Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Luční trávníky se v centru Ostravy osvědčily
  • Přehrada Nové Heřminovy má územní rozhodnutí
  • Hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty OU oslavila 10. výročí
  • Lidé v Hotelu Impuls jsou bez teplé vody, majitel přestal platit
  • Ostravská oštěpařka Nikola Ogrodníková brala na Zlaté tretře bronz
  • Novojičínský hráč učí Američany stolní tenis

Luční trávníky se v centru Ostravy osvědčily

Luční trávníky se v Moravské Ostravě a Přívozu osvědčily. Ukázaly to jejich kontroly. Zatímco v roce 2019, kdy se s loukami začalo, nebyl v obvodu téměř žádný hmyz, dnes v nich najdeme i vzácné druhy.

Entomologové jásají. Do centra Ostravy se vrací pestrá paleta hmyzu včetně vzácných druhů. Je to zejména tím, že v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz každým rokem zvyšují počet lučních trávníků.

Petr Kuś (ANO), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Luční trávníky jsme v obvodě začali udržovat v roce 2019, kdy jsme vysadili kokrhel, který potlačuje růst plevelů a tím podporuje přirozený růst lučních bylin. Rostou tady sedmikrásky, kopretiny, vlčí máky a další byliny.”

Čím pestřejší je bylinná skladba, tím je více hmyzu a tím pádem i ptáků, ovoce i obojživelníků.

Petr Kočárek, entomolog, OU: “Tady na tom trávníku, na kterém opravdu nebylo téměř nic předtím, tak před chviličkou jsme tady měli chráněné zlatohlávky tmavé, měli jsme tady několik druhů čmeláků, létají tady modrásci jehlicoví teď v tuhle chvíli, několik druhů okáčů, slunéčka sedmitečná ještě naše domácí původní a řada druhů brouků, takže je to docela pestré.”

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Luční trávníky jsou koseny jednou, max. 2x do roka a teď při té kontrole jsme zjistili, že opravdu ten proces, který byl nastartován v roce 2019, tak má kýžený efekt.”

Luční trávníky budou v obvodu dál přibývat. Zlepšují totiž nejen biodiverzitu, ale také klimatické podmínky.

---

Přehrada Nové Heřminovy má územní rozhodnutí

22. června vydal stavební úřad Územní rozhodnutí o stavbě přehradní nádrže Nové Heřminovy. Jde v podstatě o rozhodnutí o umístění stavby. Na něj musí následně navazovat řízení o stavebním povolení i řešení financování celého vodního díla mezi Bruntálem a Krnovem.

Dotčené obce v okolí plánované nádrže tento důležitý krok přivítaly.

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátora: „Pro obec Zátor to znamená to, že už se věci posunuly konečně kupředu, nejhorší je územní rozhodnutí, protože územnímu rozhodnutí předchází majetkoprávní vypořádání a různé záležitosti, které se týkají toho území.“

Samotné rozhodnutí je obsáhlý dokument, se kterým se občané mohou již seznámit.

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátora: „V současné době máme toto územní rozhodnutí vyvěšeno na úřední desce.“

Michaela Hermanová (nez.), starostka Nových Heřminov: „Vydání územního rozhodnutí je zcela určitě významným mezníkem a je otázkou, nakolik je obec Nové Heřminovy se svými možnostmi silná na to, aby tohle rozhodnutí dokázala ještě změnit."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: "Zahájení přípravných stavebních prací se předpokládá v roce 2026 a vlastní stavební práce na přehradě by měly být rozvinuty v letech 27 – 31.“

Samotnou obec trápí jak průtahy jednání, tak problémy mimo přehradu, jako jsou chodníky, mosty a podobně.

Michaela Hermanová (nez.), starostka Nových Heřminov: „Přehrada je zcela určitě velké téma, kterému spolu se zastupiteli věnujeme patřičnou pozornost, nicméně stejně důležitě vnímáme, že je potřeba se zaměřit na rozvoj obce a to ať už s přehradou nebo bez přehrady.“

V současné době se připravuje dokumentace pro stavební povolení a po zamítavém stanovisku Evropské komise ohledně financování z evropských zdrojů se hledá stát nová řešení.

