V Ostravě se školí strážníci i ze Zlínského a Olomouckého kraje
Městská policie Ostrava slavnostně ukončila stý rekvalifikační kurz pro zájemce o práci strážníka. Za celou historii kurzů absolvovalo vzdělávací proces přes 7200 strážníků. Kurzy absolvují strážníci nejen z MS, ale také Olomouckého a Zlínského kraje.
MPO má od roku 2006 akreditaci pro školení strážníků. Kurzy jsou buď rekvalifikační nebo prolongační.
Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Pro to, aby strážník mohl projít tímto rekvalifikačním kurzem, musí projít školením platné legislativy, kurzem sebeobrany, taktiky zákroků, policejní etiky, střelecké přípravy a zakončí to samozřejmě zkouškou před komisí z ministerstva vnitra.“
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Městská policie už dnes dosáhla takové úrovně, že by si zasloužila ještě větší pozornost státu. Chtěli bychom přenastavit ty podmínky, které jsou dnes mezi státní a městskou policií tak, aby si byly tyto dvě složky schopné konkurovat.“
Přestože kurzy prošlo už 7223 strážníků, konkrétně stavy v Ostravě ještě stále nejsou naplněny.
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Nabíráme, sháníme, nemáme plný stav. Nemáme tedy ani nějaký dramatický podstav, bavíme se o tom, že nám chybí zhruba 30 až 40 lidí. Je to i tím, že ta konkurence na trhu práce je obrovská.“
Dobrou zprávou je, že kdo projde tímto rekvalifikačním kurzem, u závěrečných zkoušek většinou nemá problém uspět.
Miroslav Plaček, ředitel MPO: „Těch strážníků, kteří neprošli, je opravdu málo, myslím, že se pohybujeme někde do deseti procent.“
---
Ve Vítkovicích se sešli odborníci na sociální služby
V Ostravě-Vítkovicích proběhlo historicky 1. setkání zástupců radnic a poskytovatelů sociálních služeb. Jeho cílem bylo vzájemně se seznámit a navázat dlouhodobou spolupráci.
Vítkovice patří mezi obvody, které velmi trápí sociální zatížení. Mnoho lidí tak potřebuje pomoc k tomu, aby se v životě posunuli dál. Radnice si proto pozvala odborníky, kteří by ji pomohli vytvořit strategií sociálního začleňování na příštích 5 let.
Margareta Michopulu (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Vítkovice: “Byli bychom rádi, kdyby se právě organizace, které poskytují sociální služby u nás v obvodě, zapojily do pracovních skupin, které v budoucnu budou vytvořené našim sociálním odborem a aby nám pomohly s přípravou právě této strategie.”
Na setkání tak nechyběli zástupci Charity Ostrava, Domova Magnolie, Centra života Pavla Novotný, nebo Renarkonu.
Andrea Gibejová, ředitelka Domova Magnolie, p.o.: “Můžeme si vyměnit zkušenosti jak v provozu, tak v nějakých strategických úvahách, kam sociální služby v regionu vést.”
Právě ve Vítkovicích vznikl například projekt Stravenka, který lidem pomáhá na cestě za vlastním domovem.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: “Zásluhou Stravenky jednak lidé, kteří k nám přichází do našich azylových domů, nízkoprahových denních center mají příležitost jednak zajistit nějakou drobnou podporu, materiální podporu, ale zároveň se zvyšuje prestiž těchto lidí.”
Poskytovatelé sociálních služeb se dohodli na tom, že budou pomáhat budoucím pracovním skupinám radnice.
---
Krátké zprávy 29. 6. 2023 16.00 - 1
Severní spoj, který v centru Ostravy napojuje Mariánskohorskou ulici na dálnici D1, bude kvůli rozsáhlé rekonstrukci skoro 4 měsíce neprůjezdný. Díky jeho modernizaci bude opravená vozovka, mosty, protihlukové stěny i svodidla. Celá akce přijde na 95,5 milionu korun, Moravskoslezský kraj na ni jako investor získal dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
V Lucemburku byla slavnostně podepsána dohoda o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Ten bude v roce 2024 instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě a stane se tak prvním českým kvantovým počítačem.
