Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • 13letý zloděj se protáhl do domu sklepním oknem
  • V replice kostela v Gutech se už pracuje na interiéru
  • Zápisy do prvních tříd budou v Ostravě on-line
  • Rozvolnění pohybu přivedlo do Beskyd více turistů
  • Stezka by mohla lidem přiblížit ptačí rezervaci Skučák
  • Výpůjčky v knihovně přes výdejní okénko

13letý zloděj se protáhl do domu sklepním oknem

Ostravským strážníkům se opět podařilo chytit přímo při činu zloděje, který se pro lup proboural přes okno do sklepa. Má teprve 13 let a ukázalo se, že jde o starého známého. I přes svůj nízký věk už toho má za sebou tolik, že je ve výchovném ústavu. Dokonce i loupeže.

V Ostravě roste mezi zloději popularita probourávání zdí. Nejčastěji jde vloupání o garáží, ale v posledním případě se zloděj přes zazděné okno proboural do sklepa patrového činžáku v Mariánských Horách. Měl ale smůlu. Nedaleko zrovna hlídkovali strážníci.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka narazila na mladého muže, který se soukal z neobydleného domu ven na ulici, a to sice otvorem o rozměru 80 x 30 cm. Otvor byl vysekán v místě původně zazděného okna těsně nad zemí. Jakmile onen mladý muž spatřil blížící se strážníky, s vodoměrem v ruce se snažil svižným krokem z místa odejít pryč. Zastavil se až na základě zákonné výzvy strážníků."

Strážníci zjistili, že má teprve 13 a je na útěku z výchovného ústavu. Nedaleko domu zadrželi ještě 30letého muže. Měl u sebe kladivo a byl zaprášený od suti. Zřejmě měli úkoly rozdělené. Starší muž vyboural díru a školák se protáhl dovnitř. Oba byli předáni státní policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař proti jednomu z pachatelů zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinu krádež. Druhá osoba je nezletilá a proto k ní nebudeme zveřejňovat žádné informace." 

Podle sousedů je 13letý chlapec Fernando bratrem Petra, který si říká Bengoro a o jehož trestné činnosti jsme jsme vás informovali loni. Utíkal z výchovného ústavu a na svých toulkách přepadával lidi, aby získal peníze na drogy. Ten nakonec skončil v Polance, kde je přísně střežené zařízení pro mladé delikventy.  

Podle našich informací Fernando utíká ze stejného ústavu v Těrlicku, jako předtím jeho bratr. Byl do něj umístěn už v 8 letech, kdy začal krást a dokonce má na svědomí i několik loupeží. 

---

V replice kostela v Gutech se už pracuje na interiéru

V Gutech na Třinecku už zase stojí dřevěný kostel. Ten původní lehl v srpnu 2017 popelem po úmyslném zapálení. Replika kostela přijde na zhruba 27 milionů korun, které pokryje pojistka a výtěžek sbírky.

Práce na stavbě kostela se po roce přesunuly především dovnitř. Řemeslníci pracují na vnitřním vybavení a detailech interiéru.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Je tam samozřejmě spoustu práce. Jednak tesaři dokončují nějaké drobnosti. Chybí osadit dveře, samozřejmě dokompletovat elektro, dokompletovat zabezpečovací systém. Je sice osazen nový oltář, ale bude ještě osazovat svatostánek.”

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Nastoupili dneska malíři, kteří budou malovat interiér a následující řemesla, jako elektrika se provádí, kamenné dlažby máme hotové a pokračujeme dál ještě s venkovními úpravami.”

Kostel by měl být slavnostně otevřen počátkem května. Ještě v dubnu budou přivezeny čtyři zvony z polské zvonařské dílny.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Ve finále ještě koncem dubna nás čeká namontovat kovaný kříž na věž a makovice.”

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Zvony budou čtyři, byly vyrobeny v Polsku, v dílně Felczynských na východě Polska. Myslím, že můžu připomenout, že na ty zvony podstatnou částkou přispělo město Ostrava.

Velká pozornost se samozřejmě upíná k ochraně dřevěné repliky kostela před požárem. Nad kostelem byla vybudována nádrž o objemu 23 kubíků vody. Kostel je napojen na profesionální hasiče, přičemž systém bude vyhodnocovat nadměrnou teplotu uvnitř i vně kostela.

