V Kouparku v Radvanicích se pobaví děti i dospělí
Pokud máte děti, zbystřete. V Ostravě- Radvanicích funguje unikátní hřiště, kde se pobaví nejen děti, ale i jejich rodiče. Vzniklo z bývalého koupaliště a tak nese název Koupark.
Jsou prázdniny a najít zábavu dětem může být někdy složitější. Obzvlášť pokud nepraží sluničko a nelze jít na koupaliště. Máme pro vás jeden tip. V Radvanicích bylo vybudováno unikátní dětské hřiště, kde si ale mohou přijít na své i dospělí.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Nic nebrání rodičům vzít děti na specifické multifunkční hřiště, které v podstatě pomáhá rozvíjet mobilitu, zpevnit svaly a třeba vyběhnout na pěti metrový kopec, vyzkoušet jedenácti metrovou skluzavku, trampolíny, speciální gumové koule."
Koupark nejsou ale jen prolézačky a atrakce pro děti. Upraveno bylo i okolí s parkem a lze ho využít k mnoha činnostem.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy Radvanic a Bartovic: "Je tady workoutové hřiště, lanové dráhy, houpačky. Ve vrchní části je i psí hřiště a na vrcholu, kde je krásný výhled, jsou kromě altánů i grily."
anketa, návštěvníci Kouparku: "Je to tady bomba. je to krásně velké. Z malým jsme si zahráli fotbal a basket a lezeme po kopcích."
"Líbil se mi vzadu ten fotbal a pak se mi líbily ty trampošky."
"Nejvíce mě baví ty klouzačky."
Výhoda Kouparku je také to, že je dostupný MHD, ale je u něj zdarma i velké parkoviště. Vstupné do samotného areálu je symbolické a k dispozici je i restaurace a sociální zařízení.
---
Mariánskohorská radnice zvyšuje lidem komfort bydlení
V obvodu Mariánské Hory a Hulváky procházejí rekonstrukcí bytové domy, ve kterých je zastaralý způsob vytápění a ohřev vody. Díky novým kotelnám tak lidé ušetří za energie.
Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky dává postupně do pořádku svůj bytový fond. V domech ruší gamata a průtokové ohřívače vody a zřizují nové kotelny. Zvyšuje tak lidem komfort bydlení.
Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: “Například teplou vodu nově budeme řešit prostřednictvím dálkové dodávky v domech na Rotmistra Gucmana. už máme zrealizováno v domech na Klicperově ulici, v Závišově ulici, chystá se ulice Přemyslovců 24, 25 a další.”
Dokončuje se také rekonstrukce bytového domu na ulici Nájemnická 14, který už získal novou kotelnu. Celá budova byla zateplena a má i vyměněna všechna okna.
Kompletní revitalizací projdou i bytové domy na adrese Lázeňská 1 až 4.
Jiří Pagáč (KDU-ČSL), místostarosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: “Ve sklepích domů vybudujeme dvě moderní plynové kotelny. Lidem tedy budou osázeny radiátory vytápěné plynem.”
Rekonstrukcí prochází i dům na ulici Strmá 3, kde vznikne sociální služba.
Jiří Pagáč (KDU-ČSL), místostarosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: “Stavba je rozdělana do dvou etap, tu první etapu musíme stihnout do Vánoc tohoto roku, což je vybavení domu, kompletně proto, aby ta sociální služba tady mohla fungovat.”
Celkové náklady na tyto investiční akce přesáhnou 100 milionů korun, což je mnohem vyšší částka než v minulých letech. Část pokryjí dotace a část úvěr.
---
DO 30. 8. LZE POŽÁDAT O KOTLÍKOVOU DOTACI
30. srpna končí možnost požádat o kotlíkovou dotaci na výměnu neekologických kotlů. Moravskoslezský kraj má v aktuálním 5. kole k dispozici 220 milionů korun, což by mohlo pokrýt zhruba 1300 výměn. Hejtmanství zatím eviduje 928 žádostí, o příspěvek na ekologický zdroj tepla tak může zažádat ještě skoro 400 domácností.
Josef Bělica (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Projekt kotlíkových dotací je systémová záležitost v Moravskoslezském kraji, protože ta lokální topeniště jsou vlastně tou největší zátěží v tomto směru, která trápí MSK. Již dávno to není průmysl. Myslím si, že je to velmi výhodné, když si mohou sáhnout na dotaci a samozřejmě do budoucna již nebude možné některé typy kotlů používat.”
