Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rodiče mohou požádat o pomoc s financováním školáků
  • Zahraniční studenti z Eurocampu obdivovali Beskydy
  • Pískoviště chrání před sluncem zastiňovací plachty
  • Hasiči z Životic jsou při záchraně tonoucího sehraný tým
  • Muzeum Novojičínska inspirovalo k letní četbě

Rodiče mohou požádat o pomoc s financováním školáků

Začátek školního roku může být pro méně majetné rodiče problémem. Škola a různé kroužky znamenají výdaje navíc a ne každý je v příznivé finanční situaci. Rodiče ale mohou požádat o mimořádnou pomoc. Poradí jim například na Sociopointu v Ostravě.

Blíží se začátek školního roku a sním souvisí i finanční nároky, které rodiče musí vyřešit. V nepříznivé finanční situaci mohou samoživitelé či rodiny s dětmi využít mimořádnou okamžitou pomoc. Finance lze využít na úhradu nákladů spojených se vzděláním nezaopatřených dětí či jejich zájmovou činností.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych upozornila, že existuje jednorázová hmotná pomoc těmto rodinám a to před tím, než uhradí všechny náklady." 

Rodiny mohou žádat o uhrazení nákladů na školní pomůcky, zájmové kroužky, školy v přírodě nebo třeba na lyžařské kurzy. Nejjednodušší je obrátit se na Sociopoint přímo na magistrátu města, kde sociální pracovníci každému poradí s možnostmi řešení.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví: „Rodiče, případně i další osoby pečující o děti, kteří se ocitnou v tíživé finanční situaci, se mohou obrátit o pomoc na náš SOCIOPOINT, kde sociální pracovníci rádi poradí s možnostmi řešení."

Rodiče mohu požádat i o obědy zdarma. O tuto pomoc musejí požádat přímo ve škole, kde dítě chodí. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Školy zajišťují obědy dětem zdarma v rámci různých programů, například prostřednictvím prostředků kraje nebo neziskových organizací a spolků."

Žákům prvních a přípravných tříd jsou bezplatně poskytnuty základní školní potřeby v hodnotě 500 korun za jeden školní rok.

---

Zahraniční studenti z Eurocampu obdivovali Beskydy

Studenti z šesti zemí, včetně domácích, zavítali v rámci projektu Eurocamp do Beskyd. Nejen, že mezi sebou zdokonalili své jazykové znalosti, ale také obdivovali zdejší přírodu. Letošní ročník akce se zaměřil na duševní zdraví a studenti na svých zastávkách plnili různé úkoly.

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek studentů z evropských zemí v rámci dlouholetého projektu Eurocamp. Výpravu tady přivítali zástupci vedení města.

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Letošní ročník navázal na naše projekty z minulých let. Hlavně z minulého roku a jmenuje se Back to Ourselves neboli Zpátky k sobě. Je to téma, které jsme si vybrali, které se tak moc neučí ve školách. A snažili jsme se podpořit to psychické zdraví, které je opravdu po té covidové pandemii hodně nalomené. Hlavně u těch mladých lidí. A snažit se jim vysvětlit, že komunikace je opravdu velmi důležitá a nějak je odtrhnout od těch jejich mobilů."

Studenti na jednotlivých místech plní různé úkoly a poznávají také krásy měst i beskydské přírody.

Anna, studentka z Kypru: "Přijeli jsme z Kypru, konkrétně z Limasolu. Jsme běžecký tým, někteří z nás jsou vytrvalci, jiní sprinteři. Říkáme si Ještěrky, protože ty patří v naší zemi k nejrychlejším zvířatům. My žijeme na ostrově, a to je úplně něco jiného než tady. Strašně se nám líbí zdejší beskydská krajina. Byli jsme si tady už zaběhat. Perfektní počasí a čistý vzduch. Je to tady příjemný relax a opravdu si to užíváme. V Česku jsem jinak poprvé a moc se mi tady líbí."

Jørn, vedoucí výpravy z Norska: "Já už jsem v České republice potřetí. Byl jsem dvakrát v Praze. V roce 2015 a naposledy minulý rok. Tohle je poprvé, kdy jsem na Eurocampu se studenty. Žádný z mých studentů ještě v Česku nebyl. Je to nová zkušenost a opravdu si to tady užíváme."

