Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Strážníci dohlédnou na bezpečnost Ostravských Vánoc
  • Sníh z komunikací se odstraňuje podle podle plánu zimní údržby
  • Rekonstrukce pobočky DPS Školská jde podle plánu
  • Chodníky na Michálkovické kolem ZOO jsou hotovy
  • V Opavě slavnostně rozsvítili vánoční strom
  • Cimrmani do Nového Jičína jezdí už 44 let

Strážníci dohlédnou na bezpečnost Ostravských Vánoc

Městská policie má v letošním roce rámci Ostravských Vánoc dvojí funkci. Samozřejmě jde hlavně o zajištění bezpečnosti v rámci všech akcí, ale důležitá je i role preventivní, kdy se strážníci setkávají s dětmi v rámci dětské scény na Jiráskově náměstí.

Ostravské Vánoce odstartovalo v sobotu rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Společně se zahájením akcí a tedy zvýšenou návštěvností centra města, začalo také opatření městské policie Bezpečné Vánoce, které je zacíleno na zamezení pouliční kriminality. 

Richard Váňa, zástupce ředitele MP Ostrava: "Posilujeme výkon služby zhruba o 60 strážníků a ti působí jak na dopravních terminálech, tak v okolích bank, pošt nebo na vánočních trzích." 

Druhou neméně významnou úlohou městské policie je prevence a i na tu se  v rámci Ostravských Vánoc myslí. Úsek prevence se zaměřil na nejmenší návštěvníky a jejich rodiče a připravil pro ně program na Jiráskově náměstí, tedy na Kuřím rynku. 

Valerie Juchelková, úsek prevence MP Ostrava: "Zatímco děti si vyrábějí v našich dílničkách výrobky s vánoční tématikou, rodiče se dozví, jak se chovat bezpečně ať třeba nepřijdou o peněženku."

A jaké jsou tedy hlavní zásady, na které by měli občané myslet pokud se chystají např. nakupovat dárky?

Michaela Michnová, vedoucí úseku prevence MP Ostrava: "Rozhodně doporučujeme mít peněženku a osobní věci u sebe a i v MHD si tašku a věci dát tak, abychom na ni viděli." 

Tvořivé dílničky ostravské městské policie jsou připraveny pro děti a jejich rodiče každou středu od 9-18 hodin.

---

Sníh z komunikací se odstraňuje podle podle plánu zimní údržby

Zima o sobě dala před pár dny vědět a pro pracovníky technických služeb v Karviné to znamenalo jediné - nasadit do terénu opět všechny stroje, sypače a multikáry a postarat se o sjízdnost komunikací. Řidiči by také měli mít přezuto na zimní pneumatiky. Ne všude v MSK jsou ale silnice udržované.

S příchodem zimy nastala pro řidiče zákonná povinnost týkající se zimních pneumatik. Jak takové přezutí probíhá a co vše je při něm nutné, se učí i budoucí automechanici ve Střední škole techniky a služeb.

Petr Kotásek, učitel odborného výcviku oboru Automechanik: "Na naší škole v oboru Automechanik už žáky připravujeme v prvním ročníku na to, aby oni sami zvládli přezutí a nazutí a veškeré informace co se týče pneumatik. Jak na zimní tak na letní sezonu, takže žák, který jde z prvního do druhého ročníku už tyto vědomosti má a ovládá to. Zimní pneumatika by měla být hlavně proto, protože obsahuje složku siliku, která usnadňuje lepší přilnavost vozidla na sněhu a ledu, lepší výrobci pneumatik tam přidávají přírodní oleje, které odvádějí vodu. Hlavní význam zimní pneumatiky je proto, že pod 7 stupňů má lepší přilnavost vozidlo na cestě.” 

Podle legislativy minimální hloubka dezénu u pneumatiky osobních aut je 4 mm. U vozidel nad 3,5 t je hloubka 6mm minimálně. Pokud si řidič není jistý, může si ji nechat změřit v pneuservisu nebo i sám pomocí měřáku hloubky dezénu. Hlídat by měl i stáří pneumatiky.

Petr Kotásek, učitel odborného výcviku oboru Automechanik: "Řidiči hrozí pokuta, pokud nemá v daném období zimní pneumatiky a je souvislá vrstva sněhu, což ještě není tak hrozné, ale při dopravní nehodě se může stát, že pojišťovny krátí plnění z důvodu toho, že obutí vozidla nebylo podle legislativy zákona.” 

