Skútrista se v Ostravě pustil do honičky s policisty
Ujíždět policistům se rozhodně nevyplácí. Přesvědčil se o tom recidivista z Ostravy, který se na skútru rozhodl pustit do honičky s policejní hlídkou. Tím vše ještě zhoršil a tak nakonec skončil rovnou ve vazbě.
Policisty v Ostravě zaujal v rámci noční služby jezdec na skútru, který si to po silnici doslova šněroval. Na Opavské ulici v Třebovicích se proto rozhodli, že jej zastaví a zkontrolují, zda není opilý nebo pod vlivem nějakých drog. Ukázalo se, že to nebude tak jednoduché. Skútrista přidal plyn a chtěl ujet.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Muži zákona se tedy rozhodli muže pronásledovat. Do akce se také zapojily okolní hlídky, které chtěly ujíždění zabránit. Motorkář se svou zběsilou jízdou vydal po chodníku, louce, ale také cyklostezce. Muži zákona řidiči chtěli policejním zátarasem zabránit v další jízdě, ale ani to nepomohlo."
Policisté vytvořili zátaras, pomocí kterého mu chtěli v další jízdě zabránit. Jezdec ale projel a dokonce na policisty i najížděl. Ti naštěstí stačili uskočit. Poblíž křižovatky u vodárny se vydal k rybníkům ale v lesíku spadl. Nic se mu nestalo a tak dále utíkal po svých a chtěl zmizet v lese. To mu ale nevyšlo.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Schoval se do lesnatého porostu, který se v blízkosti nehody nacházel. Během krátké chvilky už měl podezřelý muž ruce v poutech a byl převezen na oddělení k dalším procesním úkonům. Jak se později ukázalo, řidič měl být pod vlivem jiných návykových látkách."
Ukázalo se že jde o 11 krát trestaného recidivistu, který má uložen zákaz řízení motorových vozidel. Komisař ho obvinil ze spáchání zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání . Hrozí mu až 6 let vězení.
---
Zdravotníci očkovali v Ostravě ve vyloučené lokalitě
Mobilní očkovací tým Fakultní nemocnice Ostrava se poprvé vydal do vyloučené lokality. Cílem je naočkovat lidi, kteří z nejrůznějších důvodů nechtějí do očkovacích center. O vakcínu mělo zájem pouze 12 lidí, i tak je to ale prý úspěch.
Ve čtvrtek odpoledne vyrazil mobilní očkovací tým do Ostravy-Přívozu, kde bylo vytipováno místo v oblasti Jílové ulice. Vedení Fakultní nemocnice v Ostravě se společně se zástupci organizací, které pracují se sociálně znevýhodněnými občany rozhodli, že je to nejlepší cesta, jak naočkovat obyvatele vyloučených lokalit.
Zuzana Čermáková, náměstkyně ředitele FNO: "Je to skupina obyvatel, která nemá úplně takové povědomí o tom, co je vakcinace a jak z ní mohou profitovat."
Lidé z domů v okolí Jílové ulice zvědavě sledovali co se děje. Někteří pouze z oken, jiní se přišli zeptat co se děje. O očkování ale projevilo zájem pouze 12 lidí. Dva byli odmítnuti kvůli podnapilosti.
anketa: zájemci o očkování: "Nemám tolik času, protože mám malé děti. tady to mám před domem."
"Je to lepší, že přišli tady, než abychom někam museli chodit."
Podle ředitele spolku Vzájemné soužití Kumara Vishwanathana je to dobrý začátek.
Kumar Vishwanathan, ředitel spolku Vzájemné soužití: "Jestli naše úsilí vyústí v to, že bude celkově naočkováno 90 lidí, tak budu šťastný."
Asociace Romských podnikatelů chce Romy také motivovat 300 korunovými poukázkami, které dostanou, pokud přijdou k očkování do Nové Karoliny, kde se očkuje bez registrace.
---
V Havířovském očkovacím centru se očkuje stále více dětí
Zatímco první pátek v červenci přišlo do očkovacího centra v Havířově na dvacet rodičů se svými dětmi, v dalších týdnech už to bylo ve stovkách. Jako nejčastější důvod uvádějí děti pro vakcinaci cestování a také se nechtějí opakovaně testovat ve škole.
Během pátečního dne by zde do očkovacího centra v Havířově mělo přijít až 400 dětí.
Právě v Havířově očkují děti z celého Karvinska, a to vždy v pátek. Celkem dostalo vakcínu už zhruba 1300 dětí. Velká část pak už chodí na druhou dávku, což může mít své výhody.
anketa: "Nechal jsem se očkovat hlavně z důvodu, abych se nemusel nikde ani ve škole, nebo kdybychom jeli na dovolenou, testovat. A také, aby ten covid co nejrychleji zmizel.”
anketa: "Myslím si, že to očkování je fakt cesta, abychom už měli normální život, chodit bez roušek, a abychom ochránili i ostatní lidi.”
anketa: "My každou hodinu před školou se musíme testovat a potom nemáme čas na věci si přichystat. Takže pro mne to je v pohodě.”
Zvládnout i 400 dětí denně, není pro očkovací centrum zatím problém.
Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Havířov: "Tak kapacitu bychom byli schopni rozšířit, ale vše je vázáno od přítomnosti pediatra, dětského lékaře u nás na očkovacím centru. My se snažíme prodlužovat ten pracovní den pátek od rána až do 18 hodin. Zastávám názor, že pokrýváme a uspokojujeme zájemce i ty, kteří třeba volají o očkování z nějakého důvodu a přicházejí třeba i z jiných očkovacích míst, že tam nebyli uspokojeni.”