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Samozřejmě největší skupinou je česká skupina, protože se opravdu snažím, aby tady tito studenti, to je takový jeden z těch cílů, aby prolomily ty jazykové bariéry. A pochopili, že komunikace v cizím jazyce bude denně jejich součástí, pokud chtějí být úspěšní v životě. A zároveň se snažíme je taky naučit takové toleranci vůči jiným národům."

Tomáš Chlebek (NMFM), zastupitel Frýdku-Místku: "Ty výměnné pobyty jsou důležité. Ta jazyková bariéra je neskutečná, která se prolomuje. Já úplně myslím na sebe, jak jsem před, nebudu říkat kolika lety, před 40 lety na gymplu, angličtinu. A toto je velká věc, která přínosem pro ty studenty a pro ty děti."

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Každý večer ta země zúčastněná má svůj národ, kde vytvoří nějaký kvíz a donesou nějakou ochutnávku jejich typického jídla, pití a podobně. Takže mají i takové neformální seznámení s tou zemí. A co je nejkrásnější, že jim zůstávají i ty kontakty do dalších let. A pak se potkávají, že třeba tady portugalská skupina se potkala tady s jednou naší vedoucí v Portugalsku. A díky tomu, že měli krásný zážitek, zase chtěli navštívit i naši zemi."

Letošního Eurocampu se zúčastnilo 61 studentů z Norska, Německa, Portugalska, Kypru, Malty a Česka.

---

Z ostravského obvodu Poruba zmizí počátkem srpna dalších devět nepojízdných aut, která mají dlouhodobě propadlou technickou kontrolou. Poruba takových vozidel aktuálně eviduje 39. Majitelé nepojízdných a odstavených aut by měli vědět, že se dopouštějí přestupku, za což mohou dostávat pokuty v řádech tisíců korun.

Státní úřad inspekce práce letos provedl přes 11 tisíc kontrol a uložil pokuty v celkové výši přesahující 180 milionů korun. Například při kontrolách zaměřených na nelegální zaměstnávání odhalily oblastní inspektoráty práce bez mála 1 700 nelegálně zaměstnaných osob, většina z nich byli cizinci.

---

Pískoviště chrání před sluncem zastiňovací plachty

V Ostravě-Jihu je více než 200 pískovišť. Pravidelně se na nich mění písek, a to jednou za rok a 6 z nich aktuálně prošlo i zastíněním.

Nad vybranými pískovišti v Ostravě-Jihu se nově objevily zastiňovací plachty, aby děti v horkých dnech nebyly vystaveny přímému slunci.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V těchto dnech jsme nainstalovali 6 plachet na dětská hřiště, která neměla přirozené krytí před sluníčkem jako například vzrostlé stromy. Je to pilotní projekt. Pokud se osvědčí, tak určitě koupíme více plachet a umístíme je na další hřiště. 6 plachet nás stálo něco přes 200 tisíc korun.”

Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Na základě průzkumu trhu a následného výběrového řízení jsme vybrali externího dodavatele, který umístil na vybraná pískoviště různé tvary tohoto zastínění. Všechno se jednalo o betonáž, aby to plnilo svůj účel. Plachty na pískovištích jsou různých tvarů, ať už obdélník, čtverec, trojúhelník. Jedná se taky o to, jaký je tvar pískoviště a umístění, jestli nás tam pustí okolní prostředí. To znamená lavičky, betonové plochy, ať to můžeme správně umístit.”

V obvodu také probíhá pravidelná výměna písku na dětských hřištích, aby byl čistý a bezpečný.

Třeba tady na dětském hřišti na ulici Dr. Šavrdy se písek měnil minulý týden, a to jak na celé ploše, tak v přilehlém pískovišti.

Občas se stává se, že v krátkém čase je písek opět znečištěn, zejména volně pobíhajícími psy nebo kočkami. Majitelé čtyřnohých miláčků by si proto své pejsky měli hlídat.

---

Hasiči z Životic jsou při záchraně tonoucího sehraný tým

Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Havířova-Životic je předurčena k záchraně osob z vodní hladiny. I proto pravidelně cvičí na Těrlické přehradě. Přesné postupy a koordinaci zúročili na Slezské Hartě, kde v rámci celostátní soutěže obsadili druhé místo.