---

Hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty OU oslavila 10. výročí

Klinika hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity oslavila desáté narozeniny. Na tomto pracovišti léčí pacienty s onemocněním krve a krvetvorných orgánů. Léčba hematoonkologických pacientů má ve FN více než třicetiletou historii.

Špičkové pracoviště Kliniky hematoonkologie pečuje komplexně o nemocné se všemi typy krevních nádorů. Používá veškeré dostupné světově významné léčebné metody a je pracovištěm, které získalo akreditaci Evropské transplantační komise s certifikátem pro klinické studie typu “First in Human”.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “V roce 2013 transformací našeho ústavu Klinické hematoonkologie byl tento ústav převeden na Kliniku hematoonkologie, což znamenalo pro nemocnici posun v léčbě nádorů krve. Jsme na špičkové úrovni a jsme součástí komplexních center v rámci ČR i mimo ní.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Mám pocit, že se jim daří čím dál víc, skutečně, ty jejich objevy jsou publikované v prestižních vědeckých časopisech a mají obdivuhodný dopad do klinické léčby pacientů.”

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Díky technologiím, které tady máme, tak máme tady mimořádný pokrok, zvláště z hlediska prognózy našich pacientů díky moderní léčbě. Předtím při naší léčbě, ať jsme se snažili, jak jsme chtěli, tak žilo 5 let 50 % pacientů a nyní žije 60 % déle než deset let.”

Pacientkou Kliniky hematoonkologie je také paní Emílie Fižová. Nemoc ji postihla před necelými dvěma lety. Po náročné léčbě se vrací zpět do normálního života, mezi rodinu a přátele

Emílie Fižová, pacientka, Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Před skoro dvěma lety jsem prodělala chemoterapii, následně asi před 14 měsíci jsem prodělala terapii,  vyměnili mi krvinky. Vše probíhalo za pomocí lékařů a sester velmi rychle a bez komplikací. Jsem za to šťastná a užívám si to. Každé ráno, když se probudím, děkuji všem lékařům a sestrám za pomoc, podporu a péči. Díky nim jsem na světě.”

Takových spokojených a vděčných pacientů jako paní Fižová, kteří opouští kliniku hematoonkologie vyléčeni, jsou tisíce. Za poslední dekádu jich prošlo léčbou na 15 tisíc a lékaři za tu dobu na klinice provedli 600 transplantací.

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU:  “Naší největší výzvou je prostor. Dnes znamená moderní hematoonkologie především bezpečí pro naše pacienty. A i covidová doba ukázala, že pacienti jsou v našich rukách dobře léčeni, ale bezpečnost je pro nás důležitá. Potřebovali bychom více jednolůžkových pokojů, více izolací pro naše pacienty a úplně jiný přístup, který současná infrastruktura neumožňuje, protože byla vybudována před 30 lety, to je velká výzva a tou druhou jsou lékaři, pokud nějací jsou, pak přijďte, opravdu vás potřebujeme.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Naši studenti absolvují standardní výuku na hematoonkologické klinice, takže mají možnost se s oborem seznámit. Pan profesor, a to je také obdivuhodné, jak vychovává mladé lékaře, dokonce už tam máme mladého docenta,  je schopen k tomuto oboru mladé přitáhnout, ale musí vidět ten potenciál a zájem na jejich straně, a to nejen o medicínu, ale i o svět vědy.”

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Tím, že jsme fakultní nemocnice, to znamená spojení s LF, tak lékaři, kteří léčí a diagnostikují, tak také učí a v hematoonkologii je kladen velký důraz na vývoj nových léčiv pro nádory krve a v tom jsme velmi úspěšní.”

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Já jsem nesmírně rád, že můžeme dnes oslavit 10. výročí špičkového pracoviště, kterým bezesporu Klinika hematoonkologie FNO je. Víme z historie, že kdysi pacienti s leukémií a zkrátka nemocí krve museli dojíždět do Olomouce, Brna a Prahy. Proto jsem rád, že dnes se tito lidé mohou léčit v Ostravě a vím, že pracoviště je na velmi dobré úrovni.”