Na pozemních komunikacích se vyskytují značky označující zimní výbavu. Tam musí mít řidič zimní obutí pokaždé na obou nápravách. Řidič by měl také myslet na to, že ne všude se přes zimu silnice udržují. V MSK kraji jde o úseky v celkové délce 158 km.

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK: "Je to na Bruntálsku, Novojičínsku, Opavsku. Veškeré tyto úseky, které jsou neudržované, jsou vyznačeny na našem webovém portálu v rámci zimní údržby silnic. Na tomto portálu mohou občané sledovat pohyb sypačů, kde se pohybují, a také i neudržované úseky."

V Karviné vyjeli sypače do ulic hned s příchodem sněhové nadílky.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Máme k dispozici připravené tři velké automobily, které budou mít pluhy a zároveň i sypače, máme připravené tři chodníkové mechanismy, multikáry s posypem."

V zásobě mají TS Karviná nakoupený i posypový materiál, strusku a sůl.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Té soli máme přes 500 tun, struky kolem 250 tun. My tento materiál nakupujeme v létě, protože tam jsou akční ceny.” 

Komunikace ve městě se udržuji podle plánu zimní údržby, k dispozici je na webových stránkách města. Zahrnuje pořadí důležitosti

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Technické služby udržují kolem 125 km místních komunikací a asi 80 km chodníků."

Občané by měli vzít na vědomí, že pracovníci technických služeb nemohou být v jednu chvíli na všech místech současně. A také na to, že třeba kvůli špatně zaparkovaným autům nebo dalším jiným překážkám, se jejich technika s pluhem často nedostane kam potřebuje.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Mnohdy nám občané volají, že chtějí udržovat nějaký chodník nebo komunikaci, ale upozorňujeme, že ne všechny chodníky jsou v majetku města.” 

S odklízením sněhu v ulicích především na autobusových zastávkách a přechodech budou i letos pomáhat VPP. V letošním roce je jich kolem 30.

---

Rekonstrukce pobočky DPS Školská jde podle plánu

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku prochází kompletní rekonstrukcí. Budova už má přistavěno další patro a také probíhají práce na rozvodech. Hotovo má být do léta příštího roku. V domově vznikne 27 lůžek s vysokým komfortem pro klienty.

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už pomalu mění svou podobu. Stavební firma intenzivně pracuje na přestavbě budovy z roku 1936 na moderní zařízení.

Zbyněk Šmeidler, NOSTA, stavby a rekonstrukce: "My jsme ve fázi dokončování hrubé stavby. Teď je před námi hlavní úkol. To je zakrýt stavbu tak, abychom měli uzavřeno, aby nám sem nepršelo a neunikalo teplo. Plus osazujeme okna a vevnitř už probíhají hrubé rozvody všech řemesel. To znamená elektro, zdravotechnika, vzduchotechnika a chystáme se i na sádrokartony."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stavba pokračuje podle harmonogramu. Teď se snažíme o to, abychom stihli dokončit urychleně střechu. Potřebujeme ještě pár dnů, aby vydrželo počasí. Konkrétně probíhá dřevěný záklop, plus pojistná hydroizolace. Tak, aby mohla být položena plechová krytina. Bylo dokončeno druhé a třetí nadzemní podlaží, včetně věnců a v podstatě stavbu dostaneme do sucha a můžeme provádět vnitřní úpravy."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem ráda, že vše pokračuje podle plánu. Že se plní harmonogram prací tak, jak se má. A že snad bude stavba dokončena tak, jak jsme domluveni. V tom příštím roce, červen, červenec 2024."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsme rádi a těšíme se do nových prostor. Narovinu už plánujeme registraci nové služby Domov se zvláštním režimem, který by tady měl být po otevření funkční. Takže řešíme s krajem podrobnosti. Zároveň řešíme už vybavení pokojů a připravujeme se na případné stěhování, které by mělo být podle harmonogramu v červnu a červenci, abychom zvládali otevření dle plánu."

