Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vyplacení odměn soc. pracovníkům za covid je složité
  • Noc kostelů letos s respirátory
  • Nový Jičín se vrací k brigádám pro studenty
  • Ostrava aktualizovala akční plán pro sport
  • Farníci připravují nově vystavěný kostel v Gutech k vysvěcení

Vyplacení odměn soc. pracovníkům za covid je složité

Dostanete odměnu až 50 tisíc korun za práci v období covidu. Za tuto zprávu z ministerstva práce a sociálních věcí byli rádi všichni zaměstnanci v sociálních službách. Má to ale háček. Pokud by organizace vyplatili odměny nyní a najednou, zaměstnancům by se značně zvýšila průměrná mzda.

Domov seniorů v Havířově dostal na účet dotaci 12 milionů korun z ministerstva práce na vyplacení odměn za práci spojenou s epidemií. Pokud by ale peníze vyplatil hned v následující výplatě, jak to zaměstnanci pochopili, organizaci by to stálo zhruba další čtyři miliony. Jak je to možné? Vyplacená odměna ve výši až 50 tisíc korun by pracovníkům zvedla průměrnou mzdu a organizacím tedy náklady na dovolenou, příplatky, nebo nemocenskou.

V rozhodnutí ministerstva je sice napsáno, že organizace mohou peníze vyplatit nejpozději do konce roku a mohou si odečíst z odměny zvýšené náklady, to ale v Havířově nechtějí.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Z pohledu zaměstnanců, ale i z pohledu vedení je to určité poděkování za práci v době covidu odvedenou, tak nechceme tyto dotace nijak krátit. Rozhodli jsme se společně se zřizovatelem, že celý objem dotací bude vyplacen, ale bude vyplacen ve dvou splátkách, a to za červnovou výplatu, termín je 10. července, bude jedna pětina a čtyři pětiny budou vyplaceny v červencové výplatě, čili 10. srpna. Toto nám alespoň trochu pomůže, že budou rozprostřeny náklady na celý zbytek letošního roku a první čtvrtletí následujícího roku.”

Vysvětlit zaměstnancům, že před dovolenou odměny v plné výši nedostanou, nebylo jednoduché.

anketa: "Paní Maláčová se k tomu vyjádřila na sociálních sítích. Nám bylo sděleno, co nám bylo sděleno, že to nedostaneme naráz. Samozřejmě člověk s tím počítá, není to úplně málo peněz, ale ve finále, co chcete dělat? Hlavně, aby jsme to dostali.”

anketa: "Já si myslím, že to je v pořádku, že náš pan ředitel ví co dělá, aby to bylo pro nás zaměstnance výhodné a dobré.”

Ředitelé organizací jsou názoru, že problémům by se dalo předejít, kdyby dotace byla vyplacena jako jednorázová věrnostní odměna, která není zahrnuta do průměrného platu.

---

Noc kostelů letos s respirátory

Stovka chrámů a kaplí v Moravskoslezském kraji se otevřela zájemcům v rámci letošní Noci kostelů. Lidé si během ní mohli prohlédnout křesťanské stavby a někdy i ty, které během roku nebývají přístupné. Zatímco vloni protiepidemická opatření akci zastavila, letos se naopak díky rozvlnění mohla uskutečnit.

 Opavskou Konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie si mohli zájemci prohlédnout vůbec poprvé po rekonstrukci, která byla dokončená už na podzim. Ovšem kvůli opatřením dovnitř lidé nemohli.

návštěvníci Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Byli jsme zvědaví, jak to tady po rekonstrukci vypadá. Dlouho jsme dovnitř nemohli.“

Historie tohoto druhého sídelního kostela biskupa sahá až do 13. století. Během rekonstrukce našli památkáři mnoho doposud utajených gotických odkazů. Některé mohou nyní shlédnout i návštěvníci. 

