Další oběti podvodu, neznámo kam poslaly 600 tisíc
Další případ internetového podvodu s vidinou snadného zisku řeší novojičínští kriminalisté.
Dosud neznámí pachatelé připravil své dvě oběti o téměř 600 tisíc korun.
Přestože jsou lidé před případy finančních podvodů neustále varování, vidina snadného zbohatnutí vehnala do nastražené pasti další dvě oběti, 42 letého muži a 46letou ženu. Přišli o téměř 600 tisíc korun.
René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Poškozený muž 11. září loňského roku zareagoval na výzvu zveřejněnou na internetu s možností zainvestování do financí a zlata s vidinou snadného zisku. Po otevření daného internetového odkazu získal instruktážní video a návod, jak investice provést. Důvěřivý 42letý muž postupně zaslal ze svého účtu na tři jiné bankovní účty přes 405 tisíc korun.”
Následně se podvodníkům podařilo vymámit dalších 190 tisíc korun také od jeho přítelkyně. Případem se zabývají novojičínští kriminalisté a před podobnými praktikami opakovaně varují.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Podvodníci také často na své oběti cílí například prostřednictvím reklamy, kde se mohou objevit tváře známých osobností, jejich jména nebo nějaké známé společnosti, jejich loga. Tyto údaje jsou zneužity za účelem toho, aby ta reklama působila více důvěryhodněji.”
Tyto skupiny podvodníků jsou většinou organizovány ze zahraničí, peníze tak končí v cizině a je téměř nulová šance jejich návratu.
---
Oprava mostu v Nových Heřminovech
Velkou dávkou trpělivosti se musí ozbrojit řidiči, projíždějící po silnici 1. třídy z Bruntálu do Krnova. Od září loňského roku tady probíhá kompletní rekonstrukce mostu v Nových Heřminovech. Jde o náročnou opravu za téměř 30 milionů korun včetně DPH. Opravu provádí firma, specializovaná na mostní konstrukce.
Most v Nových Heřminovech sloužil desítky let bez zásahu, který se nyní již projevil jako velmi potřebný.
Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Nutná je proto, protože při provedených kontrolách mostů bylo zjištěno, že je degradace spodní stavby, zatéká na ložiska, která jsou zkorodovaná a musí se tím pádem celá komplet vyměnit, jak celá stavba odbourat a udělat se nová, tak udělat výměna komplet celé mostovky kromě mostních pilířů.“
Celá oprava je náročná. Provádí se postupně, včetně zvedání nosných částí mostu.
Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Nejkomplikovanější bylo prozatím zvedání jednotlivých pilířů, jak S1 tak S2 a teď obourání spodní stavby, protože musíme to dělat ručně a křídla jedničku a trojku strojově. Minulý týden bylo provedeno zvednutí jednotlivých pilířů v současné době se provádí odbourání jak jedničky, tak trojky strojně a uprostřed středový pilíř se dělá ručně.“
ŘSD při opravě zajistilo na silnici kyvadlový provoz, řízený semafory. Náročně jsou také místní povětrnostní podmínky.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Oprava mostu silnice 1. třídy č.45 v Nových Heřminovech pokračuje a to i navzdory nízkým teplotám. Zima neustupuje a v Jeseníkách už vůbec ne. Přesto dělníci připravili podloží pro zvedání nosné konstrukce za účelem usnadnění kompletní rekonstrukce. Za 24 a půl milionu korun provedeme opravy izolací, přechodových částí říms, svodidel i vozovky.“
Přestože počasí v podhorském regionu je velmi nestálé, staviteli se daří držet časový harmonogram celé opravy.
Ladislav Ploc, výrobní ředitel stavební firmy: „Prozatím nedochází ke skluzu, ctíme harmonogram, který jsme zpracovali a termín bychom měli dokončit podle harmonogramu.“
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Práce probíhají během kyvadlového provozu, vedeného po mostním provizoriu. Hotovo bude nejpozději v květnu.“
---
Zprávy krátké, 31. 1. 2024 16.00 - 1
Moravskoslezský kraj i letos upozorní na to nejlepší z turistické nabídky. V běhu je pátý ročník cen cestovního ruchu. Anketa představí výjimečná místa a ocení práci těch, kteří turismus rozvíjí. O vítězích rozhodnou odborníci i veřejnost. Hlasovat můžete na stránkách cenycr.cz
Tři jednotky hasičů, policisté a strážníci zasahovali u ranního ohlášeného úniku čpavku na zimním stadionu v Ostravě-Porubě. Hasiči obdrželi informaci z monitorovacího systému CHEMON. Únik signalizovalo čidlo ve strojovně. Podle mluvčí hasičů šlo o netěsnost ventilu. Únik byl malého rozsahu a nebylo nutné aktivovat systém varování a vyrozumění obyvatel.
---
Masážní centrum Charity Opava slaví 25 let
Masážní centrum Charity Opava funguje už 25 let. Jeho provoz byl slavnostně zahájen 11. ledna 1999 přesně v 11 hodin a od té doby prošlo velkým rozvojem. Díky kvalitním službám nevidomých a slabozrakých masérů nemá o klienty nouzi.
Masážní centrum Charity Opava si v lednu připomnělo 25 od svého otevření. Oslavy začaly žehnáním zrekonstruovaných prostor v Jaktaři, kde je vše nové od podlah po osvětlení a také recepce, čekárna i zázemí pro zaměstnance.
