Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně
  • Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn
  • Oprava mostu v Branticích se chýlí ke konci
  • Prostor před kostelem sv. Ducha ozdobí jezírko
  • Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd
  • SVČ Juventus se proměnilo ve vánoční perníkovou pekárnu

Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně

Jeden z panelových domů v Českém Těšíně zachvátil ve středu dopoledne silný požár. Zasaženy byly čtyři byty a několik lidí se nadýchalo kouře.

Požár vypukl v posledním patře věžového domu v Hrabinské ulici. K zásahu bylo okamžitě povoláno několik profesionálních a dobrovolných jednotek z celého okolí, včetně hasičů z polského Těšína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před 10. hodinou jsme přijali oznámení o požáru bytu ve 12. patře bytového domu v Českém Těšíně. Na místo jsme postupně vyslali jednotky z 2. stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Tu jsme nasadili na likvidaci požáru střechy. Hasiči zahájili zahájili zásah vnitřními cestami po schodišti. Z domu bylo evakuováno 33 osob, o šest z nich se postarali zdravotníci. Kromě jednoho se jednalo převážně o lehčí zranění, popáleniny a nadýchání kouře.”

Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Lidé z domu vylučují, že by se v bytě vařily drogy.

Obyvatel domu: “Já jsem slyšel hluk a když jsem otevřel dveře, tak hasiči říkali, že mám jít hned ven. V tom bytě bydlí slušný člověk, bývalý horník. Jdou takové řeči, že by to mělo být od nabíječky.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Požár bytu jsme dostali rychle pod kontrolu, poté jsme pracovali na rozebírání konstrukce zasažené střechy.”

Obyvatelé domu mohli čekat do ukončení zásahu v evakuačním autobusu. Zpátky do svých bytů se mohli začít vracet po poledni, ale jen ti, kteří bydlí do 9. patra. Ti z vyšších pater bude čekat déle a někteří dostanou náhradní ubytování.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

---

Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn

Teplota v noci se už několik dní drží kolem nuly, což přináší problémy bezdomovcům a proto Ostrava vyhlásila zimní program. Znamená to zejména zvýšení ubytovacích kapacit a častější návštěvy lokalit, kde bezdomovci žijí sociálními pracovníky. Kontroly zintenzivnila také městská policie.

V Ostravě žije už několik let přibližně 800 bezdomovců, z nichž ale asi polovina využívá služeb sociálních zařízení. Kolem 400 jich žije přímo na ulici a přespávají, kde se dá. Někteří spí pod mostem, jiní ve stanech a nebo ve vlastnoručně vybudovaných přístřešcích, které mají i mnohdy i vytápění. 

bezdomovci: "My máme kamna a topíme si, takže nás zima nemůže překvapit." 

Už několik týdnů, v podstatě s příchodem podzimu, nejrůznější bezdomovecké osady častěji navštěvují strážníci a snaží se jejich obyvatelům pomáhat.

strážník: "Jaký je váš zdravotní stav, je to dobré?"

Když několik dní mrzne, vyhlašuje každý rok Ostrava tzv. zimní program, který je zaměřen na osoby bez přístřeší, tak aby nikdo nemusel být v noci venku. Připraveno je přes 800 míst - 767 celoročně a k nim přibylo nyní 40 lůžek a 60 židlí.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Finanční podpora města na zajištění zimního programu byla pro letošní rok stanovena ve výši 400 000 korun. Zmíněné sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, jsme v roce 2022 podpořili částkou v celkové výši téměř 23 milionů korun a skutečně nikdo tak nemusí zůstat v našem městě bez pomoci a střechy nad hlavou v mrazu na ulici."

I sociální pracovníci v zimě častěji vyjíždějí do terénu do míst, kde se osoby bez přístřeší zdržují. Poskytují jim poradenství, informují klienty o možnostech, kde mohou přenocovat, kde dostanou teplé jídlo a nápoje. 

---

Oprava mostu v Branticích se chýlí ke konci

Dopravu mezi Bruntálem a Krnovem již několik měsíců komplikuje úplná uzávěra silnice první třídy č. 45 z důvodu rekonstrukce mostu v Branticích. Řidiči tak musejí stavbu objíždět přes Brantice a Zátor, nákladní auta a kamiony mají cestu ještě komplikovanější.

