Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn
  • Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně
  • Ponechání nalezené věci může být trestný čin
  • Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd
  • Zpívání na schodech zahájilo advent v Bruntále

Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn

Teplota v noci se už několik dní drží kolem nuly, což přináší problémy bezdomovcům a proto Ostrava vyhlásila zimní program. Znamená to zejména zvýšení ubytovacích kapacit a častější návštěvy lokalit, kde bezdomovci žijí sociálními pracovníky. Kontroly zintenzivnila také městská policie.

V Ostravě žije už několik let přibližně 800 bezdomovců, z nichž ale asi polovina využívá služeb sociálních zařízení. Kolem 400 jich žije přímo na ulici a přespávají, kde se dá. Někteří spí pod mostem, jiní ve stanech a nebo ve vlastnoručně vybudovaných přístřešcích, které mají i mnohdy i vytápění. 

bezdomovci: "My máme kamna a topíme si, takže nás zima nemůže překvapit." 

Už několik týdnů, v podstatě s příchodem podzimu, nejrůznější bezdomovecké osady častěji navštěvují strážníci a snaží se jejich obyvatelům pomáhat.

strážník: "Jaký je váš zdravotní stav, je to dobré?"

Když několik dní mrzne, vyhlašuje každý rok Ostrava tzv. zimní program, který je zaměřen na osoby bez přístřeší, tak aby nikdo nemusel být v noci venku. Připraveno je přes 800 míst - 767 celoročně a k nim přibylo nyní 40 lůžek a 60 židlí.

Zbyněk Pražák, náměstek hejtmana MS kraje:  „Finanční podpora města na zajištění zimního programu byla pro letošní rok stanovena ve výši 400 000 korun. Zmíněné sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, jsme v roce 2022 podpořili částkou v celkové výši téměř 23 milionů korun a skutečně nikdo tak nemusí zůstat v našem městě bez pomoci a střechy nad hlavou v mrazu na ulici."

I sociální pracovníci v zimě častěji vyjíždějí do terénu do míst, kde se osoby bez přístřeší zdržují. Poskytují jim poradenství, informují klienty o možnostech, kde mohou přenocovat, kde dostanou teplé jídlo a nápoje. 

---

Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně

Jeden z panelových domů v Českém Těšíně zachvátil ve středu dopoledne silný požár. Zasaženy byly čtyři byty a několik lidí se nadýchalo kouře.

Požár vypukl v posledním patře věžového domu v Hrabinské ulici. K zásahu bylo okamžitě povoláno několik profesionálních a dobrovolných jednotek z celého okolí, včetně hasičů z polského Těšína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před 10. hodinou jsme přijali oznámení o požáru bytu ve 12. patře bytového domu v Českém Těšíně. Na místo jsme postupně vyslali jednotky z 2. stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Tu jsme nasadili na likvidaci požáru střechy. Hasiči zahájili zahájili zásah vnitřními cestami po schodišti. Z domu bylo evakuováno 33 osob, o šest z nich se postarali zdravotníci. Kromě jednoho se jednalo převážně o lehčí zranění, popáleniny a nadýchání kouře.”

Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Lidé z domu vylučují, že by se v bytě vařily drogy.

Obyvatel domu: “Já jsem slyšel hluk a když jsem otevřel dveře, tak hasiči říkali, že mám jít hned ven. V tom bytě bydlí slušný člověk, bývalý horník. Jdou takové řeči, že by to mělo být od nabíječky.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Požár bytu jsme dostali rychle pod kontrolu, poté jsme pracovali na rozebírání konstrukce zasažené střechy.”

Obyvatelé domu mohli čekat do ukončení zásahu v evakuačním autobusu. Zpátky do svých bytů se mohli začít vracet po poledni, ale jen ti, kteří bydlí do 9. patra. Ti z vyšších pater bude čekat déle a někteří dostanou náhradní ubytování.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 17 h - 1

Rozpočet Moravskoslezského kraje je navržen v celkové výši 14,892 miliardy korun. Návrh rozpočtu na příští rok je od 30. listopadu zveřejněn na úřední desce Krajského úřadu. Lidé se k němu mohou vyjádřit písemně do 14. prosince nebo ústně přímo na zastupitelstvu kraje, které se bude konat 15. prosince.

MS kraj, Veolia, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a společnost Witkowitz Atomica budou spolupracovat na vývoji malých jaderných reaktorů. Ve středu podepsali memorandum o spolupráci. Jedná se o malá zařízení s vysokým výkonem, která mají brzy nahradit uhelné a plynové zdroje elektrické energie a tepla.