---

Zápisy do prvních tříd budou v Ostravě on-line

Od 1. dubna začínají zápisy do prvních tříd. Kvůli epidemické situaci ale budou stejně jako v loňském roce on-line, tedy děti nebudou muset s rodiči do škol, ale žádosti budou přijímány hlavně elektronicky. Další možností je pošta nebo osobní doručení žádosti přímo do školy.

V souladu se školským zákonem budou od 1. do 30. dubna probíhat v Ostravě zápisy dětí do prvních tříd základních škol. Vše bude ale pouze na rodičích, protože žádosti budou podávány elektronicky prostřednictvím mailu nebo datové schránky. Je ale také možné poslat formuláře poštou nebo donést do školy osobně.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Kvůli aktuální epidemické situaci bohužel nebude možné uspořádat klasické zápisy s návštěvou budoucích prvňáčků přímo v budově vybrané školy. Povinnost přihlásit dítě starší šesti let k povinné školní docházce, případně se zdůvodněním lékaře požádat o odklad, se ovšem nemění, jen žádosti o zápis dítěte do školy budou rodiče podávat vesměs elektronicky. Mnohé naše školy hledají různé, bezpečné možnosti, jak i letos dětem a rodičům zápis zpříjemnit. Všichni přitom věříme, že se epidemická situace do podzimu zlepší a v době nástupu už děti budou moci vyrazit do škol osobně, aby si užily nejen učení, ale i kontakt se svými vrstevníky.“

Například na Základní školu Ostrčilova chodí asi 700 žáků. Je ale výjimečná tím, že má i bilingvní výuku, což je samozřejmě náročnější. Proto tyto děti musejí absolvovat motivační online rozhovor. Pro všechny děti pak ještě chystají osobní setkání na červen. 

Lenka Lednická, ředitelka ZŠ Ostrčilova: „Osobní přítomnost rodičů i dětí při zápisu nám samozřejmě bude chybět, protože například nebudeme mít příležitost podchytit znaky školní nezralosti, logopedické vady. Proto zvažujeme, že pokud to situace dovolí, vynahradíme ten úvodní osobní kontakt učitelů s dětmi a rodiči ještě v červnu."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zápisy k povinné školní docházce se v Ostravě týkají 3 149 dětí s trvalým pobytem na území města, narozených od 1. září 2014 do 31. srpna 2015."

K žádostem o přijetí k povinné školní docházce se přikládá kopie rodného listu dítěte. Zákonní zástupci dítěte, které dosáhlo šesti let a ještě není způsobilé pro školní docházku, musí požádat o její odklad a potvrzení odborníka. 

---

Rozvolnění pohybu přivedlo do Beskyd více turistů

Nedávné třítýdenní omezení pohybu osob pouze na katastry obcí a měst s sebou přineslo téměř totální vylidnění Beskyd. Turisté se teď do hor pomalu vracejí, byť jen v rámci svých okresů.

Rozvolnění pohybu osob z obcí na celé okresy přivedlo v těchto dnech do Beskyd více turistů. Například na oblíbené Pustevny nyní mohou přicházet jen obyvatelé okresů Vsetín a Nový Jičín.

Anketa: “Z Rožnova pod Radhoštěm jsme přijeli a užíváme si, je pěkně. Já to nedokážu moc posoudit, ale nevím o tom, že by to hrálo nějakou negativní roli v tom, že jsou okresu uzavřené. Kloním se k tomu, aby se to minimálně rozvolnilo alespoň na kraj.”

Po rozvolnění na okresy začala z Trojanovic na Pustevny opět jezdit lanovka.

Anketa: “Zaplať pánbůh, že to funguje. Co bychom doma dělali. Krásný den, zatím nefoukám, tak si sjedeme Knížecí a pak pojedeme domů.”

Více turistů na horách od rozvolnění na celé okresy zaznamenává také horská služba. Ta varuje před úrazy na zledovatělém terénu.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Vizuálně je to vidět, ta návštěvnost se od minulého týdne zvedla, těch lidí je nepoměrně více, ale co se týká zásahů u nás, tak je to prozatím v pohodě. Vidíte, že je ještě docela dost sněhu a teď je mokrý ale v noci přimrzne a terén bude zledovatělý. Takže na to si lidé musí dávat pozor. nejlepší jsou nesmeky do té doby, než sníh a led sleze.”

