se týče budoucí výstavby, a také podmínky, co se týče termínů realizace daných sítí.”
První stavební práce by podle starosty mohly být pod Skalkami zahájeny v příštím roce.
---
V Ostravě-Jihu vzniká nová relaxační zóna
Na rybnících ve Výškovicích jsou v plném proudu práce na vzniku nové relaxační zóny pro obyvatele i návštěvníky Ostravy-Jihu. Rybníky jsou odbahněny, hráze zpevněny a opraveny jsou i přívody vody a výpustě.
Na Jihu Ostravy vzniká nová relaxační zóna. A to u soustavy rybníků poblíž ulice Drůbeží ve Výškovicích, které bylo donedávna zarostlé zelení a kvůli popraskanému potrubí se při deštích na příjezdové cestě tvořily laguny, které mnohdy zatopily i okolní zahrady.
Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Probíhají zde stavební práce. V horním rybníčku máme přírodní hráz, která odděluje velké ryby od malých, aby se nemísily. Vidíme tady, že už se začíná rýsovat nové molo. Postavíme ještě dětské hřiště a mlátové chodníčky.”
Celý areál bude i nově oplocen a nainstalovány tady budou i naučné cedule, které vás seznámí mimo jiné s historií rybníkářství v obvodu. Počítá se i s výsadbou vodních rostlin a stromů.
Barbora Černá, mluvčí Liberty Ostrava: “Tady tento projekt se nám velmi líbil, proto jsme se rozhodli, že budeme od nynějška se podílet na projektech, které zlepšují takováto veřejná prostranství.”
Na průběh stavebních prací v současné době dohlíží malý sádrový trpaslík, kterého po ukončení celé relaxační zóny vystřídá obří dřevěná vyřezávaná ryba.
Místo bude bezpečné i pro rodiny s dětmi. Po napuštění bude voda v rybnících u břehů hluboká jen půl metru. Relaxační zóna by měla být hotová už letos na podzim.
---
Permoník vyzpíval pro jižní Moravu 50 tisíc korun
Solidaritu s lidmi z tornádem postižených obcí projevil i karvinský Permoník. Ze závěrečného koncertu, který se uskutečnil na Lodičkách, věnoval dobrovolné vstupné lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.
50 tisíc korun. To je částka, kterou lidé věnovali prostřednictvím dobrovolného vstupného pro obce postižené tornádem na závěrečném koncertu Permoníku. Ten se uskutečnil v neděli na Lodičkách.
Petr Kazík, prezident Permoník Choir Karviná: "Je pro nás obtížné se radovat z toho, že můžeme zpívat, z čehož se samozřejmě radujeme, ale uvědomujeme si, že jsou na tom lidé daleko hůř a moc jim do zpěvu není, naše pomoc, my to umíme hlavně zpíváním, takže jsem se rychle rozhodli, že vyzveme všechny lidi, kteří tady přijdou k dobrovolnému vstupnému a my, to co vybereme, vyzpíváme, tak pošleme na pomoc z jižní Moravy, aby se jim trochu ulehčilo a zvládli svoji situaci."
Na první postcovidové vystoupení pro veřejnost se členové sboru těšili.
Eliška Semančíková, členka Koncertního sboru Permoník: "Pro mě osobně to bylo hrozně zvláštní vystupovat po tak dlouhé době, těšila jsem se na to hodně. Cvičili jsme to furt dokola, abychom to pořádně uměli."
Říká členka Koncertního sboru Permoník Eliška Semančíková a dodává:
Eliška Semančíková, členka Koncertního sboru Permoník: "Budeme zpívat Starci na chmelu a Mama Miu."
Nejmenší Permoníci vystoupili vůbec poprvé a zažili tak svou premiéru.
Známých hitů a písní, které si mohli s permoníkem lidé zazpívat, bylo mnoho.
