Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Bytař přiznal osm vloupání po celé Ostravě
  • K rychlíkům pojede z Novojičínska speciální autobus
  • Hasiči bojují už třetí den s požárem seníku ve Lhotce
  • Pro podnikatele v ČR a PL vzniklo poradenské centrum
  • Na zámku odhalili restaurovaný artefakt z roku 1573

Bytař přiznal osm vloupání po celé Ostravě

Obyvatelé Ostravy mohou spát klidněji. Policistům se povedlo zadržet bytaře, který má na svědomí nejméně 8 vloupání do bytů a domů po celém městě. Byl tak drzý, že si ani předem nezjistil, zda v bytě někdo je a tak ho ve většině případů majitelé vyrušili.

Vždy před začátkem doby dovolených vás varujeme a připomínáme nutnost chránit svůj majetek. Prostě je nutné si zabezpečit co nejlépe dům i byt před zloději. Policisté ale nyní dopadli muže, kterému to bylo jedno a byl tak drzý, že si ani nezjišťoval, zda je byt prázdný. Přiznal 8 krádeží, ze kterých byl pětkrát přistižen majiteli. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Modus Operandi byl vždy stejný a neodradila ho kolikrát ani výška okna, kterým měl do bytu vniknout. V jednom případě měl rozříznout i síť proti hmyzu, která v okně byla."

Při přistižení zloděj vždy rychle utekl. V jednom bytě ještě stačil majiteli říct, že se chtěl jen napít. Ve třech případech ukradl například notebook, peníze, platební kartu, ale i cigarety a sáček s nektarinkami. Jeho řádění policie učinila přítrž poté, co byl přistižen svědkem. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Všímavý občan, který byl pohotový, a nebylo mu lhostejné, že před jeho zrakem skáče muž z okna, udělal to nejlepší, co mohl. Vzal mobilní telefon a vše na něj zaznamenal, poté odevzdal na policii. Netušící skákající zloděj nasedl na kolo a z místa činu odjel."

34letému muži hrozí 3 roky vězení. Policisté apelují na občany, aby byli všímaví ke svému okolí, ale také aby měli svůj majetek řádně zabezpečen. Poradí jim například mobilní aplikace "Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům."

Martina Jablónská, oddělení prevence PČR: "Součástí projektu ministerstva vnitra a Policie ČR je i aplikace s názvem "Zabezpečte se" a v ní mohou občané najít různé rady, návody a tipy, jak si vhodně zabezpečit svůj majetek." 

I když policisté bytaři z Ostravy zatím prokázali 8 bytů, není toto číslo konečné a je pravděpodobné, že toho má na svědomí ještě více. 

---

K rychlíkům pojede z Novojičínska speciální autobus

Z Nového Jičína, Příboru a Kopřivnice bude od září jezdit nová autobusová linka do Hranic na Moravě. Tato města napojí na hlavní železniční trať. Přípoje budou navazovat na rychlíky do Prahy nebo Vídně.

Speciální autobusová linka z Novojičínska k vlakům do Hranic na Moravě začne fungovat 1. září díky společnému úsilí Nového Jičína, Příboru a Kopřivnice. Vedení těchto radnic ji dojednalo s Moravskoslezským krajem, který uhradí 85 procent nákladů, o zbytek se dělí dotčená města.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nový Jičín má velkou nevýhodu, a to je napojení na železniční trať, které je nedostatečné. Všichni víme, že je potřeba přestupovat v Suchdole nad Odrou, kde navíc dálkové vlaky nestaví. Proto jsem se dohodli s Kopřivnicí a s Příborem, které mají podobný problém, akorát ne v Suchdole, ale ve Studénce, že se pokusíme zřídit tuto linku, která by naše města napojila přímo na hlavní dálkové vlaky.”

Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”

U této nové linky bude jistota návaznosti na příjezdy vlaků, v případě zpoždění bude autobus v Hranicích čekat. Zkušební doba provozování tohoto spoje je půl roku, pak kraj využívání linky vyhodnotí a rozhodne, zda bude pokračovat. Jízdní řády a další informace, jak si jízdu v autobusu k vlaku objednat, jsou na webech měst.

---

Hasiči bojují už třetí den s požárem seníku ve Lhotce

Hasiči už třetí den bojují s požárem seníku ve Lhotce na Frýdeckomístecku. Doutnající seno musí být z objektu vyvezeno, rozhrabáno a důkladně skropeno vodou. Veškeré zásoby krmení na zimu jsou ale zničené.

V sobotu 28. srpna vyrazili k ohlášenému požáru seníku ve Lhotce první jednotky hasičů z Frýdku - Místku. Bylo šest hodin odpoledne a postupně byly povolávány další a další jednotky především dobrovolných hasičů. Bylo jasné, že likvidace požáru potrvá dlouho a bude potřeba zajistit mnoho vody. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Už po příjezdu prvních jednotek na místo události byl seník o půdorysu přibližně 20 x 60 metrů požárem zcela zasažen, uvnitř bylo uskladněno téměř 1500 balíků sena určených pro krmení. Hasiči v první fázi zásahu chránili vodními proudy vedle stojící budovu, postupně k hašení seníku nasadili osm vodních proudů."

Na nedalekém rybníce bylo zřízeno čerpací stanoviště se třemi čerpadly. Odtud jednotky dopravovaly kyvadlově vodu na požářiště cisternami. Seno bylo nakladačem majitele postupně vyváženo na sousední louku, kde jej hasiči rozhrabávali a dohašovali. To ale v neděli zakázal statik.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Statik v průběhu odpoledne zakázal vstup do objektu civilním osobám, velitel zásahu si proto na místo povolal pásové rypadlo se lžící od kolegů ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Díky němu mohou hasiči seno vyvážet, aniž bychom vstupovali pod poškozenou konstrukci."

Práce na likvidaci požáru pokračovaly i v pondělí. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun. Zemědělci přišli o veškeré krmivo na zimu. Příčina požáru je v šetření, vyšetřovatelé ještě v pondělí nemohli dovnitř. 

---

Pro podnikatele v ČR a PL vzniklo poradenské centrum

Okresní hospodářská komora Karviná uspořádala v Horní Suché třetí, závěrečnou konferenci v rámci projektu zřízení česko-polského poradenského informačního centra. Studie totiž ukázala, že podnikatelé se mnohdy neumí orientovat v zákonech dané země.

Podnikání nezná hranice. Nicméně v každé zemi platí jiná pravidla a jak se říká - neznalost zákonů, neomlouvá. I proto vznikl projekt zřízení česko-polského poradenského informačního centra. S konečnou fází a výstupy se na závěrečné konferenci pořádané OHK Karviná seznámily podnikatelské subjekty i zástupci obcí obou zemí.

Ivo Barteček, vedoucí projektový manažer, předseda představenstva OHK Karviná: “Vycházíme z toho, že obecně se zdá, alespoň jak to ty polské firmy prezentují, že tady to podnikání je pro ně snazší, ale ve své podstatě tomu až tak není. Má to své plusy i mínusy. Proto my chceme, aby ty informace byly korektní."

Nedostatky o povědomí podnikatelského prostředí potvrzuje i polská strana.

Krzysztof Dybiec, předseda ZIG Wodzisławiu Śląskim: "Neznáme dokonale předpisy, neznáme kulturu. A to centrum má zadání zkontaktovat se s věrohodnými lidmi z komor z jedné i druhé strany, kteří jsou k tomu určeni a kteří informace sdělí polským podnikatelům o českém prostředí a naopak."

Výměna informací může podle náměstka hejtmana Karvinsku pomoci.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Já bych strašně chtěl, aby tady na Lazech a na ČSA, kde vzniknou dvě ty průmyslové zóny, aby to nebyly jen průmyslové zóny zaplacené z investičního fondu, ale aby to byly průmyslové zóny po vzoru Katovic. To znamená i ekonomické.”

