Osud huti Liberty Ostrava je nejistý
Společnost Liberty Ostrava se rozhodla prodat emisní povolenky za miliardu korun. Českým politikům přitom ještě minulý týden vedení společnosti slibovalo, že to neudělá.
Liberty Ostrava má zhruba 6 tisíc zaměstnanců, kteří momentálně žijí v nejistotě. Vláda i odbory se obávají, že prodejem části emisních povolenek do Rumunska, odstartoval prodej celé huti.
Lubomír Zaorálek, ministr kultury ČR: "Když si k tomu dáte, že společnost Liberty je v současné době vyšetřována v několika zemích kvůli finančním operacím, které tam prováděla, tak člověk má nutně podezření, že to, co tady dnes vidíme, je možná vyvádění finančního kapitálu a vlastně řízená likvidace firmy. A kdyby ten podnik měl padnout, tak jsem přesvědčen , že pak je role státu, ab převzal tu funkci toho, kde ten podnik, fungující, velmi dobře jedoucí podnik udrží i třeba za cenu znárodnění.”
Vedení Liberty Ostrava ale naopak tvrdí, že tento prodej bude pro huť naopak prospěšný, jak se nám vyjádřilo písemně.
“Okamžitý zisk pro LIBERTY Ostrava z této transakce je 260 milionů Kč. Zisk bude použit zčásti na vyplacení mimořádného bonusu zaměstnancům při příležitosti 70. výročí společnosti. Zbylá část bude použita na budoucí investiční projekty LIBERTY Ostrava,” vyjádřilo se písemně vedení Liberty Ostrava
Odbory chystají už na tuto středu protestní mítink. Uskuteční se před druhou hodinou tady před hlavní bránou.
Roman Bečica, předák odborářů: “V případě, že bude dál docházet k takovým krokům, které jsou neslučitelné s touto hutí, tak jsme schopni pokročit i dál. Případně i ochromit chod továrny.”
Situací se bude v pondělí zabývat i vláda.
---
Ostravská operace - největší bitva 2. světové války na území naší země
30. dubna 1945 byla osvobozena Ostrava. Ostravská operace byla největší bitvou druhé světové války na území naší země. Město si osvobození připomene rozsvícením dominant i vydáním nové knihy o Ostravské operaci.
Bez vojáků, veteránů i čestných hostů. Tak vypadala připomínka 76.výročí osvobození Ostravy v Komenského sadech. Epidemiologická situace tak již podruhé znemožnila konání tradičního pietního aktu. Přesto lidé v tento den mohou u pomníku Rudé armády uctít památku padlým alespoň individuálně. Zástupci města tak učinili během pátečního dopoledne.
Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: "V době kdy aktuální česko-ruské vztahy nejsou kdovíjak dobré, tak přesto je třeba abychom si připomínali toto výročí hrdinství těchto lidí, kteří tady padli za svobodu a za osvobození našeho města."
U příležitosti 76. výročí osvobození Ostravy město vydává knihu o ostravské operaci. která líčí velké dějinné události očima vojáků, odborářů i běžných občanů.
Andrea Vojkovská, mluvčí Magistrátu města Ostravy: "Aktuálně je v prodeji v ostravském informačním servisu prostřednictvím eshopu, po otevření obchodů bude na jednotlivých pobočkách. Na téměř 160 stránkách je ucelený popis Ostravské operace v roce 1945. Autorem knihy je Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea."
V den osvobození se rozsvítí v barvách trikolory také dominanty města - věž Nové radnice a Most Miloše Sýkory.
---
Vytříděný bioodpad slouží k výrobě elektřiny a tepla
V areálu skládky v Horní Suché funguje provoz bioplynové stanice – první svého druhu v Moravskoslezském kraji a jedné z mála v Evropě, která využívá nejmodernější technologii mikroturbín. Zařízení slouží k využívání bioodpadu z celého Karvinska k výrobě elektřiny a tepla.
Bioplynová stanice Deposu v Horní Suché byla dokončena v roce 2016, dva další roky probíhal z důvodu funkčnosti biofiltrů zkušební provoz. Od té doby funguje nepřetržitě a zpracovává bioodpad z celého Karvinska.