Původní budova už neodpovídala dnešním standardům a také bylo nutné řešit novodobé požadavky na požární bezpečnost i komfort klientů.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Oproti původu se změní kompletní dispozice. Nám tady na každém patře přibydou společenské místnosti, které tady nebyly. Díky tomu jakoby nějaký mínus prostoru, který nenafoukneme, ale je potřebný pro uživatele i pro rodiny. Zároveň přibyde jedno nové patro navíc, kde se teď nacházíme. A vzniknou jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Celkově ten standard půjde opravdu nahoru, protože zaniknou tří až čtyřlůžkové pokoje, které tady původně byly."

Kapacita domova se sníží z původních 40 na 27 lůžek.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Ano, samozřejmě víme, že se nám sníží počet lůžek v tomto domově, ale já zase vidím výhodu toho, že se zkvalitní péče o tyto seniory. Protože budou mít maximálně jedno nebo dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. A jedeme podle standardu kvality Ministerstva práce a sociálních věcí ČR."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Investičně jsme v podstatě na 63 milionech. S tím, že se nám podařilo vysoutěžit cenu o 18 milionů nižší. A je to stavba pod dotací a doufáme, že splníme všechny podmínky."

Dotace půjde z ministerstva práce a sociálních věcí a měla by dosáhnout 23 milionů korun.

---

Chodníky na Michálkovické kolem ZOO jsou hotovy

V těchto dnech končí rekonstrukce chodníků na Michálkovické ulici, která je velmi frekventovaná. Jedná se totiž o komunikaci, která vede podél ZOO Ostrava, takže chodníky využívá velké množství lidí. Součástí oprav jsou i nové zastávky hromadné dopravy.

Michálkovická ulice patři mezi hlavní tahy Slezské Ostravy a tak si určitě zasloužila rekonstrukci. Ta v těchto dnech končí a moc se povedla. Ve více než kilometrovém úseku jsou zcela nové chodníky. O zakázku se postaraly Technické služby Slezská Ostrava. Rekonstrukce začala letos v dubnu.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: "Všechno muselo probíhat koordinovaně. Rozdělili jsme tuto investiční akci do několika etap tak, abychom nenarušili provoz a schůdnost pro chodce." 

Rekonstrukce byla rozdělena do 8 fází. Důležitá byla totiž návaznost na rekonstrukci silnice a modernizaci sítí, Důležité také bylo, aby práce co nejméně komplikovaly provoz ZOO. Jde totiž o chodníky, které vedou v okolí této oblíbenější ostravské atraktivity. 

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Je důležité nezvelebovat pouze samotnou zoologickou zahradu, ale samozřejmě i její okolí, včetně přístupových cest a chodníků a to se letos povedlo. Chodníky doznaly oprav a výrazných změn. Jsme za to velmi rádi a určitě to ocení i naši návštěvníci."

Náklady na rekonstrukci dosahují téměř 27 milionů korun a kromě Slezské se na nich podílí i ostravský magistrát.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: "Jedná se o asi 4 tisíce metrů čtverečních, což je více než jeden kilometr chodníků po obou stranách silnice." 

Na Michálkovické byly také vyměněny přístřešky na zastávkách MHD. Nyní jsou všechny v jednotném designu, který zobrazuje ostravské dominanty.  

---

V Opavě slavnostně rozsvítili vánoční strom

V Opavě se slavnostně rozsvítil vánoční strom na Dolním náměstí a s ním i celá vánoční výzdoba ve městě. Včetně druhého vánočního stromu na Horním náměstí. Vánoční výzdoba je letos bohatší než loni.

Šestnáctimetrová jedle, kterou na Dolní náměstí přivezly městské lesy ze Skřípova se slavnostně rozsvítila před zraky stovky lidí. Tento slavnostní okamžik sledovalo zaplněné náměstí.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Atmosféra úžasná, obě náměstí plné. Představíme několik novinek které máme v Opavě. Máme rozšířené osvětlení, nově vyzdobené krásně pódium a také vyhlídku, která tady bude na Dolním náměstí. Na Horním náměstí máme osvětlené nově stromy. Připravili jsme také osvětlení kapličky v Jaktaři a také nový betlém, který nám postavila Charita Opava.”

Na Dolním i Horním náměstí vánoční atmosféru podtrhují vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. Probíhat budou až do 23, prosince.

anketa: obyvatelé Opavy: “Stromeček je krásný jako každý rok, atmosféra výborná taky jako každý rok.” 