Těrlická přehrada je lidmi během léta hojně navštěvována. Kromě plavců jsou na vodní ploše i lyžaři, skútry, či jiná plavidla. Hasiči z Životic, kteří na přehradě pravidelně cvičí apelují, aby lidé chodili plavat alespoň ve dvou a nikdy pod vlivem alkoholu. Pokud chtějí plavat k tonoucímu, měli by nejdříve zavolat pomoc a při případné záchraně zachovat klidnou hlavu.

Zoroslav Blaho, člen JSDH Havířov-Životice: "Samozřejmě nezapomínat na to, držet si od tonoucího odstup, protože ten tonoucí se dostává do šoku a může se stát, že stáhne pod vodu i svého zachránce. Prvně zjistit, zda je v pořádku, popřípadě, že se po vás začne sápat, okamžitě se od něho odstrčit. Třeba ho trochou vody spláchnout, ať se trochu zklidní. Druhá osoba ho chytí a začne ho ubezpečovat, že už je zajištěný a že se tahá na břeh."

Přesné postupy při záchraně převedli hasiči i na prestižní soutěži.

Marek Neupauer, člen JSDH Havířov-Životice: "Byli jsme na celorepublikových závodech ve vodním záchranářství, kde byly účastny jednotky jak dobrovolných hasičů, tak i profesionálních hasičů. Byl tam i WASAR team. Jednalo se o soutěž na Slezské Hartě, kde jsme se umístili na krásném druhém místě."

Hasiči tak obhájili druhé místo, které na této soutěži získali i v roce 2019.

---

Dobrovolníci oplotili v CHKO Jeseníky nedaleko Skalního potoka 220 mladých jedlí, jeřábů a javorů. Bez této ochrany by stromky nemohly úspěšně odrůstat kvůli poškozování spárkatou zvěří. Akce se uskutečnila v rámci programu Týdny pro krajinu, které jsou terénní částí kampaně „Zachraňme lesy“.

---

Muzeum Novojičínska inspirovalo k letní četbě

Muzeum Novojičínska zprostředkovalo návštěvníkům setkání se spisovatelkou. Povídáním o knížkách na téma zvířecích mazlíčků chtělo především děti inspirovat k letní četbě.

Léto v Žerotínském zámku v Novém Jičíně je ve znamení různých akcí, které doplňují hlavní prohlídkové expozice a výstavy. Například se tu návštěvníci mohli setkat se spisovatelkou Lucii Hlavinkovou, která píše knížky pro děti i dospělé.

Lenka Juráčková, muzejní pedagog, Muzeum Novojičínska: “Je to jednak proto, abychom jim nabídli nějaký program o prázdninách, ale také proto, abychom dětem třeba nabídli možnost, čím se o prázdninách mimo jiné, mimo třeba výletů, také zabývat, a to znamená číst pěkné knížky. Takže pevně doufáme, že si z toho našeho setkání třeba přinesou nějakou inspiraci, jakou knížku číst.”

Lucie Hlavinková, spisovatelka: “Mám tady s sebou celý kufr knížek, kde jsou knížky i pro dospělé, ale hlavně je to beseda myšlená pro děti, takže tam mám knížky o psech, to je moje velká kategorie.”

Spisovatelka publiku představila své knížky i práci ilustrátorů a také hovořila o psech jako takových, i těch, kteří pomáhají člověku.

Lucie Hlavinková, spisovatelka: “Já myslím, že všechny děti mají rády zvířata, a ta moje úplně první knížka pro děti, to byl příběh o klukovi, který chtěl psa a rodiče mu to nechtěli dovolit, a to mělo opravdu velký úspěch, takže jsem poznala, že děti to baví pořád.”

návštěvníci akce:

“Já hodně ráda čtu o koních, protože miluju koně, ale jelikož mám celkově ráda zvířata, tak jsem tady.”

“Nemám pejska, ale hrozně bych chtěl pejska, ale knížky mě moc nebaví.”

“Já jsem chtěla dětem zpestřit tímto prázdninové dny a psy má můj Vilda strašně rád, tak i proto jsem tady.”

