Příběh nové dominanty Ostravy na speciálním webu
Příběh stavby dominanty Ostravy Nových Bazalů je natolik sledovaným tématem, že k němu byly vytvořeny i speciální webové stránky, kde lze přehledně najít veškeré informace. Aktuálně například seznam 10 architektonických studií, které stadion budou navrhovat.
O projekt na vybudování stadionu Nové Bazaly ve Slezské Ostravě projevilo zájem 34 architektonických týmů. Na základě referencí pak vybrala porota 10 z nich, které rada města vyzvala k vypracování svých návrhů. Jsou mezi nimi renomovaní architekti a někteří už podobné stadiony stavěli v různých koutech světa.
Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Při tom výběru se zohledňovalo to, že se tam pustila některá zvučnější jména, ale také jsme se dívali na to, kolik stály, v přepočtu na jednoho sedícího diváka, jejich předešlé návrhy."
Architekti musejí nyní vypracovat své návrhy a do konce května je odevzdat. Pak opět zasedne porota, která je také složena s renomovaných architektů, ale také zástupců Baníku Ostrava a členů vedení města.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Do 29. května obdržíme studie a zúžíme výběr předpokládám na 4 a 5 návrhů, které půjdou do dalšího zpracování a to zpracování by mělo být hotovo v průběhu listopadu."
Projekt Nových Bazalů se těší velkému zájmu lidí a proto vznikl také speciální web novebazaly.ostrava.cz, kde jsou veškeré informace. V současné chvíli je cena odhadována na 2,5 miliardy korun. Kapacita stadionu je zamýšlena zhruba 19 500 - 20 000 diváků.
---
Krajským nemocnicím pomáhá umělá inteligence
Všechny krajské nemocnice využívají umělou inteligenci při vyhodnocování rentgenových snímků hrudníku. V Havířově se už brzy začne technologie používat i v dalších oblastech.
Nemocnice v Havířově byla první v ČR, která před třemi lety začala testovat umělou inteligenci při vyhodnocování rentgenových snímků hrudníku. Nyní se třetí oko, jak tomu lékaři říkají, stalo nedílnou součástí při jejich práci.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Ta přesnost tehdy mohla být na nějakých 70, 80% ze stran toho pozitivního nálezu a to vypadá, že je to hodně, ale v podstatě je to málo, aby se lékař na tu technologii spoléhal. Dnes můžeme říct, že v tom roztřídění, které jste dnes viděli na ty negativní, pozitivní a abnormální snímky je ten systém více než 90, 95%."
Umělá inteligence bude umět vyhodnocovat i další rentgenové snímky.
Matěj Misař, jednatel společnosti Carebot: “Již brzy budeme zavádět systém i pro detekci fraktur kostí, a to včetně pediatrických pacientů a pak tady máme třetí věc, a to je mamografický screening."
Dalším pomocníkem, tentokrát ale už při samotné léčbě, je virtuální realita, kterou využívá nemocnice v rámci rehabilitace.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Ta umělá inteligence funguje ve všech krajských zařízeních a ohledně té virtuální reality, tak ta je aktuálně používaná v šesti krajských nemocnicích. Havířovská nemocnice má i statut výzkumného centra a já jsem moc rád, že se to v praxi projevuje.”
Nemocnice v letošním roce začala testovat umělou inteligenci i při odhalování abnormalit v EKG záznamu pacienta.
---
Ostravské kalendárium 29 bylo slavnostně pokřtěno
Ostrava má nové kalendárium. Je už dvacáté deváté a jsou v něm zaznamenány ty nejdůležitější události roku 2024. Křes publikace se uskutečnil v Archivu města Ostravy.
1. ledna 2024 a tradiční novoroční výstup na haldu Ema je první událostí zaznamenanou v Ostravském kalendáriu roku 2024 a tou poslední je ohňostroj před Slezskoostravskou radnicí 31. prosince. Na přibližně stovce stran je pak popsáno vše podstatné, co se odehráli mezi těmito dvěma dny.
Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Hlavním autorem kronikář města Ostravy doktor Martin Juřica, ale na jeho tvorbě se podílí i celá řada dalších lidí. Kolegové například dodávají informace a pomáhají se sestavením toho kalendária."
Kalendárium je samozřejmě také plné fotografií a pro autora je nejtěžší vypořádat se z omezeným množstvím stránek.
Martin Juřica, autor publikace, kronikář města: "Je to už mé 25 kalendárium, takže člověk má už nějaký zaběhlý systém a ví, co by tam mělo být umístěno a další věci se shromažďují postupně."
Křtin publikace se zúčastnil také primátor, který u spousty událostí zaznamenaných v kalendáriu byl osobně.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Všichni tvoříme tu historii města a všechno, co jsme v loňském roce prožili, už historií je a kalendárium ty události zachycuje."
Kalendárium je k dostání přímo v městském archivu a nebo také v informačních centrech. K dispozici je i v elektronické podobě na webu archivu amo.cz.
---
Karviná se pustí do oprav mostů a lávek
V letošním roce se Karviná pustí do oprav a rekonstrukcí důležitých mostů a lávek na území města. Jednu z nich postaví nově v Loukách, další přibude ve Starém Městě.
Hned na jaře je v plánu oprava mostku 46/6 na ulici U Bažantnice v Karviné-Novém Městě.
Jana Salamonová, vedoucí oddělení provozu a údržby majetku Odboru majetkového MMK: “Původní mostek bude odstraněn a bude nahrazen železobetonovou konstrukcí. Práce na tomoto mostku budou zahájeny od poloviny března, kdy bude mostek již uzavřen a řidiči budou v dostatečné předstihu informováni o uzavírkách."
Zbourání mostku a jeho následná nový výstavba bude trvat půl roku.
Jana Salamonová, vedoucí oddělení provozu a údržby majetku Odboru majetkového MMK: “V letošním roce budou probíhat i opravy na dalších mostních objektech. Jedním z nich je most Sokolovských hrdinů, známý jako Darkovský most. Hlavním cílem je opravit trhliny a defekty tohoto mostu a sjednotit celý nátěr."
Město má také v plánu rekonstruovat lávku pod zámeckými schody na ulici Mlýnská.
V plánu má Karviná výstavbu dlouho očekávaní lávky v Karviné-Loukách, která povede do polského Hažlachu.
Jan Wolf (SOCDEM), primátor města Karviná: "Dva roky jsme tu akci připravovali, podařilo se nám získat finanční prostředky z česko-polských programů, přiložili jsme vlastní zdroje a někdy v dubnu letošního roku bychom měli začít stavět.”
V přípravě je také výstavba nové lávky přes řeku Olši ve Starém Městě.
---
Elim Opava rekonstruuje zaplavené prostory
Centrum Elim v Opavě-Kateřinkách pokračuje v rekonstrukci prostor, kterými se loni v září prohnala velká voda. Povodeň zaplavila přízemí budovy, kde poničila kanceláře, chodby, klubovny a tělocvičnu.
Elim Opava už více než 20 let pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Nabízí prostory pro setkávání, sport, volný čas i bohoslužby. Služby nezastavily ani zářijové ničivé povodně. Kvůli probíhající rekonstrukci ale fungují omezeně.
Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: "Všechno bylo komplet zničené, tak jsme to vystěhovali do 1. patra, takže tam máme dvě klubovny, Máme tam i psychoterapeutickou místnost, kterou jsme teď museli dočasně pozastavit. Nízkoprahový klub, který je taky teď nefunkční.”
Přízemní prostory voda zatopila do výšky asi metr 20 a způsobila milionové škody.
Ivo Vaněček, ředitel, Elim Opava: “Dobrovolnické centrum a komunitní práci to zasáhlo, tam se musely vyklidit kanceláře, ten nízkoprahový klub, tam to bylo zcela zničené, tady v tělocvičně jsme to bohužel neměli pojištěné.”
Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “V tuto chvíli pracujeme na rekonstrukci této tělocvičny, máme tu různě poškozené stěny, utěsňujeme bývalá okna a brzy přijde na to malování. Potom se pomalu pustíme do toho hlavního, do pokládání podlahy a obložení.”
Tělocvičnu využívají nejen klienti centra Elim, ale také ZŠ Vrchní a široká veřejnost.
Tomáš Kolman, kazatel a správce sboru, Elim Opava: “Pokud by byli lidé ochotni pomoct nám k obnově toho našeho objektu a našich služeb, tak to nejjednodušší, co v tuto chvíli je, je Donio sbírka."
Elim Opava vznikl po povodních v roce 97 přestavbou chátrající budovy bývalé kotelny a od té doby slouží nejen místní komunitě, ať už dětem nebo jejich rodinám. Nabízí mimo jiné nízkoprahové služby, dobrovolnické centrum nebo doprovodnou organizaci pro pěstounské rodiny.
---
Pečovatelka z Frýdku-Místku získala národní ocenění
Národní ocenění v sociálních službách letos zamířilo i do Frýdku-Místku. Marcela Chwastková, pečovatelka z Domova Přístav pod Armádou spásy, získala titul Pečovatelka roku 2024 v kategorii Pracovník v pobytových sociálních službách.
Paní Marcela Chwastková pracuje v Domově Přístav ve Frýdku-Místku už 7 let. Za tu dobu pomohla desítkám klientů s různými potřebami. Kolegové ji nominovali na ocenění Národní ceny sociálních služeb a hodnotící komise ji nakonec přiřkla vítězství v kategorii Pracovník v pobytových službách.
Marcela Chwastková, oceněná pečovatelka: "Myslím si, že nejenom pro mě, ale pro celý náš kolektiv je to prestiž. Je to strašně příjemné, je to takové nové, krásné."
Lucie Kopecká, vedoucí přímé práce, Domov Přístav: "My jsme nesmírně šťastní, že tady toto ocenění vyhrála zrovna naše kolegyně. Je to ocenění, které je nejen pro ni, ale i pro celý náš tým a my si toho velice vážíme."
K úspěchu přišel pečovatelce osobně pogratulovat i náměstek primátora, který má na starost sociální oblast.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnes jsem byl tady v Domově Přístav, který vlastně spravuje Armáda spásy, popřát paní Marcele Chwastkové, která získala národní cenu v sociálních službách v kategorii Pečovatelka roku. Byl jsem jí za to poděkovat, protože si velmi vážím její práce, nejen samozřejmě její, ale všech ošetřovatelů v tomto zařízení."
Práce zdejších pečovatelů zahrnuje kromě každodenní péče o klienty i psychickou podporu a porozumění.
Marcela Chwastková, oceněná pečovatelka: "O jejich potřeby – od základních potřeb, potom sociální potřeby, vlastně veškeré potřeby. A my jsme tu přítomné i na tu těžší práci, to znamená koupele třeba, a taky na to spojování s rodinou, na tu sociální práci, dá se říct." - Jsou to určitě hodně náročné příběhy. - "Jsou, jsou. A to si taky někdy bere svou daň. Je třeba se od toho odprostit. Ale ty příběhy nám pomáhají lépe pracovat s těmi lidmi a vlastně můžeme… můžeme navázat na ty příběhy, můžeme je rozvíjet… pardon, rozvíjet… no, úplně dostanete jiný náhled na toho člověka, když znáte jeho příběh."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady nároční klienti, kteří mají zdravotní problémy, duševní onemocnění. Jsou to lidé, kteří třeba byli na ulici a dnes jsou tady v tomto zařízení. Tak jak říkám, tato práce je velmi náročná, velmi složitá, a proto jsem přišel poděkovat a povzbudit další zaměstnance, aby tady opravdu fungovali tak, jak dosud, a moc jim za to děkuji."
Národní cena sociálních služeb byla udílena v pěti kategoriích a jedné ceně veřejnosti. Cílem akce je zvýšit prestiž sociální práce. Tři oceněné byly z Frýdku-Místku, Ostravy a Nového Jičína.
---