Marian Chobot, vedoucí provozu pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů Depos Horní Suchá: "Se jedná o bioplynovou stanici, která je na principu suché anaerobní fermentace."
Stanice zpracovává převážně posečenou trávu z údržby zeleně ve městech a obcích, domovní biologicky rozložitelný komunální odpad a štěpku. Vše putuje do haly technologie, kde jsou čtyři fermentační komory dlouhé 29 metrů.
Během celého procesu rozkladu vzniká metan, CO2 a sirovodík. Vzniklý bioplyn je veden do sousedního plynojemu.
Marian Chobot, vedoucí provozu pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů Depos Horní Suchá: "Vrchní část se plní plynem a spodní část slouží jako skladovací nádrž pro procesní vodu."
Jen z Karviné se na skládku Depos v Horní Suché přivezlo v loňském roce 3191 tun bioodpadu.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “V Karviné je možnost třídit bioodpad u rodinných domů, kde asi 6000 kontejnerů a v sídlištní zástavbě máme kolem 70 nádob."
Stanice zpracuje až 15000 tun odpadu ročně.
---
Od 2. do 16. května proběhnou zápisy do mateřských školek
Od neděle 2. května startují zápisy dětí do mateřských školek. A stejně jako loni budou bez dětí i rodičů. Ti mohou přihlašovat své děti buď elektronicky nebo papírovou formou. Někde bude možné předat formulář i osobně.
Ve Frýdku-Místku letos v rámci zápisů do mateřských školek zvolili podobný scénář, jako byl v loňském roce. Zápisy budou probíhat po celou dobu zákonného termínu.
Martin Kocur, ředitel MŠ Beruška Frýdek-Místek: "Po dohodě se zřizovatelem máme zápisy po maximálně možnou dobu. Od 2. do 16. května mohou rodiče vhodit přihlášku do schránky, případně nám ji podat z ruky do ruky, když se s námi domluví. Případně přes datovou schránku nebo mailem se zaručeným elektronickým podpisem. Tyto čtyři možnosti mají."
Eva Huserová, učitelka MŠ Beruška Frýdek-Místek: "Věřím tomu, že snad to bude v pohodě, protože rodiče už snad si na to zvykli a už všichni tušíme, co nás čeká."
V Mateřské školce Beruška je všeobecně každý rok o zápis velký zájem.
Martin Kocur, ředitel MŠ Beruška Frýdek-Místek: "Velmi, velmi vysoký a za to jsme moc rádi, ale kdybychom se na to měli podívat z pohledu všech školek v rámci Frýdku-Místku, tak si myslím, že rodič si to místo vždycky najde. Ať už je to u nás nebo kdekoliv jinde. Samozřejmě věk je trochu limitující, protože čím mladší dítě, tím menší pravděpodobnost, že se podaří zařadit dítě do mateřské školy, ale vesměs si myslím, že děti od tří let a výše by neměly mít problém s umístěním ve školkách ve Frýdku-Místku."
Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti o dvou do šesti let, ale dítě mladší tří let nemá na přijetí do školky právní nárok, rodiče ale mohou využít například Jeslí. Děti, které do 31. srpna dosáhnou věku pěti let, tak už mají povinnost od 1. září do školky nastoupit.
Martin Kocur, ředitel MŠ Beruška Frýdek-Místek: "My letos nabíráme nějakých 60 až 65 dětí v rámci Mateřské školy Beruška, ještě máme k dořešení nějaké odklady, protože je to trošku zamotanější, tím, že covid a poradny a základní školy fungují trošku v jiném režimu. Tak ještě tam máme nějaké otazníky, ale plus mínus nějaký takový počet dětí bychom letos měli přijímat, což je v našich očích dost vysoký."
Aktuálně školky fungují v režimu pouze pro předškolní děti a pro děti rodičů, kteří pracují v integrovaném záchranném systému.
Anketa: 1.) "Já ráda tvořím a nechce se mi ze školky, protože ji mám moc ráda. 2.) "Líbí se mi ve školce strašně moc a vyrábíme tu, máme tu kroužek." 3.) "Líbí se mi tady."