Stavební práce na rekonstrukci mostu se pomalu chýlí k závěru.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Oprava mostu silnice 45 v Branticích bude ještě letos hotová. Oprava za necelých 15 milionů korun úplně uzavřela silnici č. 45. Osobní vozy využívají objížďku Branticemi, nákladní doprava jezdí přes Krnov, Velké Heraltice a Bruntál.“

Brantice i Zátor jsou odkloněnou dopravou velmi přetížené a silnice, která jimi prochází je úzká.

Daniel Říha (nez.), starosta Brantic: „Vnímáme to, ta situace není pro občany jednoduchá, všichni se těší na to, až uzavírka skončí, podle všech informací by to dokončení prací mělo proběhnout v termínu.“

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátoru: „Samozřejmě, když jsme dávali kraji vyjádření, tak jsme chtěli, aby to ráno tady dopravní policie hlídala a je tam třicítka. Před školou, protože před školou je ta situace opravdu nejhorší. Vždycky v ranních hodinách.“

Starostové netrpělivě sledují postup stavebních prací, využívající i současné mírné počasí.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „.Aktuálně máme vybetonovanou nosnou konstrukci, na kterou byla položena tzv pečetící vrstva včetně izolace. Před mostem jsou hotové přechodové oblasti a v následujících dnech bude probíhat betonáž říms. Příští týden přijdou na řadu asfalty před zpětnou betonáží svodidel a lajnování dopravního značení.“

Plánovaným dnem, kdy by spojnice obou měst měla být opět volně průjezdná, je středa 14. prosince.

---

Prostor před kostelem sv. Ducha ozdobí jezírko

Jedno z nejvýznamnějších veřejných prostranství v Ostravě-Zábřehu okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko i nová zeleň. Vítězný návrh připravilo v architektonické soutěži studio m2au a s úpravami by se mělo začít asi za dva roky.

Celkem sedm návrhů posuzovala porota v rámci urbanisticko krajinářské soutěže na řešení okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Jde o moderní stavbu architekta Marka Štěpána z roku 2004, která leží uprostřed významného veřejného prostranství s velkým potenciálem. Podle porotců zadání nejlépe splnilo brněnské studio m2au.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kostel sv. Ducha architekta Marka Štěpána bezesporu patří mezi nejvýraznější novodobé ostravské stavby. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo najít shodu s městským obvodem, nerealizovat původní návrh prosté technické opravy území, ale jít cestou architektonické soutěže, jejímž cílem je především najít nejlepší možný směr pro daný úkol a kvalitního partnera pro další práci. V následujících týdnech tak s vítězi zahájíme jednání o smlouvě na projektové práce.“

Návrh vnáší do prostoru současného parkoviště vodní prvek v podobě mělké vodní plochy, zázemí pro letní kino či dětské hřiště. Přibýt by mělo také stromořadí. Porotci při hodnocení mimo jiné ocenili nápaditý mobiliář, který vychází  tvarů okenních otvorů kostela.

Ondřej Vysloužil, ředitel ateliéru MAPPA: „Všechny návrhy byly propracované a nabízely kultivované řešení okolí kostela, nicméně pro přítomné posuzovatele bylo nanejvýš důležité souznění návrhu s charakterem území a zejména s předpokládanou funkční náplní takto důležitého veřejného prostranství. A při tomto pohledu některé návrhy ne úplně dobře obstály. O těch, které ano, pak byla vedena dlouhá diskuse a vybrat vítěze, který kritéria soutěžního zadání naplnil ze všech nejkomplexněji, bylo velmi složité."

Rekonstrukce prostoru by mohla proběhnout v roce 2025–2026, předpokládané náklady na realizaci budou do 100 mil. korun.

---

Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”

Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Anketa: soutěžící kuchařky a kuchaři: Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”

Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”

Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Zarestovanou hlívou.” 

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčicovou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

---

SVČ Juventus se proměnilo ve vánoční perníkovou pekárnu

Rodiče s malými dětmi si ve velkém sále karvinského Střediska volného času Juventus společně v předvánočním čase upekli a nazdobili voňavé medové perníčky. Tolik malých šikovných pekařů a cukrářů pohromadě nikde jinde než právě teď neuvidíte.

Vůně medových perníčků se linula Střediskem volného času Juventus už od samého rána. Tradiční vánoční perníková pekárna opět po dvou letech přilákala malé i velké, aby si tady společně nazdobili své výtvory hned poté, co je pracovníci střediska vyndali z trouby. A měli se co ohánět, aby se jim nic nepřipálilo.

Jiří Koch, SVČ Juventus: "Cekově pečeme v pěti troubách kolem 16 plechů. Až to je, tak to je. Některé perníčky jsou hodně tlusté, některé jsou nižší . Některé jsou tam déle, jiné jsou rychlovka."