Jan Czudek, Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Na jednom bočním sloupu je odkrytá část, která ukazuje, jak vypadal sloup původně a vzadu pod kůrem je zděná chodba, která byla během prací objevena.“

Kostel sv. Jana Křtitele v centru Opavy na opravu zatím čeká. Šest let už je zavřený. 

Dalibor Halátek, předseda, Kostel sv. Janů z. s.: „V tuto chvíli je největším problémem statické narušení klenby presbytáře, kdy se jeden z opěráků začal odklánět a začala praskat klenba. Také střecha je dlouhodobě ve špatném stavu."

Lidé, kteří sem přišli, mohli na opravu finančně přispět například zakoupením knihy na charitativním knižním bazaru.

Zájemci si mohli prohlédnout také opavský Kostel sv. Václava, který nyní už neslouží k církevním obřadům. Ale pořádají se tady nejrůznější kulturní akce.

---

Nový Jičín se vrací k brigádám pro studenty

Nový Jičín po roční pauze oživuje akci Zelené město. Jedná se o program letních brigád, který dává možnost přivýdělku studentům. Zájem je vždy velký, o účastnících rozhodne rychlost podání přihlášky.

Po loňské pauze, způsobené koronavirem, Nový Jičín opět připravuje akci Zelené město. Ta funguje již řadu let a dává šanci studentům získat během prázdnin brigádu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak samozřejmě dáváme studentům možnost si vydělat nějaké peníze, ale zároveň je to i určitý druh pomoci pro technické služby, a za další přínos považuji i to, že mladí lidé udělají něco pro své město, kde žijí, a tím pádem si ho budou více vážit a také o něm budou i více vědět.”

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Pomáhají uklízet ve veřejné zeleni, černé skládky, někdy i v tocích, prostě tam, kde je potřeba.”

Za týdenní práci si studenti budou moci vydělat téměř 3 tisíce korun. Zájem o Zelené město bývá, podle zkušeností z minulých let, velký a kapacitu přesahuje i dvojnásobně.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Přihlášky se budou přijímat pouze elektronicky na e-mailové adrese, která je uvedena na webových stránkách a facebooku. Příjem je zahájený od pátku 4. června od 16 hodin. To znamená, ty e-maily, které přijdou, budou zapisovány do jednotlivých termínů.”

Maximálně může tuto brigádu získat 47 studentů, minimální věk je 15 let, přednost budou mít ti s bydlištěm v Novém Jičíně a jeho místních částech.

---

Ostrava aktualizovala akční plán pro sport

Stejně jako každý rok Ostrava aktualizovala svůj akční plán pro sport. Asi největší investiční akcí je zahájení stavby nové sportovní haly v Třebovicích. Součástí plánu jsou ale i významné sportovní akce a těch je hned několik. Například v příštím týdnu začíná turnaj světové série v plážovém volejbale.

Ačkoliv musela Ostrava kvůli dopadu pandemických opatření na hospodaření města krátit rozpočet na sport o 10 procent, sportovních klubů se omezení nedotknou. Využijí se totiž peníze ušetřené ze zrušených akcí. Aktualizován byl také sportovní akční plán, který zahrnuje investiční i neinvestiční akce na letošní rok. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: „V rámci tohoto plánu jsou městem v letošním roce připravovány mnohé zajímavé projekty, mezi které patří například sportovní hala Ostrava-Třebovice, workoutová hřiště a ve fázi projektové přípravy jsou třeba i multifunkční sportovní hala v Ostravě či areál Střelnice na ulici Plzeňské. A mezi prioritní projekty, které postupně realizuje SAREZA, jsou zařazeny i rekonstrukce sportovního areálu Poruba I. a II. etapa."

V akčním plánu jsou zahrnuty jak akce magistrátu, tak akce jednotlivých městských obvodů a sportovních klubů, které město také většinou podporuje. Jeho součástí je i dlouhodobější plánování, takže například také Mistrovství světa v hokeji v roce 2024. 