---
Studentské brigády nabízí i novojičínská radnice
Možnost přivýdělku během prázdnin nabídla studentům také letos novojičínská radnice. Díky projektu Zelené město, který trvá více než dvacet let, získalo brigádu bezmála šedesát mladých lidí.
Zájem o brigádu pořádanou novojičínskou radnicí projevil letos zhruba dvojnásobný počet studentů, než je kapacita možných osmi týdenních turnusů. Šanci vydělat si peníze díky projektu Zelené město dostane v létě zhruba 55 mladých lidí starších 16 let s bydlištěm v Novém Jičíně.
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Studenti jsou rozděleni na provozech technických služeb podle potřeby. Takže velká skupina pracuje na úseku veřejné zeleně, pár studentů pracuje na hřbitově a pak po dvou, třech studentech je přiděleno na úsek komunikace a úsek odpadové hospodářství.”
Studenti tak v rámci letní brigády pomáhají pracovníkům technických služeb třeba s úklidem dětských hřišť, separačního dvora, s nátěrovými pracemi, ale nejvíce jsou vidět v městské zeleni, kde je potřeba vyplést velké množství záhonů. V červenci to bylo především v Lesoparku Skalky.
Beáta Adámková, brigádnice Zeleného města: “Jsem na této brigádě poprvé, jinde jsem nehledala, přihlásila jsem se tady. Byli jsme ve lesoparku pod Skalkami a tam jsme pleli mezi levandulemi.”
Kristýna Rýdlová, brigádnice Zeleného města: “Na mě to vyskočilo na Facebooku a přišlo mi to napoprvé jako dobrá příležitost, protože jsem na brigádě poprvé, takže jsem podala přihlášku a čekala jsem, jestli se dostanu nebo ne.”
Studenti mohou odpracovat minimálně pět a maximálně deset dní, tedy jeden nebo dva turnusy. Pracovní doba je šestihodinová a odměna činí 115 korun na hodinu.
---
Slezská diakonie pomáhá rodinám, děti bere na tábor
Slezská diakonie pomáhá rodinám v různých těžkých životních situacích. Jednou z forem pomoci jsou také pravidelné tábory pro děti. Pro některé jde často o jedinou letní kolektivně vzdělávací aktivitu. Děti tak zažijí týden plný her, turistických výprav a poznání.
Děti ze sociálně znevýhodněných rodin zaplnily letní tábor Slezské diakonie ve Vyšních Lhotách. Sociální pracovnice se jim tady snaží každý den zpříjemnit na maximum.
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "My tady pořádáme letní pobytový tábor pro děti našich klientů. Jsme sociální asistence Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Děti tady tráví s námi pět dnů na pobytovém letním táboře."
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "Máme různé aktivity, různý program. Každý den se věnujeme jinému kontinentu, protože téma tábora je Za zvířaty kolem světa, máme různé soutěže, hry, různé aktivity."
Diakonie pomáhá rodičům dětí v různých těžkých životních situacích, které nedokážou sami vyřešit. Konzultuje s nimi finanční stránku, případnou nezaměstnanost a další sociální nebo společenské problémy. Hlavně se snaží udělat vše proto, aby to mělo co nejmenší dopad na děti.
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "Snažíme se dětem udělat pěkné prázdniny, protože pro některé je to opravdu jediná aktivita, kterou přes léto mají." - Kolik dětí tady máte? Jezdí sem třeba i opakovaně? - "Máme tady 25 dětí a vždy záleží na tom, jak dlouho s námi ta rodina spolupracuje. Někteří jsou tady s námi už po několikáté, pro některé je to opravdu poprvé, co jsou tady s námi."
Anketa: 1.) "Já jsem tady poprvé a líbí se mi tu." – Co děláte? Jak se tady bavíte? – "Hrajeme různé hry, aktivity děláme a chodíme se procházet do lesa."
Anketa: 2.) "Já jsem tady potřetí, mě se tady líbí dobře, protože tady máme hodně aktivit a každý rok máme jiné téma. Tento rok máme téma zvířata kolem světa."
Anketa 3.) "Líbí se mi tady hodně." – Po kolikáté tady jsi? – "Podruhé. – "Co tady všechno děláte? Hrajeme hry, fotbal a jíme obědy."
Leona Sárkőziová, kuchařka: "Dneska pro děti vaříme boloňské špagety a čočkovou polévku, na svačinu budou mít borůvkový koláč, který jsme upekli z domácích surovin, takže si myslím, že si pochutnají."
Tábory pořádá diakonie už pátým rokem. Oficiálně nejde o základní služby, pracovnice se ale dětem věnují, protože vědí, že to má smysl.
