Nájemník duchapřítomně zamknul zloděje ve sklepě
Díky duchapřítomnosti nájemníka byli v Ostravě dopadeni dva zloději. Muž je vyrušil ve sklepě a protože se mu zdáli podezřelí, jednoduše za nimi zamknul dveře a přivolal policii. Ukázalo se, že jde o dva recidivisty.
Dva zloději vnikli do panelového domu na Výstavní ulici v Mariánských Horách. Vytipovali se sklepní kóje, které se stávají terčem chmatáků poměrně často. V tomto případě si ale jeden z nájemníků všiml podezřelého světla a tak se šel podívat, co se ve sklepě děje. Rychle pochopil, co se děje a ukázkově zareagoval
nájemník: "Přede mnou na lavičce seděl jeden, druhý seděl na židli. Já jsem si periferně všiml, že jsou obě ty kóje otevřeny. Zeptal jsem se jich, co tu dělají a oni řekli, že čekají na drogy. V tu chvíli jsme se otočil, zamknul jsem dveře a šel jsem volat policii."
Zloději se pokoušeli z vězení uprchnout malým sklepním oknem, ale to chránila mříž, takže jen bezmocně čekali na policii. Ještě se rychle snažili zmést stopy a vylomené zámky vrátili zpět. Zkušené policisty ale neošálili.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "I přesto, že se pachatelé na místě snažili zahladit stopy a vypáčené zámky se měli pokusit vrátit zpět s tím, že se ničeho nedopustili, nebylo jim to nic platné. Policisté z místní znalosti věděli, že se jedná o muže (23 a 28 let), kteří už mají s policií zkušenosti. Následně je předali kolegům z kriminální služby z Ostravy Přívozu, kde už na ně měli spadeno."
Zloději mají 23 a 28 let. Mladšího soudce poslal do vazby, protože má na svědomí celkem 10 podobných vloupání do různých objektů po Přívoze a v centru. Specializoval se hlavně právě na sklepy.
---
Akademie Podnikej F-M radila, jak vyzdobit výlohu
Do nové akademie Podnikej F-M už se přihlásilo přes 7 desítek obchodníků. Postupně mohou zdarma absolvovat workshopy, kde jim odborníci poradí, jak na reklamu nebo online marketing. V posledním workshopu jim poradili, jak správně vyzdobit výlohu.
Rodina Martina Kafky provozuje Zámeckou cukrárnu na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku od roku 1992. Tehdy ji pořídili jeho prarodiče. Dnes ji má na starost jejich vnuk. Velkou výhodou pro něj bylo, že se dostal příležitost se zapojit do nového projektu města akademie Podnikej F-M.
Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Oslovilo nás to, protože tam byly zajímavé věci typu jak na reklamu na facebooku nebo na výzdobu výloh a takové podobné věci. Takže jsme to teda zkusili a tím vznikl tady tenhle krásný výtvor."
Akademie pro drobné obchodníky bude probíhat formou online workshopů a také formou reálných setkání.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Probíhá až do 11. ledna, podnikatelé se mohou hlásit průběžně. Čekají na ně semináře na témata, jako je online marketing, facebooková reklama, grafika v canvě nebo třeba workshop k vánoční výzdobě, který již proběhl."
Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Jedna věc je, že mi pomohli udělat výzdobu, se kterou já jsem si vůbec nevěděl rady. Neměl jsem žádnou inspiraci k tomu, co bych tady vytvořil. Slečny to vyzdobily do vánočního stylu, takže máme baňky pěkné. Udělaly tady rukou krasopis, což jako koukám, že to je zdůraznit, protože kresba rukou je za mě super."
Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek se rozhodlo uspořádat workshop k výlohám hlavně proto, že jsme chtěli podpořit vizuální stránku obchodů. Protože malé obchody potřebují konkurovat těm velkým, které třeba mají mnohem více prostředků na marketing. Ale právě malá pěkná výloha, která je hezky vytvořená, je tam třeba rukou napsaný nějaký pěkný nápis, může toho zákazníka zaujmout a může to být přidaná hodnota pro toho zákazníka. Jako nějaký zážitek."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "V současné době máme přihlášených 73 obchodníků a podnikatelů. Rádi bychom, aby platforma Podnikej F-M sloužila nejenom ke vzdělávání, ale také aby se obchodníci propojili mezi sebou a se zástupci města. Takže se mohou podělit o své podnikatelské zkušenosti na setkáních a potom se propojit i v rámci budoucí spolupráce. Učit se navzájem od sebe."
Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Bylo tam spousty zajímavých věcí, o kterých jsme se mohli bavit hned na prvním workshopu, který byl. To bylo dejme tomu tady o náměstí místeckém, frýdeckém, jaké jsou plusy, mínusy a dozvěděli jsme se tam plno nových informací, které jsou potřeba. Samozřejmě jsme mohli i nějaké informace přispět do toho kolektivu."
Cukrárna od loňského dubna funguje na bázi pultového prodeje a neumožňuje posezení. Nechtějí tady totiž nikoho diskriminovat, a proto potřebují pomoc s tím, jak správně zacílit na zákazníky.
Martin Kafka, spolumajitel Zámecké cukrárny: "Nechceme rozdělovat lidi na očkované a neočkované. Tedy nemáme posezení ani pro neočkované, ani pro očkované. To znamená, všechno sebou, pro všechny zákazníky stejný servis. Takže jsme chtěli vědět pořádně, jak na reklamu, jelikož s tím trošku bojujeme. Takže tady tyto věci mě zajímají a chtěl jsem se o nich dozvědět víc."