Pobavit se během prázdnin tu mohou dospělí a děti i jindy, pracovníci muzea připravili celý program s názvem Léto na zámku, který je na webu muzea.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. července 2023, 16:00

Rodiče mohou požádat o pomoc s financováním školáků

Začátek školního roku může být pro méně majetné rodiče problémem. Škola a různé kroužky znamenají výdaje navíc a ne každý je v příznivé finanční situaci. Rodiče ale mohou požádat o mimořádnou pomoc. Poradí jim například na Sociopointu v Ostravě.

Blíží se začátek školního roku a sním souvisí i finanční nároky, které rodiče musí vyřešit. V nepříznivé finanční situaci mohou samoživitelé či rodiny s dětmi využít mimořádnou okamžitou pomoc. Finance lze využít na úhradu nákladů spojených se vzděláním nezaopatřených dětí či jejich zájmovou činností.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ráda bych upozornila, že existuje jednorázová hmotná pomoc těmto rodinám a to před tím, než uhradí všechny náklady." 

Rodiny mohou žádat o uhrazení nákladů na školní pomůcky, zájmové kroužky, školy v přírodě nebo třeba na lyžařské kurzy. Nejjednodušší je obrátit se na Sociopoint přímo na magistrátu města, kde sociální pracovníci každému poradí s možnostmi řešení.

Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví: „Rodiče, případně i další osoby pečující o děti, kteří se ocitnou v tíživé finanční situaci, se mohou obrátit o pomoc na náš SOCIOPOINT, kde sociální pracovníci rádi poradí s možnostmi řešení."

Rodiče mohu požádat i o obědy zdarma. O tuto pomoc musejí požádat přímo ve škole, kde dítě chodí. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Školy zajišťují obědy dětem zdarma v rámci různých programů, například prostřednictvím prostředků kraje nebo neziskových organizací a spolků."

Žákům prvních a přípravných tříd jsou bezplatně poskytnuty základní školní potřeby v hodnotě 500 korun za jeden školní rok.

---

Zahraniční studenti z Eurocampu obdivovali Beskydy

Studenti z šesti zemí, včetně domácích, zavítali v rámci projektu Eurocamp do Beskyd. Nejen, že mezi sebou zdokonalili své jazykové znalosti, ale také obdivovali zdejší přírodu. Letošní ročník akce se zaměřil na duševní zdraví a studenti na svých zastávkách plnili různé úkoly.

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek studentů z evropských zemí v rámci dlouholetého projektu Eurocamp. Výpravu tady přivítali zástupci vedení města.

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Letošní ročník navázal na naše projekty z minulých let. Hlavně z minulého roku a jmenuje se Back to Ourselves neboli Zpátky k sobě. Je to téma, které jsme si vybrali, které se tak moc neučí ve školách. A snažili jsme se podpořit to psychické zdraví, které je opravdu po té covidové pandemii hodně nalomené. Hlavně u těch mladých lidí. A snažit se jim vysvětlit, že komunikace je opravdu velmi důležitá a nějak je odtrhnout od těch jejich mobilů."

Studenti na jednotlivých místech plní různé úkoly a poznávají také krásy měst i beskydské přírody.

Anna, studentka z Kypru: "Přijeli jsme z Kypru, konkrétně z Limasolu. Jsme běžecký tým, někteří z nás jsou vytrvalci, jiní sprinteři. Říkáme si Ještěrky, protože ty patří v naší zemi k nejrychlejším zvířatům. My žijeme na ostrově, a to je úplně něco jiného než tady. Strašně se nám líbí zdejší beskydská krajina. Byli jsme si tady už zaběhat. Perfektní počasí a čistý vzduch. Je to tady příjemný relax a opravdu si to užíváme. V Česku jsem jinak poprvé a moc se mi tady líbí."

Jørn, vedoucí výpravy z Norska: "Já už jsem v České republice potřetí. Byl jsem dvakrát v Praze. V roce 2015 a naposledy minulý rok. Tohle je poprvé, kdy jsem na Eurocampu se studenty. Žádný z mých studentů ještě v Česku nebyl. Je to nová zkušenost a opravdu si to tady užíváme."