Oslava 10. narozenin proběhla v ostravské Galerii Plato a její součástí byla výstava, která bude k vidění také v areálu fakultní nemocnice.

---

Lidé v Hotelu Impuls jsou bez teplé vody, majitel přestal platit

Pokud se chtějí klienti hotelového komplexu Impuls v Havířově umýt, musí si vodu ohřát. Majitel už delší dobu neplatí dodavateli za teplo a teplou vodu. Což ale nájemníkům zatajil. Problém je, že v hotelu je ubytováno i mnoho seniorů a rodin s dětmi.

Nájemníci hotelového komplexu Impuls v Havířově jsou už téměř 14 dnů bez teplé vody. Důvěřivě si mysleli, že se jedná o pravidelnou odstávku. O to větší přišel šok, když se dozvěděli, že oni sice platí tučné nájemné i se službami, soukromý vlastník ale neplatí už několik měsíců za teplo a teplou vodu dodavateli. Dluhy narostly. Společnost Veolia potvrdila, že nepomohly ani opakované výzvy, a proto přistoupila k zastavení teplé vody.

anketa, klient Hotelu Impuls: “To není náš problém, my jsme ubytovaní a platíme tady nájem a majitel je povinný zajistit každému člověku, který tady bydlí, aby se mohl koupat v teplé vodě."

V hotelu bydlí také desítky seniorů, kteří mají i zdravotní problémy.

anketa, klientka Hotelu Impuls: "Tady jsou i nemocní lidi, kteří nemohou chodit. Může jich tu být padesát, možná víc.”

anketa, klient Hotelu Impuls: “Chodím k doktorovi, chodím k urologovi. Tak jak se mám mýt?  Kde se mám koupat a dělat hygienu? To tu je rezidence a jsme bez vody, když platím pravidelně z důchodu.”

V komplexu je ubytováno i na 150 uprchlíků s mnoha dětmi z Ukrajiny.

anketa, klientka Hotelu Impuls: "Jaká je voda? Chladná. Ne teplá. Ohřeji vodu v konvici.” 

Ze situace je rozhořčená i pracovnice na vrátnici.

anketa, recepční: "Za moji osobu vám řeknu, že s tím také nesouhlasím, ale nic nezmůžeme." My máme informaci, že majitel neplatí zálohy. ”To my nevíme, to je věc účetní, jeho.” A jak to tady zvládají ti senioři bez teplé vody? “Pořád se ptají, my jim nemůžeme nic říct, protože nic nevíme.”

anketa, klientka Hotelu Impuls: "Ať přijde majitel a řekne, co se děje. Není to sranda, my jsme z toho opravdu nešťastní.”

Oprávněný zástupce majitele hotelu Radim Paláček neměl čas se o daném problému s námi bavit. Situaci budeme i nadále sledovat. 

---

Ostravská oštěpařka Nikola Ogrodníková brala na Zlaté tretře bronz

Loučení české oštěpařské legendy Barbory Špotákové a nejlepší výkon sezony v podání švédského tyčkaře Armanda Duplantise. To byly dvě hlavní události letošního ročníku světového atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Barbora Špotáková se loučila bez dlouhodobé přípravy šestým místem a se slzami v očích.

Barbora Špotáková, olympijská vítězka v oštěpu: „Diváci byli dnes strašně milí, trochu jsem se toho bála, ale dopadlo to dobře. Volali na mě: Ať žije Bára! Fakt to bylo silné.“

Nejhodnotnější výkon předvedl na Tretře švédský tyčkař Duplantis, který vylepšil rekord mítinku nejlepším letošním výkonem 612 centimetrů a třikrát se ještě neúspěšně pokoušel o 617.

Armand Duplantis, světový rekordman ve skoku o tyči: „„Snažil jsem se odvést maximum, jako to dělám vždycky. Z výsledku 612 centimetrů mám radost. Jen škoda, že nebylo tak slunečno a teplo. Kdybychom skákali o den dříve, mohlo to třeba být ještě o kousek lepší.“

Ze zástupců našeho kraje si vedla nejlépe ostravská Nikola Ogrodníková, bronzová z oštěpu, a sedmý muž běhu na 400 metrů Pavel Maslák z Havířova.