Webové poradenské stránky, kde podnikatelé naleznou veškeré informace i kontakty na odborníky, se spustí 1. září. Fyzicky bude mít centrum sídlo v budově Okresní hospodářské komory v Karviné.

---

Na zámku odhalili restaurovaný artefakt z roku 1573

Na porubském zámku se uskutečnily už tradiční Zámecké slavnosti. Ty každým rokem připomínají historii této nejstarší stavby Poruby, která byla vybudována na místech bývalé středověké tvrze jako renesanční sídlo Markvartoviců.

Zámek v Ostravě -Porubě už popáté patřil Zámeckým slavnostem. Návštěvníkům připomněly nejen jeho historii, ale také osobnosti, které tuto památku vybudovali a zachránili.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Což jsou dvě osobnosti. Ondřej Bzenec z Markvartovic, urozený rytíř, hejtman opavského knížectví a můj otec Statis Prusalis, který v 90. letech zámek zachránil před plánovanou demolicí.”

Zámek byl v té době zpustlý a navíc značně poškozený požárem. Důležitým momentem Zámeckých slavností bylo odhalení zrestaurovaného zámeckého portálu z roku 1573, kdy byl zámek postaven.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Několik let jsme usilovali o obnovu zámeckého portálu s erbem rodu Bzenců a teprve letos se nám podařilo získat dotaci. Byli jsme úspěšní a jsme velice vděční MS kraji za podporu.”

Jakub Gajda, sochař: “My jsme ještě trošku navíc udělali takovou věc po dohodě s památkáři, že jsme na obě římsy nechali provést pokrytí olověným plechem, aby nedocházelo k zasakování vody hlavně třeba tajícího sněhu do těch horních ploch.”

Právě zatékání do říms byl největší problém destrukce tohoto vzácného artefaktu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. srpna 2021, 17:00

Bytař přiznal osm vloupání po celé Ostravě

Obyvatelé Ostravy mohou spát klidněji. Policistům se povedlo zadržet bytaře, který má na svědomí nejméně 8 vloupání do bytů a domů po celém městě. Byl tak drzý, že si ani předem nezjistil, zda v bytě někdo je a tak ho ve většině případů majitelé vyrušili.

Vždy před začátkem doby dovolených vás varujeme a připomínáme nutnost chránit svůj majetek. Prostě je nutné si zabezpečit co nejlépe dům i byt před zloději. Policisté ale nyní dopadli muže, kterému to bylo jedno a byl tak drzý, že si ani nezjišťoval, zda je byt prázdný. Přiznal 8 krádeží, ze kterých byl pětkrát přistižen majiteli. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Modus Operandi byl vždy stejný a neodradila ho kolikrát ani výška okna, kterým měl do bytu vniknout. V jednom případě měl rozříznout i síť proti hmyzu, která v okně byla."

Při přistižení zloděj vždy rychle utekl. V jednom bytě ještě stačil majiteli říct, že se chtěl jen napít. Ve třech případech ukradl například notebook, peníze, platební kartu, ale i cigarety a sáček s nektarinkami. Jeho řádění policie učinila přítrž poté, co byl přistižen svědkem. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Všímavý občan, který byl pohotový, a nebylo mu lhostejné, že před jeho zrakem skáče muž z okna, udělal to nejlepší, co mohl. Vzal mobilní telefon a vše na něj zaznamenal, poté odevzdal na policii. Netušící skákající zloděj nasedl na kolo a z místa činu odjel."

34letému muži hrozí 3 roky vězení. Policisté apelují na občany, aby byli všímaví ke svému okolí, ale také aby měli svůj majetek řádně zabezpečen. Poradí jim například mobilní aplikace "Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům."