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Samozřejmě největší skupinou je česká skupina, protože se opravdu snažím, aby tady tito studenti, to je takový jeden z těch cílů, aby prolomily ty jazykové bariéry. A pochopili, že komunikace v cizím jazyce bude denně jejich součástí, pokud chtějí být úspěšní v životě. A zároveň se snažíme je taky naučit takové toleranci vůči jiným národům."

Tomáš Chlebek (NMFM), zastupitel Frýdku-Místku: "Ty výměnné pobyty jsou důležité. Ta jazyková bariéra je neskutečná, která se prolomuje. Já úplně myslím na sebe, jak jsem před, nebudu říkat kolika lety, před 40 lety na gymplu, angličtinu. A toto je velká věc, která přínosem pro ty studenty a pro ty děti."

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Každý večer ta země zúčastněná má svůj národ, kde vytvoří nějaký kvíz a donesou nějakou ochutnávku jejich typického jídla, pití a podobně. Takže mají i takové neformální seznámení s tou zemí. A co je nejkrásnější, že jim zůstávají i ty kontakty do dalších let. A pak se potkávají, že třeba tady portugalská skupina se potkala tady s jednou naší vedoucí v Portugalsku. A díky tomu, že měli krásný zážitek, zase chtěli navštívit i naši zemi."

Letošního Eurocampu se zúčastnilo 61 studentů z Norska, Německa, Portugalska, Kypru, Malty a Česka.

---

Z ostravského obvodu Poruba zmizí počátkem srpna dalších devět nepojízdných aut, která mají dlouhodobě propadlou technickou kontrolou. Poruba takových vozidel aktuálně eviduje 39. Majitelé nepojízdných a odstavených aut by měli vědět, že se dopouštějí přestupku, za což mohou dostávat pokuty v řádech tisíců korun.

Státní úřad inspekce práce letos provedl přes 11 tisíc kontrol a uložil pokuty v celkové výši přesahující 180 milionů korun. Například při kontrolách zaměřených na nelegální zaměstnávání odhalily oblastní inspektoráty práce bez mála 1 700 nelegálně zaměstnaných osob, většina z nich byli cizinci.

---

Pískoviště chrání před sluncem zastiňovací plachty

V Ostravě-Jihu je více než 200 pískovišť. Pravidelně se na nich mění písek, a to jednou za rok a 6 z nich aktuálně prošlo i zastíněním.

Nad vybranými pískovišti v Ostravě-Jihu se nově objevily zastiňovací plachty, aby děti v horkých dnech nebyly vystaveny přímému slunci.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V těchto dnech jsme nainstalovali 6 plachet na dětská hřiště, která neměla přirozené krytí před sluníčkem jako například vzrostlé stromy. Je to pilotní projekt. Pokud se osvědčí, tak určitě koupíme více plachet a umístíme je na další hřiště. 6 plachet nás stálo něco přes 200 tisíc korun.”

Daniel Jeřábek, vedoucí odboru dopravy a komunálních služeb, MOb Ostrava-Jih: “Na základě průzkumu trhu a následného výběrového řízení jsme vybrali externího dodavatele, který umístil na vybraná pískoviště různé tvary tohoto zastínění. Všechno se jednalo o betonáž, aby to plnilo svůj účel. Plachty na pískovištích jsou různých tvarů, ať už obdélník, čtverec, trojúhelník. Jedná se taky o to, jaký je tvar pískoviště a umístění, jestli nás tam pustí okolní prostředí. To znamená lavičky, betonové plochy, ať to můžeme správně umístit.”

V obvodu také probíhá pravidelná výměna písku na dětských hřištích, aby byl čistý a bezpečný.

Třeba tady na dětském hřišti na ulici Dr. Šavrdy se písek měnil minulý týden, a to jak na celé ploše, tak v přilehlém pískovišti.

Občas se stává se, že v krátkém čase je písek opět znečištěn, zejména volně pobíhajícími psy nebo kočkami. Majitelé čtyřnohých miláčků by si proto své pejsky měli hlídat.

---

Hasiči z Životic jsou při záchraně tonoucího sehraný tým

Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Havířova-Životic je předurčena k záchraně osob z vodní hladiny. I proto pravidelně cvičí na Těrlické přehradě. Přesné postupy a koordinaci zúročili na Slezské Hartě, kde v rámci celostátní soutěže obsadili druhé místo.