---
Unikátní basketbalová hala už funguje
Úplně nová unikátní basketbalová hala ve Frýdku-Místku už slouží svému účelu. Postavila se po vzoru japonských tělocvičen u základních škol, spolek Basketpoint v ní trénuje stovky dětí a zároveň dal halu k dispozici veřejnosti. Výstavba vyšla na téměř 80 milionů korun.
Nové a moderní prostředí basketbalové haly už denně naplno využívají stovky dětí. Na halu se tady nesmírně těšili a výsledek opravdu stojí za to.
Anketa: 1.) "Celý klub je rád, že máme konečně nějaké prostředí, že nemusíme pendlovat po školách, takže můžeme tady, máme vlastně takové naše zázemí, takže je to velmi super." 2.) "Je dobrá, jsou tu dvě hřiště, takže můžou hrát dva týmy najednou, máme tam i šatny a v šatně televizi." 3.) "Je super, mám to od domu kousek, takže tu můžu chodit i dříve nebo tu můžu i déle zůstat."
Nová hala stojí za pátou základní školou, její výstavba začala na začátku loňského roku a letos byla úspěšně dokončena. Byla postavena po vzoru japonských tělocvičen a zasadil se o ni předseda klubu Basketpoint Zdeněk Navrátil.
Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Dostali jsme se do fáze skanzen bez dětí, který tady byl zhruba 3 měsíce, do fáze nekonečného štěstí a radosti, protože tady pobíhají každý den děti, v podstatě stovky dětí, když se to všechno posčítá. Kluci začínají trénovat už v 6. hodin ráno, před školou individuální tréninky, tady vždycky přijde tucet kluků, s nimi trenéři. Přes den máme ještě drobné dodělávky, to vám musím ukázat nahoře a od 15. hodin, do 21. hodin se tady nezastaví tělocvična."
Matěj Musil, hlavní trenér dvou kategorií a přípravek: "Já jsem hrozně rád za to, že jsme to už dokázali dokončit a že jsme rozjeli tu nápravu roku v té pohybové mezeře u dětí."
Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Máme tady 18 košů, v podstatě se ten prostor dá rozdělit na 4 tréninková hřiště, která jsou pro ty menší nebo dvě velká tréninková hřiště, kde se dá hrát plnohodnotný basketbal. Čekáme, až se nám dodělají ještě tribuny, ale to už není tak podstatné. Trénovat, provozovat se dá, máme perfektní palubovku. Zázemí je silně nadstandardní, s klukama se díváme v patře na různé pořady basketbalové, děláme s nimi videorozbory."
Hala je uzpůsobena k tomu, aby zde mohly děti trávit maximum svého času. Zázemí včetně trenérů přispívá ke zkvalitnění péče o děti na jejich pouti za utvářením charakteru, navazováním přátelství a výchovou osobnosti, ale i cestou za vzděláním.
Anketa: 4.) "Když budeme mít moc úkolu, co máme splnit na druhý den, tak tady hned při tréninku můžeme splnit všechny úkoly a všechno co máme do školy."
Hala je zároveň k dispozici nejen členům klubu, ale i dalším školám a zájemcům z řad veřejnosti.
Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Asi bude ještě nějaký čas trvat, než se na nás první zájemci obrátí, ale jestli poslouží tato relace k tomu, tak budu rád. Opravdu je tady prostor pro veřejnost, zejména v dopoledních hodinách a těšíme se samozřejmě na děti z mateřských školek a škol tady od nás z Frýdku-Místku."
Na její výstavbu přispělo město Frýdek-Místek s Moravskoslezským krajem shodně po 17 milionech korun, 30 milionů pak získal klub v dotacích z ministerstva školství.
Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Zatím se blížíme k částce 80 milionů korun, ten zbytek je z našeho rodinného rozpočtu Navrátilů, k radosti mých dětí a manželky."
Plány haly, která nemusí vyjít na stamiliony, jsou navíc bezplatně k dispozici pro všechny sportovní kluby.
---