Zdeněk Zikmund, mluvčí Českého svazu ledního hokeje: "V současné době se jako s pořadatelskými městy šampionátu počítá s Prahou a Ostravou, tak jak to schválil kongres Mezinárodní hokejové federace. Připravují se i podpisy memorand s Moravskoslezským krajem a městem Ostrava."

Zařazení investičních projektů do akčního plánu města je v současné chvíli podmínkou pro žádost o dotaci na Národní sportovní agenturu.

---

Farníci připravují nově vystavěný kostel v Gutech k vysvěcení

Třinecké Guty se připravují na velkou událost. V neděli tam bude vysvěcený nově postavený dřevěný kostel. Ten je věrnou replikou toho původního, který v srpnu roku 2017 podpálila trojice žhářů.

V nově vystavěném kostele a jeho okolí probíhají poslední dokončovací práce. Aktivně se zapojili místní farníci.

Kazimierz Płachta, farář: “Ty prvotní práce dělaly firmy a toho dokončování, čili úklidu a výzdoby, které budou probíhat celý týden, se farníci účastní ve velkém počtu.”

Anketa: “Myslím, že pro všechny, co tady jsou, je to srdcová záležitost. Jsem šťastní, že už se končí ty přípravy a že už budeme moci chodit do našeho kostelíka.”

Na svém místě jsou už varhany a především svatostánek pro uložení liturgií. Vyrobený je z materiálů odolávajících žár do 1350 stupňů Celsia.

Kazimierz Płachta, farář: “Vyrobený je z pravidelných materiálů, které doporučuje Řím pro ochranu uschovaného Božího těla.”

Farář dostal v sobotu darem kříž z kostela, který kdysi musel ustoupit stavbě Třineckých železáren.

Bronislav Strokosz, dárce: “Když jsme se dověděli o té strašné události, že tady v Gutech kostel shořel, tak maminka při těch svých 92 letech řekla, že se už chystá k Pánu, že by chtěla věnovat tento kříž, aby se dostal opět do svatostánku.”

V průběhu týdne bude bude z Krakova přivezena monstrance. V neděli pak bude vysvěcen nejen kostel, ale také 4 nové zvony.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. května 2021, 18:00

Vyplacení odměn soc. pracovníkům za covid je složité

Dostanete odměnu až 50 tisíc korun za práci v období covidu. Za tuto zprávu z ministerstva práce a sociálních věcí byli rádi všichni zaměstnanci v sociálních službách. Má to ale háček. Pokud by organizace vyplatili odměny nyní a najednou, zaměstnancům by se značně zvýšila průměrná mzda.

Domov seniorů v Havířově dostal na účet dotaci 12 milionů korun z ministerstva práce na vyplacení odměn za práci spojenou s epidemií. Pokud by ale peníze vyplatil hned v následující výplatě, jak to zaměstnanci pochopili, organizaci by to stálo zhruba další čtyři miliony. Jak je to možné? Vyplacená odměna ve výši až 50 tisíc korun by pracovníkům zvedla průměrnou mzdu a organizacím tedy náklady na dovolenou, příplatky, nebo nemocenskou.

V rozhodnutí ministerstva je sice napsáno, že organizace mohou peníze vyplatit nejpozději do konce roku a mohou si odečíst z odměny zvýšené náklady, to ale v Havířově nechtějí.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Z pohledu zaměstnanců, ale i z pohledu vedení je to určité poděkování za práci v době covidu odvedenou, tak nechceme tyto dotace nijak krátit. Rozhodli jsme se společně se zřizovatelem, že celý objem dotací bude vyplacen, ale bude vyplacen ve dvou splátkách, a to za červnovou výplatu, termín je 10. července, bude jedna pětina a čtyři pětiny budou vyplaceny v červencové výplatě, čili 10. srpna. Toto nám alespoň trochu pomůže, že budou rozprostřeny náklady na celý zbytek letošního roku a první čtvrtletí následujícího roku.”

