Za krádežemi v Ostravě je 13 krát trestaný recidivista
Dnes vám přinášíme dobrou zprávu, kterou oznámili ostravští policisté. Podařilo se jim dopadnout a usvědčit 13 krát trestaného zločince, který už několik měsíců doslova řádil po celém městě. Tentokrát mu na konto policisté připočítali 23 vloupání a krádeží.
Policisté 4. oddělení Městského ředitelství Ostrava už několik týdnů šli po pachateli, který měl velmi široký záběr. Zjednodušeně se dá říct, že kradl úplně všechno a všude. Vloupával se do různých budov i aut a bral vše, co se dá zpeněžit. Nakonec byl dopaden přímo při činu, když kradl v Zábřehu.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Chtěl nachystat svůj lup v podobě čerpací garnitury, kterou měl v plánu odcizit. Díky spuštěnému alarmu už to však nestihl a muži zákona ještě v budově pachatele zadrželi."
Policisté samozřejmě okamžitě poznali, že jde o starého známého recidivistu. Svůj trestní rejstřík má v 37 letech už hodně popsaný. Celkem už pykal za 13 zločinů většinou majetkového charakteru, tedy krádeží.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak bylo následně zjištěno, obviněný muž se takového jednání dopouštěl většinou sám, ale někdy měl mít i komplice. Jeho spektrum objektů vloupání bylo velmi široké. Jednalo se jak o rodinné domy, sklepy v panelových domech, prostory kosmetického salónu, ale také řadové garáže, auta i základní umělecká škola. Škodu, kterou měl svým jednáním způsobit, byla přes 800.000 Kč."
Zajímavé je, že prokázaných 23 skutků stihl recidivista spáchat teprve od dubna. Teď už ale mohou být obyvatelé Ostravy o něco klidnější. Soudce na něj uvalil vazbu a vypadá to, že se z vězení hned tak nedostane.
---
Střecha NJ kaple obsahovala trámy staré 300 let
Výměnou dřevěných nosníků ve věži pokračuje rekonstrukce střechy Španělské kaple v Novém Jičíně, která byla v havarijním stavu. Z krovů v nejstarší části barokní stavby byly odstraněny trámy staré dokonce 300 let.
Rekonstrukce střechy novojičínské Španělské kaple začala loni na podzim a pokračuje i letos. Práce vyjdou na více než 3 miliony korun, téměř polovinu částky poskytlo město Nový Jičín, dále přispěl Moravskoslezský kraj, farnost a individuálními dary sami farníci.
Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “V této fázi je už střecha dokončena. Lešení je postaveno i k věži. V samotné věži se musí také některé trámy vyměnit. A v letošním roce by se měla ještě uskutečnit fasáda věže nad střechou kostela.”
Při rekonstrukci byly z krovů z nejstarší části kaple odstarněny zbytky trámů staré dokonce 300 let, což potvrdil odborný dendrochronologický průzkum.
Kaple byla postavena na místě, kde se před 400 lety, 25. července 1621, odehrála nejkrvavější bitva v dějinách města a jsou zde pohřbeny stovky vojáků.
Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Tři roky poté tady byla postavena dřevěná kaple, která tady byla až do roku 1724, kdy místo dřevěné kaple byla postavena zděná.”
V 18. století byla Španělská kaple vyhlášeným poutním místem, tam, kde je obvodní zeď zahrady, byla křížová chodba. Dnes je v této barokní památce téměř každý večer, včetně neděle, sloužena mše.
---
Žáci v Horní Suché budou mít novou tělocvičnu i šatny
Základní škola s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché využila prázdnin k rekonstrukci. Od září budou děti sportovat v tělocvičně na kvalitním povrchu a těšit se mohou i na nové šatny.
Přesto, že jsou prázdniny na Základní škole s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché je rušno. Řemeslníci trhají v tělocvičně staré parkety a následně se chystají položit moderní sportovní povrch.
Antonín Václavek, zástupce firmy: "Stará podlaha je na betonu, polštáře, rošt. Klasika parkety dvě vrstvy a už to bylo všechno rozbité, zvlněné na vyhození. Dávat se tu bude podlaha na roštu odpruženém a bude to překližková podlaha s podyžkou dřevěnou.”.
V suterénu měly děti šatny, které už byly staré desítky let.
Ewa Folwarczna, učitelka: "Šatny budou mít děti úplně nové, budou mít své skříňky a šatnu pro tělocvičnu také, protože dosud jsme neměli svoji šatnu pro tělocvičnu. Takže si myslím, že to bude super.”
Velký kus práce odvádějí i zaměstnanci školy, museli vše vyklidit a následně i uklidit.
Ewa Folwarczna, učitelka: “Zatím jsme prázdniny měli, také tady máme šikovné paní uklízečky a všichni, kdo mohou, pomáhají. Není to tak, že tady musíme naběhnout a celé prázdniny tady být a rekonstruovat. Ale je to tak, že se přijde, nastoupí a něco se pomáhá.”
Celkově se investice vyšplhají na 1,5 milionu korun. Financování vzala na svá bedra radnice.