Pavel Maslák, sedmý na 400 metrů: „Je to pro mě srdcovka, mám tady rodinu, teď už i děti a vždy se sem budu rád vracet. Koukal jsem se na předprogram, jak tady běhají stovku masters a říkal jsem si, že tady na tu stovku budu jezdit i já, zopakovat si tu atmosféru.“

Zlatou tretru i letos podpořilo město Ostrava a MS kraj.

---

Novojičínský hráč učí Američany stolní tenis

Tři roky hájí barvy prvoligového týmu stolního tenisu v Novém Jičíně Ondřej Lapčík. Tento bývalý juniorský reprezentant se na konci června vydal do Spojených států, kde se účastní soustředění v tréninkovém centru v Kalifornii.

Ondřej Lapčík, aktuálně hráč prvoligového klubu stolního tenisu v Novém Jičíně, dosáhl během své kariéry na řadu medailí z mládežnických MČR a je bývalým juniorským reprezentantem. Své mezinárodní zkušenosti zúročil a v loňském roce se zúčastnil tréninkového kempu ve Spojených státech. Letos se za moře vydal podruhé.

Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: ”Těžil jsem z toho, že mám nějaké konexe ještě z juniorských let a z juniorské reprezentace, tak pro mě bylo asi o něco jednodušší navázat kontakt s manažerem toho tréninkového střediska blízko San Francisca.”

Kalifornské středisko je největším centrem stolního tenisu ve Spojených státech, připravuje se zde americký národní tým. Ondřej Lapčík tu stráví na dvou kempech sedm týdnů.

Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: “Ten první by měla nějakým způsobem připravovat americké hráče na jejich kvalifikaci o místa v národních týmech, a myslím si, že i co se týče nějakého sparingu to bude přínos i pro mně. Ale zároveň Američané chtějí, abych nějakým způsobem přenesl tu tréninku kvalitu do té jejich tréninkové skupiny.”

Těžit z intenzivní tréninkové nálože bude Ondřej Lapčík následně i v dalším ročníku nejvyšší české soutěže. V září zahájí v novojičínském klubu čtvrtou sezonu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
01. července 2023, 14:00

Luční trávníky se v centru Ostravy osvědčily

Luční trávníky se v Moravské Ostravě a Přívozu osvědčily. Ukázaly to jejich kontroly. Zatímco v roce 2019, kdy se s loukami začalo, nebyl v obvodu téměř žádný hmyz, dnes v nich najdeme i vzácné druhy.

Entomologové jásají. Do centra Ostravy se vrací pestrá paleta hmyzu včetně vzácných druhů. Je to zejména tím, že v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz každým rokem zvyšují počet lučních trávníků.

Petr Kuś (ANO), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Luční trávníky jsme v obvodě začali udržovat v roce 2019, kdy jsme vysadili kokrhel, který potlačuje růst plevelů a tím podporuje přirozený růst lučních bylin. Rostou tady sedmikrásky, kopretiny, vlčí máky a další byliny.”

Čím pestřejší je bylinná skladba, tím je více hmyzu a tím pádem i ptáků, ovoce i obojživelníků.

Petr Kočárek, entomolog, OU: “Tady na tom trávníku, na kterém opravdu nebylo téměř nic předtím, tak před chviličkou jsme tady měli chráněné zlatohlávky tmavé, měli jsme tady několik druhů čmeláků, létají tady modrásci jehlicoví teď v tuhle chvíli, několik druhů okáčů, slunéčka sedmitečná ještě naše domácí původní a řada druhů brouků, takže je to docela pestré.”

Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně TS: “Luční trávníky jsou koseny jednou, max. 2x do roka a teď při té kontrole jsme zjistili, že opravdu ten proces, který byl nastartován v roce 2019, tak má kýžený efekt.”

Luční trávníky budou v obvodu dál přibývat. Zlepšují totiž nejen biodiverzitu, ale také klimatické podmínky.