---

Ponechání nalezené věci může být trestný čin

Jak jednoduše se může stát z poctivého nálezce zloděj, se můžete přesvědčit v následující reportáži. Na policii v Ostravě přišel muž a přinesl nalezenou peněženku. Místo poděkování se mu ale dostalo obvinění z krádeže, protože bylo zjištěno, že z ní nejprve vytáhl peníze.

Následující případ může sloužit jako výstraha, jak snadno se můžete dostat do problémů, pokud nectíte vlastnické právo. Každá, i ztracená věc, má svého původního majitele a nemůžete si ji jen tak nechat. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil muž, který na benzínové stanici našel peněženku. Zachoval se sice vzorově a odnesl ji na služebnu policie, před tím z ní ale ukradl peníze. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jen několik minut poté, co muž odešel, přišel na služebnu jiný muž, který nahlásil ztrátu peněženky, ve které byly jak osobní doklady, tak větší finanční částka, kolem 3.000 korun a 375 eur."

Tyto peníze už ale v peněžence chyběly a tak si policisté vyžádali videozáznam z bezpečnostních kamer na čerpací stanici. Mohli tak jen udiveně zírat, jak přímo pod kamerou poctivý nálezce vytahuje z peněženky peníze. 

Veronika Buzková, mluvčí PČR Ostrava: "Znovu připomínáme, že každá věc někomu patří a má svého majitele. Proto upozorňujeme, že ponechání si nalezené věci je protiprávní a dle hodnoty věci může být i trestným činem. Nálezce je povinen nalezenou věc vrátit majiteli, případně odevzdat podle místa nálezu."

Nálezce se ke krádeži přiznal, prý toho lituje a dokonce měl špatné svědomí. Peníze vrátil, ale přesto mu hrozí až dvouleté vězení.

---

Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”

Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Anketa: soutěžící kuchařky a kuchaři: Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”

Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”

Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Zarestovanou hlívou.” 

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčicovou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 17 h - 2

Opavští radní znovu vyhlásili veřejnou soutěž na rekonstrukci dlouhá léta chátrajícího zimního stadionu. Předchozí soutěž museli zrušit, protože žádná ze čtyř přihlášených firem v druhém kole nepodala cenovou nabídku, údajně kvůli krátkému termínu pro realizaci. Hotovo by mělo být zhruba do dvou let. Předpokládá se, že by stavba měla vyjít na přibližně 300 milionů.

Hygienická služba v České republice slaví 70 let. U té příležitosti pořádá konferenci, která proběhne za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a hlavní hygieničky Pavly Švrčinové ve čtvrtek v Novém Jičíně.

---

Zpívání na schodech zahájilo advent v Bruntále

Ústup covidové pandemie umožnil opět pokračovat v osvědčených kulturních akcích. Jednou z nich je Zpívání na schodech bruntálského zámku. Unikátní akce každý rok lákala všechny, kteří s ní chtěli zahájit adventní období.


Muzeum Bruntál si na zpívání na schodech zve pravidelně největší pěvecké sbory regionu.

Jana Lesáková, pořadatelka, Muzeum Bruntál: „Vloni tady byl pěvecký sbor města Bruntálu, dnes tady máme pěvecký sbor města Vrbna a v dalších letech tady budou samozřejmě jiné sbory, které si pozveme.“

Pěvecký sbor města Vrbna pod Pradědem vloni oslavil již půlstoletí své existence. Vznikl původně jako sbor učitelský.

Leoš Sekanina, sbormistr: „Dneska má něco přes 30 členů, jsou to lidé různých profesí. Běžně zpíváme hudbu od renesanční polyfonie až po úpravy našich i cizích lidových písní. Na dnešní adventní koncert jsme si připravili nějaké skladby z barokních kancionálů, také něco z doby renesanční. A na závěr přidáme některé vánoční koledy.“

Vrbenský sbor za 50 let prokázal velké kvality a reprezentoval náš okres i v zahraničí.