Zatímco zájem o očkování u dětí roste, u dospělých naopak klesá.
---
Děti mají možnost sportovat i v létě
Normálně by si užívali prázdniny, místo toho se baví hrou na ledové ploše. Malým hokejistům chtěli tak trenéři vrátit po dlouhé době pohyb. Hokejový klub Frýdek-Místek připravil pro mládež letní týdenní hokejové kempy. Kromě toho běží i program vraťme dětem pohyb s akcemi dalších sportovních klubů.
Je konec července a ledová plocha tady v hale Polárka ve Frýdku-Místku je plná malých hokejistů. Každý den v týdnu už od osmi hodin ráno tady mají možnost díky novým letním hokejovým kempům trénovat.
Anketa: 1.) "Že to je super." 2.) "No, je to dobré, protože se můžeme hýbat a předtím jsem musel sedět jenom doma, no." 3.) "Je to velmi super, nemusíme sedět doma a je to taková zábava. Teďka máme týdenní kempy, takže je to dobré."
Trenéři se s malými hokejisty rozhodli jít dříve na led, kvůli dlouhodobé neaktivitě během pandemie.
Filip Indrst, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Tím, že jsme chtěli vrátit děti ke sportu znovu a město jakoby celé k pohybu, tak jsme zorganizovali tady ty kempy a myslím si, že se to shledalo s úspěchem."
Anketa: 3.) "Ráno vždycky máme stanoviště takové, šest stanovišť a ten druhý trénink odpoledne většinou máme hokej."
Filip Indrst, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Probíhá to tento měsíc, čtyři týdny s tím, že každý týden máme jiné lidi. Nebo snažíme se mít jiné lidi. V průměru, jelikož jsme dvě skupiny, tak asi 60 dětí týdně. Probíhá to od 7. hodin ráno do 16. hodin odpoledne." - Takže se kompletně o ty děti postaráte? - "Ano" - Rodiče jsou asi spokojení. - "Naprosto spokojení."
Většinou mají malí hokejisti dva ledy a suchou přípravu. Ráno si je trenéři rozdělí na šest stanovišť, kde se zaměřují postupně na bruslení, střelbu i nahrávky.
Filip Indrst, hlavní trenér přípravky HC Frýdek-Místek: "Celkově se snažíme ty hráče socializovat, zapracovat do kolektivu, ať mají něco do života. Poté máme suchou přípravu, kde buď hrajeme nějaké hry nebo se zaměřujeme na jednoduché cviky, které mohou dělat. A odpoledne hrajeme většinou hokej." - S jak mladými hráči se začíná? - "Je to individuální. Hráč může přijít ve dvou, ve třech letech teoreticky, ale jsou případy, kdy třeba začínají i v deseti." - V tom začátku je to spíš ještě taková hra, zábava? - "Určitě, ze začátku se snažíme právě, aby to děti bavilo, aby k nám chodily rády, a to je pro nás důležité."
Řada sportovních klubů připravila na léto plno akcí pro děti i díky městskému programu Vraťme dětem pohyb. Příští týden se bude hrát například tenis.
Jaroslav Mück, šéftrenér TK TENNISPOINT FM: "Chystáme pro děti příměstský tábor zaměřený na sportovní hry, na pohybovou průpravu se specializací na tenis. Máme volná místa, mohou se přihlásit u nás v tenisovém klubu Tenis point Frýdek-Místek."
Město by chtělo z tohoto programu udělat pravidelnou letní tradici.
---
Tábor jako zábava i pomoc ve svízelné situaci
Téměř dvacet let pořádá letní tábor i město Nový Jičín. V chatové osadě v podhůří Beskyd umožní prázdninové zážitky dětem, pro které není fungující rodina a domácí zázemí samozřejmostí.
Rekreační areál na Frýdecko-místecku se stal indiánskou osadou. Na letní tábor tu vycestovalo 24 dětí z Nového Jičína.
Kateřina Melicharová, vedoucí tábora, Centrum sociálních služeb Ostrava: “Název tábora je Po stopách velkého Manitu a jak za mnou vidíte, děti mají indiánskou tématiku, na konci tábor a budou hledat poklad podle mapy, máme tady různé hry, aktivity, tvoření.”
účastníci tábora:
“Tábor je dobrý, děláme tu samé vylomeniny, i ty stany jsou dobré.”
“Děláme tu srandy, vtipkujeme.”
Tento tábor ale není jen o hrách, je také jistou terapií, protože je určen dětem, jejichž život ovlivňují různé negativní faktory v rodinách, ať už finanční nebo vztahové.
Richard Pešat, vedoucí odd. sociálně právní ochrany dětí, MěÚ Nový Jičín: “Není to pouze o těch aktivitách zážitkových, ale je to také o odborných aktivitách, psychologických, terapeutických, abychom potom s těmi dětmi mohli dále pracovat v rámci sociálně právní ochrany.”
Pořadatelem tábora je město Nový Jičín, zajišťuje jej Centrum sociálních služeb Ostrava.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato aktivita přijde město na zhruba 250 tisíc korun, něco přispívají rodiče a sponzoři.”
Radnice tento tábor pořádá od roku 2003. Děti na jednom turnusu stráví deset dní, zážitky z něj si zpětně vyhodnotí na potáborovém setkání v září.
---