“Atmosféra je perfektní, chodíme tady každý rok a Vánoce jsou jedničkový svátek. Jak se vám líbí vánoční strom? Vánoční strom perfektní, úžasný, krásný.”

"Vánoční stromek je hezký jako každý rok, vánoční atmosféra je velmi dobrá taky jako každý rok a vánoční trhy taky dobré."

Dalšího slavnostniho okamžiku se Opavané dočkají už tuto neděli, kdy se vánočně rozsvítí obchodní dům Breda.

---

Cimrmani do Nového Jičína jezdí už 44 let

“Nový Jičín patří k naším oblíbeným štacím.” To jsou slova Zdeňka Svěráka, jehož Cimrmani tu odehráli více než 40 představení. První v roce 1979, to poslední zatím teď v listopadu.

Hra Lijavec byla 41 představením, které Divadlo Járy Cimrmana odehrálo v Novém Jičíně. Poprvé zde zavítalo v roce 1979. Byl u toho Pavel Bártek, bývalý dlouholetý ředitel zdejšího divadla, ten se v daném roce stal vedoucím klubu mladých, který fungoval při divadle.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Já si myslím, že to je o vztazích, jednak pořadatel a manažer a potom také o tom, že tady zdomácnělo divadlo i díky publiku, které tedy pořád má a pořád opakovaně je ten sál vyprodaný.”

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Ne že bych chtěl u místních novojičínských šplhat, ale Nový Jičín patří k našim oblíbeným štacím. Když někde hrajete 44 let, tak si na to zvyknete a když to není, tak vám to chybí. A to bylo v době, kdy se tohle divadlo rekonstruovalo, tak byla velikánská pauza. Ale my jsme to pak nahradili dvojákama, že jsme hráli dvě denně, takže za 44 let jsme tu sehráli 41 představení.”

Například v roce 1997 hráli Cimrmani v Beskydském divadle hned třikrát, v roce 2011 tu odehráli speciální představení ke slavnosti města.

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Stal se zázrak, že k nám chodí už třetí generace diváků, a to je bezvadný, a je bezvadný, že ten humor nestárne tak rychle jako my.”

Cimrmani i po 41 vyprodali Beskydské divadlo během pár hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
02. prosince 2023, 14:00

Strážníci dohlédnou na bezpečnost Ostravských Vánoc

Městská policie má v letošním roce rámci Ostravských Vánoc dvojí funkci. Samozřejmě jde hlavně o zajištění bezpečnosti v rámci všech akcí, ale důležitá je i role preventivní, kdy se strážníci setkávají s dětmi v rámci dětské scény na Jiráskově náměstí.

Ostravské Vánoce odstartovalo v sobotu rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Společně se zahájením akcí a tedy zvýšenou návštěvností centra města, začalo také opatření městské policie Bezpečné Vánoce, které je zacíleno na zamezení pouliční kriminality. 

Richard Váňa, zástupce ředitele MP Ostrava: "Posilujeme výkon služby zhruba o 60 strážníků a ti působí jak na dopravních terminálech, tak v okolích bank, pošt nebo na vánočních trzích." 

Druhou neméně významnou úlohou městské policie je prevence a i na tu se  v rámci Ostravských Vánoc myslí. Úsek prevence se zaměřil na nejmenší návštěvníky a jejich rodiče a připravil pro ně program na Jiráskově náměstí, tedy na Kuřím rynku. 

Valerie Juchelková, úsek prevence MP Ostrava: "Zatímco děti si vyrábějí v našich dílničkách výrobky s vánoční tématikou, rodiče se dozví, jak se chovat bezpečně ať třeba nepřijdou o peněženku."

A jaké jsou tedy hlavní zásady, na které by měli občané myslet pokud se chystají např. nakupovat dárky?

Michaela Michnová, vedoucí úseku prevence MP Ostrava: "Rozhodně doporučujeme mít peněženku a osobní věci u sebe a i v MHD si tašku a věci dát tak, abychom na ni viděli." 

Tvořivé dílničky ostravské městské policie jsou připraveny pro děti a jejich rodiče každou středu od 9-18 hodin.