Lenka Včelková, organizátorka Perníkové pekárny SVČ Juventus: "Vím, že jsme rozklepli 150 vajíček celkem, které se použili na potírání, na míchání těsta, které se míchá dva dny předem. Den před pekárnou se váží to těsto, chystá se poleva, sál."

Dospělí většinou dětem s vykrajováním pomáhali, zdobení už ale nechali na dětské fantazii. Občas bylo pro malé cukráře těžké odolat ochutnání jak nazdobeného perníčku tak samotné polevy.

anketa: návštěvníci Perníkové pekárny: "Nazdobila jsem hodně perníčků. Poleva je opravdu dobrá. Mě se tu líbí moc, ale některé budeme zdobit doma." "My jsme rádi, že se to znovu obnovilo, protože jsme na to čekali tři roky, chodili jsme tady předtím. Jsme fakt rádi. A moc jsme se těšili." 

I když si někteří na upečených perníčcích pochutnali už v sále, domů si přeci jen něco odnesli, aby si na nich pochutnali i u svého rozsvíceného vánočního stromečku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
03. prosince 2022, 14:00

Hasiči zasahují u výbuchu v domě v Českém Těšíně

Jeden z panelových domů v Českém Těšíně zachvátil ve středu dopoledne silný požár. Zasaženy byly čtyři byty a několik lidí se nadýchalo kouře.

Požár vypukl v posledním patře věžového domu v Hrabinské ulici. K zásahu bylo okamžitě povoláno několik profesionálních a dobrovolných jednotek z celého okolí, včetně hasičů z polského Těšína.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Krátce před 10. hodinou jsme přijali oznámení o požáru bytu ve 12. patře bytového domu v Českém Těšíně. Na místo jsme postupně vyslali jednotky z 2. stupně požárního poplachu, včetně výškové techniky. Tu jsme nasadili na likvidaci požáru střechy. Hasiči zahájili zahájili zásah vnitřními cestami po schodišti. Z domu bylo evakuováno 33 osob, o šest z nich se postarali zdravotníci. Kromě jednoho se jednalo převážně o lehčí zranění, popáleniny a nadýchání kouře.”

Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Lidé z domu vylučují, že by se v bytě vařily drogy.

Obyvatel domu: “Já jsem slyšel hluk a když jsem otevřel dveře, tak hasiči říkali, že mám jít hned ven. V tom bytě bydlí slušný člověk, bývalý horník. Jdou takové řeči, že by to mělo být od nabíječky.”

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: “Požár bytu jsme dostali rychle pod kontrolu, poté jsme pracovali na rozebírání konstrukce zasažené střechy.”

Obyvatelé domu mohli čekat do ukončení zásahu v evakuačním autobusu. Zpátky do svých bytů se mohli začít vracet po poledni, ale jen ti, kteří bydlí do 9. patra. Ti z vyšších pater bude čekat déle a někteří dostanou náhradní ubytování.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun.

---

Zimní program pro bezdomovce byl spuštěn

Teplota v noci se už několik dní drží kolem nuly, což přináší problémy bezdomovcům a proto Ostrava vyhlásila zimní program. Znamená to zejména zvýšení ubytovacích kapacit a častější návštěvy lokalit, kde bezdomovci žijí sociálními pracovníky. Kontroly zintenzivnila také městská policie.

V Ostravě žije už několik let přibližně 800 bezdomovců, z nichž ale asi polovina využívá služeb sociálních zařízení. Kolem 400 jich žije přímo na ulici a přespávají, kde se dá. Někteří spí pod mostem, jiní ve stanech a nebo ve vlastnoručně vybudovaných přístřešcích, které mají i mnohdy i vytápění. 

bezdomovci: "My máme kamna a topíme si, takže nás zima nemůže překvapit." 

Už několik týdnů, v podstatě s příchodem podzimu, nejrůznější bezdomovecké osady častěji navštěvují strážníci a snaží se jejich obyvatelům pomáhat.

strážník: "Jaký je váš zdravotní stav, je to dobré?"

Když několik dní mrzne, vyhlašuje každý rok Ostrava tzv. zimní program, který je zaměřen na osoby bez přístřeší, tak aby nikdo nemusel být v noci venku. Připraveno je přes 800 míst - 767 celoročně a k nim přibylo nyní 40 lůžek a 60 židlí.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Finanční podpora města na zajištění zimního programu byla pro letošní rok stanovena ve výši 400 000 korun. Zmíněné sociální služby, tedy azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, jsme v roce 2022 podpořili částkou v celkové výši téměř 23 milionů korun a skutečně nikdo tak nemusí zůstat v našem městě bez pomoci a střechy nad hlavou v mrazu na ulici."