Turisté věří, že rozvolňování bude brzy pokračovat a budou moci svobodně navštěvovat i lokality mimo své okresy.

---

Stezka by mohla lidem přiblížit ptačí rezervaci Skučák

Málokdo z Rychvaldu a okolí si uvědomuje, jak cennou lokalitou je rybník Skučák. Jde o rezervaci, kde se daří vodnímu ptactvu, ale i dalším živočichům. Město teď chce okolí rybníku zvelebit a zřídit tam naučnou stezku.

Rybník Skučák v Rychvaldě je jedinou přírodní rezervací na Karvinsku. Ta tam byla vyhlášena už v roce 1969. Město teď plánuje kolem rybníka vybudovat naučnou trasu.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Kolem rybníku vede cestička, která tu byla odjakživa kolem tratě, v současné době ji používá hodně lidí k vycházkám s dětmi. Je to velice krásné prostředí. Já tomu říkám v létě zelený tunel a na podzim zlatý tunel. Když zezlátne listí, je to úžasné.

Vyšlapaná stezka není v dobrém stavu a je nutné ji opravit. Není však v majetku města.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Zahájili jsme velmi intenzivní jednání jak s životním prostředím kraje, tak s ochranáři, kteří nemají nic proti tomu, aby se zde udělala mlatová cestička, která nezasahuje do přírody a my bychom to využili i jako takovou trošičku naučnou stezku. Jsou tu velmi krásné scenérie.”

Opravu stezky by přivítali také pěší a cyklisté.

Anketa: “Jezdím tady zkratkou pro chleba. Je to dobré, ale mohlo by to být lepší. kaluže a kořeny tam jsou, takže je to problematické a kdyby se to zlepšilo, bylo by to dobré.”

Jak potvrzují odborníci, rezervace je skutečně cennou lokalitou.

Zdeněk Polášek, zoolog: “Ti návštěvníci, kteří k rybníku přijdou, tak kromě těch racků, labutí, hus a kachen také mohou vidět potápky. Pravidelně tam hnízdí potápka roháč, potápka malá. V noci se dají z rákosí slyšet chřástalové. Hnízdí tam minimálně dva druhy. Potom se také ozývá bukač a objevují se také další vzácné druhy ptáků, včetně slavíka modráčka, který je předmětem ochrany v ptačí oblasti.”

I když bude kolem rybníka naučná stezka, lidé budou muset dodržovat přísná pravidla přírodní rezervace.



---

Výpůjčky v knihovně přes výdejní okénko

Knihovna Petra Bezruče letos neuspořádala kvůli pandemii koronaviru jedinou akci pro veřejnost v rámci Března – měsíce čtenářů. Ale dobrou zprávou aspoň je, že si sem lidé mohou přijít vypůjčit zásobu čtení, hudby i filmů. Zatím přes výdejní okénko.

Besedy, komponované pořady či přespávání v knihovně – těmito akcemi bývá každoročně březen nabitý. Už druhým rokem ale v nabídce tyto pořady chybí. Stejně, jako čtenáři chybí knihovně. V opavské Knihovně Petra Bezruče vloni přišli o tisíc čtenářů, polovina z nich byli ti nejmladší.

Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče, Opava: „Opravdu velký propad, který nás mrzí, jsme zaznamenali v generaci dětí do 15 let, kdy jsme díky uzavření nemohli pracovat s dětmi předškolního a mladšího školního věku.“

Teď se čtenáři opět začínají pomalu vracet. A to přes výdejní okénko, protože k regálům s knihami zatím kvůli opatřením nemohou. Zpočátku tady vyřizovali kolem stovky objednávek denně, teď jsou to tři až čtyři sta.

návštěvník knihovny P. Bezruče v Opavě: „Raději si vybírám knihy přímo z polic, než takto.“

Knihy si nejprve lidé vyberou v on-line katalogu, objednají si je, knihovnice je připraví a teprve potom si pro ně mohou přijít. Většinou je objednávka vyřízená ještě týž den.

Michaela Hrbáčová, vedoucí odd. pro dospělé, Knihovna Petra Bezruče, Opava „Lidé, kteří nemají přístup na internet si mohou objednávat telefonicky nebo prostřednicvím e-mailu.