Martina Jablónská, oddělení prevence PČR: "Součástí projektu ministerstva vnitra a Policie ČR je i aplikace s názvem "Zabezpečte se" a v ní mohou občané najít různé rady, návody a tipy, jak si vhodně zabezpečit svůj majetek." 

I když policisté bytaři z Ostravy zatím prokázali 8 bytů, není toto číslo konečné a je pravděpodobné, že toho má na svědomí ještě více. 

---

K rychlíkům pojede z Novojičínska speciální autobus

Z Nového Jičína, Příboru a Kopřivnice bude od září jezdit nová autobusová linka do Hranic na Moravě. Tato města napojí na hlavní železniční trať. Přípoje budou navazovat na rychlíky do Prahy nebo Vídně.

Speciální autobusová linka z Novojičínska k vlakům do Hranic na Moravě začne fungovat 1. září díky společnému úsilí Nového Jičína, Příboru a Kopřivnice. Vedení těchto radnic ji dojednalo s Moravskoslezským krajem, který uhradí 85 procent nákladů, o zbytek se dělí dotčená města.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nový Jičín má velkou nevýhodu, a to je napojení na železniční trať, které je nedostatečné. Všichni víme, že je potřeba přestupovat v Suchdole nad Odrou, kde navíc dálkové vlaky nestaví. Proto jsem se dohodli s Kopřivnicí a s Příborem, které mají podobný problém, akorát ne v Suchdole, ale ve Studénce, že se pokusíme zřídit tuto linku, která by naše města napojila přímo na hlavní dálkové vlaky.”

Pavel Netušil (Společně pro Příbor), místostarosta Příbora: “Většina lidí volí raději cestu autem do Hranic, Studénky a někteří dokonce do Svinova, než aby využívali ty stávající možnosti, které jsou. Ty jsou buď příliš dlouhé kvůli stávajícím přestupům, a nebo velmi nespolehlivé.”

U této nové linky bude jistota návaznosti na příjezdy vlaků, v případě zpoždění bude autobus v Hranicích čekat. Zkušební doba provozování tohoto spoje je půl roku, pak kraj využívání linky vyhodnotí a rozhodne, zda bude pokračovat. Jízdní řády a další informace, jak si jízdu v autobusu k vlaku objednat, jsou na webech měst.

---

Hasiči bojují už třetí den s požárem seníku ve Lhotce

Hasiči už třetí den bojují s požárem seníku ve Lhotce na Frýdeckomístecku. Doutnající seno musí být z objektu vyvezeno, rozhrabáno a důkladně skropeno vodou. Veškeré zásoby krmení na zimu jsou ale zničené.

V sobotu 28. srpna vyrazili k ohlášenému požáru seníku ve Lhotce první jednotky hasičů z Frýdku - Místku. Bylo šest hodin odpoledne a postupně byly povolávány další a další jednotky především dobrovolných hasičů. Bylo jasné, že likvidace požáru potrvá dlouho a bude potřeba zajistit mnoho vody. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Už po příjezdu prvních jednotek na místo události byl seník o půdorysu přibližně 20 x 60 metrů požárem zcela zasažen, uvnitř bylo uskladněno téměř 1500 balíků sena určených pro krmení. Hasiči v první fázi zásahu chránili vodními proudy vedle stojící budovu, postupně k hašení seníku nasadili osm vodních proudů."

Na nedalekém rybníce bylo zřízeno čerpací stanoviště se třemi čerpadly. Odtud jednotky dopravovaly kyvadlově vodu na požářiště cisternami. Seno bylo nakladačem majitele postupně vyváženo na sousední louku, kde jej hasiči rozhrabávali a dohašovali. To ale v neděli zakázal statik.

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZSMS kraje: "Statik v průběhu odpoledne zakázal vstup do objektu civilním osobám, velitel zásahu si proto na místo povolal pásové rypadlo se lžící od kolegů ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Díky němu mohou hasiči seno vyvážet, aniž bychom vstupovali pod poškozenou konstrukci."