---

Přehrada Nové Heřminovy má územní rozhodnutí

22. června vydal stavební úřad Územní rozhodnutí o stavbě přehradní nádrže Nové Heřminovy. Jde v podstatě o rozhodnutí o umístění stavby. Na něj musí následně navazovat řízení o stavebním povolení i řešení financování celého vodního díla mezi Bruntálem a Krnovem.

Dotčené obce v okolí plánované nádrže tento důležitý krok přivítaly.

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátora: „Pro obec Zátor to znamená to, že už se věci posunuly konečně kupředu, nejhorší je územní rozhodnutí, protože územnímu rozhodnutí předchází majetkoprávní vypořádání a různé záležitosti, které se týkají toho území.“

Samotné rozhodnutí je obsáhlý dokument, se kterým se občané mohou již seznámit.

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátora: „V současné době máme toto územní rozhodnutí vyvěšeno na úřední desce.“

Michaela Hermanová (nez.), starostka Nových Heřminov: „Vydání územního rozhodnutí je zcela určitě významným mezníkem a je otázkou, nakolik je obec Nové Heřminovy se svými možnostmi silná na to, aby tohle rozhodnutí dokázala ještě změnit."

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: "Zahájení přípravných stavebních prací se předpokládá v roce 2026 a vlastní stavební práce na přehradě by měly být rozvinuty v letech 27 – 31.“

Samotnou obec trápí jak průtahy jednání, tak problémy mimo přehradu, jako jsou chodníky, mosty a podobně.

Michaela Hermanová (nez.), starostka Nových Heřminov: „Přehrada je zcela určitě velké téma, kterému spolu se zastupiteli věnujeme patřičnou pozornost, nicméně stejně důležitě vnímáme, že je potřeba se zaměřit na rozvoj obce a to ať už s přehradou nebo bez přehrady.“

V současné době se připravuje dokumentace pro stavební povolení a po zamítavém stanovisku Evropské komise ohledně financování z evropských zdrojů se hledá stát nová řešení.

---

Hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty OU oslavila 10. výročí

Klinika hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity oslavila desáté narozeniny. Na tomto pracovišti léčí pacienty s onemocněním krve a krvetvorných orgánů. Léčba hematoonkologických pacientů má ve FN více než třicetiletou historii.

Špičkové pracoviště Kliniky hematoonkologie pečuje komplexně o nemocné se všemi typy krevních nádorů. Používá veškeré dostupné světově významné léčebné metody a je pracovištěm, které získalo akreditaci Evropské transplantační komise s certifikátem pro klinické studie typu “First in Human”.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “V roce 2013 transformací našeho ústavu Klinické hematoonkologie byl tento ústav převeden na Kliniku hematoonkologie, což znamenalo pro nemocnici posun v léčbě nádorů krve. Jsme na špičkové úrovni a jsme součástí komplexních center v rámci ČR i mimo ní.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Mám pocit, že se jim daří čím dál víc, skutečně, ty jejich objevy jsou publikované v prestižních vědeckých časopisech a mají obdivuhodný dopad do klinické léčby pacientů.”

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Díky technologiím, které tady máme, tak máme tady mimořádný pokrok, zvláště z hlediska prognózy našich pacientů díky moderní léčbě. Předtím při naší léčbě, ať jsme se snažili, jak jsme chtěli, tak žilo 5 let 50 % pacientů a nyní žije 60 % déle než deset let.”

Pacientkou Kliniky hematoonkologie je také paní Emílie Fižová. Nemoc ji postihla před necelými dvěma lety. Po náročné léčbě se vrací zpět do normálního života, mezi rodinu a přátele

Emílie Fižová, pacientka, Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU: “Před skoro dvěma lety jsem prodělala chemoterapii, následně asi před 14 měsíci jsem prodělala terapii,  vyměnili mi krvinky. Vše probíhalo za pomocí lékařů a sester velmi rychle a bez komplikací. Jsem za to šťastná a užívám si to. Každé ráno, když se probudím, děkuji všem lékařům a sestrám za pomoc, podporu a péči. Díky nim jsem na světě.”

Takových spokojených a vděčných pacientů jako paní Fižová, kteří opouští kliniku hematoonkologie vyléčeni, jsou tisíce. Za poslední dekádu jich prošlo léčbou na 15 tisíc a lékaři za tu dobu na klinice provedli 600 transplantací.