Podrobnosti o akademii najdete na webu
---
Nová tramvaj tvarem připomíná nohu těžní věže
Cestující v Ostravě vozí od pondělního rána nejmodernější tramvaj v celé zemi. Vyrobila ji Škodovka a po zkušebním provozu ji doplní další stroje vyrobené dokonce už přímo v Ostravě. Svým tvarem připomíná nohu těžní věže.
Krátce před desátou hodinou vyjela z dílen Dopravního podniku Ostrava, kde sídlí také Škoda Ekova, na svou první jízdu s cestujícími zcela nová tramvaj. Jde o Škodu 39 T, která je nejmodernějším strojem z celé flotily. Unikátní je i tvar přední části, který připomíná nohu těžní věže.
Martin Chovanec, ředitel technického úseku DPO: "Kapacitně nahrazuje dva starší vozy typu T3 a T6, které mají obsaditelnost 100 lidí. Tento vůz má kapacitu 200 cestujících."
Dopravní podnik Ostrava objednal 35 těchto vozů za miliardu a 700 milionů korun. První dvě tramvaje ještě vyráběli pracovníci v Plzni, ale ostatní už se budou stavět v Ostravě.
Miroslav Mareš, předseda představenstva Škoda Ekova: "Jsme ve fázi bouřlivého rozvoje. Nabíráme nové lidi především do výroby - specialisty, elektromechaniky, strojní zámečníky, protože ten projekt je veliký a budou následovat další."
Nová tramvaj je ve zkušebním provozu na lince číslo 4. Před tím už ale bez cestujících najezdila 20 kilometrů. Pak dostane průkaz způsobilosti a od února může být v běžném provozu.
Miroslav Svozil, náměstek primátora Ostravy: "Nová tramvaj je krásný dárek pro občany Ostravy. Určitě je také nejmodernější v republice."
Tramvaj jezdí rychlostí až 80 kilometrů v hodině a je nejtišší z celého vozového parku. Ostrava má v současné době asi 240 tramvají.
---
Breda se po letech opět rozzářila
Opavanům se naskytl úchvatný pohled na večerní rozsvícený obchodní dům Breda. Tato ikona města je již 8 let zavřená a chátrá. Díky sbírce se podařilo nashromáždit peníze nejen na obnovu původního vánočního osvětlení, ale také na nutné udržovací práce.
Mnozí Opavané pamatují obchodní dům Breda v dobách své největší slávy. Omšelá budova nyní jen vzdáleně připomíná, že kdysi byla centrem nákupů i symbolem luxusu. Díky finanční sbírce se podařilo renovovat původní vánoční osvětlení na fasádě.
Linda Bittová, organizátorka sbírky: „My jsme se rozhodli to rozsvítit hlavně proto, abychom dali lidem najevo, že Breda neumřela. A že do ní chceme vrátit život.“
1450 žárovek našroubovali do závitů přímo na fasádě horolezci.
Tomáš Petreček, horolezec a extrémní sportovec: „Budu montovat poslední žárovku, která tam chybí.“
A tak 8 let zavřený obchodní dům ožil v adventním čase a připomněl, že po válce byl největším v Československu a díky jedinečné architektuře si stále zaslouží pozornost.
obyvatel Opavy: „Je to famózní! Je to velká pocta Leopoldovi Bauerovi, který to tak nádherně postavil“
Obchodní dům v centru Opavy teď bude zářit do tmy každý večer. Předvánoční atmosféru bude stejně jako kdysi připomínat také velký vánoční strom vztyčený u vstupního schodiště uvnitř. Zavzpomínat si může přijít každý vždy o adventní neděli od 14 do 17 hodin.
---
V Porubě stále ještě opravují chodníky a silnice
V Ostravě-Porubě letos opravili rekordní počet chodníků. S jejich rekonstrukcemi přitom zdaleka ještě neskončili. Práce podle počasí pokračují na ulici Vřesinská a ve vnitrobloku na ulici Pionýrů.
Opravy chodníků v Ostravě-Porubě už od roku 2019 probíhají na základě rozšířeného digitálního pasportu, který detailně mapuje stav silnic a chodníků v obvodu. Cílem je opravit 12 tisíc metrů čtverečních chodníků ročně.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tento rok je zcela rekordní. My jsme už přesáhli rozsah 14 tisíc metrů čtverečních chodníků a stále pokračujeme dál. My se nacházíme nyní na ulici Vřesinské, kde dokončujeme 3. etapu opravy tohoto rozsáhlého chodníku, který bude v budoucnu navazovat na chodník obce Vřesina."
Rekonstrukcí prochází i chodníky a silnice ve vnitrobloku na ulici Pionýrů.
Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Opravujeme 1700 metrů asfaltové plochy, což je tady ta cesta, kterou vidíte za mnou a zároveň opravujeme cirka 800 metrů chodníků.
Původní asfaltové chodníky, které byly vybudovány v 50. letech minulého století, byly v dezolátním stavu. Poškozeny byly zejména kořenovým systémem stromů.
Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Ženy s kočárky, lidé, kteří byli trošku handicapovaní, co se týče pohybu, měli v některých místech problém tento vnitroblok projít. Všechny chodníky, které tady vidíte, budou v zámkové dlažbě."
Kromě rekordního množství chodníků v Porubě letos opravili i rekordní počet silnic. Okolo 10 tisíc metrů čtverečních.
---