Práce na likvidaci požáru pokračovaly i v pondělí. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun. Zemědělci přišli o veškeré krmivo na zimu. Příčina požáru je v šetření, vyšetřovatelé ještě v pondělí nemohli dovnitř. 

---

Pro podnikatele v ČR a PL vzniklo poradenské centrum

Okresní hospodářská komora Karviná uspořádala v Horní Suché třetí, závěrečnou konferenci v rámci projektu zřízení česko-polského poradenského informačního centra. Studie totiž ukázala, že podnikatelé se mnohdy neumí orientovat v zákonech dané země.

Podnikání nezná hranice. Nicméně v každé zemi platí jiná pravidla a jak se říká - neznalost zákonů, neomlouvá. I proto vznikl projekt zřízení česko-polského poradenského informačního centra. S konečnou fází a výstupy se na závěrečné konferenci pořádané OHK Karviná seznámily podnikatelské subjekty i zástupci obcí obou zemí.

Ivo Barteček, vedoucí projektový manažer, předseda představenstva OHK Karviná: “Vycházíme z toho, že obecně se zdá, alespoň jak to ty polské firmy prezentují, že tady to podnikání je pro ně snazší, ale ve své podstatě tomu až tak není. Má to své plusy i mínusy. Proto my chceme, aby ty informace byly korektní."

Nedostatky o povědomí podnikatelského prostředí potvrzuje i polská strana.

Krzysztof Dybiec, předseda ZIG Wodzisławiu Śląskim: "Neznáme dokonale předpisy, neznáme kulturu. A to centrum má zadání zkontaktovat se s věrohodnými lidmi z komor z jedné i druhé strany, kteří jsou k tomu určeni a kteří informace sdělí polským podnikatelům o českém prostředí a naopak."

Výměna informací může podle náměstka hejtmana Karvinsku pomoci.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Já bych strašně chtěl, aby tady na Lazech a na ČSA, kde vzniknou dvě ty průmyslové zóny, aby to nebyly jen průmyslové zóny zaplacené z investičního fondu, ale aby to byly průmyslové zóny po vzoru Katovic. To znamená i ekonomické.”

Webové poradenské stránky, kde podnikatelé naleznou veškeré informace i kontakty na odborníky, se spustí 1. září. Fyzicky bude mít centrum sídlo v budově Okresní hospodářské komory v Karviné.

---

Na zámku odhalili restaurovaný artefakt z roku 1573

Na porubském zámku se uskutečnily už tradiční Zámecké slavnosti. Ty každým rokem připomínají historii této nejstarší stavby Poruby, která byla vybudována na místech bývalé středověké tvrze jako renesanční sídlo Markvartoviců.

Zámek v Ostravě -Porubě už popáté patřil Zámeckým slavnostem. Návštěvníkům připomněly nejen jeho historii, ale také osobnosti, které tuto památku vybudovali a zachránili.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Což jsou dvě osobnosti. Ondřej Bzenec z Markvartovic, urozený rytíř, hejtman opavského knížectví a můj otec Statis Prusalis, který v 90. letech zámek zachránil před plánovanou demolicí.”

Zámek byl v té době zpustlý a navíc značně poškozený požárem. Důležitým momentem Zámeckých slavností bylo odhalení zrestaurovaného zámeckého portálu z roku 1573, kdy byl zámek postaven.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Několik let jsme usilovali o obnovu zámeckého portálu s erbem rodu Bzenců a teprve letos se nám podařilo získat dotaci. Byli jsme úspěšní a jsme velice vděční MS kraji za podporu.”

Jakub Gajda, sochař: “My jsme ještě trošku navíc udělali takovou věc po dohodě s památkáři, že jsme na obě římsy nechali provést pokrytí olověným plechem, aby nedocházelo k zasakování vody hlavně třeba tajícího sněhu do těch horních ploch.”

Právě zatékání do říms byl největší problém destrukce tohoto vzácného artefaktu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-08-2021-17-00