Roman Hájek, přednosta Kliniky hematoonkologie FNO a LF OU:  “Naší největší výzvou je prostor. Dnes znamená moderní hematoonkologie především bezpečí pro naše pacienty. A i covidová doba ukázala, že pacienti jsou v našich rukách dobře léčeni, ale bezpečnost je pro nás důležitá. Potřebovali bychom více jednolůžkových pokojů, více izolací pro naše pacienty a úplně jiný přístup, který současná infrastruktura neumožňuje, protože byla vybudována před 30 lety, to je velká výzva a tou druhou jsou lékaři, pokud nějací jsou, pak přijďte, opravdu vás potřebujeme.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Naši studenti absolvují standardní výuku na hematoonkologické klinice, takže mají možnost se s oborem seznámit. Pan profesor, a to je také obdivuhodné, jak vychovává mladé lékaře, dokonce už tam máme mladého docenta,  je schopen k tomuto oboru mladé přitáhnout, ale musí vidět ten potenciál a zájem na jejich straně, a to nejen o medicínu, ale i o svět vědy.”

Jiří Havrlant, ředitel FNO: “Tím, že jsme fakultní nemocnice, to znamená spojení s LF, tak lékaři, kteří léčí a diagnostikují, tak také učí a v hematoonkologii je kladen velký důraz na vývoj nových léčiv pro nádory krve a v tom jsme velmi úspěšní.”

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Já jsem nesmírně rád, že můžeme dnes oslavit 10. výročí špičkového pracoviště, kterým bezesporu Klinika hematoonkologie FNO je. Víme z historie, že kdysi pacienti s leukémií a zkrátka nemocí krve museli dojíždět do Olomouce, Brna a Prahy. Proto jsem rád, že dnes se tito lidé mohou léčit v Ostravě a vím, že pracoviště je na velmi dobré úrovni.”

Oslava 10. narozenin proběhla v ostravské Galerii Plato a její součástí byla výstava, která bude k vidění také v areálu fakultní nemocnice.

---

Lidé v Hotelu Impuls jsou bez teplé vody, majitel přestal platit

Pokud se chtějí klienti hotelového komplexu Impuls v Havířově umýt, musí si vodu ohřát. Majitel už delší dobu neplatí dodavateli za teplo a teplou vodu. Což ale nájemníkům zatajil. Problém je, že v hotelu je ubytováno i mnoho seniorů a rodin s dětmi.

Nájemníci hotelového komplexu Impuls v Havířově jsou už téměř 14 dnů bez teplé vody. Důvěřivě si mysleli, že se jedná o pravidelnou odstávku. O to větší přišel šok, když se dozvěděli, že oni sice platí tučné nájemné i se službami, soukromý vlastník ale neplatí už několik měsíců za teplo a teplou vodu dodavateli. Dluhy narostly. Společnost Veolia potvrdila, že nepomohly ani opakované výzvy, a proto přistoupila k zastavení teplé vody.

anketa, klient Hotelu Impuls: “To není náš problém, my jsme ubytovaní a platíme tady nájem a majitel je povinný zajistit každému člověku, který tady bydlí, aby se mohl koupat v teplé vodě."

V hotelu bydlí také desítky seniorů, kteří mají i zdravotní problémy.

anketa, klientka Hotelu Impuls: "Tady jsou i nemocní lidi, kteří nemohou chodit. Může jich tu být padesát, možná víc.”

anketa, klient Hotelu Impuls: “Chodím k doktorovi, chodím k urologovi. Tak jak se mám mýt?  Kde se mám koupat a dělat hygienu? To tu je rezidence a jsme bez vody, když platím pravidelně z důchodu.”

V komplexu je ubytováno i na 150 uprchlíků s mnoha dětmi z Ukrajiny.

anketa, klientka Hotelu Impuls: "Jaká je voda? Chladná. Ne teplá. Ohřeji vodu v konvici.” 