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "Jsme od pondělí do pátku tady s nimi, mají plný servis, věnujeme se jim individuálně, známe je, protože jsou to děti našich klientů. A součástí celého toho projektu jsou i dva jednodenní výlety, které nás teprve čekají v srpnu."
Sociální asistenci nabízí Slezská diakonie na území Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí už dvanáctým rokem.
---
NA D1 U BOHUMÍNA POKRAČUJE STAVBA HRÁZÍ
Na obou stranách dálnice D1 u Bohumína pokračuje navýšení hrází. Monolitická železobetonová úhlová zeď z 69 dilatačních celků bude chránit proti povodním. Součástí projektu je zprovoznění stavidla, sanace odpadů, doplnění odvodnění a oplocení dálnice. Provoz v obou směrech probíhá bez zdržení.
MUŽ SE POMSTIL ZAPÁLENÍM AUTA
Policie vypátrala pachatele nočního požáru vozidla Škoda Scala v Ostravě-Michálkovicích. Vyšetřování odhalilo, že požár úmyslně založil bývalý podřízený majitele, který se chtěl pomstít kvůli údajnému špatnému zacházení na pracovišti. Jako zápalnou látku použil nedopitou slivovici, kterou se předtím posilnil.
---
Probouzení zachráněné rychty v Karlovicích
Devastovaná budova historické rychty v Karlovicích je zachráněna. Dům z poloviny 17. století zakoupilo v roce 2018 hnutí Duha Jeseníky a spustilo sérii záchranných akcí k obnovení života vzácné památky. Akce Probouzení rychty byla poděkováním všem, kteří pomohli.
Na symbolickém otevření rychty pro veřejnost se podílely desítky dobrovolníků.
Ivo Dokoupil, organizátor, Hnutí Duha Jeseníky: „Protože jsme už v nějakém stadiu rekonstrukce a to stadium už je tak veselé, že jsme rychtu zachránili a už nás čekají ty příjemnější rekonstrukční práce. Také jsme chtěli poděkovat mnohým těm, kteří tady, ať už dobrovolnicky, odpracovali stovky hodin, tisíce hodin a nebo jako řemeslníci tady prostě tady pracovali mnoho měsíců, takže je to takové trošku poděkování i jim.“
Na minifestiválek k otevření rychty se sjeli dobrovolníci z celé republiky, místní obyvatelé i přátelé Jeseníků.
Adam Ondruška, dobrovolník, Ostrava: „Já sem jezdím už tak šest let dobrovolničit na víkendovky a dneska jsem přijel čistě jako host. Přijel jsem se bavit.“
Jana Kočařová, dobrovolnice, Bruntál: „Ještě tu fakt asi mockrát budu. Patří to k mému životu a mám to tady moc ráda. Pracuji tady a dneska konečně nemám montérky, takže dneska výjimečně jdu za dámu.“
Leoš Knotek, dobrovolník, Brno: „Ano, jsem jako brigádník, už třetím rokem.“
Probouzení rychty bylo spojeno také se stylovým hudebním programem. Připojila se i známá zpěvačka Lucie Redlová.
Lucie Redlová, zpěvačka, hudební host: „Já jsem sice z Valašského Meziříčí, ale mě se do Vrbna por Pradědem před 20 lety přestěhovala maminka, která se tam provdala, mám tam bráchu a žije tam i ségra. Takže mám to tady celkem najeté a jezdím přes Karlovice už více než 20 let. Tady jsem se dostala přes Fíka, pozval mě, protože ví, že se tady v regionu občas vyskytuji. Jsem nadšená, protože jsem viděla nějaké staré fotky té Rychty, jak to bylo prostě naprosto v dezolátním stavu a teď krásná fasáda a prostě všechno žije, takže jsem ráda, že můžu nějak se podílet na nějakém tady obnovení a probouzení.“
Práce na záchraně rychty zdaleka nekončí, pořadatelé však již dnes plánují její budoucnost.
Ivo Dokoupil, organizátor, Hnutí Duha Jeseníky: "Když tady jsme, tak není problém se sem přijet podívat a udělat si prohlídku. Ten objekt by měl sloužit pro dětské tábory, já doufám, že od příštího roku už se rozběhne nějaký režim zkouškový a pro ekologickou výchovu, což je smyslem naší organizace Hnutí Duha Jeseníky, takže doufáme, že už příští rok to bude v nějakém stadiu využití intenzivnějšího, než zatím.“
Zachráněnou stavbu dnes již čekají finální práce na interiérech a vnitřním vybavení historické budovy rychtáře.
---