Novinkou je sběrný box na knihy, kde mohou lidé odložit ty, které už nepotřebují. Pracovníci knihovny je protřídí. Ve fondu knihovny nechají ty, které tam chybí. Ostatní předají neziskovým organizacím, nebo také do knihovničky v opavských? Sadech Svobody.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
02. dubna 2021, 16:00

13letý zloděj se protáhl do domu sklepním oknem

Ostravským strážníkům se opět podařilo chytit přímo při činu zloděje, který se pro lup proboural přes okno do sklepa. Má teprve 13 let a ukázalo se, že jde o starého známého. I přes svůj nízký věk už toho má za sebou tolik, že je ve výchovném ústavu. Dokonce i loupeže.

V Ostravě roste mezi zloději popularita probourávání zdí. Nejčastěji jde vloupání o garáží, ale v posledním případě se zloděj přes zazděné okno proboural do sklepa patrového činžáku v Mariánských Horách. Měl ale smůlu. Nedaleko zrovna hlídkovali strážníci.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka narazila na mladého muže, který se soukal z neobydleného domu ven na ulici, a to sice otvorem o rozměru 80 x 30 cm. Otvor byl vysekán v místě původně zazděného okna těsně nad zemí. Jakmile onen mladý muž spatřil blížící se strážníky, s vodoměrem v ruce se snažil svižným krokem z místa odejít pryč. Zastavil se až na základě zákonné výzvy strážníků."

Strážníci zjistili, že má teprve 13 a je na útěku z výchovného ústavu. Nedaleko domu zadrželi ještě 30letého muže. Měl u sebe kladivo a byl zaprášený od suti. Zřejmě měli úkoly rozdělené. Starší muž vyboural díru a školák se protáhl dovnitř. Oba byli předáni státní policii.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař proti jednomu z pachatelů zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinu krádež. Druhá osoba je nezletilá a proto k ní nebudeme zveřejňovat žádné informace." 

Podle sousedů je 13letý chlapec Fernando bratrem Petra, který si říká Bengoro a o jehož trestné činnosti jsme jsme vás informovali loni. Utíkal z výchovného ústavu a na svých toulkách přepadával lidi, aby získal peníze na drogy. Ten nakonec skončil v Polance, kde je přísně střežené zařízení pro mladé delikventy.  

Podle našich informací Fernando utíká ze stejného ústavu v Těrlicku, jako předtím jeho bratr. Byl do něj umístěn už v 8 letech, kdy začal krást a dokonce má na svědomí i několik loupeží. 

---

V replice kostela v Gutech se už pracuje na interiéru

V Gutech na Třinecku už zase stojí dřevěný kostel. Ten původní lehl v srpnu 2017 popelem po úmyslném zapálení. Replika kostela přijde na zhruba 27 milionů korun, které pokryje pojistka a výtěžek sbírky.

Práce na stavbě kostela se po roce přesunuly především dovnitř. Řemeslníci pracují na vnitřním vybavení a detailech interiéru.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Je tam samozřejmě spoustu práce. Jednak tesaři dokončují nějaké drobnosti. Chybí osadit dveře, samozřejmě dokompletovat elektro, dokompletovat zabezpečovací systém. Je sice osazen nový oltář, ale bude ještě osazovat svatostánek.”

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Nastoupili dneska malíři, kteří budou malovat interiér a následující řemesla, jako elektrika se provádí, kamenné dlažby máme hotové a pokračujeme dál ještě s venkovními úpravami.”

Kostel by měl být slavnostně otevřen počátkem května. Ještě v dubnu budou přivezeny čtyři zvony z polské zvonařské dílny.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Ve finále ještě koncem dubna nás čeká namontovat kovaný kříž na věž a makovice.”

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Zvony budou čtyři, byly vyrobeny v Polsku, v dílně Felczynských na východě Polska. Myslím, že můžu připomenout, že na ty zvony podstatnou částkou přispělo město Ostrava.

Velká pozornost se samozřejmě upíná k ochraně dřevěné repliky kostela před požárem. Nad kostelem byla vybudována nádrž o objemu 23 kubíků vody. Kostel je napojen na profesionální hasiče, přičemž systém bude vyhodnocovat nadměrnou teplotu uvnitř i vně kostela.

---

Zápisy do prvních tříd budou v Ostravě on-line

Od 1. dubna začínají zápisy do prvních tříd. Kvůli epidemické situaci ale budou stejně jako v loňském roce on-line, tedy děti nebudou muset s rodiči do škol, ale žádosti budou přijímány hlavně elektronicky. Další možností je pošta nebo osobní doručení žádosti přímo do školy.