---

Sníh z komunikací se odstraňuje podle podle plánu zimní údržby

Zima o sobě dala před pár dny vědět a pro pracovníky technických služeb v Karviné to znamenalo jediné - nasadit do terénu opět všechny stroje, sypače a multikáry a postarat se o sjízdnost komunikací. Řidiči by také měli mít přezuto na zimní pneumatiky. Ne všude v MSK jsou ale silnice udržované.

S příchodem zimy nastala pro řidiče zákonná povinnost týkající se zimních pneumatik. Jak takové přezutí probíhá a co vše je při něm nutné, se učí i budoucí automechanici ve Střední škole techniky a služeb.

Petr Kotásek, učitel odborného výcviku oboru Automechanik: "Na naší škole v oboru Automechanik už žáky připravujeme v prvním ročníku na to, aby oni sami zvládli přezutí a nazutí a veškeré informace co se týče pneumatik. Jak na zimní tak na letní sezonu, takže žák, který jde z prvního do druhého ročníku už tyto vědomosti má a ovládá to. Zimní pneumatika by měla být hlavně proto, protože obsahuje složku siliku, která usnadňuje lepší přilnavost vozidla na sněhu a ledu, lepší výrobci pneumatik tam přidávají přírodní oleje, které odvádějí vodu. Hlavní význam zimní pneumatiky je proto, že pod 7 stupňů má lepší přilnavost vozidlo na cestě.” 

Podle legislativy minimální hloubka dezénu u pneumatiky osobních aut je 4 mm. U vozidel nad 3,5 t je hloubka 6mm minimálně. Pokud si řidič není jistý, může si ji nechat změřit v pneuservisu nebo i sám pomocí měřáku hloubky dezénu. Hlídat by měl i stáří pneumatiky.

Petr Kotásek, učitel odborného výcviku oboru Automechanik: "Řidiči hrozí pokuta, pokud nemá v daném období zimní pneumatiky a je souvislá vrstva sněhu, což ještě není tak hrozné, ale při dopravní nehodě se může stát, že pojišťovny krátí plnění z důvodu toho, že obutí vozidla nebylo podle legislativy zákona.” 

Na pozemních komunikacích se vyskytují značky označující zimní výbavu. Tam musí mít řidič zimní obutí pokaždé na obou nápravách. Řidič by měl také myslet na to, že ne všude se přes zimu silnice udržují. V MSK kraji jde o úseky v celkové délce 158 km.

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK: "Je to na Bruntálsku, Novojičínsku, Opavsku. Veškeré tyto úseky, které jsou neudržované, jsou vyznačeny na našem webovém portálu v rámci zimní údržby silnic. Na tomto portálu mohou občané sledovat pohyb sypačů, kde se pohybují, a také i neudržované úseky."

V Karviné vyjeli sypače do ulic hned s příchodem sněhové nadílky.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Máme k dispozici připravené tři velké automobily, které budou mít pluhy a zároveň i sypače, máme připravené tři chodníkové mechanismy, multikáry s posypem."

V zásobě mají TS Karviná nakoupený i posypový materiál, strusku a sůl.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Té soli máme přes 500 tun, struky kolem 250 tun. My tento materiál nakupujeme v létě, protože tam jsou akční ceny.” 

Komunikace ve městě se udržuji podle plánu zimní údržby, k dispozici je na webových stránkách města. Zahrnuje pořadí důležitosti

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Technické služby udržují kolem 125 km místních komunikací a asi 80 km chodníků."

Občané by měli vzít na vědomí, že pracovníci technických služeb nemohou být v jednu chvíli na všech místech současně. A také na to, že třeba kvůli špatně zaparkovaným autům nebo dalším jiným překážkám, se jejich technika s pluhem často nedostane kam potřebuje.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Mnohdy nám občané volají, že chtějí udržovat nějaký chodník nebo komunikaci, ale upozorňujeme, že ne všechny chodníky jsou v majetku města.” 

S odklízením sněhu v ulicích především na autobusových zastávkách a přechodech budou i letos pomáhat VPP. V letošním roce je jich kolem 30.

---

Rekonstrukce pobočky DPS Školská jde podle plánu

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku prochází kompletní rekonstrukcí. Budova už má přistavěno další patro a také probíhají práce na rozvodech. Hotovo má být do léta příštího roku. V domově vznikne 27 lůžek s vysokým komfortem pro klienty.