Leoš Sekanina, sbormistr: „Minulý týden jsme byli v Polsku, kde máme přes euroregion hodně spřátelených sborů, vystupovali jsme ale také ve 12 dalších zemích Evropy, i v Asii.“

Zpívání na schodech nebylo letošní poslední akcí na bruntálském zámku. Již 10. prosince tady mohou zájemci navštívit tradiční Vánoční jarmark.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. listopadu 2022, 17:00

Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn

Teplota v noci se už několik dní drží kolem nuly, což přináší problémy bezdomovcům a proto Ostrava vyhlásila zimní program. Znamená to zejména zvýšení ubytovacích kapacit a častější návštěvy lokalit, kde bezdomovci žijí sociálními pracovníky. Kontroly zintenzivnila také městská policie.

V Ostravě žije už několik let přibližně 800 bezdomovců, z nichž ale asi polovina využívá služeb sociálních zařízení. Kolem 400 jich žije přímo na ulici a přespávají, kde se dá. Někteří spí pod mostem, jiní ve stanech a nebo ve vlastnoručně vybudovaných přístřešcích, které mají i mnohdy i vytápění. 

bezdomovci: "My máme kamna a topíme si, takže nás zima nemůže překvapit." 

Už několik týdnů, v podstatě s příchodem podzimu, nejrůznější bezdomovecké osady častěji navštěvují strážníci a snaží se jejich obyvatelům pomáhat.

strážník: "Jaký je váš zdravotní stav, je to dobré?"

Když několik dní mrzne, vyhlašuje každý rok Ostrava tzv. zimní program, který je zaměřen na osoby bez přístřeší, tak aby nikdo nemusel být v noci venku. Připraveno je přes 800 míst - 767 celoročně a k nim přibylo nyní 40 lůžek a 60 židlí.

Zbyněk Pražák, náměstek hejtmana MS kraje:  „Finanční podpora města na zajištění zimního programu byla pro letošní rok stanovena ve výši 400 000 korun. Zmíněné sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, jsme v roce 2022 podpořili částkou v celkové výši téměř 23 milionů korun a skutečně nikdo tak nemusí zůstat v našem městě bez pomoci a střechy nad hlavou v mrazu na ulici."

I sociální pracovníci v zimě častěji vyjíždějí do terénu do míst, kde se osoby bez přístřeší zdržují. Poskytují jim poradenství, informují klienty o možnostech, kde mohou přenocovat, kde dostanou teplé jídlo a nápoje. 

---

Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně

Jeden z panelových domů v Českém Těšíně zachvátil ve středu dopoledne silný požár. Zasaženy byly čtyři byty a několik lidí se nadýchalo kouře.

Požár vypukl v posledním patře věžového domu v Hrabinské ulici. K zásahu bylo okamžitě povoláno několik profesionálních a dobrovolných jednotek z celého okolí, včetně hasičů z polského Těšína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před 10. hodinou jsme přijali oznámení o požáru bytu ve 12. patře bytového domu v Českém Těšíně. Na místo jsme postupně vyslali jednotky z 2. stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Tu jsme nasadili na likvidaci požáru střechy. Hasiči zahájili zahájili zásah vnitřními cestami po schodišti. Z domu bylo evakuováno 33 osob, o šest z nich se postarali zdravotníci. Kromě jednoho se jednalo převážně o lehčí zranění, popáleniny a nadýchání kouře.”

Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Lidé z domu vylučují, že by se v bytě vařily drogy.

Obyvatel domu: “Já jsem slyšel hluk a když jsem otevřel dveře, tak hasiči říkali, že mám jít hned ven. V tom bytě bydlí slušný člověk, bývalý horník. Jdou takové řeči, že by to mělo být od nabíječky.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Požár bytu jsme dostali rychle pod kontrolu, poté jsme pracovali na rozebírání konstrukce zasažené střechy.”

Obyvatelé domu mohli čekat do ukončení zásahu v evakuačním autobusu. Zpátky do svých bytů se mohli začít vracet po poledni, ale jen ti, kteří bydlí do 9. patra. Ti z vyšších pater bude čekat déle a někteří dostanou náhradní ubytování.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 17 h - 1

Rozpočet Moravskoslezského kraje je navržen v celkové výši 14,892 miliardy korun. Návrh rozpočtu na příští rok je od 30. listopadu zveřejněn na úřední desce Krajského úřadu. Lidé se k němu mohou vyjádřit písemně do 14. prosince nebo ústně přímo na zastupitelstvu kraje, které se bude konat 15. prosince.

MS kraj, Veolia, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a společnost Witkowitz Atomica budou spolupracovat na vývoji malých jaderných reaktorů. Ve středu podepsali memorandum o spolupráci. Jedná se o malá zařízení s vysokým výkonem, která mají brzy nahradit uhelné a plynové zdroje elektrické energie a tepla.