V souladu se školským zákonem budou od 1. do 30. dubna probíhat v Ostravě zápisy dětí do prvních tříd základních škol. Vše bude ale pouze na rodičích, protože žádosti budou podávány elektronicky prostřednictvím mailu nebo datové schránky. Je ale také možné poslat formuláře poštou nebo donést do školy osobně.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Kvůli aktuální epidemické situaci bohužel nebude možné uspořádat klasické zápisy s návštěvou budoucích prvňáčků přímo v budově vybrané školy. Povinnost přihlásit dítě starší šesti let k povinné školní docházce, případně se zdůvodněním lékaře požádat o odklad, se ovšem nemění, jen žádosti o zápis dítěte do školy budou rodiče podávat vesměs elektronicky. Mnohé naše školy hledají různé, bezpečné možnosti, jak i letos dětem a rodičům zápis zpříjemnit. Všichni přitom věříme, že se epidemická situace do podzimu zlepší a v době nástupu už děti budou moci vyrazit do škol osobně, aby si užily nejen učení, ale i kontakt se svými vrstevníky.“

Například na Základní školu Ostrčilova chodí asi 700 žáků. Je ale výjimečná tím, že má i bilingvní výuku, což je samozřejmě náročnější. Proto tyto děti musejí absolvovat motivační online rozhovor. Pro všechny děti pak ještě chystají osobní setkání na červen. 

Lenka Lednická, ředitelka ZŠ Ostrčilova: „Osobní přítomnost rodičů i dětí při zápisu nám samozřejmě bude chybět, protože například nebudeme mít příležitost podchytit znaky školní nezralosti, logopedické vady. Proto zvažujeme, že pokud to situace dovolí, vynahradíme ten úvodní osobní kontakt učitelů s dětmi a rodiči ještě v červnu."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zápisy k povinné školní docházce se v Ostravě týkají 3 149 dětí s trvalým pobytem na území města, narozených od 1. září 2014 do 31. srpna 2015."

K žádostem o přijetí k povinné školní docházce se přikládá kopie rodného listu dítěte. Zákonní zástupci dítěte, které dosáhlo šesti let a ještě není způsobilé pro školní docházku, musí požádat o její odklad a potvrzení odborníka. 

---

Rozvolnění pohybu přivedlo do Beskyd více turistů

Nedávné třítýdenní omezení pohybu osob pouze na katastry obcí a měst s sebou přineslo téměř totální vylidnění Beskyd. Turisté se teď do hor pomalu vracejí, byť jen v rámci svých okresů.

Rozvolnění pohybu osob z obcí na celé okresy přivedlo v těchto dnech do Beskyd více turistů. Například na oblíbené Pustevny nyní mohou přicházet jen obyvatelé okresů Vsetín a Nový Jičín.

Anketa: “Z Rožnova pod Radhoštěm jsme přijeli a užíváme si, je pěkně. Já to nedokážu moc posoudit, ale nevím o tom, že by to hrálo nějakou negativní roli v tom, že jsou okresu uzavřené. Kloním se k tomu, aby se to minimálně rozvolnilo alespoň na kraj.”

Po rozvolnění na okresy začala z Trojanovic na Pustevny opět jezdit lanovka.

Anketa: “Zaplať pánbůh, že to funguje. Co bychom doma dělali. Krásný den, zatím nefoukám, tak si sjedeme Knížecí a pak pojedeme domů.”

Více turistů na horách od rozvolnění na celé okresy zaznamenává také horská služba. Ta varuje před úrazy na zledovatělém terénu.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Vizuálně je to vidět, ta návštěvnost se od minulého týdne zvedla, těch lidí je nepoměrně více, ale co se týká zásahů u nás, tak je to prozatím v pohodě. Vidíte, že je ještě docela dost sněhu a teď je mokrý ale v noci přimrzne a terén bude zledovatělý. Takže na to si lidé musí dávat pozor. nejlepší jsou nesmeky do té doby, než sníh a led sleze.”

Turisté věří, že rozvolňování bude brzy pokračovat a budou moci svobodně navštěvovat i lokality mimo své okresy.