I sociální pracovníci v zimě častěji vyjíždějí do terénu do míst, kde se osoby bez přístřeší zdržují. Poskytují jim poradenství, informují klienty o možnostech, kde mohou přenocovat, kde dostanou teplé jídlo a nápoje. 

---

Oprava mostu v Branticích se chýlí ke konci

Dopravu mezi Bruntálem a Krnovem již několik měsíců komplikuje úplná uzávěra silnice první třídy č. 45 z důvodu rekonstrukce mostu v Branticích. Řidiči tak musejí stavbu objíždět přes Brantice a Zátor, nákladní auta a kamiony mají cestu ještě komplikovanější.

Stavební práce na rekonstrukci mostu se pomalu chýlí k závěru.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „Oprava mostu silnice 45 v Branticích bude ještě letos hotová. Oprava za necelých 15 milionů korun úplně uzavřela silnici č. 45. Osobní vozy využívají objížďku Branticemi, nákladní doprava jezdí přes Krnov, Velké Heraltice a Bruntál.“

Brantice i Zátor jsou odkloněnou dopravou velmi přetížené a silnice, která jimi prochází je úzká.

Daniel Říha (nez.), starosta Brantic: „Vnímáme to, ta situace není pro občany jednoduchá, všichni se těší na to, až uzavírka skončí, podle všech informací by to dokončení prací mělo proběhnout v termínu.“

Salome Sýkorová (nez.), starostka Zátoru: „Samozřejmě, když jsme dávali kraji vyjádření, tak jsme chtěli, aby to ráno tady dopravní policie hlídala a je tam třicítka. Před školou, protože před školou je ta situace opravdu nejhorší. Vždycky v ranních hodinách.“

Starostové netrpělivě sledují postup stavebních prací, využívající i současné mírné počasí.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: „.Aktuálně máme vybetonovanou nosnou konstrukci, na kterou byla položena tzv pečetící vrstva včetně izolace. Před mostem jsou hotové přechodové oblasti a v následujících dnech bude probíhat betonáž říms. Příští týden přijdou na řadu asfalty před zpětnou betonáží svodidel a lajnování dopravního značení.“

Plánovaným dnem, kdy by spojnice obou měst měla být opět volně průjezdná, je středa 14. prosince.

---

Prostor před kostelem sv. Ducha ozdobí jezírko

Jedno z nejvýznamnějších veřejných prostranství v Ostravě-Zábřehu okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko i nová zeleň. Vítězný návrh připravilo v architektonické soutěži studio m2au a s úpravami by se mělo začít asi za dva roky.

Celkem sedm návrhů posuzovala porota v rámci urbanisticko krajinářské soutěže na řešení okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Jde o moderní stavbu architekta Marka Štěpána z roku 2004, která leží uprostřed významného veřejného prostranství s velkým potenciálem. Podle porotců zadání nejlépe splnilo brněnské studio m2au.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kostel sv. Ducha architekta Marka Štěpána bezesporu patří mezi nejvýraznější novodobé ostravské stavby. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo najít shodu s městským obvodem, nerealizovat původní návrh prosté technické opravy území, ale jít cestou architektonické soutěže, jejímž cílem je především najít nejlepší možný směr pro daný úkol a kvalitního partnera pro další práci. V následujících týdnech tak s vítězi zahájíme jednání o smlouvě na projektové práce.“

Návrh vnáší do prostoru současného parkoviště vodní prvek v podobě mělké vodní plochy, zázemí pro letní kino či dětské hřiště. Přibýt by mělo také stromořadí. Porotci při hodnocení mimo jiné ocenili nápaditý mobiliář, který vychází  tvarů okenních otvorů kostela.

Ondřej Vysloužil, ředitel ateliéru MAPPA: „Všechny návrhy byly propracované a nabízely kultivované řešení okolí kostela, nicméně pro přítomné posuzovatele bylo nanejvýš důležité souznění návrhu s charakterem území a zejména s předpokládanou funkční náplní takto důležitého veřejného prostranství. A při tomto pohledu některé návrhy ne úplně dobře obstály. O těch, které ano, pak byla vedena dlouhá diskuse a vybrat vítěze, který kritéria soutěžního zadání naplnil ze všech nejkomplexněji, bylo velmi složité."