Eva Huserová, učitelka MŠ Beruška Frýdek-Místek: "Je to úplně jiný druh práce, ale musím říct, že jak dětem, tak i nám chybí ty ostatní, protože teprve, když jsme všichni, tak to má ten komplexní celek, ale musím říct, že díky tomu sníženému počtu dětí mají mnohem víc příležitostí, aby si každý našel to svoje. Mají více pozornosti, víc prostoru pro sebe, takže má to něco do sebe. I po té stránce snížení počtu."
Martin Kocur, ředitel MŠ Beruška Frýdek-Místek: "Maximálně je to do patnácti dětí v rámci každé třídy. U nás je to tak, že se blížíme k této hranici. Plná kapacita je buď 24 nebo 28 podle toho jaká je to třída."
Děti mohou být do školky přijaty například i v průběhu roku, pokud má školka volné místo.
---
Karviná chystá opravu budovy polikliniky v Mizerově
Karviná bude v blízké budoucnosti realizovat další investiční akce. Jedna z nich se týká i budovy polikliniky v Mizerově, kterou dostalo město darem od Moravskoslezského kraje. Čeká ji výměna oken, zateplení a bude mít i své vlastní webové stránky.
Ke krytému bazénu, třem historickým domům na náměstí a stavbě nového multifunkčního hřiště už brzy přibudou realizace dalších investičních akcí. Jednou z nich je rekonstrukce budovy polikliniky v Karviné-Mizerově.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Budovu polikliniky jsme převzali na konci minulého roku darem od Moravskoslezského kraje. Patřila NsP Karviná-Ráj, která nespatřovala velké využití tohoto objektu. Nám to bylo líto, že by poliklinika nebyla funkční a myslím, že má své místo v Karviné, proto jsme se rozhodli, že ten dar přijmeme."
Téměř okamžitě začaly přípravy projektové dokumentace zahrnující její celkovou proměnu.
V současné době už stavební povolení nabylo platnosti.
"Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Prověřovali jsme technický stav budovy, máme zpracovanou dokumentaci na výměnu a zastínění oken, zateplení budovy a vstupních dveří a rekonstrukci střechy. Budova bude energeticky zajímavější pro uživatele."
Samotná oprava začne v září. Bude velmi náročná na organizaci.
V běhu je také příprava marketingového plánu pro samotnou polikliniku. Bude mít své samostatné logo i samostatné webové stránky.
---
NJ bude mít parkoviště i základnu pro veřejné práce
Nový Jičín připravuje v blízkosti centra stavbu nového parkoviště. Vznikne v areálu, který město vykoupilo od České pošty. Současně zde najde zázemí i středisko veřejně prospěšných prací technických služeb.
Majitelem rozlehlého pozemku u Hoblíkovy ulice v blízkosti centra města se Nový Jičín stal v loňském roce. Od České pošty jej radnice vykoupila včetně patrové nemovitosti a dalších menších objektů.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Kupní cena byla šest a půl milionu korun. Hlavním účelem výkupu je vybudování parkoviště v této lokalitě.“
Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Na této ploše by mohlo vzniknout zhruba 100 parkovacích míst. Tyto parkovací místa by z části mohly nahradit parkovací místa na velké odstavné ploše na ulici Bezručova, kde dnes stojí řádově 300 aut.”
Právě parcela na Bezručově ulici je v koncepci statické dopravy, kterou má město zpracovanou, předběžně vytipována pro a vybudování parkovacího domu. Co se týče stavby nového parkoviště v bývalém areálu České pošty, radnice vypsala nabídkové řízení na zpracování projektové dokumentace. Z plochy už zmizely staré plechové garáže a unimobuňky. Uvolněný prostor tak bude mít i další využití.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pokud jde o prostor pod bývalými unimobuňkami, které byly odstraněny, tak je zde plán na vybudování střediska veřejně prospěšných prací technických služeb.”
To v současné době sídlí v domě přímo u náměstí v blízkosti Žerotínského zámku. Lukrativní prostory by bylo, podle vedení radnice, vhodnější využít spíše pro komerční účely.
---