---

Stezka by mohla lidem přiblížit ptačí rezervaci Skučák

Málokdo z Rychvaldu a okolí si uvědomuje, jak cennou lokalitou je rybník Skučák. Jde o rezervaci, kde se daří vodnímu ptactvu, ale i dalším živočichům. Město teď chce okolí rybníku zvelebit a zřídit tam naučnou stezku.

Rybník Skučák v Rychvaldě je jedinou přírodní rezervací na Karvinsku. Ta tam byla vyhlášena už v roce 1969. Město teď plánuje kolem rybníka vybudovat naučnou trasu.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Kolem rybníku vede cestička, která tu byla odjakživa kolem tratě, v současné době ji používá hodně lidí k vycházkám s dětmi. Je to velice krásné prostředí. Já tomu říkám v létě zelený tunel a na podzim zlatý tunel. Když zezlátne listí, je to úžasné.

Vyšlapaná stezka není v dobrém stavu a je nutné ji opravit. Není však v majetku města.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Zahájili jsme velmi intenzivní jednání jak s životním prostředím kraje, tak s ochranáři, kteří nemají nic proti tomu, aby se zde udělala mlatová cestička, která nezasahuje do přírody a my bychom to využili i jako takovou trošičku naučnou stezku. Jsou tu velmi krásné scenérie.”

Opravu stezky by přivítali také pěší a cyklisté.

Anketa: “Jezdím tady zkratkou pro chleba. Je to dobré, ale mohlo by to být lepší. kaluže a kořeny tam jsou, takže je to problematické a kdyby se to zlepšilo, bylo by to dobré.”

Jak potvrzují odborníci, rezervace je skutečně cennou lokalitou.

Zdeněk Polášek, zoolog: “Ti návštěvníci, kteří k rybníku přijdou, tak kromě těch racků, labutí, hus a kachen také mohou vidět potápky. Pravidelně tam hnízdí potápka roháč, potápka malá. V noci se dají z rákosí slyšet chřástalové. Hnízdí tam minimálně dva druhy. Potom se také ozývá bukač a objevují se také další vzácné druhy ptáků, včetně slavíka modráčka, který je předmětem ochrany v ptačí oblasti.”

I když bude kolem rybníka naučná stezka, lidé budou muset dodržovat přísná pravidla přírodní rezervace.



---

Výpůjčky v knihovně přes výdejní okénko

Knihovna Petra Bezruče letos neuspořádala kvůli pandemii koronaviru jedinou akci pro veřejnost v rámci Března – měsíce čtenářů. Ale dobrou zprávou aspoň je, že si sem lidé mohou přijít vypůjčit zásobu čtení, hudby i filmů. Zatím přes výdejní okénko.

Besedy, komponované pořady či přespávání v knihovně – těmito akcemi bývá každoročně březen nabitý. Už druhým rokem ale v nabídce tyto pořady chybí. Stejně, jako čtenáři chybí knihovně. V opavské Knihovně Petra Bezruče vloni přišli o tisíc čtenářů, polovina z nich byli ti nejmladší.

Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče, Opava: „Opravdu velký propad, který nás mrzí, jsme zaznamenali v generaci dětí do 15 let, kdy jsme díky uzavření nemohli pracovat s dětmi předškolního a mladšího školního věku.“

Teď se čtenáři opět začínají pomalu vracet. A to přes výdejní okénko, protože k regálům s knihami zatím kvůli opatřením nemohou. Zpočátku tady vyřizovali kolem stovky objednávek denně, teď jsou to tři až čtyři sta.

návštěvník knihovny P. Bezruče v Opavě: „Raději si vybírám knihy přímo z polic, než takto.“

Knihy si nejprve lidé vyberou v on-line katalogu, objednají si je, knihovnice je připraví a teprve potom si pro ně mohou přijít. Většinou je objednávka vyřízená ještě týž den.

Michaela Hrbáčová, vedoucí odd. pro dospělé, Knihovna Petra Bezruče, Opava „Lidé, kteří nemají přístup na internet si mohou objednávat telefonicky nebo prostřednicvím e-mailu.

Novinkou je sběrný box na knihy, kde mohou lidé odložit ty, které už nepotřebují. Pracovníci knihovny je protřídí. Ve fondu knihovny nechají ty, které tam chybí. Ostatní předají neziskovým organizacím, nebo také do knihovničky v opavských? Sadech Svobody.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-02-04-2021-16-00