---
Začala rekonstrukce zbrojnice dobrovolných hasičů
Začala kompletní rekonstrukce hasičské zbrojnice v ulici Střelniční ve Frýdku-Místku. Budova se zvětší, zateplí, získá nové rozvody i potřebnou vzduchotechniku. Dobrovolní hasiči zůstali samozřejmě dál plně akceschopní. Přesunuli se do Nemocnice ve Frýdku-Místku a část je na střední požární škole.
První velká oprava po 24 letech. Budova hasičské zbrojnice ve Střelniční ulici už potřebovala rekonstrukci jako sůl.
Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V současné době probíhají bourací práce uvnitř objektu. Jedná se o veškeré nenosné konstrukce, jako jsou omítky, příčky, podlahy. A poté bude následovat montáž ocelového ztužení, které nám umožní odbourat celý obvodový plášť a některé nosné konstrukce z vně i uvnitř toho objektu."
Hlavní stanice dobrovolných hasičů v současnosti přesídlila do areálu Nemocnice ve Frýdku-Místku.
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Je to součinnost třech, čtyřech členů z našeho sboru, kteří jezdili po městě a hledali vhodný areál. No a našli jsme areál tady v nemocnici, kde se nám líbily dva prostory. A tak jsme oslovili magistrát města, že jsme tady něco našli, zda by se s tím nedalo něco udělat."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byly s tím spojeny určité organizační problémy, aby se to připravilo tak, ať je sbor dobrovolných hasičů plně akceschopný. Vyšla nám nemocnice vstříc, čímž jí za město děkuji."
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Nemocnice nám tady přizpůsobila prostory, natáhla elektřinu a veškeré potřebné věci, které jsme potřebovali, tak nám vyšli vstříc."
Většina techniky a vybavení je v provizorní hasičárně v nemocnici. Část přemístili do požární školy.
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Z původních pěti vozidel, které jsme měli ve staré hasičárně, zůstaly nám tady dvě prvosledová vozidla, se kterými vyjíždíme na dané události a část je tady v nemocnici. Část jsme přestěhovaní na požární škole u řeky v Místku. Co se týče této hasičárny, tak platí stejná pravidla, která platila na staré hasičárně, výjezdy do pěti minut a vyjíždí stabilní služba 1 + 3."
V Budově na Střelniční se rozšíří garáž, která bude vybavena příslušnou vzduchotechnikou potřebnou k odsávání. Větší bude sklad technických prostředků, postaví se nové zázemí zásahové jednotky a modernizace se dočkají veškeré rozvody energií a tepla. Hasiči budou mít více možností parkování uvnitř i před budovou.
Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Jakmile bude veškeré to založení a provedení opěrných zdí, tak je možné přistoupit k samotné výstavbě veškerých těch přístaveb, které jsou kolem garáže samotné hasičské zbrojnice, protože ona se bude rozšiřovat, jak zepředu, tak z boku. Zároveň se bude prohlubovat stávající podlaha tak, aby do té garáže bylo možné umístit hasičské vozy, které jsou dneska delší, větší, výkonnější."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doufejme, že se celkové rekonstrukce nedotkne problém s navyšováním cen materiálu, který je skokový. Popřípadě, nějaký nedostatek materiálu, který může tu stavbu ohrozit."
Rekonstrukce vyjde na 61 milionů korun bez DPH a hotová by měla být do konce příštího roku.
---
Děti sportují na příměstském atletickém táboře v Palkovicích
S velkým zájmem se setkal sportovní tábor v Palkovicích. Zaměřený je na atletickou přípravu dětí od 5 let. Děti ale vyrážejí i na výlety do blízkého okolí.
Příměstský tábor se koná v palkovickém sportovním areálu. Děti se tam věnují všestrannému pohybu, větší prostor však dostává atletická příprava. Díky podpoře obce mohou děti využívat velkou tělocvičnu, většinu času však tráví ve venkovním areálu.
Eliška Hájková, účastnice tábora: “Na tomto táboře jsme poprvé a líbí se mi tady, je to tady hezké. Baví mě to a líbí se mi tady. Sportujeme a hrajeme různé hry. Děláme gymnastiku, tanečky a často děláme překážkové dráhy.”
Denisa Cabáková, trenérka, vedoucí tábora: “Tábor je zaměřený vlastně na lehkou atletiku, ale samozřejmě děti se potýkají se všemi sporty. Nabízíme jim tanec, máme frisbee, golf, volejbal si můžou zahrát, basketbal, skáčou přes švihadlo, prostě je kladen důraz na to, aby si ty děti vytvořily kladný vztah k tomu sportu.”
Pokud by šlo o děti, trávily by na táboře celé léto.
Tobiáš Žídek, účastník tábora: “Hrajeme nějaké hry. Chodíme na procházky a líbí se mi tady.”
Nela Žídková, účastnice tábora: “Přes rok chodím do atletického kroužku. Děláme tady různé sporty, hrajeme různé hry, tančíme. Máme tady překážkové dráhy.”
Příměstský tábor vyvrcholí závody ve čtyřboji.
---