Těrlická přehrada je lidmi během léta hojně navštěvována. Kromě plavců jsou na vodní ploše i lyžaři, skútry, či jiná plavidla. Hasiči z Životic, kteří na přehradě pravidelně cvičí apelují, aby lidé chodili plavat alespoň ve dvou a nikdy pod vlivem alkoholu. Pokud chtějí plavat k tonoucímu, měli by nejdříve zavolat pomoc a při případné záchraně zachovat klidnou hlavu.

Zoroslav Blaho, člen JSDH Havířov-Životice: "Samozřejmě nezapomínat na to, držet si od tonoucího odstup, protože ten tonoucí se dostává do šoku a může se stát, že stáhne pod vodu i svého zachránce. Prvně zjistit, zda je v pořádku, popřípadě, že se po vás začne sápat, okamžitě se od něho odstrčit. Třeba ho trochou vody spláchnout, ať se trochu zklidní. Druhá osoba ho chytí a začne ho ubezpečovat, že už je zajištěný a že se tahá na břeh."

Přesné postupy při záchraně převedli hasiči i na prestižní soutěži.

Marek Neupauer, člen JSDH Havířov-Životice: "Byli jsme na celorepublikových závodech ve vodním záchranářství, kde byly účastny jednotky jak dobrovolných hasičů, tak i profesionálních hasičů. Byl tam i WASAR team. Jednalo se o soutěž na Slezské Hartě, kde jsme se umístili na krásném druhém místě."

Hasiči tak obhájili druhé místo, které na této soutěži získali i v roce 2019.

---

Dobrovolníci oplotili v CHKO Jeseníky nedaleko Skalního potoka 220 mladých jedlí, jeřábů a javorů. Bez této ochrany by stromky nemohly úspěšně odrůstat kvůli poškozování spárkatou zvěří. Akce se uskutečnila v rámci programu Týdny pro krajinu, které jsou terénní částí kampaně „Zachraňme lesy“.

---

Muzeum Novojičínska inspirovalo k letní četbě

Muzeum Novojičínska zprostředkovalo návštěvníkům setkání se spisovatelkou. Povídáním o knížkách na téma zvířecích mazlíčků chtělo především děti inspirovat k letní četbě.

Léto v Žerotínském zámku v Novém Jičíně je ve znamení různých akcí, které doplňují hlavní prohlídkové expozice a výstavy. Například se tu návštěvníci mohli setkat se spisovatelkou Lucii Hlavinkovou, která píše knížky pro děti i dospělé.

Lenka Juráčková, muzejní pedagog, Muzeum Novojičínska: “Je to jednak proto, abychom jim nabídli nějaký program o prázdninách, ale také proto, abychom dětem třeba nabídli možnost, čím se o prázdninách mimo jiné, mimo třeba výletů, také zabývat, a to znamená číst pěkné knížky. Takže pevně doufáme, že si z toho našeho setkání třeba přinesou nějakou inspiraci, jakou knížku číst.”

Lucie Hlavinková, spisovatelka: “Mám tady s sebou celý kufr knížek, kde jsou knížky i pro dospělé, ale hlavně je to beseda myšlená pro děti, takže tam mám knížky o psech, to je moje velká kategorie.”

Spisovatelka publiku představila své knížky i práci ilustrátorů a také hovořila o psech jako takových, i těch, kteří pomáhají člověku.

Lucie Hlavinková, spisovatelka: “Já myslím, že všechny děti mají rády zvířata, a ta moje úplně první knížka pro děti, to byl příběh o klukovi, který chtěl psa a rodiče mu to nechtěli dovolit, a to mělo opravdu velký úspěch, takže jsem poznala, že děti to baví pořád.”

návštěvníci akce:

“Já hodně ráda čtu o koních, protože miluju koně, ale jelikož mám celkově ráda zvířata, tak jsem tady.”

“Nemám pejska, ale hrozně bych chtěl pejska, ale knížky mě moc nebaví.”

“Já jsem chtěla dětem zpestřit tímto prázdninové dny a psy má můj Vilda strašně rád, tak i proto jsem tady.”

Pobavit se během prázdnin tu mohou dospělí a děti i jindy, pracovníci muzea připravili celý program s názvem Léto na zámku, který je na webu muzea.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-07-2023-16-00