Vysvětlit zaměstnancům, že před dovolenou odměny v plné výši nedostanou, nebylo jednoduché.

anketa: "Paní Maláčová se k tomu vyjádřila na sociálních sítích. Nám bylo sděleno, co nám bylo sděleno, že to nedostaneme naráz. Samozřejmě člověk s tím počítá, není to úplně málo peněz, ale ve finále, co chcete dělat? Hlavně, aby jsme to dostali.”

anketa: "Já si myslím, že to je v pořádku, že náš pan ředitel ví co dělá, aby to bylo pro nás zaměstnance výhodné a dobré.”

Ředitelé organizací jsou názoru, že problémům by se dalo předejít, kdyby dotace byla vyplacena jako jednorázová věrnostní odměna, která není zahrnuta do průměrného platu.

---

Noc kostelů letos s respirátory

Stovka chrámů a kaplí v Moravskoslezském kraji se otevřela zájemcům v rámci letošní Noci kostelů. Lidé si během ní mohli prohlédnout křesťanské stavby a někdy i ty, které během roku nebývají přístupné. Zatímco vloni protiepidemická opatření akci zastavila, letos se naopak díky rozvlnění mohla uskutečnit.

 Opavskou Konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie si mohli zájemci prohlédnout vůbec poprvé po rekonstrukci, která byla dokončená už na podzim. Ovšem kvůli opatřením dovnitř lidé nemohli.

návštěvníci Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Byli jsme zvědaví, jak to tady po rekonstrukci vypadá. Dlouho jsme dovnitř nemohli.“

Historie tohoto druhého sídelního kostela biskupa sahá až do 13. století. Během rekonstrukce našli památkáři mnoho doposud utajených gotických odkazů. Některé mohou nyní shlédnout i návštěvníci. 

Jan Czudek, Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: „Na jednom bočním sloupu je odkrytá část, která ukazuje, jak vypadal sloup původně a vzadu pod kůrem je zděná chodba, která byla během prací objevena.“

Kostel sv. Jana Křtitele v centru Opavy na opravu zatím čeká. Šest let už je zavřený. 

Dalibor Halátek, předseda, Kostel sv. Janů z. s.: „V tuto chvíli je největším problémem statické narušení klenby presbytáře, kdy se jeden z opěráků začal odklánět a začala praskat klenba. Také střecha je dlouhodobě ve špatném stavu."

Lidé, kteří sem přišli, mohli na opravu finančně přispět například zakoupením knihy na charitativním knižním bazaru.

Zájemci si mohli prohlédnout také opavský Kostel sv. Václava, který nyní už neslouží k církevním obřadům. Ale pořádají se tady nejrůznější kulturní akce.

---

Nový Jičín se vrací k brigádám pro studenty

Nový Jičín po roční pauze oživuje akci Zelené město. Jedná se o program letních brigád, který dává možnost přivýdělku studentům. Zájem je vždy velký, o účastnících rozhodne rychlost podání přihlášky.

Po loňské pauze, způsobené koronavirem, Nový Jičín opět připravuje akci Zelené město. Ta funguje již řadu let a dává šanci studentům získat během prázdnin brigádu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jednak samozřejmě dáváme studentům možnost si vydělat nějaké peníze, ale zároveň je to i určitý druh pomoci pro technické služby, a za další přínos považuji i to, že mladí lidé udělají něco pro své město, kde žijí, a tím pádem si ho budou více vážit a také o něm budou i více vědět.”

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Pomáhají uklízet ve veřejné zeleni, černé skládky, někdy i v tocích, prostě tam, kde je potřeba.”

Za týdenní práci si studenti budou moci vydělat téměř 3 tisíce korun. Zájem o Zelené město bývá, podle zkušeností z minulých let, velký a kapacitu přesahuje i dvojnásobně.

Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Přihlášky se budou přijímat pouze elektronicky na e-mailové adrese, která je uvedena na webových stránkách a facebooku. Příjem je zahájený od pátku 4. června od 16 hodin. To znamená, ty e-maily, které přijdou, budou zapisovány do jednotlivých termínů.”