Rekonstrukce prostoru by mohla proběhnout v roce 2025–2026, předpokládané náklady na realizaci budou do 100 mil. korun.

---

Kuchaři se utkali o Fajny školní oběd

Kuchaři a kuchařky jídelen základních škol v Ostravě se utkali v soutěži Fajny školní oběd. Uspořádal ji ostravský magistrát, který se dlouhodobě snaží o to, aby měly děti ve školách kvalitní stravu.

Na Střední škole společného stravování Krakovská proběhlo městské finále soutěže „Fajny školní oběd". V rámci projektu „Fajne školní bistro" se pětice kuchařek a kuchařů utkala o cenu za nejlepší obědové menu pro děti ve věku 11 až 14 let.

Petr Přeček, vedoucí odborného výcviku, obor kuchař: “Vaří čistě zeleninové pokrmy. Předtím bylo korespondenční kolo, ze kterého jsme vybrali 5 postupujících do finále. Zajímalo nás především složení toho pokrmu a výběr surovin.”

Sylva Sládečková, vedoucí odboru školství a vzdělávání, MMO: “Snažíme se dlouhodobě o to, aby opravdu školní strava byla kvalitní, aby byla zdravá, aby vlastně sledovala všechny současné trendy. Spolupracujeme s odborníky a právě i s partnery a odborníky jsme vymysleli tuto soutěž.”

Kuchařky a kuchaři museli v časovém limitu zvládnout uvařit polévku, hlavní chod a dezert. A to vše za 41 korun.

Anketa: soutěžící kuchařky a kuchaři: Pavlína Hudková, ZŠ Kosmonautů 15: “Dělám cuketové lasagne, polévku z červené čočky s cherry rajčátky a jáhlový dezert s ovocem.”

Radka Čechová, ZŠ Volgogradská: “Já jsem dnešní menu postavila na dýni. Sestavené to bylo tak, abych tady nebláznila a nestresovala.”

Karel Kavan, ZŠ U kříže: “Zeleninový boršč a noky se špenátem a smaženou hlívou. Zarestovanou hlívou.” 

Nejfajnější školní oběd uvařila kuchařka ze ZŠ Volgogradská, která porotě servírovala Dýňovo-hrachovou polévku, Dýňový karbanátek s tofu a bramborovou kaší, salát s medovo-hořčicovou zálivkou a jako dezert listovou kapsičku s jablky a dýní.

---

SVČ Juventus se proměnilo ve vánoční perníkovou pekárnu

Rodiče s malými dětmi si ve velkém sále karvinského Střediska volného času Juventus společně v předvánočním čase upekli a nazdobili voňavé medové perníčky. Tolik malých šikovných pekařů a cukrářů pohromadě nikde jinde než právě teď neuvidíte.

Vůně medových perníčků se linula Střediskem volného času Juventus už od samého rána. Tradiční vánoční perníková pekárna opět po dvou letech přilákala malé i velké, aby si tady společně nazdobili své výtvory hned poté, co je pracovníci střediska vyndali z trouby. A měli se co ohánět, aby se jim nic nepřipálilo.

Jiří Koch, SVČ Juventus: "Cekově pečeme v pěti troubách kolem 16 plechů. Až to je, tak to je. Některé perníčky jsou hodně tlusté, některé jsou nižší . Některé jsou tam déle, jiné jsou rychlovka."

Lenka Včelková, organizátorka Perníkové pekárny SVČ Juventus: "Vím, že jsme rozklepli 150 vajíček celkem, které se použili na potírání, na míchání těsta, které se míchá dva dny předem. Den před pekárnou se váží to těsto, chystá se poleva, sál."

Dospělí většinou dětem s vykrajováním pomáhali, zdobení už ale nechali na dětské fantazii. Občas bylo pro malé cukráře těžké odolat ochutnání jak nazdobeného perníčku tak samotné polevy.

anketa: návštěvníci Perníkové pekárny: "Nazdobila jsem hodně perníčků. Poleva je opravdu dobrá. Mě se tu líbí moc, ale některé budeme zdobit doma." "My jsme rádi, že se to znovu obnovilo, protože jsme na to čekali tři roky, chodili jsme tady předtím. Jsme fakt rádi. A moc jsme se těšili." 

I když si někteří na upečených perníčcích pochutnali už v sále, domů si přeci jen něco odnesli, aby si na nich pochutnali i u svého rozsvíceného vánočního stromečku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-03-12-2022-14-00