Hejtman poděkoval zdravotníkům za zvládnutí pandemie
V krnovské nemocnici každý rok pořádají setkání zdravotníků s bohatým doprovodným programem i občerstvením. Letos si ho zaměstnanci vzhledem k náročnému období v době pandemie o to víc užili. Zachránili život stovkám pacientů s covidem-19.
Krnovská nemocnice má přes 800 zaměstnanců, pro které vedení nemocnice každým rokem na konci léta pořádá posezení a naděluje přitom i dárky. Ne všichni ale mohou přijít.
Šárka Tavandzi, náměstkyně ředitele: “Budeme rádi, když se tady sejdou všichni ti, kteří neslouží. Samozřejmě, že takovou zábavu si zaslouží, protože doba covidová byla pro ně náročná o to víc, jak normální práce.”
Anketa: zaměstnanci krnovské nemocnice: "Je to příjemné na pobavení, na odpočinutí, na relax."
"Je to rozloučení s létem každopádně a zase se všichni sejdeme, povykládáme si."
"Je to opravdu skvělé, že se můžeme takhle setkat."
"Myslím, že to je krásné právě, že se ti zaměstnanci všichni spolu sejdou, udržuje se kolektiv, pěkné."
Během tradičního setkání se zdravotníci jako každoročně dočkali i poděkování za náročnou práci.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Ta práce, kterou odvedli naši zdravotníci a i v tomto zařízení, byla skutečně monumentální. Já bych chtěl říct, že bez nich by to nedopadlo tak, jak to dopadlo. I když to vypadá, že to je strašné, tak díky nim to nakonec nebylo tak zlé a já bych chtěl za to všem poděkovat.”
Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: “Je to takové poděkování zaměstnancům a povzbuzení do těch dalších dnů. U toho vždy vylosujeme nějaké ceny, takže příjemně se napijeme a všichni jsme spokojeni.”
V krnovské nemocnici se starali o téměř tisíc pacientů s těžkým a středně těžkým průběhem nemoci covid-19. Od letošního srpna nezaznamenali jediný případ.
---
Komentovaná procházka s arboristou
Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.
Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.
Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”
Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina. Za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou.”
“Ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”
“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste.”
V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.
Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”
Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku .
---
V Karviné byl otevřen nový sportovní areál
Vyznavači řady sportovních disciplín mohou od pátku využívat nový sportovní areál v blízkosti Obchodní akademie. Na své si přijdou například vyznavači in-line bruslení, fotbalu, běhání, jízdy na skateboardu, kole, nebo workoutu.
Obyvatelé Karviné mohou ve svém volném čase využívat nový multifunkční sportovní areál, který se nachází poblíž Obchodní akademie a krytého bazénu.
Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsem rád, že se to podařilo zrealizovat. Věřím tomu, že ten areál bude hodně využíván naší mládeží, dětmi, že si tady najde každý svůj sport."
Areál disponuje dvěma okruhy in-line dráhy, delší měří 470 metrů a kratší 285 metrů. Nezapomnělo se ani na běžce, pro ně je připraven okruh dlouhý 257 metrů. Nechybí dvě pumptrackové dráhy, skatepark, fotbalové, workoutové a parkourové hřiště.
anketa, sportovci: "Jsme rádi, že se to tak krásně postavilo, kluci odvedli skvělou práci, podle očekávání, jezdí se na skejtech, koloběžkách, na kolech. Skejtovou školu budeme rozjíždět příští rok, informace budou na stránkách "skejtuj denně Karviná", web je v procesu otevření sdkarvina.cz." "Jsem tu poprvé a je to fakt dobré. "Já tu budu jezdit hlavně na kolobce."
Na své si přijdou i ti nejmenší. Součástí areálu je totiž dětské hřiště. A areálu nechybí ani nové veřejné osvětlení, kamerový a zabezpečovací systém či rozhlas.
---
Nová galerie poskytne prvotní informace o Novém Jičíně
Galerie osobností, které se výrazně zapsaly do dějin města, je novou součástí novojičínského Návštěvnického centra. Prozatím ji tvoří portréty 16 lidí. Jsou mezi nimi stavitelé, továrníci i umělci.
Tak trochu s nadhledem uplynulých let shlíží na lidi, kteří zavítají do novojičínského Návštěvnického centra, tváře osobností, které se výrazně zapsaly do dějin města. Nová obrazová galerie tu byla zřízena v prostoru recepce.
Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Toto místo je právě tím středobodem setkávání se turistů, kdy při návštěvě města se často nejprve dostanou do Návštěvnického centra, kde se dozví důležité informace, a také se mohou dozvědět informace o těchto významných osobnostech. Tyto panely mají také edukační charakter.”
Galerii prozatím tvoří portréty a stručné popisy činnosti 16 lidí. Ti se v tomto městě narodili nebo působili a vynikli například v umění, stavitelství, zasadili se o rozvoj Nového Jičína nebo se za války postavili na obranu své vlasti.
Autorem překreslených portrétů z kopií historických fotografií je Janis Masmanidis, učitel Základní umělecké školy ve Studence.
Janis Masmanidis, realizátor galerie: “S tím, že se mi sešly nějaké podklady, se kterýma jsem se snažili nějak popasovat. Ale bylo to dost problematické, protože byly hodně rastrované a podobně, takže to nešlo ani počítačově dát dohromady. Proto jsem se rozhodli po dohodě o překreslení těchto portrétů.”
Galerii osobností si lze volně prohlédnout během otevírací doby Návštěvnického centra a také na webu. V plánu je i její další rozšíření.
---
Epitaf u hrobu básníka Petra Bezruče
Hrob slezského barda Petra Bezruče na Městském hřbitově v Opavě doplnil konečně básníkův epitaf. Při této příležitosti byla také pokřtěna bibliofilie básně Stužkonoska modrá.
Ačkoliv si svůj epitaf Petr Bezruč sám napsal a toužil jej na náhrobku po své smrti mít, na místě jeho posledního odpočinku na opavském hřbitově dlouho spočívala jen socha jedné z postav jeho básně Maryčka Magdonova. Teď ale byl u okraje náhrobní desky odhalený bronzový epitaf.
Tereza Svatošová, sochařka: „Myšlenka byla taková: Bezruč dopsal svůj epitaf, podepsal se a jako kdyby mu ten list spadl ze stolu. A toto já ztvárnila plující, padající list.“
Když v 50. letech autor sbírky Slezské písně zemřel, komunistům se příliš nehodilo, aby smrt básníka, jehož tvorbu si přivlastnili pro své ideje, nesla v epitafu stopu biblických myšlenek. Přání slezského barda tedy zůstalo po dlouhá desetiletí nevyslyšeno.
Jana Foltysová, Magistrát města Opavy: „Odporovalo to obrazu básníka, jak si komunisté přáli, aby byl podáván.“
Milovníky díla opavského rodáka jistě potěší vydání bibliofilie básně Stužkonoska modrá, kterou připravila Zdenka Pfefferová. Vzácná můra se stala symbolem Bezručova života, hledání jeho smyslu i bilancování.
Zdeňka Pfefferová, vydavatelka: „Proto jsem se soustředila na uměleckou knihu. Aby byla krásná, aby byla vzácná.“
Odkaz i pozůstalost básníka, jehož dílo bylo přeloženo do víc jak 40 jazyků, spravuje Památník Petra Bezruče. Jméno umělce nese také festival, který se od roku 1958 uskutečňuje každý rok v Opavě.
---