Maximálně může tuto brigádu získat 47 studentů, minimální věk je 15 let, přednost budou mít ti s bydlištěm v Novém Jičíně a jeho místních částech.

---

Ostrava aktualizovala akční plán pro sport

Stejně jako každý rok Ostrava aktualizovala svůj akční plán pro sport. Asi největší investiční akcí je zahájení stavby nové sportovní haly v Třebovicích. Součástí plánu jsou ale i významné sportovní akce a těch je hned několik. Například v příštím týdnu začíná turnaj světové série v plážovém volejbale.

Ačkoliv musela Ostrava kvůli dopadu pandemických opatření na hospodaření města krátit rozpočet na sport o 10 procent, sportovních klubů se omezení nedotknou. Využijí se totiž peníze ušetřené ze zrušených akcí. Aktualizován byl také sportovní akční plán, který zahrnuje investiční i neinvestiční akce na letošní rok. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: „V rámci tohoto plánu jsou městem v letošním roce připravovány mnohé zajímavé projekty, mezi které patří například sportovní hala Ostrava-Třebovice, workoutová hřiště a ve fázi projektové přípravy jsou třeba i multifunkční sportovní hala v Ostravě či areál Střelnice na ulici Plzeňské. A mezi prioritní projekty, které postupně realizuje SAREZA, jsou zařazeny i rekonstrukce sportovního areálu Poruba I. a II. etapa."

V akčním plánu jsou zahrnuty jak akce magistrátu, tak akce jednotlivých městských obvodů a sportovních klubů, které město také většinou podporuje. Jeho součástí je i dlouhodobější plánování, takže například také Mistrovství světa v hokeji v roce 2024. 

Zdeněk Zikmund, mluvčí Českého svazu ledního hokeje: "V současné době se jako s pořadatelskými městy šampionátu počítá s Prahou a Ostravou, tak jak to schválil kongres Mezinárodní hokejové federace. Připravují se i podpisy memorand s Moravskoslezským krajem a městem Ostrava."

Zařazení investičních projektů do akčního plánu města je v současné chvíli podmínkou pro žádost o dotaci na Národní sportovní agenturu.

---

Farníci připravují nově vystavěný kostel v Gutech k vysvěcení

Třinecké Guty se připravují na velkou událost. V neděli tam bude vysvěcený nově postavený dřevěný kostel. Ten je věrnou replikou toho původního, který v srpnu roku 2017 podpálila trojice žhářů.

V nově vystavěném kostele a jeho okolí probíhají poslední dokončovací práce. Aktivně se zapojili místní farníci.

Kazimierz Płachta, farář: “Ty prvotní práce dělaly firmy a toho dokončování, čili úklidu a výzdoby, které budou probíhat celý týden, se farníci účastní ve velkém počtu.”

Anketa: “Myslím, že pro všechny, co tady jsou, je to srdcová záležitost. Jsem šťastní, že už se končí ty přípravy a že už budeme moci chodit do našeho kostelíka.”

Na svém místě jsou už varhany a především svatostánek pro uložení liturgií. Vyrobený je z materiálů odolávajících žár do 1350 stupňů Celsia.

Kazimierz Płachta, farář: “Vyrobený je z pravidelných materiálů, které doporučuje Řím pro ochranu uschovaného Božího těla.”

Farář dostal v sobotu darem kříž z kostela, který kdysi musel ustoupit stavbě Třineckých železáren.

Bronislav Strokosz, dárce: “Když jsme se dověděli o té strašné události, že tady v Gutech kostel shořel, tak maminka při těch svých 92 letech řekla, že se už chystá k Pánu, že by chtěla věnovat tento kříž, aby se dostal opět do svatostánku.”

V průběhu týdne bude bude z Krakova přivezena monstrance. V neděli pak bude vysvěcen nejen kostel, ale také 4 nové zvony.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-05-2021-18-00