Ze situace je rozhořčená i pracovnice na vrátnici.

anketa, recepční: "Za moji osobu vám řeknu, že s tím také nesouhlasím, ale nic nezmůžeme." My máme informaci, že majitel neplatí zálohy. ”To my nevíme, to je věc účetní, jeho.” A jak to tady zvládají ti senioři bez teplé vody? “Pořád se ptají, my jim nemůžeme nic říct, protože nic nevíme.”

anketa, klientka Hotelu Impuls: "Ať přijde majitel a řekne, co se děje. Není to sranda, my jsme z toho opravdu nešťastní.”

Oprávněný zástupce majitele hotelu Radim Paláček neměl čas se o daném problému s námi bavit. Situaci budeme i nadále sledovat. 

---

Ostravská oštěpařka Nikola Ogrodníková brala na Zlaté tretře bronz

Loučení české oštěpařské legendy Barbory Špotákové a nejlepší výkon sezony v podání švédského tyčkaře Armanda Duplantise. To byly dvě hlavní události letošního ročníku světového atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Barbora Špotáková se loučila bez dlouhodobé přípravy šestým místem a se slzami v očích.

Barbora Špotáková, olympijská vítězka v oštěpu: „Diváci byli dnes strašně milí, trochu jsem se toho bála, ale dopadlo to dobře. Volali na mě: Ať žije Bára! Fakt to bylo silné.“

Nejhodnotnější výkon předvedl na Tretře švédský tyčkař Duplantis, který vylepšil rekord mítinku nejlepším letošním výkonem 612 centimetrů a třikrát se ještě neúspěšně pokoušel o 617.

Armand Duplantis, světový rekordman ve skoku o tyči: „„Snažil jsem se odvést maximum, jako to dělám vždycky. Z výsledku 612 centimetrů mám radost. Jen škoda, že nebylo tak slunečno a teplo. Kdybychom skákali o den dříve, mohlo to třeba být ještě o kousek lepší.“

Ze zástupců našeho kraje si vedla nejlépe ostravská Nikola Ogrodníková, bronzová z oštěpu, a sedmý muž běhu na 400 metrů Pavel Maslák z Havířova.

Pavel Maslák, sedmý na 400 metrů: „Je to pro mě srdcovka, mám tady rodinu, teď už i děti a vždy se sem budu rád vracet. Koukal jsem se na předprogram, jak tady běhají stovku masters a říkal jsem si, že tady na tu stovku budu jezdit i já, zopakovat si tu atmosféru.“

Zlatou tretru i letos podpořilo město Ostrava a MS kraj.

---

Novojičínský hráč učí Američany stolní tenis

Tři roky hájí barvy prvoligového týmu stolního tenisu v Novém Jičíně Ondřej Lapčík. Tento bývalý juniorský reprezentant se na konci června vydal do Spojených států, kde se účastní soustředění v tréninkovém centru v Kalifornii.

Ondřej Lapčík, aktuálně hráč prvoligového klubu stolního tenisu v Novém Jičíně, dosáhl během své kariéry na řadu medailí z mládežnických MČR a je bývalým juniorským reprezentantem. Své mezinárodní zkušenosti zúročil a v loňském roce se zúčastnil tréninkového kempu ve Spojených státech. Letos se za moře vydal podruhé.

Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: ”Těžil jsem z toho, že mám nějaké konexe ještě z juniorských let a z juniorské reprezentace, tak pro mě bylo asi o něco jednodušší navázat kontakt s manažerem toho tréninkového střediska blízko San Francisca.”

Kalifornské středisko je největším centrem stolního tenisu ve Spojených státech, připravuje se zde americký národní tým. Ondřej Lapčík tu stráví na dvou kempech sedm týdnů.

Ondřej Lapčík, KST Nový Jičín: “Ten první by měla nějakým způsobem připravovat americké hráče na jejich kvalifikaci o místa v národních týmech, a myslím si, že i co se týče nějakého sparingu to bude přínos i pro mně. Ale zároveň Američané chtějí, abych nějakým způsobem přenesl tu tréninku kvalitu do té jejich tréninkové skupiny.”

Těžit z intenzivní tréninkové nálože bude Ondřej Lapčík následně i v dalším ročníku nejvyšší české soutěže. V září zahájí v novojičínském klubu čtvrtou sezonu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-01-07-2023-14-00