---
V Novém Jičíně se konalo mistrovství republiky hry Plamen
Na stadionu v Novém Jičíně se odehrálo mistrovství ČR dorostu v požárním sportu ve hře Plamen. V soutěži se utkalo 15 družstev, Moravskoslezský kraj reprezentovali dobrovolní hasiči z Mniší u Kopřivnice.
Mistrovství republiky hry Plamen v požárním sportu dorostu se pokaždé odehrává v jiném kraji, letos to byl kraj Moravskoslezský a soutěž hostil Nový Jičín. Dvoudenní klání se tu konalo na letním stadionu.
Stanislav Kotrc, starosta Okresního sdružení hasičů Nový Jičín: “Jedná se o soutěž, která je celoroční a zahrnuje veškeré aktivity pro mládež. Bylo tady pět soutěží.”
Dvě disciplíny byly zaměřeny na požární útok, tři představují různé štafetové běhy.
Nejvyrovnanější výkon předvedli zástupci Olomouckého kraje, mistrovský titul tak putoval do Bludova. Moravskoslezský kraj reprezentovali dorostenci z Mniší, ti skončili celkově na 6. místě, přičemž v jedné z disciplín, v požárním útoku, byli nejlepší.
Agáta Holubová, SDH Mniší: “Nejvíce se nám povedl požární útok a to jsme vyhráli, jsme moc šťastná a hodně ráda. Hodně jsme makali, byla to dřina, měli jsme i sportovní soustředění a myslím, že se to hodně vyplatilo.”
Jiří Přadka, SDH Mniší: “Samozřejmě to byla tvrdá práce celého týmu. Ze začátku se moc nedařilo, ale alespoň máme z útoku zlato.”
Na akci finančně přispělo i město Nový Jičín. Ceny vítězům tak symbolicky předával zástupce radnice, který je současně předsedou dobrovolných hasičů místní části Žilina.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Vlastně tady není zastoupeno žádné novojičínské družstvo, tak jsem si alespoň oblékl uniformu starosty Sboru dobrovolných hasičů Žilina, takže zastoupení tady jakési máme.”
Cílem hry Plamen je rozvíjet dětské vědomosti v oblasti požární ochrany. Hra vznikla v roce 1972.
---
Školáci zaznamenali vzpomínky pamětníků
Žáci vybraných základních škol z Frýdku-Místku se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů. Jednotlivé týmy měly za úkol vyzpovídat pamětníky druhé světové války, období 50. let nebo normalizace. Výsledky své práce pak představily na společné prezentaci.
Marie Burkotová, pamětnice: "Jsem Marie Burkotová, narodila jsem se 21. 7. 1923. To byla jiná doba. Byli lidé poctiví a všechno bylo dobře. Jak přijel pan prezident Masaryk, tak jsme zpívali takové písničky. Neseme věnečky do Prahy, věnečky tatíčkovi. To jsem už chodila do školy."
Tak začíná jedna z devíti zpovědí, které postupně zpracovali žáci osmých a devátých tříd zapojení do letošního projektu Příběhy našich sousedů. V Rytířském sále frýdeckého zámku se sešlo devět týmů, pět bylo přímo z Frýdku-Místku.
František Graclík, žák 8. třídy, Základní škola Frýdek-Místek: "Zapojil jsem se do toho, protože dějepis mě baví. Paní učitelka sháněla lidi, tak jsem se přihlásil."
Hlavním úkolem bylo s pamětníky natočit rozhovor, který může být použit do rozhlasového pořadu Příběhy 20. století.
Barbara Konderlová, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů: "Krom toho mají ty děti za úkol to zpracovat buď jako videoreportáž, animovaný film, rozhlasovou reportáž, případně komiks. V tom jich podporujeme, učíme je, jak to mohou zpracovat a také jim nabízíme workshopy, jak vůbec takové pamětníky vyzpovídat. Celé to končí dneškem, závěrečnou slavnostní prezentací. Takže se děti učí i prezentovat."
Pamětníci všech generací žákům zavzpomínali na různé události. Například na životickou tragédii z druhé světové války, potravinové lístky nebo sovětská okupační vojska.