Pobočka domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už pomalu mění svou podobu. Stavební firma intenzivně pracuje na přestavbě budovy z roku 1936 na moderní zařízení.

Zbyněk Šmeidler, NOSTA, stavby a rekonstrukce: "My jsme ve fázi dokončování hrubé stavby. Teď je před námi hlavní úkol. To je zakrýt stavbu tak, abychom měli uzavřeno, aby nám sem nepršelo a neunikalo teplo. Plus osazujeme okna a vevnitř už probíhají hrubé rozvody všech řemesel. To znamená elektro, zdravotechnika, vzduchotechnika a chystáme se i na sádrokartony."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stavba pokračuje podle harmonogramu. Teď se snažíme o to, abychom stihli dokončit urychleně střechu. Potřebujeme ještě pár dnů, aby vydrželo počasí. Konkrétně probíhá dřevěný záklop, plus pojistná hydroizolace. Tak, aby mohla být položena plechová krytina. Bylo dokončeno druhé a třetí nadzemní podlaží, včetně věnců a v podstatě stavbu dostaneme do sucha a můžeme provádět vnitřní úpravy."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem ráda, že vše pokračuje podle plánu. Že se plní harmonogram prací tak, jak se má. A že snad bude stavba dokončena tak, jak jsme domluveni. V tom příštím roce, červen, červenec 2024."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsme rádi a těšíme se do nových prostor. Narovinu už plánujeme registraci nové služby Domov se zvláštním režimem, který by tady měl být po otevření funkční. Takže řešíme s krajem podrobnosti. Zároveň řešíme už vybavení pokojů a připravujeme se na případné stěhování, které by mělo být podle harmonogramu v červnu a červenci, abychom zvládali otevření dle plánu."

Původní budova už neodpovídala dnešním standardům a také bylo nutné řešit novodobé požadavky na požární bezpečnost i komfort klientů.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Oproti původu se změní kompletní dispozice. Nám tady na každém patře přibydou společenské místnosti, které tady nebyly. Díky tomu jakoby nějaký mínus prostoru, který nenafoukneme, ale je potřebný pro uživatele i pro rodiny. Zároveň přibyde jedno nové patro navíc, kde se teď nacházíme. A vzniknou jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Celkově ten standard půjde opravdu nahoru, protože zaniknou tří až čtyřlůžkové pokoje, které tady původně byly."

Kapacita domova se sníží z původních 40 na 27 lůžek.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Ano, samozřejmě víme, že se nám sníží počet lůžek v tomto domově, ale já zase vidím výhodu toho, že se zkvalitní péče o tyto seniory. Protože budou mít maximálně jedno nebo dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením. A jedeme podle standardu kvality Ministerstva práce a sociálních věcí ČR."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Investičně jsme v podstatě na 63 milionech. S tím, že se nám podařilo vysoutěžit cenu o 18 milionů nižší. A je to stavba pod dotací a doufáme, že splníme všechny podmínky."

Dotace půjde z ministerstva práce a sociálních věcí a měla by dosáhnout 23 milionů korun.

---

Chodníky na Michálkovické kolem ZOO jsou hotovy

V těchto dnech končí rekonstrukce chodníků na Michálkovické ulici, která je velmi frekventovaná. Jedná se totiž o komunikaci, která vede podél ZOO Ostrava, takže chodníky využívá velké množství lidí. Součástí oprav jsou i nové zastávky hromadné dopravy.

Michálkovická ulice patři mezi hlavní tahy Slezské Ostravy a tak si určitě zasloužila rekonstrukci. Ta v těchto dnech končí a moc se povedla. Ve více než kilometrovém úseku jsou zcela nové chodníky. O zakázku se postaraly Technické služby Slezská Ostrava. Rekonstrukce začala letos v dubnu.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: "Všechno muselo probíhat koordinovaně. Rozdělili jsme tuto investiční akci do několika etap tak, abychom nenarušili provoz a schůdnost pro chodce." 

Rekonstrukce byla rozdělena do 8 fází. Důležitá byla totiž návaznost na rekonstrukci silnice a modernizaci sítí, Důležité také bylo, aby práce co nejméně komplikovaly provoz ZOO. Jde totiž o chodníky, které vedou v okolí této oblíbenější ostravské atraktivity. 