---

Ponechání nalezené věci může být trestný čin

Jak jednoduše se může stát z poctivého nálezce zloděj, se můžete přesvědčit v následující reportáži. Na policii v Ostravě přišel muž a přinesl nalezenou peněženku. Místo poděkování se mu ale dostalo obvinění z krádeže, protože bylo zjištěno, že z ní nejprve vytáhl peníze.

Následující případ může sloužit jako výstraha, jak snadno se můžete dostat do problémů, pokud nectíte vlastnické právo. Každá, i ztracená věc, má svého původního majitele a nemůžete si ji jen tak nechat. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil muž, který na benzínové stanici našel peněženku. Zachoval se sice vzorově a odnesl ji na služebnu policie, před tím z ní ale ukradl peníze. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jen několik minut poté, co muž odešel, přišel na služebnu jiný muž, který nahlásil ztrátu peněženky, ve které byly jak osobní doklady, tak větší finanční částka, kolem 3.000 korun a 375 eur."

Tyto peníze už ale v peněžence chyběly a tak si policisté vyžádali videozáznam z bezpečnostních kamer na čerpací stanici. Mohli tak jen udiveně zírat, jak přímo pod kamerou poctivý nálezce vytahuje z peněženky peníze. 

Veronika Buzková, mluvčí PČR Ostrava: "Znovu připomínáme, že každá věc někomu patří a má svého majitele. Proto upozorňujeme, že ponechání si nalezené věci je protiprávní a dle hodnoty věci může být i trestným činem. Nálezce je povinen nalezenou věc vrátit majiteli, případně odevzdat podle místa nálezu."

Nálezce se ke krádeži přiznal, prý toho lituje a dokonce měl špatné svědomí. Peníze vrátil, ale přesto mu hrozí až dvouleté vězení.

---

Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”

Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Anketa: soutěžící kuchařky a kuchaři: Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”

Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”

Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Zarestovanou hlívou.” 

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčicovou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

---

Krátké zprávy, 30. listopadu, 17 h - 2

Opavští radní znovu vyhlásili veřejnou soutěž na rekonstrukci dlouhá léta chátrajícího zimního stadionu. Předchozí soutěž museli zrušit, protože žádná ze čtyř přihlášených firem v druhém kole nepodala cenovou nabídku, údajně kvůli krátkému termínu pro realizaci. Hotovo by mělo být zhruba do dvou let. Předpokládá se, že by stavba měla vyjít na přibližně 300 milionů.

Hygienická služba v České republice slaví 70 let. U té příležitosti pořádá konferenci, která proběhne za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a hlavní hygieničky Pavly Švrčinové ve čtvrtek v Novém Jičíně.

---

Zpívání na schodech zahájilo advent v Bruntále

Ústup covidové pandemie umožnil opět pokračovat v osvědčených kulturních akcích. Jednou z nich je Zpívání na schodech bruntálského zámku. Unikátní akce každý rok lákala všechny, kteří s ní chtěli zahájit adventní období.


Muzeum Bruntál si na zpívání na schodech zve pravidelně největší pěvecké sbory regionu.

Jana Lesáková, pořadatelka, Muzeum Bruntál: „Vloni tady byl pěvecký sbor města Bruntálu, dnes tady máme pěvecký sbor města Vrbna a v dalších letech tady budou samozřejmě jiné sbory, které si pozveme.“

Pěvecký sbor města Vrbna pod Pradědem vloni oslavil již půlstoletí své existence. Vznikl původně jako sbor učitelský.

Leoš Sekanina, sbormistr: „Dneska má něco přes 30 členů, jsou to lidé různých profesí. Běžně zpíváme hudbu od renesanční polyfonie až po úpravy našich i cizích lidových písní. Na dnešní adventní koncert jsme si připravili nějaké skladby z barokních kancionálů, také něco z doby renesanční. A na závěr přidáme některé vánoční koledy.“

Vrbenský sbor za 50 let prokázal velké kvality a reprezentoval náš okres i v zahraničí.

Leoš Sekanina, sbormistr: „Minulý týden jsme byli v Polsku, kde máme přes euroregion hodně spřátelených sborů, vystupovali jsme ale také ve 12 dalších zemích Evropy, i v Asii.“

Zpívání na schodech nebylo letošní poslední akcí na bruntálském zámku. Již 10. prosince tady mohou zájemci navštívit tradiční Vánoční jarmark.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-11-2022-17-00