Marta Němcová, pamětnice: "Přišla jsem ke Slezanu a tam stál tank, vojáci se samopaly a nepustili nás vůbec do zaměstnání. Tak já jsem trochu ještě rusky mluvila, tak jsme se s nimi dohadovali, ať nás pustí a oni řekli, že nás nepustí, že až přijde velitel. Přišel velitel, tak ten nás pustil, ale stejně jsme pracovali a mezi námi pořád chodili vojáci se samopaly, po dvoře. No bylo to hrozné."
Marie Doležalová, pamětnice: "Matka ukrojila chleba a zamkla. K večeři krajíček chleba nebo ke snídani a chleba byl zamčený. Vzali vůz a šli jsme sbírat mrtvé mezi brambořištěm. Po poli se hledali mrtví vojáci, to bylo strašné."
Barbara Konderlová, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů: "Děláme to hlavně kvůli dětem, aby poznaly historii trošku jinak. Protože když se seznámí s nějakým poutavým příběhem, tak tu historii potom vnímají úplně jinak. A děláme to i proto, aby ty dvě generace se nějak protnuly. Jak těch starších, tak těch mladších. Aby se vzájemně nějak respektovaly. A myslím, že toto je vždycky taková přidaná hodnota toho projektu."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já si myslím, že je to velmi zajímavé, kdy naše děti se setkávají s těmi seniory, pamětníky, kdy získávají informace o tom, jak žili, jaké prožili mládí. A všechny tady tyto věci zaznamenávají. Myslím si, že je to hodně poučí, zjistí, jaké jsou jejich priority. Tenkrát byly v tom životě. Dneska už je to úplně všechno jinak."
Žáci zároveň získali za prezentace ocenění a drobné dárky.
---
Krátké zprávy 29. 6. 2023 16.00 - 2
Nárůst počtu pacientů se žloutenkou typu E, která byla dříve spíš vzácností, zaznamenávají lékaři v Moravskoslezském kraji. Zatímco loni podle krajských hygieniků onemocnělo touto infekcí 21 pacientů, letos lékařskou pomoc vyhledalo již 41 nakažených, z nich šest se nakazilo v červnu. Lékaři mají podezření na kontaminaci masem.
Moravskoslezský kraj uvolní ze Zajišťovacího fondu, který je určený na řešení mimořádných událostí, půl milionu korun. Peníze rovným dílem rozdělí mezi majitele 5 rodinných domů v Oticích, které nejvíc poničily silné bouřky.
---
Fotbalisté neuspěli s hřištěm v participativním rozpočtu
Zastupitelé v Havířově schválili vítězné projekty participativního rozpočtu. Největší bitva se odehrála v městské části Havířov-Město. Fotbalový klub Gascontrol je zklamaný, že jen o pár hlasů přišel o výstavbu hřiště se zavlažováním.
V městské části Havířov-Město si několik let střádali peníze z participativního rozpočtu, aby mohli investovat do velkého projektu za šest milionů korun. Proti sobě stály projekty na zkulturnění zázemí areálu minigolfu a výstavby víceúčelového fotbalového hřiště Gascontrolu.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Toto hlasování bylo velmi, velmi těsné. Snad o 59 hlasů zvítězilo zatraktivnění zázemí v areálu minigolfu. Tam hlasovalo více než tisíc lidí. Čili to jsou zajímavosti letošního participativního rozpočtu."
Nové fotbalové hřiště mělo sloužit i ragbistům.
Martin Porembski, manažer FK Gascontrol Havířov: "Mrzelo nás to samozřejmě hodně. 59 hlasů rozdíl je strašně malý. Projekt byl travnaté fotbalové hřiště se zavlažovacím systémem. Bylo by to náhradní fotbalové hřiště, protože hlavní plocha je totálně vytížená našimi osmi družstvy. To znamená, že je velice špatná, nemá zavlažování.”
Velké zklamání neskrývali ani rodiče.
Markéta Štrauchová, rodič: "Mrzí nás to hodně, jelikož tady je spoustu dětí, které jsou šikovní a někam to doufám dotáhnou do budoucna a potřebují tady na něčem hrát a mít nějakou pořádnou plochu."
Fotbalový klub bude nyní jednat s městem, zda by jako vlastník pozemku nezafinancoval výstavbu hřiště z rozpočtu.
---