Kamil Vícha, vojenský kaplan: “Jak říká lidové přísloví - bez božího požehnání marné lidské namáhání. Tak bylo to vyprošování toho božího požehnání ať už pro zaměstnance nebo pro ty, kteří zde přijdou, aby to dobro, které od pána Boha přichází, aby zde přebývalo."
Masážním centrum v Jaktaři za čtvrtstoletí existence prošlo výraznou proměnou.
Pavel Veverka, vedoucí Masážního centra: “Před těmi 25 lety jsme začali s jednou masérnou a v podstatě s jedním masérem a během těch 25 let tady máme 3 masérny, loni kompletně zrekonstruované a zaměstnanců máme celkem 8 a ještě máme detašované pracoviště v centru Opavy na Kylešovské ulici.”
Masážní centrum nabízí širokou škálu masáží od klasických přes lymfatické, reflexní, nebo masáž baňkami po speciální masáže dětí a těhotných. Profesionální služby v něm poskytují maséři se zrakovým handicapem.
Václav Fišer, profesionální masér: “Vzhledem k tomu, že už tady pracuju 24 let. tak se mi tu pracuje dobře. Kolik zvládnu? Devět, deset lidí se dá zvládnout bez toho, že by utrpěla kvalita práce.”
Podrobnosti o Masážním centru najdete na webu Charity Opava.
---
První muzeum na Jihu se otevře v Jubilejní kolonii
Už tuto neděli se v Hrabůvce otevře bytové muzeum v Jubilejní kolonii. To návštěvníky vrátí o století v čase, kdy tato výstavní kolonie postavená na počest stoletého trvání Vítkovického hutnictví vznikla. Jedná se o první muzejní instituci v celém obvodu.
Výstavní skříň Ostravy-Jihu. I takto se přezdívá Jubilejní kolonii. Její bohatá historie je jedním z důvodů, proč zde vedení obvodu nechalo zhotovit své vůbec první muzeum. Na jeho otevření se pracuje už přes 2 roky.
Petr Lexa Přendík, kronikář obvodu Ostrava-Jih: „Už v roce 2022 jsme vlastně začali uvažovat o tom, že by tady nějaké muzeum vzniklo. Bylo to taková ideální příležitost. Ten byt je opravdu 1+1, tak jak to bylo v těch 30. letech. A když jsme tady přišli, tak ten byt byl v takové zvláštní fázi, po modernizaci z 80. let, kdy všude byly nějaké radiátory, všude trubky po stěnách.“
Konkrétně tento byt si vybrali z toho důvodu, že má samostatný vchod a návštěvníci muzea proto nebudou rušit ostatní obyvatele domu. Od loňského června poté začali byt postupně vybavovat.
Petr Lexa Přendík, kronikář obvodu Ostrava-Jih: „Všechno, co tady kolem je, se sehnalo většinou z darů po celé Moravě, Slezsku. Snahou bylo přiblížit ten interiér do 30. let. Veškerý ten nábytek a vlastně vůbec všechny ty předměty, které tady jsou tak se drhly, a nějak upravovaly, voskovaly tady na místě, těmato rukama. Všechno tady v podstatě prošlo za pomocí kolegů a rodiny no a snažili jsme se ať to tady vypadá čistě.“
Jako první si bytové muzeum mělo možnost prohlédnout vedení obvodu i města Ostravy.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Zájemce bychom chtěli pozvat na slavnostní otevření tohoto muzea, které proběhne 4. února od 10 do 17 hodin.“
Ke příležitosti otevření muzea bude zpřístupněn i specializovaný web jubilejnikolonie.cz.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Zde naleznete informace o historii, fotografie, stavební plány. Budete si moct prokliknout jednotlivé domy, zjistit kdo v těch domech žil a jaký příběh se k těmto domům váže.“
---
Stříbro na Czech Indoor Gala brali Staněk, Švábíková i Juška
Úterní mítink Czech Indoor Gala přilákal do Ostravy absolutní atletickou špičku. V rámci pořádaných 12 disciplín se představilo v Ostravě celkem 130 atletů z 35 zemí. Přímo v akci bylo k vidění 5 olympijských medailistů, 15 medailistů z mistrovství světa a 25 medailistů z mistrovství Evropy.
Mezi světovou elitou se neztratili ani čeští atleti. Stříbro bral koulař Tomáš Staněk, tyčkařka Amálie Švábíková i dálkař Radek Juška.
Tomáš Staněk, stříbro v kouli: „Netušil jsem, že budu mít takovou energii, i když už v rozcvičení to bylo dobré. Ale ještě nejsem úplně vyzávoděný, potřebuji fakt zabrat a dát do toho vše, abych se trefil. Je fajn, že jsem za 21 metry, ale chtělo by to ještě jeden pokus, který by ulítl.“
Amálie Švábíková, stříbro v tyči: „Mám opravdu ráda závodit tady v Ostravě, je tady super tvrdý povrch, diváci nás ženou dopředu, takže mám Ostravu moc ráda a těším se na mistrovství ČR.“
Největší přínos pro českou atletiku má ostravský mítink v tom, že dává šanci našim mladým atletům.
Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu: „Pro nás je to primárně o příbězích. Je to o příbězích, aby se naši atleti mohli kvalifikovat na OH a ME v konkurenci těch nejlepších, kterým chceme dát ty nejlepší podmínky k tomu, aby se jim tady dařilo.“
Televizní přenos z Ostravy zamířil do 120 zemí světa.
---