Šárka Nováková, mluvčí ZOO Ostrava: "Je důležité nezvelebovat pouze samotnou zoologickou zahradu, ale samozřejmě i její okolí, včetně přístupových cest a chodníků a to se letos povedlo. Chodníky doznaly oprav a výrazných změn. Jsme za to velmi rádi a určitě to ocení i naši návštěvníci."

Náklady na rekonstrukci dosahují téměř 27 milionů korun a kromě Slezské se na nich podílí i ostravský magistrát.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava: "Jedná se o asi 4 tisíce metrů čtverečních, což je více než jeden kilometr chodníků po obou stranách silnice." 

Na Michálkovické byly také vyměněny přístřešky na zastávkách MHD. Nyní jsou všechny v jednotném designu, který zobrazuje ostravské dominanty.  

---

V Opavě slavnostně rozsvítili vánoční strom

V Opavě se slavnostně rozsvítil vánoční strom na Dolním náměstí a s ním i celá vánoční výzdoba ve městě. Včetně druhého vánočního stromu na Horním náměstí. Vánoční výzdoba je letos bohatší než loni.

Šestnáctimetrová jedle, kterou na Dolní náměstí přivezly městské lesy ze Skřípova se slavnostně rozsvítila před zraky stovky lidí. Tento slavnostní okamžik sledovalo zaplněné náměstí.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Atmosféra úžasná, obě náměstí plné. Představíme několik novinek které máme v Opavě. Máme rozšířené osvětlení, nově vyzdobené krásně pódium a také vyhlídku, která tady bude na Dolním náměstí. Na Horním náměstí máme osvětlené nově stromy. Připravili jsme také osvětlení kapličky v Jaktaři a také nový betlém, který nám postavila Charita Opava.”

Na Dolním i Horním náměstí vánoční atmosféru podtrhují vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. Probíhat budou až do 23, prosince.

anketa: obyvatelé Opavy: “Stromeček je krásný jako každý rok, atmosféra výborná taky jako každý rok.” 

“Atmosféra je perfektní, chodíme tady každý rok a Vánoce jsou jedničkový svátek. Jak se vám líbí vánoční strom? Vánoční strom perfektní, úžasný, krásný.”

"Vánoční stromek je hezký jako každý rok, vánoční atmosféra je velmi dobrá taky jako každý rok a vánoční trhy taky dobré."

Dalšího slavnostniho okamžiku se Opavané dočkají už tuto neděli, kdy se vánočně rozsvítí obchodní dům Breda.

---

Cimrmani do Nového Jičína jezdí už 44 let

“Nový Jičín patří k naším oblíbeným štacím.” To jsou slova Zdeňka Svěráka, jehož Cimrmani tu odehráli více než 40 představení. První v roce 1979, to poslední zatím teď v listopadu.

Hra Lijavec byla 41 představením, které Divadlo Járy Cimrmana odehrálo v Novém Jičíně. Poprvé zde zavítalo v roce 1979. Byl u toho Pavel Bártek, bývalý dlouholetý ředitel zdejšího divadla, ten se v daném roce stal vedoucím klubu mladých, který fungoval při divadle.

Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Já si myslím, že to je o vztazích, jednak pořadatel a manažer a potom také o tom, že tady zdomácnělo divadlo i díky publiku, které tedy pořád má a pořád opakovaně je ten sál vyprodaný.”

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Ne že bych chtěl u místních novojičínských šplhat, ale Nový Jičín patří k našim oblíbeným štacím. Když někde hrajete 44 let, tak si na to zvyknete a když to není, tak vám to chybí. A to bylo v době, kdy se tohle divadlo rekonstruovalo, tak byla velikánská pauza. Ale my jsme to pak nahradili dvojákama, že jsme hráli dvě denně, takže za 44 let jsme tu sehráli 41 představení.”

Například v roce 1997 hráli Cimrmani v Beskydském divadle hned třikrát, v roce 2011 tu odehráli speciální představení ke slavnosti města.

Zdeněk Svěrák, Divadlo Járy Cimrmana: “Stal se zázrak, že k nám chodí už třetí generace diváků, a to je bezvadný, a je bezvadný, že ten humor nestárne tak rychle jako my.”

Cimrmani i po 41 vyprodali Beskydské divadlo během pár hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-02-12-2023-14-00